Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

Graul

- - - - -
  • Please log in to reply
6340 replies to this topic

#4447
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Cu ce cantitate de samanta ai mers si cam cat ar fi bagat daca era azotat (ca sa ne dam seama de reglaje).

#4448
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
~265 Kg/Ha cu deschiderea fantelor la 4, 8 Km/h, ~400 rpm, raza de imprastiere a fost  de 10m . Cumva 422Kg/Ha granulatie medie, dar difera raza de imprastiere si deschiderea fantelor. Nu prea se potrivesc intre ele recomand sa ii faci proba pe o suprafata cunoscuta cu o cantiate cunoscuta.
La asta nou i-am facut proba in curtea gainilor sa vad ce raza de imprtastiere are la 1200rpm motor /400rpm  priza dupa care am facut  un U din  trei laturi de lemn sa nu se imprastie aiurea si am pus o cantitate ( un sac de 40 Kg ) pe care am cronometrato in cat timp se goleste la turatia respectiva. Daca cunosti viteza de inaintare la respectiva turatie si raza de imprastiere cu un cronometru poti afla in cat timp se goleste cuva de o anumita cantitate la o deschidere a fantelor X si determini cantitatea la hectar.

Eu am facut "o trecere" in plus acolo cu MA-ul, din combinator a iesit perfect de semanat, dar daca au venit ceva ploi, samanta nu o aveam si cand a fost disponibila a fost prea ud pentru  semanatoare.

#4449
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
Manca-te-ar nenea de bandit Posted Image

Data viitoarea ma duc cu o furca sa imprastii mosunoaiele alea...unde s-a infundat semanatoarea.
Nu radeti ca-s strambe randurile. Am semanat noaptea, fara marcatoare si doar cu un bec...si era moale tare...sper sa iasa ceva...[ http://s2.postimg.org/mwaipvxop/20151031_135428.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://s28.postimg.org/oev41a0jh/20151031_140009.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Ravasy, 31 October 2015 - 14:56.


#4450
karlasofia

karlasofia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 17.03.2014
Ultima ta problema ar fi randurile strambe la grau...:))

#4451
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
Da, da : ))
Eh...eu sunt mai artist din fire. Imi place sa iasa perfect ca la GPS :D
Mai am o bucata semanata, dar acum da sa iasa.

#4452
armandoaxinia

armandoaxinia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 13.03.2011
Eu daca se infunda semanatoarea si se mai infunda , dupa ce termin de semanat dau cu semanatoarea in curmezis pe locurile unde s-a infundat altfel iau cite un morman de pamint in heder la treierat si nu prea am chef sa trag cu mina.

#4453
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 26.03.2012
Pe ultima suta de metri, mărim puțin densitatea și îi dam înainte.

Attached Files


Edited by FeDani, 02 November 2015 - 07:39.


#4454
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 26.03.2012
Sper cu umiditatea din sol în 2 săptămâni sa fie afară. E târziu, dar ce este prins în pământ e bun prins.

Attached Files



#4455
Garcione1984

Garcione1984

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 20.02.2012
Totul depinde de vreme prin 9 ceva ploi zici Rixthina si la mine in zona azi semanau .

#4456
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 26.03.2012
O ploaie nu ar strica. Acum depinde ce temperaturi vor fi.

#4457
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003
Eu mai am 25ha de semanat. Folosesc soiuri austriece, sper sa fie mai adaptate la conditiile de acum.

#4458
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 26.03.2012
Ai pregătit terenul? În 2 zile le termini. Sa ai spor.

#4459
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003
A fost floare pe care am recoltat-o saptamana trecuta, in weekend am aplicat un disc pentru a distruge betele si astazi am aplicat complex. Am nevoie de 2 zile pentru a trece cu scarificatorul ( nu vreau doar cu disc, m-am lecuit de productiile obtinute cu  tehnici " superficiale" ) si apoi semanam intr-o zi. Pana in weekend trebuie sa fie totul gata,
Din nefericire m-am trezit si cu o explozie la roata fata ( era obosita ce-i drept ) la combina azi, deci distractie suplimentara,

#4460
mcmarian12

mcmarian12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 22.09.2014
soiurile austriece nu sunt cu infratire in primavera?

#4461
samed

samed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 20.03.2014
Mi.au mai ramas niste saci de grau pe care nu vreau sa.i mai seman din cauza bolovanilor. Vor rezista pana in toamna viitoare daca nu ii stropesc impotriva gargaritei. Si daca ii stropesc cu reldan ii afecteaza cumva?

#4462
trottinel

trottinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 09.03.2012
Si eu mai am aproximativ 25-30 ha. Le-am dat doar un disc greu la 15 cm, dupa care  mai fac o trecere cu grubberul si am intrat la semanat. As fi vrut sa il ar si eu, dar cine mai are timp?

#4463
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
Lasati bre araturile alea si bagati samanta in pamant mai repede.

#4464
popescumar33

popescumar33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.04.2013
Situatia actuala

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate