Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Graul

- - - - -
  • Please log in to reply
6341 replies to this topic

#5761
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
Mai mult de 70-75 de bani/ kg nu cred ca va fi graul. Parerea mea.
Pentru aia care vand grau e foarte bine, pentru aia care dau arenda in bani, adica cam toata lumea, o sa-i coste mult.
Acum indiferent ce o fi sa dea Dumnezeu sanatate si an bun Posted Image

Edited by Ravasy, 28 January 2019 - 22:33.


#5762
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,627
  • Înscris: 26.10.2003
70-75 bani la recolta ar fi un pret bun fata de ce am avut anii anteriori.

Unii traderi forteaza nota propunand contracte de 65 bani pt grau si 1,6 ron pt rapita. Simt ca vor fi mai mari, atat pentru grau, cat mai ales pentru rapita.

#5763
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.09.2005
Bineînțeles că vor pune placa cu "cele mai mari stocuri la nivel mondial... etc...etc". 2012 a fost tot așa, un an agricol nasol dar cu preturi mari, 1 leu la grâu și vreo 2 la rapiță din ce îmi amintesc. Deși producțiile au fost semnificativ mai mici față de ceilalți ani, ca profit a fost mai bine. Om vedea. Asta-i farmecul, in fiecare an ne aruncam in gol și sperăm să se deschidă parașuta. 😀

#5764
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
Graul a rasarit dupa lupte grele. Va fi rar asta e clar si productii mici. Este bine daca ii aplic cand il erbicidez un tratament cu tebuconazol gen Tebucur si unul cand ii dau foliar cu propiconazol gen Bumper 250?

#5765
mcmarian12

mcmarian12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 22.09.2014
multi intra in perioada asta dupa ingrasaminte cu jumatate de doza de fungicid

#5766
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
Acum unii dau ingrasaminte la grau deabia rasarit . Fac treaba, are planta nevoie de fertilizare acum, poate in stadiul acesta sa consume ce ii da

#5767
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 26.03.2012
Ce dai acum va fi disponibil mai tarziu 20-30 zile. Doar azotatul este absorbit cu usurinta de catre plante. Amidele si amoniul sunt transformate in azotat prin hidroliza si nitrificare. Absorbtia amoniului este mai lenta decat cea a azotatului. Amoniul se fixeaza de particulele de argila din sol iar radacinile trebuie sa ajunga la acesta. Cea mai mare parte a amoniului este prin urmare nitrificat inainte de a fi absorbit de catre plante. Absorbtia azotatului este rapida datorita mobilitatii sale ridicate. Majoritatea plantelor prefera mai degraba azotatul decat amoniul.

#5768
Irla

Irla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 17.06.2017
Buna ziua am si eu o întrebare. Grâu debea a inceput sa iasă sa ii dau cu azot acum? Nu e prea mic pentru azot sa il mai las sa crească si sa intru sa ii dau spre sfarsitu lu marte. Mentionez ca asta toamna am dat 300de npk  si semănat cu 350kg de grâu in perioada optima

#5769
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
Tocmai ce se discuta mai sus.Cum zice Dani graul consuma in 20 zile azotul deci se poate da

#5770
nero3333

nero3333

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 19.10.2017
La grau, si orz in special dabea este  rasarit. Cat azot ar trebui sa ii dau in prima transa sa nu il ard? ma gandeam la 150kg azotat  si apoi a doua transa sa dau in functie de cum se prezinta atunci? sincer si la 150kg imi e putin sa nu il arda... nu am avut in nici un an asa grau

Edited by nero3333, 27 February 2019 - 14:20.


#5771
gvest

gvest

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 06.04.2012
Din ce am citit ioooo, (citesc mult, pricep putin, uit repede) azotatul si nitrocalcarul sunt disponibile plantei inca din prima zi, in timp ce la uree nu se stie exact, cat si cum ajunge la planta, am gasit undeva ca e nevoie de minim 6-7 zile la uree pt ca plantele sa inceapa sa se hraneasca (in urma hidrolizei) dar ca procesul poate dura si mai mult daca nu exista umiditate si conditiile din sol nu sunt cele mai bune.
Si mai "stiam" ca azotatul aplicat va fi disponibil in jur 25-30 de zile (si nu "dupa" 20 de zile) adica dupa aprox 30 zile planta are nevoie de alta masa iar ureea in jur de 6 saptamani (plus/minus in functie de conditiile pt hidroliza).

#5772
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013

View Postnero3333, on 27 februarie 2019 - 14:20, said:

La grau, si orz in special dabea este  rasarit. Cat azot ar trebui sa ii dau in prima transa sa nu il ard? ma gandeam la 150kg azotat  si apoi a doua transa sa dau in functie de cum se prezinta atunci? sincer si la 150kg imi e putin sa nu il arda... nu am avut in nici un an asa grau
Nu-l arzi nici cu 400 kg, stai linistit. Dai in functie de productiile pe care le tintesti si in functie de cata dispozitie ai sa investesti.

Edited by daniel_t115, 27 February 2019 - 23:50.


#5773
dzola83

dzola83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 05.03.2011
Salut.
Imi puteti spune va rog din ce cauza e asa graul?

Attached Files



#5774
katalyn03

katalyn03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 18.07.2014

View Postdzola83, on 10 martie 2019 - 12:41, said:

Salut.
Imi puteti spune va rog din ce cauza e asa graul?
A stat în balta din câte vad eu în poze

#5775
gbbr

gbbr

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.03.2019
Va rog sa ma iertati ca ma bag in seama aici, poate nu e cel mai potrivit loc pentru mine, dar vad foarte multa experienta adunata.

Eu sunt un brutar amator care fac paine acasa ca si hobby. Mai nou mi-am luat o moara de bucatarie si caut un grau bun din care sa fac paine. Nu este chiar asa usor de gasit pentru mine, dat fiind mai ales ca profesia mea nu are nici o legatura cu agricultura si nici nu atiu de unde sa incep sa caut. Aici pare un loc bun :-)

Oare ma poate pune cineva in legatura cu o sursa buna? Bineinteles ca eu nu am nevoie de cantitati mari (poate 5-10kg odata la cateva luni), pt inceput. Mi-ar placea mult ceva ecologic dar nu neaparat.

Am auzit ca soiul Ciprian este ft bun pentru panificatie dar nu stiu de unde sa iau, in special pentru ca as avea nevoie ca el sa fie uscat si curatat de impuritati, ca sa il pot folosi in siguranta in moara mea de bucatarie, fara sa o stric.  

Va multumesc anticipat pentru potentiale raspunsuri!

Edited by gbbr, 16 March 2019 - 23:02.


#5776
faeton

faeton

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 01.04.2018
Niste poze cu grau Avenue C1 250kg/ha. Intr-o saptamana urmeaza sa ii dau primul tratament.

Attached Files



#5777
raimond

raimond

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 29.12.2008

View Postgbbr, on 16 martie 2019 - 23:01, said:

Va rog sa ma iertati ca ma bag in seama aici, poate nu e cel mai potrivit loc pentru mine, dar vad foarte multa experienta adunata.

Eu sunt un brutar amator care fac paine acasa ca si hobby. Mai nou mi-am luat o moara de bucatarie si caut un grau bun din care sa fac paine. Nu este chiar asa usor de gasit pentru mine, dat fiind mai ales ca profesia mea nu are nici o legatura cu agricultura si nici nu atiu de unde sa incep sa caut. Aici pare un loc bun :-)

Oare ma poate pune cineva in legatura cu o sursa buna? Bineinteles ca eu nu am nevoie de cantitati mari (poate 5-10kg odata la cateva luni), pt inceput. Mi-ar placea mult ceva ecologic dar nu neaparat.

Am auzit ca soiul Ciprian este ft bun pentru panificatie dar nu stiu de unde sa iau, in special pentru ca as avea nevoie ca el sa fie uscat si curatat de impuritati, ca sa il pot folosi in siguranta in moara mea de bucatarie, fara sa o stric.  

Va multumesc anticipat pentru potentiale raspunsuri!
iti fac eu cadou  cantitatea necesara numai sa platesti transportul

#5778
supermario10

supermario10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.04.2014
Salut tuturor,

Ce erbicide / fungicide folositi in aceasta primavara?

In trecut am mai folosit (dar nu in fiecare an) un pachet tehnologic ce contine:
Falcon Pro:0,6 l/ha (fungicid)
Sekator Progress OD: 0,1-0,15 l/ha* (erbicid)

Pachetul este pentru o suprafata de 25Ha si costa cam 2900 Ron

Recomandati o varianta mai economica?

Multumesc anticipat!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate