Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

Graul

- - - - -
  • Please log in to reply
6340 replies to this topic

#5725
Mirciu23

Mirciu23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 01.06.2015
Ieri am terminat si eu de recoltat...la grau am iesit cu 4500-4600kg/ha, iar la triticale undeva pe la 6000kg/ha. Din cauza vremii care de 4 saptamani ploua cate 4-5 zile/saptamana si am recoltat cu intarziere, am avut pierderi intre 600-800kg/ha. La grau am avut soiul Gallus cu gluten de 28, proteina 14, corpuri straine 2,5 si umiditate de 15. Zic merci ca de maine incep iarasi ploile....

#5726
marinel1976

marinel1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 831
  • Înscris: 18.01.2016
Bună seara stimați colegi
Campania de insamintare a griului se apropie, așadar pe lîngă pregătirea patului germinativ trebuie pregătită sămînța.  Nu toată lumea își permite să cumpere sămînța certificată si mai foloseste din producție proprie. E si cazul meu. În ani trecuți cumpărăm această sămînța la costuri relativ mari, de vreo doi ani am avut lot semincer. Cumpărăm sămînța c1sau baza , obtineam acord de multiplicare , inscriam lotul la itcsms... toate acestea pentru a-mi certifica sămînța, pe care o folosesc doar pentru mine

Anul acesta n-am mai facut lot semincer, am oprit si fiecare soi de grîu(c1 la semănat) si am condiționat-o. Acum am pus o la germinat, cum am văzut la laborator la itcsms. Am folosit sugativa înmuiată in apa, stoarsa usor pe care am presărat semințele, am rulat hîrtia si-am pus o într-o pungă la germinat. După 3 -4 zile revin cu rezultate.

#5727
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Eu nu ma complic, dau la itcsms si in 10 zile imi spun de e buna de semanat. Le cauta si de boli pe langa germinatie.

#5728
mcmarian12

mcmarian12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 22.09.2014
unde as gasi si eu grau sofru c1

#5729
gxgvalentin

gxgvalentin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 07.07.2013
As avea nevoie de un sfat, cum ar fi mai bine sa administrez complexele, inainte de primul disc (aratura) sau intre discuri ?

#5730
vip7vip7vip

vip7vip7vip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 22.02.2013

View Postgxgvalentin, on 01 septembrie 2018 - 12:44, said:

As avea nevoie de un sfat, cum ar fi mai bine sa administrez complexele, inainte de primul disc (aratura) sau intre discuri ?
Eu zic ca intre discuri sa fie cat mai aproape de samanta.

Colegii cand incepeti semanatul anul acesta? La noi e foarte uscat pamantul in Bihor.

#5731
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
In zona mea au inceput seamanatul in uscatura cred ca e bine rasare dupa ploaie.
Eu dupa o ploaie ca nu ma ajuta utilajele

#5732
vip7vip7vip

vip7vip7vip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 22.02.2013
Ce complex ar fi mai bun in toamna la grau 16-16-16 sau 20-20-0?

#5733
gvest

gvest

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 06.04.2012
12-52-0 sau 18-46-0

#5734
gvest

gvest

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 06.04.2012
Pamantul e ca betonul, am dat 4 discuri grele acum si tot nu a intrat cum intra de obicei dupa 2 discuri grele in conditii normale...noroc ca e consumul incredibil de mic pt ca nu intoarce mult pamant altfel nu faceam asa ceva. A intrat la maxim 10 cm in total, am semanat intr-o uscatura ca pe Luna. Primele ploi se arata prin 21 octombrie, pana atunci cred ca va sta cuminte ca in sac...asta daca scapa nedibuit de soareci si alte bidiganii.

#5735
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
Asteptam ploaie...

#5736
faeton

faeton

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 01.04.2018
Chinuit... dar am reusit sa seman si eu.
Nu m-am incadrat sa seman in perioada in care as fi vrut, dar la ce seceta este nu cred ca ar fi avut mare importanta.


Ca lucrari... intr-o sola care am avut-o dupa rapita am arat, intr-o alta sola pe care au fost graul si floarea soarelui am scarificat la 40cm.
Doua maini de disc si ceva noroc.. si am reusit sa seman cat de cat bine.
Dupa ce am terminat am mai dat o mana cu tavalugul inelar.

Am ales 2 soiuri : Katarina de la Saaten union (c2) si Avenue de la Limagrain (c1). ( tratament samanta Yunta quattro )
Cantitatea de samanta  : 250kg/ha
Ingrasamant : 350kg/ha 18-46

Pe la voi tot seceta ca in Dobrogea?

Attached Files



#5737
mcmarian12

mcmarian12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 22.09.2014
nuuuuu....... pe la noi seceta ca in oltenia

#5738
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
In sfarsit a plouat...cca 2l/mp.

#5739
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003
Azi o sa termin de semanat graul, in Ar au fost ceva ploi joi-vineri si a mai dat si cativa stropi in weekend, suficient cat sa umezeasca solul la suprafata. L-am pregatit concomitent cu semanatul pentru amesteca solul umed de la suprafata (2-3cm ) cu cel uscat ca betonul de mai jos.
Vedem ce va iesi, sper sa rasara rapid cu vremea asta calda. In plus, mai exista o speranta pentru rapita.

#5740
gvest

gvest

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 06.04.2012
Graul semanat in 2 octombrie e tot asa cum era si in 3 octombrie Posted Image

#5741
nini85

nini85

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 06.03.2017
E bine că nu l-au mâncat șoarecii și alte orătănii😁

#5742
gvest

gvest

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 06.04.2012
In sfarsit o ploaie de rasarire la grau, in 2 zile s-au adunat vreo 19 litri / mp si ii mai da putin si azi dar si zilele viitoare.
Saptamana viitoare se anunta -5, -7 grade noaptea, gerul asteapta graul sa incolteasca pt a-l mai rari putin...ca si asa i-a mers excelent pana acum, ma si gandeam ce gip mai iau la vara dupa recoltat :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate