Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Idei pentru amenajarea camerei copiilor

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#55
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006

View PostCarrman, on 16th February 2011, 10:09, said:

scopul topicului nu era critica (pozitiva sau negativa) camerei prezentate. doream si alte imagini reale (de randari 3D este plin net-ul).
Mi-e si rusine sa pun poze din locul de joaca, dar probabil stii definitia dezastrului. Nu conteaza culoarea usii, important e ca sa fie de toate (entertainment stuff) si sa fie safe. Oricum nu se va juca singura in camera, tot la bucatarie printre picioare e mai bine.

View Postadadoi, on 16th February 2011, 10:39, said:

tati, tu știi că io nu te critic, right? Că nu-mi place mie parchetu' e cu totul și cu totul altceva...
Asa am si eu.
Si daca-ti arat dormitorul alb o sa zici ca-i ca la spital. Dar zau ca e odihnitor si ma simt bine.

#56
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
cre'că ți-am spus deja că-i ca la spital :P

#57
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005
Mie imi place la nebunie parchetul.... tot de-ala vreau si eu dar placi mai groase si sa arate mai nefinisate.

Inca nu am pus prea multe in camera, ca pitica are doar 10 luni si m-am gandit ca sigur o umplu de prostii cu timpul. Si no, mi-ar placea sa le "alegem" impreuna.

Eu am pus tapet roz cu inimioare pe pereti (alegerea lui tati... care a picat intr-o faza foarte roz in lunile de dinainte sa nasc si dupa). Si am lasat un perete cu lavabil care va fi peretele de sacrificiu. Am luat un tapet de hartie, frumos dar ieftin ca nu ma astept sa dureze o vesnicie.

Attached Files



#58
anabia

anabia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 07.01.2010
Carman nu te supara, din sfaturi mai inveti una alta. Si eu am fost in situatia ta, adica in 14 ani am schimbat 4 locuinte si stiu ce inseamna sa mai combini mobilier de la casa veche la cea noua. Oricum important e sa va placa voua si mai ales copilului. :peacefingers:
In rest ca sa mai spun? Jucariile le cumperi in functie de aptitudinile copilului. De exemplu ale mele erau innebunite dupa mersul cu tricicleta. Nu le ajungea toata ziua in parc, asa ca am cumparat o mocheta care imita strazi si dupa parc bagau continuarea acasa. Tot asa erau topite si dupa tobogan, le-am luat unul in casa si si-au rupt mainile, d-aia am spus ca nu recomand :nonobad:
Cu pozele nu te pot ajuta, nici nu stiu daca am, poate doar ceva filmat pe vhs. Acum au 14 ani(in aprilie) si camera arata ca dupa un bombardament. Cred ca e kul(ca sa ma exprim in limbaj modern de mess) sa ai dezordinea cat mai mare in camera(cu exceptia dulapului de haine, acolo totul e farmacie)

#59
mlp

mlp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 27.03.2008

View Postcodruta, on 17th February 2011, 09:21, said:

...........

Eu am pus tapet roz cu inimioare pe pereti (alegerea lui tati... care a picat intr-o faza foarte roz in lunile de dinainte sa nasc si dupa). Si am lasat un perete cu lavabil care va fi peretele de sacrificiu. Am luat un tapet de hartie, frumos dar ieftin ca nu ma astept sa dureze o vesnicie.

ti-a mai ramas ceva tapet ? ca peretele de sacrificiu n-o sa fie numai cel cu lavabila... :)

sub presulete / covorase pune neaparat antiderapant. prietenii stiu de ce !

#60
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005

View Postmlp, on 17th February 2011, 09:54, said:

ti-a mai ramas ceva tapet ? ca peretele de sacrificiu n-o sa fie numai cel cu lavabila... :)

sub presulete / covorase pune neaparat antiderapant. prietenii stiu de ce !


Am pastrat o rola. Dar cum ziceam, am ales ceva ieftin, sa nu ne doara sufletul cand l-om vedea tot mazgalit, rupt si desenat. Am retinut partea cu antiderapantul, merci. Acuma ma enerveaza comoda, ca am luat-o-n graba mare de la Ikea si de-abia dupa vreo cateva luni mi-am dat seama ca e toata numai muchii. Iar sertarele sunt pericol.

#61
mlp

mlp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 27.03.2008

View Postcodruta, on 17th February 2011, 13:02, said:

Acuma ma enerveaza comoda, ca am luat-o-n graba mare de la Ikea si de-abia dupa vreo cateva luni mi-am dat seama ca e toata numai muchii. Iar sertarele sunt pericol.

se gasesc tot felul de dispozitive de protectie / blocare pentru colturi si sertare. da' cred ca iesi mai bine daca schimbi comoda. cu un dulapior cu usi, eventual. pe asta il poti bloca mai usor. :)

#62
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
Io cind m-am mutat la casa fii-mea avea aproape 6 ani, deci nu mi-am mai pus problema de nesiguranta scarilor, a colturilor etc. Doar a ferestrelor: desi la camera ei e doar o usa care da intr-un balcon, am prevazut-o cu incuietoare.

In dormitor are un pat dublu (cu ce trebe - noptiere, veioze), o toaleta, citeva sertare si dulapul de haine. Nu i-am pus televizor. Are si o camera de joaca si lectii, unde are TV-ul, DVD-ul, radio si alte d-astea (fara computer, ca nu ii trebe), un dulap cu rafturi si sertare pentru jucarii, jocuri si carti, biroul si o canapea. Plus niste plante. In dormitor e mereu ordine (ca n-are ce haos sa faca). Camera ailalta e deseori vraiste, in special dupa vizite ale prietenilor.

O alta grija pe care n-o mai avem e supravegherea. Cind vine vreun copil in vizita, se joaca sau se uita la filme in legea lor, nu tre sa stam pe linga ei.

Recent i-am cumparat niste postere, cu serialele preferate, pe ideea ca si eu am avut camera tapetata, inclusiv tavanul (nu cu actori, cu trupe, dar aveam alta virsta), dar am facut greseala (necaracteriscita mie) de a nu ma consulta inainte cu nevasta-mea, careia nu prea i-a convenit initiativa. Asa ca posterele inca sint impaturite.

Edited by abancor, 20 February 2011 - 10:43.


#63
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006

View Postcodruta, on 17th February 2011, 09:21, said:

Mie imi place la nebunie parchetul.... tot de-ala vreau si eu dar placi mai groase si sa arate mai nefinisate.

Inca nu am pus prea multe in camera, ca pitica are doar 10 luni si m-am gandit ca sigur o umplu de prostii cu timpul. Si no, mi-ar placea sa le "alegem" impreuna.

Eu am pus tapet roz cu inimioare pe pereti (alegerea lui tati... care a picat intr-o faza foarte roz in lunile de dinainte sa nasc si dupa). Si am lasat un perete cu lavabil care va fi peretele de sacrificiu. Am luat un tapet de hartie, frumos dar ieftin ca nu ma astept sa dureze o vesnicie.
daca mai admir mult poza o dau in diabet
m`am hotarat, nu suport rozul, nici macar daca e inghetata, nimic

#64
A2011

A2011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 08.01.2011
Buna, Carrman, uite cate variante (care imi plac mie).



Attached File  1.jpg   25.46K   48 downloads  Attached File  2.jpg   64.92K   45 downloads Attached File  3.jpg   114.92K   61 downloads

Attached File  4.jpg   128.91K   41 downloads  Attached File  5.jpg   244.41K   35 downloads Attached File  6.jpg   64.99K   36 downloads

Attached File  7.jpg   173.71K   27 downloads  Attached File  8.jpeg   32.84K   31 downloads Attached File  9.jpg   144K   35 downloads

Attached File  10.jpg   112.36K   38 downloads Attached File  11.jpg   46.63K   44 downloads Attached File  12.jpg   114.67K   47 downloads

Attached File  13.jpg   449.57K   46 downloads

#65
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,874
  • Înscris: 06.10.2003
Reinviu topicul ca am ajuns si io la dilemele existentiale a lui carman. Adica 2 baieti si-o camera de 3,4 x 2,2 (usa si geamul sunt diametral opuse pe peretii de 2,2).

M-am gandit la paturi suprapuse dar ma gandesc ca ar putea cadea de-acolo in somn sau in joaca, nu poti vedea cum trebuie de copilul ce doarme sus daca-i bolnav si mutatul in patul de jos s-ar putea lasa cu lamentari din partea celuilalt, etc, etc. Asa ar merge si saltele de 120 sau custom de 130 pe 190 sau 200 dar deja n-ar mai ramane suficient spatiu de dulapuri de haine si birou de 2 persoane. De jucarii nici nu mai amintesc.

Personal ma gandesc la mobilier pe termen lung dar poate gandesc prost si ar fi mai potrivit 2 paturi cap in cap cu saltelele de mai sus si un mobilier simplu, cuburi, pt. jucarii, boarfe + o masuta de exersat talente pt. urmatorii 4 ani (cand incepe fiu-mio mai mare fenomenala clasa 0).

Ce-am vazut pe net si mi-a placut:
[ http://kiwistudio.ro/wp-content/uploads/2012/09/camera-copii-paturi-suprapuse-2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://kiwistudio.ro/wp-content/uploads/2012/09/paturi-suprapuse-5.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://zifun.ro/wp-content/uploads/2011/12/27_thumb11.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.mobilapallacomanda.ro/Poze_mobilier/Dormitor_copii/Dormitor_copii_2M.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i212.photobucket.com/albums/cc248/ramona_coiciu/19m.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.emobilacomanda.ro/uploads/prod/pat-suprapus-copii_oj3t.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached File  dormitor_copii.jpeg   12.9K   3 downloads

[ http://i212.photobucket.com/albums/cc248/ramona_coiciu/copii-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://mobilaeco.md/images/paturi-suprapuse-021.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

si cireasa de pe tort:
[ http://kiwistudio.ro/wp-content/uploads/2012/09/camera-copii.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

So ...ce ar trebui sa iau in considerare cand vom face mobila in dormitorul copiilor? Cum si la ce varsta i-ati translatat in camera lor? Experiente personale cu paturile suprapuse (io zau ca nu-i vad la 18 ani dormind in ele. cu gagicaPosted Image )

#66
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
Peste ce topic pot sa dau:  "Amenajare camera draci " Posted Image (macar de punea draci in ghilimele) . Si oricum daca sunt draci, le mai amenajezi camera ?  Eu credeam ca doar copiii-ingerasi merita acest lucru. Ce fel de parinte sa fi, sa spui ca ai draci  , nu copii sau ingerasi ? Oare nu suna mai bine titlul topicului : "Amenajare camera pentru ingerasi" (Un asemenea titlul ma ducea cu gandul la copii dar cuvantul draci ma ducea doar catre un semn de intrebare) , bine ar fi daca un admin ar dori sa schimbe titlul (Ii multumesc anticipat !)   . Si daca as vrea sa postez ceva legat de camera copiilor nu as putea sa fac asa ceva intr-un subiect cu un asemenea titlu.

Edited by stlk, 25 November 2014 - 23:49.


#67
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
Copii ingerasi sunt aia, saracii, care au murit.

#68
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,874
  • Înscris: 06.10.2003
Din partea mea se poate schimba in titlul topicului din "draci" in "copii". Nah, ce sa-i faci, e topic deschis de carman Posted Image

#69
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,579
  • Înscris: 30.10.2003

View Postshiva, on 25 noiembrie 2014 - 18:14, said:

Experiente personale cu paturile suprapuse (io zau ca nu-i vad la 18 ani dormind in ele. cu gagicaPosted Image )
Se vede ca la facultate nu ai avut prieteni din camine cu camere de 5 locuri Posted Image

Atat timp cat le este respectata intimitatea poate sa fie camera cum o fi. Copilul se multumeste cu ce are. Cred ca problemele astea cum o arata camera, culori, daca dulapul e la peretele din nord sau din sud sunt numai mofturile parintilor.

Ce trebuie sa iei in considerare: prima e siguranta lor (de exemplu dulapuri bine tintuite in perete) si a doua e sa poata sa stinga lumina direct din pat. Cred ca toti am fost nervosi cand trebuia sa iesim de sub plapuma cald si bine si sa stingem becul. Daca le faci pe astea doua deja ai facut destul de mult.

P.S. titlul sa ramana asa cum e Posted Image

Edited by Bursul, 26 November 2014 - 08:56.


#70
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Shiva, baiatul tau mai mare e inca mic. Eu nu le-as amenaja de pe acum camera pentru "adolescenta". Daca tre' sa ramana pe viitor amandoi in aceeasi camera atunci clar paturile suspendate sunt cea mai buna idee pentru optimizat spatiul. Totusi pana pe la 4-5 ani nu cred ca e recomandat sa il cocoti pe cel mare sus. Si nici pe asta mic nu il poti culca in ala de jos acum fara protectie.

Pana acum in ce a dormit cel mare? Patut gen tarc? Cu voi in pat? Daca ai deja patut standard "tarc" (60x120), ar trebui sa fie bun pana pe la vreo 3 ani. Daca e tarc din ala mai mare (de 70x140) chiar pana la 4-5 ani, poti sa-i scoti gardul pe o parte si e pat normal. Pana la varsta aia oricum n-o sa aiba nevoie de mare lucru in plus, o sa aiba jucarii pe care le poti pune in absolut orice fel de rafturi. Eventual o masa mica si un scaun.

Cand ajunge cel mare pe la 5 ani te poti gandi si la amenajari de viitor. In cazul asta eu as merge pe pat suspendat clasic (de 90x200) cat mai simplu (nu verde, mov, portocaliu, albastru cu spiderman ca mai pe la 10 ani o sa-ti dea cu ele de cap si-o sa vrea altele). Dulapuri de haine, rafturi pentru niste carti si cate un birou (nu tre' sa fie mare) de caciula.

View Poststlk, on 25 noiembrie 2014 - 23:43, said:

bla bla bla
:w00t:

#71
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,992
  • Înscris: 25.06.2007

View Postshiva, on 25 noiembrie 2014 - 18:14, said:

o camera de 3,4 x 2,2
...
Ce-am vazut pe net si mi-a placut:
....
Nu vad cum s-ar potrivi mobilierul respectiv intr-o camaruta de dimensiunea unui dressing room :habarnam:

View Postshiva, on 25 noiembrie 2014 - 18:14, said:

Cum si la ce varsta i-ati translatat in camera lor?
Cam de pe la 1 an.

#72
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,874
  • Înscris: 06.10.2003
Copiii dorm cu noi.
Ma gandeam si io la a amenaja camera pentru joaca, macar pana termina fiu-mio ala mare clasa intai (inca ~ 5 ani): 2 paturi mici puse cap in cap, o masa cu scaune si ceva polite de genul asta.
Dulap nu cred ca ar mai incapea in configuratia asta; le-as pune totusi o oglinda sa se poata schimonosi in liniste - cel mai probabil siliconata pe vre-o bucata de pal pt. siguranta lor.

@Karhu: Se ia din pila, vorba aia. Pozele-s pe post de inspiratie, evident ca trebuie bine gandita mobila ca sa incapa dulapuri, paturi si birouri. Daca n-om upgrada locuinta pana atunci...

Edited by shiva, 26 November 2014 - 12:03.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate