Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Graul

- - - - -
  • Please log in to reply
6340 replies to this topic

#5743
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Unul cu 2 roti. Nu cred sa fie bani de 4.

#5744
gvest

gvest

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 06.04.2012
A plouat, a si inghetat, s-a dezghetat, acum ingheata din nou, o sa mai si ploua zilele viitoare dar graul nu se arata anul asta. O fi murit tot de la soareci, furnici si inghet...

#5745
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 26.10.2003
In vest a iesit fiindca a fost mai cald. Se vad randurile peste tot.

#5746
gvest

gvest

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 06.04.2012
Eu sunt in vest si la mine sambata, 1.12, nu se vedea nici un fir, daramite randuri...si am fost in 2.12 pe tot vestul, Timisoara - Oradea si in mai mult de 75% din parcele nu am vazut sa fie rasarit ca lumea, cred ca nu am vazut nici o parcela de pus in revista pt data de acum. Sunt parcele unde incep sa se vada randurile dar nu pe toata parcela, sunt multe goluri...si aici vorbesc de alte zone diferite de a mea, zone unde poate a plouat mai mult...dar aici langa Timisoara si in sudul orasului nu a plouat in 3 luni decat vreo 6 litri/mp.

#5747
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postgvest, on 22 noiembrie 2018 - 12:58, said:

In sfarsit o ploaie de rasarire la grau, in 2 zile s-au adunat vreo 19 litri / mp si ii mai da putin si azi dar si zilele viitoare.
Saptamana viitoare se anunta -5, -7 grade noaptea, gerul asteapta graul sa incolteasca pt a-l mai rari putin...ca si asa i-a mers excelent pana acum, ma si gandeam ce gip mai iau la vara dupa recoltat Posted Image
gip-ul se ia din suPventie. Daca nici acuma nu ai invatat :P...

#5748
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 26.10.2003

View Postgvest, on 07 decembrie 2018 - 11:44, said:

Eu sunt in vest si la mine sambata, 1.12, nu se vedea nici un fir, daramite randuri...si am fost in 2.12 pe tot vestul, Timisoara - Oradea si in mai mult de 75% din parcele nu am vazut sa fie rasarit ca lumea, cred ca nu am vazut nici o parcela de pus in revista pt data de acum. Sunt parcele unde incep sa se vada randurile dar nu pe toata parcela, sunt multe goluri...si aici vorbesc de alte zone diferite de a mea, zone unde poate a plouat mai mult...dar aici langa Timisoara si in sudul orasului nu a plouat in 3 luni decat vreo 6 litri/mp.
Greseala mea ca am fost prea general; in centrul jud arad, intre ineu si sebis, se vede grau pe oriunde te uiti.

A plouat putin cei drept, sub10cm este tot beton, rupem plugurile in veselie.

#5749
nini85

nini85

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 06.03.2017
Care mai e starea grâului în țară?

#5750
c_dragos54

c_dragos54

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 16.01.2012
Fiul meu deja a reusit sa are o parte,urmand sa continuie cand i-o permite vremea.Rasarirea este in jur de 10%(jud Buzau)

#5751
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 26.10.2003
Si in Germania pe unde am fost, graul este slab spre inexistent. S-ar putea ca 2019 sa fie un an in care pretul sa atinga cel putin 1 ron/kg.

#5752
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Si productia de rapita din 2018 a fost la jumatate, s-a dublat pretul?

#5753
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,597
  • Înscris: 01.12.2007
Alte conditii in piata rapitei, a suplinit uleiul de palmier care oricum avea o tendinta de crestere a productiei lucru simtit si la floarea soarelui.

#5754
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Pentru multi o decizie greu de luat in privinta culturii de grau...sa il lasi pentru 2-4tone sau sa intorci cultura?

#5755
nini85

nini85

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 06.03.2017
4 tone tot ar fi ceva. Nici nu știu dacă să mai cumpăr îngrășăminte...

#5756
sthefan1

sthefan1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 19.02.2017
Stați liniștiti ... ca va rezolva domn’ menistru Daia cu productiile la ha   ,va fi record și anu asta ...e de ajuns o vizita de lucru a tovarășului și o sa trebuiască sa va mai faceți silozuri- hambare

#5757
gvest

gvest

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 06.04.2012
Graul e periuta si se vad randurile unde am semanat in 2-8 octombrie
Unde am pus dupa 1 noiembrie inca nu se vad randurile.
Specific ca nu a plouat pana in 22 noiembrie si nu a miscat graul in pamant, asa mi s-a parut mie dar totusi se vede o diferenta acum.

Ala periuta mai poate fi dus din scheme de fertilizare spre 5 tone? Ii dau de il julesc numai sa fie ceva de capul lui.

#5758
faeton

faeton

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 01.04.2018
In functie de densitatea care o avem in primavara vedem cat se poate regla din ingrasamant.
Sunt foarte curios ce o sa prezinte anul asta.
Astept sa vad diferenta dintre samanta romaneasca si cea straina.

#5759
bilyxxx

bilyxxx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 20.01.2015
A semanat cineva HIBRIZI de grau si daca da cu ce rezultate?

#5760
mcmarian12

mcmarian12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 22.09.2014
acum doi ani am pus vreo 6 ha de grau prin noiembrie vreo 320 kg la ha de glosa
a plouat mult in perioada dinainte si insamantarea nu a fost facuta corespunzator mult grau ramanand la suprafata
rasarirea a avut loc in februarie anul urmator iar productia nu a sarit de 4t/ha dar a avut indici buni

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate