Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Graul

- - - - -
  • Please log in to reply
6340 replies to this topic

#1
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Propun sa discutam aici despre tot ce tine de culturile de grau. Pentru inceput as dori informatii de la cineva care a folosit soiul de grau Tisa. Mi se pare cam slab la temperaturi scazute, am folosit un C1 de acest soi luat de la Grivco(firma lui Voiculescu 'Antenele') A avut o crestere buna in toamna dar s-au ars frunzele de la ger pe portiunile unde a lipsit zapada, sa ma astept si la alte surprize de la el?
Am avut asigurari ca e bun, rezistent, tralala...insa nu stiu mai nimic de acest soi. O avea de suferit ca s-au ars frunzele?

#2
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010
Se pare ca esti pionier, deschizator de drumuri cu soiul asta.
N-am auzit de dansul, daca-i celebru mea culpa.
In caz de dai lovitura cu el, ne anunti si pe noi.
Acu', nici orzul nu iese prea bine din iarna, dar ai vazut cum recupereaza.
Bafta!

#3
wegviLVGAsdf

wegviLVGAsdf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.03.2009
Dai cu azot, si cand da putin caldura isi revine el.

#4
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
I-am servit 80 kg s.a. de azot zilele astea, sper sa n-am probleme cu el, e un soi romanesc si totusi nu gasesc nica despre el, te pomenesti ca a facut 'motanu' vreun experiment si ma trezesc cu vreo 7-8 to/ha :naughty:
Am si soiul Alex, nu l-au afectat temperaturile scazute.

Edited by katlin, 06 March 2011 - 19:23.


#5
NOSZTALGIA

NOSZTALGIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 16.01.2011

 katlin, on 6th March 2011, 19:22, said:

I-am servit 80 kg s.a. de azot zilele astea, sper sa n-am probleme cu el, e un soi romanesc si totusi nu gasesc nica despre el, te pomenesti ca a facut 'motanu' vreun experiment si ma trezesc cu vreo 7-8 to/ha :naughty:
Am si soiul Alex, nu l-au afectat temperaturile scazute.
Se pare ca soiul tau de grau tisa,este un soi vechi romanesc.Probabil cei de la grivco au cumparat licenta de la incda fundulea.Ca sa afli ceva despre el  citeste pe Wikipedia despre ing Constantin Sandu Aldea.

#6
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Frunzarisem si eu p'acolo dar prea putine informatii, ma rog temerile cu trecerea iernii nu s-au adeverit, si-a reluat vegetatia si arata f. bine, sa zic un maxim de 10% nu a trecut dar oricum folosisem o densitate care sa acopere eventualele pierderi.

#7
octav13

octav13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 29.11.2010
am citit un articol in legatura cu lucrarea de tavalugire a graului si zice ca ajuta la infratire si aduce sporuri la cultura....
este cineva care executa aceasta lucrare primavara?chiar are efect?
oare se poate folosi si tavalugul romanesc(neted sau inelar daca o fi bun) sau trebuie unul croskill de la firme precum guttler sau vaderstad?

#8
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

 octav13, on 20th March 2011, 23:24, said:

am citit un articol in legatura cu lucrarea de tavalugire a graului si zice ca ajuta la infratire si aduce sporuri la cultura....
este cineva care executa aceasta lucrare primavara?chiar are efect?
oare se poate folosi si tavalugul romanesc(neted sau inelar daca o fi bun) sau trebuie unul croskill de la firme precum guttler sau vaderstad?
Tavalugesti daca graul este "descaltat", adica daca ingehtul-dezgehtul l-a lasat cu radacinile in aer. Altfel, nu are sens. Pana la urma, orice lucrare mecanizata se face doar daca este nevoie... altfel pierzi mai mult decat castigi. Sunt ani in care al grau nu este necesar nici erbicidatul :).

#9
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Asa este, numai tratamentul cu fungicid zic eu ca ar fi obligatoriu
Cam asa arata ieri, nu prea imi place culoarea, ma pun pe el cu ingr. foliare.

#10
octav13

octav13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 29.11.2010

 rand, on 8th April 2011, 15:21, said:

Tavalugesti daca graul este "descaltat", adica daca ingehtul-dezgehtul l-a lasat cu radacinile in aer. Altfel, nu are sens. Pana la urma, orice lucrare mecanizata se face doar daca este nevoie... altfel pierzi mai mult decat castigi. Sunt ani in care al grau nu este necesar nici erbicidatul :).
aha...multumesc pentru raspuns:D

#11
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

 katlin, on 8th April 2011, 15:58, said:

Asa este, numai tratamentul cu fungicid zic eu ca ar fi obligatoriu
Cam asa arata ieri, nu prea imi place culoarea, ma pun pe el cu ingr. foliare.


Ce foliar ai folosit cu rezultate bune? Sau nu prea conteaza producatorul?

#12
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Am renuntat deocamdata la foliar si am administrat inca vreo 200kg azot zilele astea.
Cu Nutrition S am fost multumit, mai ales la rapita.

#13
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010
Erbicid Sekator ati folosit oare careva ?

#14
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
M-am uitat prin oferta...cam 500 ron/l, cu 100-150ml/ha n-arfi chiar scump.
Am luat Primstar super ptr. grau, cel mai ieftin dar nici nu prea am balarii prin cultura.

#15
nicuenache

nicuenache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 17.01.2011
va salut,am un sfat pentru toti cultivatori de cereale si plante tehnice-foliarele sunt apa de ploaie mai bine bagati un sac de uree in plus si rezultatul va fii vizibil.eu cultiv 200ha de grau anual si am facut tot felul de probe.apropo de soiuri anul asta am un singur soi numit Stefanus produs de rodbun-stici ceva de el?

ce hibrid de rapita folosesti?ce productii ai scos pana acum?porumb ai pus in cultura mare fara lucrari manuale?va salut

#16
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Cu ureea in foliar chiar nu stiu ce sa zic...am pus 2 saci la 10ha(250l apa la ha) si n-am vazut mare efect, apoi am pus 4 saci la 10 ha si s-a parlit orzoaica, omu care m-a sfatuit spunea ceva de 40kg/ha si nu arde, cum e pana la urma, cata uree se dizolva in apa la un ha?

edit: Apropo de Rodbun, lucrez de 2 ani cu ei insa mi se par cam bagabonti, cineva mi-a spus ca i-a prins cu niste maturatura de grau pe care o tratau ei si o vindeau ca nu stiu ce soi...e grav daca-i asa, anul asta am luat Olt de vreo 50ha, samanta e mica-mica la calibru insa vad la toamna ce si cum.

Aici respectivul spune de 20kg uree/ha http://www.agrinet.r...=168&language=1

Edited by katlin, 29 April 2011 - 16:27.


#17
nicuenache

nicuenache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 17.01.2011

 katlin, on 29th April 2011, 15:05, said:

Cu ureea in foliar chiar nu stiu ce sa zic...am pus 2 saci la 10ha(250l apa la ha) si n-am vazut mare efect, apoi am pus 4 saci la 10 ha si s-a parlit orzoaica, omu care m-a sfatuit spunea ceva de 40kg/ha si nu arde, cum e pana la urma, cata uree se dizolva in apa la un ha?

edit: Apropo de Rodbun, lucrez de 2 ani cu ei insa mi se par cam bagabonti, cineva mi-a spus ca i-a prins cu niste maturatura de grau pe care o tratau ei si o vindeau ca nu stiu ce soi...e grav daca-i asa, anul asta am luat Olt de vreo 50ha, samanta e mica-mica la calibru insa vad la toamna ce si cum.

Aici respectivul spune de 20kg uree/ha http://www.agrinet.r...=168&language=1
eu zic sa bagi un sac de uree in plus iarna cand fertilizezi cu uree solida.iar cu ureea topita sa stii ca nu are nici un efect(munca in zadar),zici ca ai grau d la rodbun?

#18
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

 nicuenache, on 30th April 2011, 09:42, said:

eu zic sa bagi un sac de uree in plus iarna cand fertilizezi cu uree solida.iar cu ureea topita sa stii ca nu are nici un efect(munca in zadar),zici ca ai grau d la rodbun?
Ureea dizolvata stiu ca se foloseste in mica cantitate la erbicidare, pentru a spori efectul erbicidului.
Ca si ingrasamant lichid, nu stiu ce sa zic...  produce arsuri pe frunze, in afara cazului in care este administrata la presiune joasa cu diuze mari... ca sa nu adere picaturile la frunze.

Edited by rand, 30 April 2011 - 16:19.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate