Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Graul

- - - - -
  • Please log in to reply
6340 replies to this topic

#4519
jan2015

jan2015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 08.09.2014
ooo , o veste buna intra banisorii ...
ma ravasy tata nu ti se pare ca dai prea multe discuri? mai taie din ele dale draq :))...

#4520
bachisgeorge

bachisgeorge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 25.02.2014
depinde ce discuri ai :) daca dai cu din ala romanesc dai 100 de discuri si tot nu se face ce trebuie

#4521
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
Nu mi se pare. Chiar daca iese bine dupa 2-3 discuri, e bine sa mai treci de vreo 2 ori pana mai toci din betele alea. Altfel te chinuie tare la semanat. Se infunda. Nu are rost sa te uiti la 4-5 litri de motorina. Important e sa iasa bine lucrarea. Tractorul in situatia asta nu trage din greu ca primavara. Deci consumi putin si ai si viteza. Eu ii dadeam chiar si cu a 4-a la vale si cu a 3-a la deal. Vorbesc de 650. Iesea super. Dupa toate trecerile astea iese un 15-16 cm de teren maruntit bine si betele tocate destul de bine.
Pentru grau e indeajuns parerea mea. Mai ales in situatii de criza. Pana ari si pana iese bine dupa aratura te apuca iarna si pierzi enorm. Si motorina si timp si uzura si nici nu iese bine graul

Edited by Ravasy, 03 December 2015 - 10:41.


#4522
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003
Chiar si cu U650 nu-i ok sa dai 4-5 ture de disc, tasezi solul pentru a pregati 10cm. Nu ai sculele adecvate.
Daca ai bete ramase, dai un disc sa le tai sau le toci, bagi un grubber ( sunt si pt U650 de 2,5m ) si daca ii absolut necesar poti un combinator/disc usor.

#4523
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
Toate la timpul lor :) usor, usor. Stiu ce zici.

#4524
jan2015

jan2015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 08.09.2014
Ravasy eu unul am arat mai din timp, ca sunt de parere ca ajuta mai bine la incorporarea resturilor vegetale, si pregatirea patului germinativ... dupa care am dat un disc pe urma am dat complex 18-46 si iar un disc si am semanat .... uite maine poate reusesc sa ajung la mine la tara sa fac niste poze adik mai bine zis ,sa vedem ce a iesit Posted Image) !
eu nu am incercat dar stiu tot la fel ca merge insamantat fara sa ari dar sa ai frate scule calumea .. disc dela greu , nu sa dai 5 ture cum zici tu pe teren cu un disc usor , asa cu ala greu cred ca din 2 ture iese bine... iar la floare cum zicea savantu la mine in zona la fel procedeaza lumea intai culca betele cu discul in caz ca nu au tocatoare, dupa care ara si discuie si insamanteaza !

Edited by jan2015, 03 December 2015 - 15:15.


#4525
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
Un disc greu bun e minim 4000 mii de euro cu tot cu transport. Iar pentru el iti trebuie macar un 120 de cai sanatosi la o latime de 3 metri. Deci pentru asta iti trebuie macar un 16-17 mii de euro. Pana atunci in situatii de criza o ardem cu ala micu.
Tot e mai convenabil sa dau cu ala mic de 5 ori decat sa dau un disc, sa ar si dupa sa mai dau 2 discuri.
Diferenta de motorina, timp si uzura si diferenta de lucrare e mare zic eu.  Am testat si m-am convins. Pe varianta clasica cum mi-ai zis tot trebuie sa dai de 3 ori cu discul. Ori cu 2 discuri ori fara. Dar timpul, uzura, etc.
Cand am aratura facuta din vara aia e alta poveste. Acolo merg pe un disc dupa aratura sau dupa vreo ploaie si il las asa pe toamna. Dau cu ingrasamant si mai dau un disc. Poate chiar doua ca nu ma zgarcesc la 4 litri de motorina pana iese cum imi place mie. Semanat si salut pana in primavara.

Acum ma gandesc si la varianta ca daca nu incorporezi resturile vegetale si le bagi la un 10-15 cm maxim tocate si amestecate bine acolo tot e mai bine pentru graul ce va urma. Daca ari le bagi prea adanc.
Multi zic sa bagi adanc ca mai are spori din aia de la boli ca mai sunt seminte de buruieni.
Nu stiu ce sa zic. Oricum dupa floare terenul e curat, iar cu bolile....nu mai am boli in grau de 4 ani.

Edited by Ravasy, 03 December 2015 - 15:36.


#4526
gvest

gvest

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 06.04.2012
Eu dau 2 discuri mari + 1-2 discuri mici in functie de situatie...nici cu discul mare nu merge doar din 1-2 discuri pt ca :
-discul meu mare pentru spart lasa o urma pe mijloc care chiar daca e acoperita de pamant nu-mi place sa stiu ca e acolo plus posibil alte zone unde nu se rupe atat de bine brazda...si dupa primul disc mare nu se incorporeaza toata vegetatia mai ales daca dau dupa tuleiste
- din al doilea disc mare incorporez / distrug destul de bine vegetatia dar nu arata ca pentru semanat, e disc de spart, cu distanta destul de mare intre talere...eventual daca as pune niste tavalugi (nu are) sau grape dupa el
- vin cu un disc mic de maruntit, de cele mai multe ori iese bine dupa lucrarea asta mai ales daca am lasat timp suficient intre primele discuri si dau dupa vreo ploaie al doilea sau al treilea disc
- foarte rar intru cu al 4-lea disc, in special acolo unde inghesui discuiturile ca perioada de timp, adica in 4-6 zile le dau pe toate in graba...asta e de evitat pt mine in viitor, am vazut diferente de productie / comportament in vegetatie fata de lucrarile intinse ca durata in timp (nu e ceva nou pt multi de aici).
PS Nu stiu cum iti ia tie numai 4 litri un disc mic, il lasi putin si mergi cu a 4-a, asa da

Edit:cel mai bine pregatit teren anul asta a iesit asa :
- disc greu 1 l-am dat prin 2 august, am incorporat tot, a fost terenul destul de tare si nu a intrat cat am vrut dar tot apreciez ca am ajuns in peste 70-80 din suprafata la minim 15 cm
- disc greu 2 l-am dat prin 10 septembrie dupa ce aveam un gazon frumos, verde inchis de 8-12 cm, cam mare as zice eu...dar am zis sa nu patesc la fel pana in octombrie la semanat, de asta nu l-am dat mai repede si nici un erbicid total nu am vrut sa dau...asa ca in 10 septembrie, dupa o ploaie sanatoasa cu cateva zile inainte, a intrat discul greu mai mult decat trebuie, incorporat totul frumos. S-a si maruntit totul destul de bine dar am scos alte curele de la faptul ca a intrat mai adanc acum (cam la 20-22cm apreciez).
- disc mic 1 dat prin 18 octombrie, din pacate nu am putut mai devreme pt ca s-au pus ploile peste perioada optima si am mai recoltat si ceva porumb prin cele 1-2 zile cand s-a putut...buruiana a rasarit din nou dar era micuta, maxim 2-3-4 cm, in schimb terenul s-a facut "mac" fiind destula umezeala in sol.
Practic am omorat buruiana in 2 discuri, mai mult decat as fi obtinut cu un total (nu am rizomi pe terenul asta), pregatit cum nu se poate mai bine. Nu stiu cum as putea face mai bine si cu consum mai mic de motorina.

Edited by gvest, 03 December 2015 - 17:53.


#4527
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Mai mult de trei discuri = tasare= combustibil pierdut. Dupa cei 10 cm cat intra discul se face beton.

#4528
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
Consum aproximativ in functie de pante. Nu las discul de tot. Numai cat se plimba el pe acolo la pozitia aia flotant sau cum se cheama. Adica nu merg cu rotile pe sus. Si merg cu a 3-a la deal, eventual a 2-a si cu a 4-a pe loc drept si la vale. Dar turat oleaca nu mornait. Ca sa aiba viteza.
Oricum nu trage greu ca primavara unde te tine umezeala pe loc.
Poate se face beton dupa aia 10-15 cm, dar eu la arat n-am simtit asta.
Adica unde am avut grau semanat in discuituri dupa floare, dupa ce am trierat graul am si arat la 2-3 zile. Chiar nu s-a simtit. Nu arasem in viata mea asa usor. De acum asa fac. Am treierat am si arat dupa grau. Nu las pana pe toamna sa se faca beton. Daca mai e si o toamna secetoasa salut aratura cu 650.

Edited by Ravasy, 03 December 2015 - 18:29.


#4529
taranulcult

taranulcult

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 09.04.2013
Salut, a folosit cineva regulator de crestere la grau? Ceva pareri pro/ contra?

#4530
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003
Eu folosesc an de an 1-1,2L de Stabilan in 220L de apa ( stiu, doza este 2L, eu atat folosesc ) . Nu trece de genunchi. Nu am probleme cu vantul si in plus paiele mai putine micsoreaza efortul combinei.

#4531
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
Riscul folosirii unui regulator de crestere care ar fi?

#4532
taranulcult

taranulcult

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 09.04.2013
Intr-un an normal creste productia daca il folosesti?

#4533
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 26.03.2012
Nu crește nimic, doar rezistenta la cădere, reducând din talia plantei. Ai grau așa înalt?

#4534
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003

 taranulcult, on 04 decembrie 2015 - 14:58, said:

Salut, a folosit cineva regulator de crestere la grau? Ceva pareri pro/ contra?

Graul arata asa :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gwoot3bjBo8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4535
taranulcult

taranulcult

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 09.04.2013
Multumesc de raspunsuri, traiam cu impresia ca in afara de a reduce talia plantei influenteaza pozitiv si productia. Intr-un singur an s-a culcat graul la noi in zona, inca ma gandesc daca merita investitia. Nu am graul inalt.

#4536
jan2015

jan2015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 08.09.2014
cam asa arata graul meu http://imgur.com/a/WFeGC pus pe 10.10... si 29.10 ... / Apache  norma la cel dupa 10.10 200kg/ha iar cel  dupa 29.10 220kg -250kg ...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate