Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Parter plus mansarda - casa familiei mele

- - - - -
  • Please log in to reply
429 replies to this topic

#415
bogdan2011

bogdan2011

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 07.01.2011

View PostV_i_c_t_o_r, on 21st May 2011, 23:18, said:

Mai este mult pana la final.
Frumos :thumbup:
As fi si eu curios cat te-a costat acoperisul, de unde l-ai luat si cine l-a montat.
Iar la ferestre daca ai reusit sa negociezi un pret bun.

#416
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,072
  • Înscris: 22.06.2004
victore nu vreau sa te dezamagesc dar la ferestre ai mari probleme. la unele ai boiandrug, la altele nu. la unele ai rulouri suprapuse, la altele nu. cand vei ascunde caseta ruloului sub polistiren va iesi un fel de scara magarului. crede ma ca nu vreau sa fiu rautacios pt ca nu imi sta in fire dar asa ceva nu se facea. vezi ca nu ai solbanc sub ferestre sau macar pervazul de interior(care preia rolul de solbanc) incat iti va fi putin mai greu cand vei monta pervazele(nu imposibil). succes in continuare si sa te muti repede

Edited by conu71, 22 May 2011 - 09:05.


#417
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010

View Postconu71, on 22nd May 2011, 10:04, said:

victore nu vreau sa te dezamagesc dar la ferestre ai mari probleme. la unele ai boiandrug, la altele nu. la unele ai rulouri suprapuse, la altele nu. cand vei ascunde caseta ruloului sub polistiren va iesi un fel de scara magarului. crede ma ca nu vreau sa fiu rautacios pt ca nu imi sta in fire dar asa ceva nu se facea. vezi ca nu ai solbanc sub ferestre sau macar pervazul de interior(care preia rolul de solbanc) incat iti va fi putin mai greu cand vei monta pervazele(nu imposibil). succes in continuare si sa te muti repede
Eu sunt foarte multumit de cum a iesit.
Probabil ca multi "colegi" ar dori sa o daram si sa fac o alta cu firmele lor, la preturile lor (evident duble daca nu chiar triple), cu diriginti si tot felul de alti capusari, cu solutii tehnice costisitoare, de multe ori fanteziste.
In materie de constructii nu poate exista perfectiune, chiar daca se platesc sume exorbitante unor firme pretentioase.
Nu ma tenteaza sa mai adaug niciun fel de alte fotografii. Pentru colegii intradevar interesati sa-si faca o casa cu pret decent, le pot raspunde la pm.
Succes tuturor.

View Postbogdan2011, on 22nd May 2011, 09:49, said:

Frumos :thumbup:
As fi si eu curios cat te-a costat acoperisul, de unde l-ai luat si cine l-a montat.
Iar la ferestre daca ai reusit sa negociezi un pret bun.
2.140 euro cu tot cu montajul facut de reprezentantii firmei Wetterbest.
Ferestrele au fost 2.400 euro, profil Gealan, de la Termopane MVA.

#418
stely09ct

stely09ct

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 13.04.2011

View PostV_i_c_t_o_r, on 22nd May 2011, 20:22, said:

Eu sunt foarte multumit de cum a iesit.
Probabil ca multi "colegi" ar dori sa o daram si sa fac o alta cu firmele lor, la preturile lor (evident duble daca nu chiar triple), cu diriginti si tot felul de alti capusari, cu solutii tehnice costisitoare, de multe ori fanteziste.
In materie de constructii nu poate exista perfectiune, chiar daca se platesc sume exorbitante unor firme pretentioase.
Nu ma tenteaza sa mai adaug niciun fel de alte fotografii. Pentru colegii intradevar interesati sa-si faca o casa cu pret decent, le pot raspunde la pm.
Succes tuturor.


2.140 euro cu tot cu montajul facut de reprezentantii firmei Wetterbest.
Ferestrele au fost 2.400 euro, profil Gealan, de la Termopane MVA.
Nu te supara, victore, insa dirigintele trebuie sa existe obligatoriu. Nu este deloc un capusar. El este omul tau, repara greselile constructorului pe care beneficiarii nu le observa de multe ori. :)

#419
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
Stely, tu doreai sa-i recomanzi un diriginte si din comision sa-ti faci o casa pe banii lui Victor?

#420
stely09ct

stely09ct

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 13.04.2011

View Postseptimiu80, on 22nd May 2011, 22:22, said:

Stely, tu doreai sa-i recomanzi un diriginte si din comision sa-ti faci o casa pe banii lui Victor?
Desigur, mai ales ca si-a terminat casa deja. Incasam retroactiv. :D
Acuma, pe bune, mai citesc si altii comentariul lui si o sa inceapa sa gandeasca toti la fel: pentru ce imi trebuie diriginte, ca doar e capusar? Total gresit.

#421
bogdan2011

bogdan2011

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 07.01.2011

View Poststely09ct, on 22nd May 2011, 22:33, said:

Desigur, mai ales ca si-a terminat casa deja. Incasam retroactiv. :D
Acuma, pe bune, mai citesc si altii comentariul lui si o sa inceapa sa gandeasca toti la fel: pentru ce imi trebuie diriginte, ca doar e capusar? Total gresit.
Nu stiu, dar la cum se lucreaza in Romania mai bine invat eu cum se face si fac singur.
Nu exista reguli, toti cauta sa te jefuiasca si sa-si urmareasca interesele.

#422
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007

View PostV_i_c_t_o_r, on 22nd May 2011, 20:22, said:

Probabil ca multi "colegi" ar dori sa o daram si sa fac o alta cu firmele lor, la preturile lor (evident duble daca nu chiar triple), cu diriginti si tot felul de alti capusari, cu solutii tehnice costisitoare, de multe ori fanteziste.
Apoi daca tu crezi ca de asta a scris conu71, inseamna ca n-ai priceput nimic. Lucreaza el in bransa termopanelor, dar ma indoiesc de faptul ca a incercat sa i se bage cuiva pe gat, numai ca sa capete un alt client. Eu insumi m-am intalnit cu el pe forum, l-am intrebat ceva, m-a sunat, l-am sunat, mi-a dat oaresice sfaturi. Problema mea este ca intre timp m-am cam blocat cu constructia, pe motiv de ATR la electricitate, dar am scos-o iar la liman si am inceput instalatiile. In doua, maxim trei luni ajung la termopane si, cu ofertele in mana, o sa ii cer parerea. Probabil ma va sfatui (poate si sa nu, ca nu mi-i dator cu nimic), dar sigur nu are nici un interes direct, personal ori de afaceri. Pentru ca el face termopane la Bucuresti, eu construiesc la Iasi. Asa ca iti zic: relax, man, si gandeste-te strict la observatiile lui. S-ar putea sa aiba dreptate. Eventual pune poze mai detaliate, ca sa ai ce sa le zici si sa le ceri celor care ti-au pus termopanele. Daca mai poate fi corijat, desigur.

#423
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010

View Postdacis2, on 23rd May 2011, 07:20, said:

Apoi daca tu crezi ca de asta a scris conu71, inseamna ca n-ai priceput nimic. Lucreaza el in bransa termopanelor, dar ma indoiesc de faptul ca a incercat sa i se bage cuiva pe gat, numai ca sa capete un alt client. Eu insumi m-am intalnit cu el pe forum, l-am intrebat ceva, m-a sunat, l-am sunat, mi-a dat oaresice sfaturi. Problema mea este ca intre timp m-am cam blocat cu constructia, pe motiv de ATR la electricitate, dar am scos-o iar la liman si am inceput instalatiile. In doua, maxim trei luni ajung la termopane si, cu ofertele in mana, o sa ii cer parerea. Probabil ma va sfatui (poate si sa nu, ca nu mi-i dator cu nimic), dar sigur nu are nici un interes direct, personal ori de afaceri. Pentru ca el face termopane la Bucuresti, eu construiesc la Iasi. Asa ca iti zic: relax, man, si gandeste-te strict la observatiile lui. S-ar putea sa aiba dreptate. Eventual pune poze mai detaliate, ca sa ai ce sa le zici si sa le ceri celor care ti-au pus termopanele. Daca mai poate fi corijat, desigur.
Nu am absolut nimic cu conu71. Mesajul nu-i era adresat. Daca citeai topicul ai fi "priceput". Relaxeaza-te "man" si incearca altceva.

#424
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
incalzirea -pardosela sau clasic ?

#425
Vially

Vially

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 19.03.2003
Baieti, abuzez si eu de inactivitatea lui Victor si postez aici. Am si eu nevoie de o echipa cat de cat ok, care sa-mi termine lucrarea. In prezent am ramas la armarea placii de la cota0, si a durat aproape 2 luni sa ajungem aici, din motive de dorei nepriceputeanu, neseriozeanu si incetineanu. Sunt serios, platesc cat ne intelegem, si nu am pretentii mai mari decat sa se execute cum trebuie. Materialele sunt achizitionate, am baraca, apa, curent... etc. Toate conditiile :)

Jurnalul meu este aici:
http://forum.softped...howtopic=712828

Edited by Vially, 28 June 2011 - 14:16.


#426
Alex_0722876565

Alex_0722876565

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 19.08.2006
Pentru toti cei noi pe acest forum (cum de fapt sunt si eu) ...un lucru este clar. Pentru cat mai putine greseli pasii sunt urmatorii:

-Nu te apuci de nimic pana nu citesti cat de mult poti ...zeci de jurnale si case finalizate.

-Daca se poate undeva in pc. salvezi cat mai multa informatie utila (poze ,sfaturi "furate din jurnale" si altele).

-Dupa ce crezi ca ai retinut cat mai mult , incepi , studiul geo ,proiect cat mai complet, structurist obligatoriu, faci pe dracu in patru si cauti un diriginte de santier (obligatoriu cu recomandari de la alte lucrari sau prin cunostinte).

-Cauti o echipa (nu cea mai ieftina) dar una la care daca se poate sa poti vedea cateva lucrari (ideal la rosu) ...

-Te-ai apucat de lucrare ...cat mai multe poze puse la timp util (eu pentru moment incerc sa asimilez informatii) dar cred ca atunci cand o sa-mi deschid jurmalul o sa am sute de poze.

-Pentru nimic in lume nu crede ca cei de pe forum iti vor raul ...Eu am citit zeci de jurnale si sincer as platii in bere sfaturile ,este extrem de important sa-ti spuna cineva la timp atunci cand inca se poate repara ieftin ...Noi suntem profani , vedem un zid zicem ca este totul ok , dar ASTRUL sau altii care au zeci de lucrari vad imediat imperfectiunea. Sa ne fereasca DZ de un cutremur mare in RO ca ne trezim cum pica "cartierele rezidentiale" construite cu bani putini si singurul gand sa economiseasca cat mai multi banii.

-Aici primum sfaturi gratis ,platim pe altii si ne lucreaza prost pe banii nostri ,deci este vital sa "stim" atunci cand banii nostri sunt irositi fara rost ...

Toata stima celor de pe acest forum care pierd din timpul lor zilnic sa ne ajute pe noi ...Am fost uimit sa vad cat de multe sfaturi utile poti primii si cat de importante sunt acestea.Eu zilnic cum am ceva timp liber citesc un jurnal ,cum vad un sfat util , ma uit repede sa vad ce postari are pe acest forum X (din care sa pot invata cat mai multe)...


Scuze , nu sunt eu in masura sa dau sfaturi , dar azi am citit jurnalul si am ramas uimit ca cineva poate interpreta ca rau voitoare sfaturile celor de pe forum.

#427
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

View PostAlex_0722876565, on 5th April 2012, 21:49, said:

Scuze , nu sunt eu in masura sa dau sfaturi , dar azi am citit jurnalul si am ramas uimit ca cineva poate interpreta ca rau voitoare sfaturile celor de pe forum.
Mai discutam dupa ce incepi casa si dorel are o parere, dirigintele alta iar de pe forum mai primeste vreo 2-3 pareri diferite plus ceva mistouri  ;)

#428
31ionut31

31ionut31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 05.01.2014

View PostV_i_c_t_o_r, on 18 martie 2011 - 17:48, said:

M-ati inrait - azi am concediat 2 din echipa - unul pentru betie si altul pentru comentarii inutile. De luni am un dorel nou, iar de marti inca doi.
Multumiri pentru sfaturi. Vorbea cineva de suparare - nu ma supar bre, chiar deloc. Ma amuz si eu la chestii ca furtunu' prin beton. Nu sunt specializat in constructii, dar nici total atehnic. V-am mai povestit de tipa de la service.

Azi s-a facut curatenie pe santier, s-a pus lemn la lemn, sarme la sarme, s-au scos cuiele din scandurile bune ce pot si folosite, s-a incinerat gunoiul, se muta din pamantul ramas si se face loc pentru paletii de caramida ce vor veni marti.

Placa s-a intarit, dar am evitat sa ma urc pe ea cu picioarele. Cred ca marti voi putea pune cativa paleti de caramida pe margine.

Adaug niste poze, si cu "chestia" (platforma auto). Placa este dreapta - am verificat de pe margine in vreo 20 de locuri cu bolobocul, asa ca m-am linistit.
Salut Victor as dori sa aflu si eu ca cat ai cheltuit cu turnarea fundatie si elevatie la casa ta(cam cat fier si beton ti-a intrat),mersi o zi buna!

View PostV_i_c_t_o_r, on 18 martie 2011 - 17:48, said:

M-ati inrait - azi am concediat 2 din echipa - unul pentru betie si altul pentru comentarii inutile. De luni am un dorel nou, iar de marti inca doi.
Multumiri pentru sfaturi. Vorbea cineva de suparare - nu ma supar bre, chiar deloc. Ma amuz si eu la chestii ca furtunu' prin beton. Nu sunt specializat in constructii, dar nici total atehnic. V-am mai povestit de tipa de la service.

Azi s-a facut curatenie pe santier, s-a pus lemn la lemn, sarme la sarme, s-au scos cuiele din scandurile bune ce pot si folosite, s-a incinerat gunoiul, se muta din pamantul ramas si se face loc pentru paletii de caramida ce vor veni marti.

Placa s-a intarit, dar am evitat sa ma urc pe ea cu picioarele. Cred ca marti voi putea pune cativa paleti de caramida pe margine.

Adaug niste poze, si cu "chestia" (platforma auto). Placa este dreapta - am verificat de pe margine in vreo 20 de locuri cu bolobocul, asa ca m-am linistit.
Salut Victor as dori sa aflu si eu ca cat ai cheltuit cu turnarea fundatie si elevatie la casa ta(cam cat fier si beton ti-a intrat),mersi o zi buna!

#429
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010

View Post31ionut31, on 12 ianuarie 2014 - 15:56, said:

Salut Victor as dori sa aflu si eu ca cat ai cheltuit cu turnarea fundatie si elevatie la casa ta(cam cat fier si beton ti-a intrat),mersi o zi buna!


Salut Victor as dori sa aflu si eu ca cat ai cheltuit cu turnarea fundatie si elevatie la casa ta(cam cat fier si beton ti-a intrat),mersi o zi buna!
Salut. Nu as putea sa-ti raspund cu precizie la intrebarile acestea, datorita faptului ca la inceput am cumparat o cantitate mare de fier si ulterior am mai luat cate 3-4-5 bare de diferite diametre. Nu am tinut o evidenta clara si trecand deja ceva timp am uitat. :)
O singura suma ti-as putea comunica, cea finala, la gata (cu toate ca mai trebuiesc facute mici lucruri prin curte) - 80.000 euro. Aceasta este suma cu care-ti poti face o casa, daca ai echipe in regie proprie, esti prezent zilnic pe santier 8-14 ore si studiezi bine piata inaintea cumpararii materialelor, pentru a alege variantele cele mai bune.
Daca apelezi la o firma si te bazezi pe buna credinta a acesteia, cifra se va duce lejer la 100.000 euro.
Nu as avea curaj sa fac o casa bazandu-ma pe "firme". Chiar stand langa muncitori (uneori muncind cot la cot) tot incercau sa incropeasca tot felul de carpeli prin care sa te traga in piept. La tot pasul te enervezi, vei auzi tot felul de scuze fanteziste, vei lua contact cu nesimtirea umana dusa in cel mai inalt grad, cu smecheria ieftina si minciuna, cu promiscuitatea, cu furaciunea...
Probabil ca daca as construi o alta ar iesi mult mai bine. Uneori am cheltuit mai mult pentru a repara greseli constructive, pentru ca nu am fost atent la absolut orice sau am uitat pe moment unele lucruri.
Sunt foarte multumit de cum a iesit, este o casa zdravana, calduroasa, in care nu-mi este frica sa stau in eventualitatea unui cutremur.
Nu atasez poze.
Iti doresc mult succes!

#430
31ionut31

31ionut31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 05.01.2014
Multumesc ,te salut si iti multumesc pt timpul acordat!

Multumesc ,te salut si iti multumesc pt timpul acordat!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate