Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 

Idei pentru amenajarea camerei copiilor

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#37
anabia

anabia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 07.01.2010
Cred ca adadoi se refera la faptul ca pe parchet aluneci dar exista niste ciorapi speciali cu talpa cauciucata si stai linistit. In rest e foarte bine cu parchet, mai ales daca ai incalzire prin pardoseala. Nici eu nu sunt adeptul covoarelor, mai ales in camera copiilor.
Ce aveti oameni buni cu culoarea usii? Asa le-a facut pe toate in casa, acum ce vreti culoare roz pt camera copilului? Cel mult poti pune un autocolant si gata, il dai jos cand se face mai mare, asta daca nu schimbi deja locatia :peacefingers:

#38
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,172
  • Înscris: 02.04.2007

View Postanabia, on 15th February 2011, 08:35, said:

Designerii aia de gandesc paturile alea inalte nu cred sa aiba copii iar daca au sigur nu le-au luat paturile alea. Pai cum naiba sa aiba patul copilului distanta aia fata de sol? Copiii cad din pat destul de des, mai ales cand sunt mici iar caderile in somn la distantele alea pot fi fatale.
  Atentie la sertare sa nu-si prinda degetele, acum exista niste dispozitive speciale, pe vremuri numai eu stiu cum improvizam.
Cand sunt mici ii tin pat de bebelusi, tarc, de unde nu prea au cum sa cada.
Las' sa-si prinda degetele ca asa invata unde si ce face "buba".

La mine a avut bloc de desen unde si-a manifestat abilitatile artistice, el si prietenii.
Parchetul e foarte bun, mai ales ca ai incalzire in pardoseala; se curata foarte usor, nu acumuleaza praf si alti balauri. Banuiesc ca e casa, nu apartament in bloc unde vecinii ar putea fi exasperat de jucarii si mobilier trantite/taraite pe parchet.
Nu te-as sfatui sa pui pat mare in camera copilului. Veti dormi confortabil cu copilul si il veti obisnui cu voi. Al meu are pat mic si nici macar eu nu rezist toata noaptea cu copilul desi de obicei dorm lemn oriunde.

#39
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View Postanabia, on 15th February 2011, 09:22, said:

Cred ca adadoi se refera la faptul ca pe parchet aluneci dar exista niste ciorapi speciali cu talpa cauciucata si stai linistit. In rest e foarte bine cu parchet, mai ales daca ai incalzire prin pardoseala. Nici eu nu sunt adeptul covoarelor, mai ales in camera copiilor.
Ce aveti oameni buni cu culoarea usii? Asa le-a facut pe toate in casa, acum ce vreti culoare roz pt camera copilului? Cel mult poti pune un autocolant si gata, il dai jos cand se face mai mare, asta daca nu schimbi deja locatia :peacefingers:

ba nu, mă refeream la faptul că e oribil, din punct de vedere strict estetic și personal, și că e îngrozitor de simetric pus. Arată fix ca sala de așteptare de la dințar.

View PostCarrman, on 15th February 2011, 09:08, said:

de ce? se curata foarte usor.
camera este locuita de aproape 1 an de zile. de multe ori este calcata de 3 draci: 2 ani si 8 luni, 2 ani si 5 luni si 1 an si 6 luni. ce dezastru lasa in urma!!!
cu parchetul ce ai?  :confuzzled:
dap. chef să ai.

#40
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,167
  • Înscris: 28.06.2005
Carmane, dulapul cela de bucătărie e real sau 3D?, că nu-s sigur că am înțeles corect.
Adică... o-nveți la cratiță de pe-acum? :lol:

#41
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010

View Postsfantu.dracu, on 15th February 2011, 11:08, said:

Carmane, dulapul cela de bucătărie e real sau 3D?, că nu-s sigur că am înțeles corect.
Adică... o-nveți la cratiță de pe-acum? :lol:
este realizat de subsemnatul (conform proiect, programarea cnc a masinilor-unelte, urmarire executie, achizitie materiale etc.). structura este realizata din profil rectangular 15x15x1.5mm, vopsit in camp electrostatic RAL9003, pe care am sudat urechi de prindere. pal-ul a fost debitat si cantuit la hornbach si atasat pe schelet. bateria este una reala (cea mai ieftina de la sanotechik). chiuveta si plita sunt facute din tabla si vopsite in camp electrostatic RAL6020. urmeaza sa bag niste leduri sub plita (are ochiurile decupate si plexiglass lipit sub blat) pentru a imita "aprinderea" focului.

#42
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,167
  • Înscris: 28.06.2005
A, ok. Am recitit și mi-am dat seama că 3D'u se referea la putul pus de Cici.

Mda, alt nebun. Și eu am construit deocamdată pătuțul pentru lighioana ce va să vină. Cazemată, nu alta. :lol:

#43
Baba_Rada

Baba_Rada

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 06.02.2011
Unu la mana, vreau sa stiu de ce chestiile pentru fetite is mai tot timpul roz.
Si doi, mi-s dragi tatii care construiesc chestii pentru plozii lor.

#44
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View PostBaba_Rada, on 15th February 2011, 15:00, said:

Unu la mana, vreau sa stiu de ce chestiile pentru fetite is mai tot timpul roz.

:roflmao:
Am vrut si eu sa intreb mai devreme da' am zis sa nu-mi dau cu parerea pe topicuri despre copii ca's offtopic si ma bate Ada.
Mie mi se ridica paru'n frunte cand vad toate chestiile roz pentru fetite.

Portocaliu, rosu, verde, albastru, galben, mov ce au?!
Eu i-as face podea colorabila sau macar colorata (strazi, cladiri, copaceii, masinute). Leagan agatat din tavan, pat in forma de broscuta :lol:

#45
Baba_Rada

Baba_Rada

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 06.02.2011

View PostDev, on 15th February 2011, 16:22, said:

:roflmao:
Am vrut si eu sa intreb mai devreme da' am zis sa nu-mi dau cu parerea pe topicuri despre copii ca's offtopic si ma bate Ada.
Mie mi se ridica paru'n frunte cand vad toate chestiile roz pentru fetite.
:lol:

N-am nimic cu culoarea, dar sa nu fie tipatoare si in exces. E ok, pana la un punct, ca orice alta chestie, cred.
Si pe strada, le imbraca ai lor de sus pana jos in roz. Nu mai stii unde sa te uiti sa-ti treaca durerea de masele.

#46
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
podeaua e ok la culoare, cand face vreo boacana, se vede imediat pe albul acela

#47
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006

View Postadadoi, on 15th February 2011, 09:34, said:

ba nu, mă refeream la faptul că e oribil, din punct de vedere strict estetic și personal, și că e îngrozitor de simetric pus. Arată fix ca sala de așteptare de la dințar.
Doamne tu, cum poti sa comentezi asa bijuterie? Doamne ce faina e. De fapt carman are un stil aparte, am poza cu baia lui salvata in My documents :lol:, prinsesem aripi, pacat ca nu ma incadram la dimensiuni.

Deci, iarasi despre desenat, nu-i mare lucru o varuiala din cand in cand, cand ii vad figura fericita dupa ce a pictat zau daca-mi vine sa o cert. O problema e, scapati de creioanele cerate, alea nu se acopera cu var. Si totusi, in afara de o linie mica si insesizabila, din nov de cand ne-am mutat pana acum nu e nimic pe pereti. Si nu, nu i-am interzis. O fi crescut sau s-o fi plictisit.

#48
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View PostBaba_Rada, on 15th February 2011, 16:00, said:

Unu la mana, vreau sa stiu de ce chestiile pentru fetite is mai tot timpul roz.
Si doi, mi-s dragi tatii care construiesc chestii pentru plozii lor.
din cauza presiunii sociale, bre.

View PostBaba_Rada, on 15th February 2011, 16:29, said:

:lol:

N-am nimic cu culoarea, dar sa nu fie tipatoare si in exces. E ok, pana la un punct, ca orice alta chestie, cred.
Si pe strada, le imbraca ai lor de sus pana jos in roz. Nu mai stii unde sa te uiti sa-ti treaca durerea de masele.

eh, eu am o problemă cu culoarea aia.  Bine că fiică-mi i-a trecut.

View Postmaltese, on 15th February 2011, 18:56, said:

Doamne tu, cum poti sa comentezi asa bijuterie? Doamne ce faina e. De fapt carman are un stil aparte, am poza cu baia lui salvata in My documents :lol:, prinsesem aripi, pacat ca nu ma incadram la dimensiuni.

Deci, iarasi despre desenat, nu-i mare lucru o varuiala din cand in cand, cand ii vad figura fericita dupa ce a pictat zau daca-mi vine sa o cert. O problema e, scapati de creioanele cerate, alea nu se acopera cu var. Si totusi, in afara de o linie mica si insesizabila, din nov de cand ne-am mutat pana acum nu e nimic pe pereti. Si nu, nu i-am interzis. O fi crescut sau s-o fi plictisit.

mă, e oribil. De-a dreptul pur și simplu.
Am eu o tendință naturală către anarhie, de-aia.

#49
anabia

anabia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 07.01.2010
Jay333 copilul cand e mic doarme in tarc sau patut cu zabrele, ai dreptate. Dar iti spun ca nu numai eu am patit, copiii pot cade din pat si la 7 ani, poate odata pe an poate la 2 ani, naiba stie ca n-am facut studii si atunci de ce sa nu previi? Raman la parerea ca paturile alea inalte(cu sertare dedesupt) nu-si au rostul, poate de la 10-12 ani in sus.
Adadoi nici eu nu sunt de parere ca griul ala merge cu wengele usii si cu peretele roz si nici dulapul acela mare cu comoda rosie si cu lavoarul bej cu verde. Dar na, fiecare cu gusturile lui. Parchetul e pus foarte bine, nu stiu ce ai cu el, poate placa sa fi fost un pic mai mare si mai lata si pe nuanta de bej deschis.
Carmane mai bine schimbi patura de pe pat, cumperi o lenjerie ca pentru printesa din povesti, cu albul predominant  :)
Baba Rada, rozul vine de la Barbie...ce stii tu! Sau Barbie nu mai e la moda? :lol:

#50
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
Ce-aveți cu mine, fraților, am și eu piticii mei. Nu-mi plac chestiile ordonate, foarte bine puse și așa mai departe în casă. În casa mea. Îmi dau senzația de hotel, birou, dentist și alte alea. Mă disperă chestiile drepte și simetrice.
Casa mea are podele de lemn, cu noduri, puse aproximativ aiurea și băițuite la fel de aiurea, grinzi la vedere (și șuruburile din ele tot la vedere), gresie cu margini neregulate etc. Camera Andradei o să fie ca o cameră de harem, cu perne aruncate, ciucuri și alte drăcii, ca să nu se vadă prea tare că la ea e ca la nebuni (aproximativ așa, a doua poză), iar a lui Tudor o să fie ceva medieval, cu mobilă din scânduri geluite numai cât să nu iasă așchii (așa ceva). Promit poze, când or fi gata.

Edited by adadoi, 16 February 2011 - 09:31.


#51
anabia

anabia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 07.01.2010
Stai linistita, nu esti singura cu pitici si eu sunt adeptul unui stil mai neconformist, normal fiecare cu gusturile lui. Eu din proprie experienta pot spune ca o camera de copii trebuie sa o gandesti un pic spre viitor(asta daca bugetul e mai redus). Ce te faci daca Andrada vrea peste un an camera cu martieni pe pereti iar Tudor lasa stilul medieval cu sabii si arcuri si trece la puscasii marini?

Edited by anabia, 16 February 2011 - 09:40.


#52
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
Andrada are 13 ani, și e încântată că poate lăsa camera la modul "dezastru natural" - și la cum o cunosc, așa va fi până pleacă de-acasă. Evident, în poza aia sunt căluți și jucării, la ea n-o să fie, da' aia e cea mai apropiată poză ca atmosferă de ce avem noi în cap. Oricum, dacă-i vin alte idei peste câțiva ani, nu-i nici o brânză, o găleată de lavabil, un covor nou, jos voalu' de pe tavan... se rezolvă.
Tudor are șase ani jumate și e cavaler, "defender" mai precis. Nu e nici o onoare să tragi cu pușca de la distanță, el se luptă cu dragoni.

Ca idee, toate alea arată scump, da' cu 500 de lei și câteva zile de muncă per cameră iese ceva super. De banii ăia o să zic liniștită că merită să redecorez anual :D

#53
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010
sa lamurim cateva nelamuriri:

-parchetul este alb, cu textura,imbinare cu luft, montat "englezeste"(1 cu 1/2 cu 1/4). asta inseamna cu nu aluneci pe el foarte usor. este simplu de intretinut: aspirator si mop (maxim 15 minute cu tot cu sters praful).
-pozele sunt redimensionate. rozul de pe perete este foarte "cald" si se potriveste cu albul camerei.
-comoda este rosie pentru ca face parte din decorarea fostei case si nu m-am indurat s-o arunc (gama mamout-ikea).
-in camera exista o masuta roz+scaune asortate+cutii cu jucarii.
-bucataria este "vanilla". verdele inchis este pentru plita si chiuveta. adica este o JUCARIE!!! ok, am avut probleme mari cu bateria. a vazut ca este una reala si se astepta sa curga apa!  :roflmao:
-usile au aceeasi culoare in toata casa. mi-e mila sa stric usa (care nu a fost chiar ieftina)...
-exista si o cuvertura alba. cea verde era in momentul ala pe pat.

scopul topicului nu era critica (pozitiva sau negativa) camerei prezentate. doream si alte imagini reale (de randari 3D este plin net-ul).

#54
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
tati, tu știi că io nu te critic, right? Că nu-mi place mie parchetu' e cu totul și cu totul altceva...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate