Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...
 AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 

Sfat achizite netbook

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
voposphere

voposphere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 13.03.2010

View Postmikutza_ioana, on 27th February 2011, 20:00, said:

Multumesc pentru interesul acordat.

Din cate am inteles, Asus sta cel mai bine la capitolul autonomie (ma puteti contrazice daca nu-i asa). In ceea ce priveste acel Lenovo, pot spune ca nu am auzit prea multe despre acest producator (astfel incat cred ca voi fi mai retinuta in alegerea lui). Avand in vedere intreaga gama Asus (la netbookuri ma refer) am vazut foarte multe modele cu specificatii asemanatoare (printre care Asus 1015P-BLK032S , Asus 1001PG-BLK002S,  Asus 1005P-BLK034S ). In mare masura as opta pentru Asus, dar nu as sti exact care dintre aceste modele postate mai sus.

Si o ultima intrebare: ce parere aveti de Toshiba?

Va multumesc din nou.

lenovo ete firma ce a cumparat divizia de calculatoare personale (desktop , laptop , notebook) de la IBM... sper ca de astia sa fii auzit... si sunt mult peste asus cand vine vorba de calculatoare... ba mai mult , au fost votati ca nr 2 in lume dupa apple ca cel mai bun brand de laptopuri.

totusi , lenovo are o discrepanta intre produsele oferite. pe de o parte exista seria Thinkpad , care este number 1 in clasa premium si mai e seria de productie in masa (Ideapad) care se lupta cu dell , hp si toti cei cunoscuti... si sincer nu prea fac fata.

cum de un thinkpad nu ai bani , sau nu doresti sa cheltui 50 milioane , atunci restul (ideapad) sugerez sa le scoti din calcul deoarece nu se merita.

#20
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
uite aici niste pareri
normal tohsiba si lenovo sunt peste asus, dar la netbookuri asus are mai multa experienta plus mai multe modele

Edited by Cutzu, 27 February 2011 - 20:35.


#21
mihay93

mihay93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 03.11.2008

View Postmikutza_ioana, on 27th February 2011, 20:00, said:

Multumesc pentru interesul acordat.

Din cate am inteles, Asus sta cel mai bine la capitolul autonomie (ma puteti contrazice daca nu-i asa). In ceea ce priveste acel Lenovo, pot spune ca nu am auzit prea multe despre acest producator (astfel incat cred ca voi fi mai retinuta in alegerea lui). Avand in vedere intreaga gama Asus (la netbookuri ma refer) am vazut foarte multe modele cu specificatii asemanatoare (printre care Asus 1015P-BLK032S , Asus 1001PG-BLK002S,  Asus 1005P-BLK034S ). In mare masura as opta pentru Asus, dar nu as sti exact care dintre aceste modele postate mai sus.

Si o ultima intrebare: ce parere aveti de Toshiba?

Va multumesc din nou.
Atat Lenovo cat si Asus au baterie de 6 celule si cum displayul e la fel vor avea automat o autonomie asemanatoare.Daca  ai experienta intr-un anume domeniu asta nu te face cel mai bun.Asa e,Asus-urile au specificatii asemanatoare dar nici unul din ele nu se apropie de Lenovo.

Edited by mihay93, 27 February 2011 - 20:51.


#22
iulia_400

iulia_400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 695
  • Înscris: 08.02.2007
Intreb si eu aici, ca sa nu mai deschid alt topic. Imi doresc un netbook de 10.1" pana in 1500 ron, eventual un +50. Va fi folosit in calatorii, posibil sa nu am acces cateva luni la un alt laptop sau pc, deci imi trebuie mai mult decat portabilitate. Uz: net, office, muzica, filme. Fara jocuri, dar imi doresc sa pot deschide in acelasi timp cateva pagini pe net, 2-3 aplicatii si sa vad un film normal. Imi trebuie ceva spatiu de stocare, 160-250-320 nu e atat de important care, voi folosi probabil maxim 100. Baterie de 6 celule. Windows. Rosu, negru, eventual cu argintiu, exclus alte combinatii. Am cautat prin magazine in Cluj sa vad si cum arata cateva modele. M-am orientat spre urmatoarele 3 modele:

http://www.emag.ro/m...su--pXK303EAB1T

http://www.emag.ro/m...-p1015P-BLK084S

http://www.emag.ro/m...--pDL-271847165

Dell-ul are Ubuntu, pe care l-as schimba daca l-as lua, oricum nu e pe stoc nicaieri pe rosu. Nu imi convine ca unele au port mini mufa de retea. M-am uitat acum si la Asus-ul din linkul postat mai sus.

Nu vreau mai mare de 10 inci, am acasa 2 laptopuri, un Dell 17"- il am de 4 ani si o duce bine mersi, forjat la greu, si un HP de 15" cumparat acum 3 ani pt carat in calatorii, dar fiind mai greu l-am folosit f putin, sta in dulap la pastrare.

M-am uitat si la tablete prin China, m-ar tenta una de 10" cu 160GB, hdmi, GPS, 3G, etc etc...cca 500$, numai ca nu stiu cat sunt de bune....

#23
mihay93

mihay93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 03.11.2008
Dintre cele 3 alese de tine as merge pe Asus.Dell-ul este indisponibil iar HP-ul are garantie doar 12 luni.Ca sa nu mai spun de pretul exagerat.
Dar daca ar fi sa aleg in afara lor as merge tot pe Lenovo-ul recomandat si initiatoarei topicului:http://www.azerty.ro...55-250gb-1024mb.Motivele sunt simple:procesor mai bun,RAM DDR3 si pret mai mic.

#24
iulia_400

iulia_400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 695
  • Înscris: 08.02.2007
Ms, Mihay.

Despre dual core-ul asta ce ziceti?
http://www.pro.ro/ca...0-gb-7-starter/

#25
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Samsung e recent in productia netbook-urilor, nu prea se stie de calitatea si fiabilitatea lor in comparatie cu Asus, unde e excelenta. Sau Lenovo, la fel.

#26
mihay93

mihay93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 03.11.2008
Ripper are dreptate in privinta faptului ca Samsung e o firma necunoscuta in industria netbook-urilor.
Ai aici un review al Samsung-ului:http://www.pcpro.co....3/samsung-nf210
Mie mi se pare o oferta  interesanta.Are un design foarte atragator,special conceput probabil pentru dame.
Exista si un Acer cu acelasi procesor dar la un pret mult mai mic:http://www.dc-shop.r...-prod-24906.htm.
Nu-mi sta in obicei sa recomand Acer dar acest produs chiar merita.

#27
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
vad ca va ia ochii diferite modele, puneti mana si testati ce gasiti pe stoc in showroomul magazinelor de specialitate
la asus gasiti finisaje frumoase la exterior, plus culori pentru toate gusturile
asa din poze toate sunt dragute
de preferat testate pipaite modele de la lenovo, tohsiba si asus

Edited by Cutzu, 27 February 2011 - 22:15.


#28
iulia_400

iulia_400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 695
  • Înscris: 08.02.2007

View Postiulia_400, on 27th February 2011, 21:04, said:

Imi trebuie ceva spatiu de stocare, 160-250-320 nu e atat de important care, voi folosi probabil maxim 100. Baterie de 6 celule. Windows. Rosu, negru, eventual cu argintiu, exclus alte combinatii.

Ieri am batut la picior din nou magazinele sa iau la pipait netbookurile, ca de testat nu am mare lucru :D. Apoi am luat la puricat siturile straine cu review-uri si efectiv mi-am scris pe hartiuta la mai multe modele, pro si contra. Mi-am dat seama ca un alt criteriu foarte foarte important este pt mine ecranul mat. La HP 15" am ecran lucios si numai eu stiu cati dumnezei am dat cand il foloseam afara la lumina...Si uite asa am redus optiunile la minim.

Cutzu, nu e vorba numai de furat privirea....asa alegeam cu ochii inchisi un Asus Karim Rashid maro, cu 2 acumulatori gasit la oferta la un magazin it la 1650 ron. Arata bestial, ca o agenda, dar are multe minusuri...Sau as mai fi pus niste banuti pt un touchscreen. La exterior mi-a mai placut Asus 1015. Urasc sa se vada amprentele. Spre ex mi-ar placea  Samsung 9 Series  :rolleyes:, chiar daca ar avea mai multi inci dar numai 1,3 kg, dar nu as da atatia bani, decat daca as avea vila de 500k euro si masina de 100k. Sony costa mult, am folosit 2 notebookuri Sony de 2 ani care arata si se misca mai rau decat Dell-ul meu de 4 ani folosit intensiv pe post de desktop. Multi zic ca sunt foarte fiabile, dar refuz sa platesc marca. Nu vreau oricum sa generalizez, mai depinde si din ce serie le prinzi.

Nu vad nimic gresit ca imi doresc un procesor mai bun, un DDR3, o viteza mai mare si o baterie care sa ma tina peste 5-6 ore. Diferentele probabil nu sunt foarte mari, dar sunt. Ca sunt dispusa sa platesc 100-200 ron in plus pentru asta & design, este alta mancare de peste. Oricum sunt genul de persoana care isi cumpara un lucru si il foloseste pana se duce, deci nu cred ca vorbim de fitze neaparat. Crede-ma ca mi-as fi permis spre ex un tlf de 2000 ron, dar atata vreme cat l-as folosi numai si numai pt apeluri voce, nu vad de ce as da atatia bani, asa ca am ramas la un Nokia de 3 ani. Camera foto separat, gps separat si acum netbook.

Dubiile mele au fost in mare asa:

2GB+N455+5400rpm sau 1GB+N455+7200 sau 1GB+N550+5400 , DDR3 la toate si baterie de 6 celule
Aici as fi avut nevoie de ajutorul vostru. M-am uitat si la valorile temperaturilor la uz intens. Dar pentru ca pe ultima suta de metri am realizat ca am nevoie de un ecran mat, dintre variantele de mai sus asta a atarnat cel mai tare. Nu neg faptul ca am tinut cont si de design, dar nu a fost criteriul esential. Ca si culori mi-am dorit ceva sa nu bata la ochi, dar nu imi plac cele cu carcasa neagra mata simpla.

Ca raport pret-performanta, Dell-ul mi se pare cel mai ok, 2GB,  trecand peste ecranul lucios si aspectul mai butucanos. HP arata ok, reviewuri bune, tastatura imi place cel mai mult, dar la fel ecran lucios si garantie de numai un an.

#29
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Deci te-ai hotarat sau nu? :D

#30
mihay93

mihay93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 03.11.2008
Din ce am inteles eu nu s-a hotarat. :lol:
Per total,cel mai bun este Samsung-ul.Are design frumos.dual-core,are si SSD lucru foarte rar la netbook-uri,autonomie foarte buna si nu in ultimul rand ecran mat.

Edited by mihay93, 02 March 2011 - 14:54.


#31
iulia_400

iulia_400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 695
  • Înscris: 08.02.2007
Am ales Samsungul, multi nu vor fi de acord cu alegerea mea stiu, dar Dell nu gaseam in perioada asta, ramasesem pe HP si pe Samsung si am mai gasit un Lenovo cu dual core dar costa aproape 1800 ron. Hotarator a fost dual core-ul ala amarat si ecranul mat. Designul imi place la amandoua. Putin am fost si eu reticenta, dar m-am gandit ca nu Samsungul fabrica procesorul, memoria, etc, pana la urma toate netbookurile au aceleasi componente daca le bag la gramada....Daca ma tine 3 ani sunt multumita, trece baba la tableta apoi  :coolspeak:

L-am comandat online azi dimineata, maine ar trebui sa imi ajunga. Include si unitatea optica externa in pretul de 1.560 lei + 20 lei curierul. Sper sa fie totul ok. Probabil ca voi pune 2GB, dar asta pe viitor, in special daca vreau sa schimb Starterul. Inca nu am lucrat pe Starter, numai pe 7 Ultimate. Mi se pare ca vine si cu antivirus pe 6 luni si alte programele, oricum am Kaspersky pt mai multe pc-uri si il voi instala asta. Culoarea.....argintiu deschis, sper sa ma obisnuiesc. Acum incepe cautarea de genti...

Va multumesc pentru sfaturi si am vrut sa va anunt ce decizie am luat.

Nu stiu cum e la Bucuresti sau in alte orase mai mari, dar la Cluj in magazinele it nu prea au expuse decat 1-2 modele. Cele mai multe le-am gasit la Altex, dar cu preturi mari in magazin si mai decente pe site.

Daca mi-ar fi trebuit ceva numai pt net, fara capacitate mare de stocare mi-ar fi facut cu ochiul Toshiba cloud, in special ca acum e redus la 1000 ron...

#32
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Nu-i nimic, ne faci tu un review ca sa vada si altii pareri, altfel n-am sti niciunul nimic! :D
Lasa ca-i bun, sa-l stapanesti fara probleme.

#33
mihay93

mihay93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 03.11.2008
Bine ai facut.Pretul e mare,dar merita.
Mult succes si sa ai grija de el.

Edited by mihay93, 02 March 2011 - 17:48.


#34
iulia_400

iulia_400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 695
  • Înscris: 08.02.2007
Aici am gasit singurul review detaliat in lb romana, poate ajuta si pe altii:

http://www.notebookr...amsung-NF210-47

#35
mihay93

mihay93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 03.11.2008
Foarte interesant site-ul.Este binevenit un site de review-uri in limba romana.

#36
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,570
  • Înscris: 17.09.2005

View Postmihay93, on 2nd March 2011, 14:41, said:

are si SSD lucru foarte rar la netbook-uri

Are un singur HDD.
Unul clasic de 250GB sau daca se doreste poate fi inlocuit cu un SSD de 12GB.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate