Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

viata din anii '90-2000

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
14695 replies to this topic

#109
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,092
  • Înscris: 20.12.2007

View Postdjl, on 10th April 2011, 13:40, said:

Televizoarele produse de "N.E.I. (Network Eletronica Intetantional)" (o firmă englezească) au avut până aproape de 2000 piese produse în Europa de Vest. Deci nu erau deloc rele.  :naughty:

@Dau: o să mai pun reclame.
Eu stiu ca toata combinatia NEI era platita de turci

#110
robyzz

robyzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 06.07.2008

View Postdjl, on 10th April 2011, 13:40, said:

Televizoarele produse de "N.E.I. (Network Eletronica Intetantional)" (o firmă englezească) au avut până aproape de 2000 piese produse în Europa de Vest. Deci nu erau deloc rele.  :naughty:

@Dau: o să mai pun reclame.

Eu inca am un televizor N.E.I ce merge fara nicio problema. Model.

#111
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,618
  • Înscris: 13.06.2004
http://tvarheolog.wo...i-1990-alegeri/

#112
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostNeaceasca85, on 8th April 2011, 01:42, said:

Cassablanca asta,
Jessica Jay - Casablanca (1995)

View PostNeaceasca85, on 8th April 2011, 01:42, said:

Fugees-Fugee Free;
Eu știam de:
Fugees - Killing Me Softly (de asemenea, un cover);
Fugees - Fu-gee-la;
Fugees - Ready or Not.
Și să nu uităm de Marius și Nadia Dragomir, Party in Transilvania.
Pe toate le-am auzit și dansat pentru prima oară în 1996, în discoteca Blue Angel din Sinaia, desființată între timp.

View PostNeaceasca85, on 8th April 2011, 01:42, said:

o piesa a carui autor nu-l cunosc, ceva de genul "Nininini mai ni mo, come and do it nice and slow; Do you want to do it all night long";
Cool Cat - Do You Want to do It. Auzită pentru prima oară în 1995.

View PostNeaceasca85, on 8th April 2011, 01:42, said:

intregul album Scatman John; Get Down and Move it all Around- Backstreet Boys; Have you ever really loved a woman- Brian Addams si altele.
Melodie MC, Aqua, Take That, Boyz II Men, Rednex, Ice MC în formulă nouă și cu eurodance în loc de rap ca stil muzical, Cool James & Black Teacher, East Beast Syndicate etc. etc.
Primele manele le-am auzit în 1999, când s-a remarcat trupa L.A. Apoi, în 2000, am auzit câteva melodii cu trupa Progress. După aceea a venit dezastrul, cu minunați, auriți și vijelioși.

De cutremurul din 30 mai 1990 a pomenit cineva? Eu nu mai știu dacă am scris...

Edited by PSC, 12 April 2011 - 10:54.


#113
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,882
  • Înscris: 14.10.2008
Parintii mei au luat caseta Party in Transylvania si o tot ascultau la hotel si in masina cand mergeam la mare.  :)

Mersi pentru Cool Cat, m-a luat rasul cand am realizat mai tarziu, invatand si engleza, ca piesa aia care imi placea asa de mult cand eram copil se referea la sex.  :D Fratele meu o mai avea si pe aia cu Max don't have sex with your ex.  ;)

Edited by Neaceasca85, 12 April 2011 - 12:48.


#114
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,618
  • Înscris: 13.06.2004
La cutremurul din 1990 eram în fața blocului. Am simțit cum se zgâlție pământul și am văzut valuri pe o băltoacă.

#115
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004

View PostNeaceasca85, on 12th April 2011, 13:45, said:

Parintii mei au luat caseta Party in Transylvania si o tot ascultau la hotel si in masina cand mergeam la mare.  :)

Asta o aveau si ai mei, ce suparat a fost tatal meu cand i-au spart masina si l-au lasat fara casete, tinea in ea o mini fonoteca, ulterior a cumparat una noua, dar inregistrata pe genunghi.

Inca si acum pastrez casetele din anii '90, desi nu le mai ascult, avandu-le in format digital, nu m-a indur sa renunt la ele.

Este cam rusinos cand asculti o melodie, ca ulterior sa aflii ca ea contine versuri despre sex si alte chestii interesante.

Televizoarele Kokusai le dadeau si pe Prima TV daca-mi amintesc bine, in cadrul unui concurs.

#116
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,618
  • Înscris: 13.06.2004
Eu am suprize de genul ăsta și cu melodii din anii '50! :lol:

Just curios, "Flying high" a celor de Capitan Hollywood Project se referă la "luat zborului" când ești sub influență? :blink:

Edited by djl, 12 April 2011 - 17:44.


#117
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,882
  • Înscris: 14.10.2008

View Postdjl, on 12th April 2011, 14:28, said:

La cutremurul din 1990 eram în fața blocului. Am simțit cum se zgâlție pământul și am văzut valuri pe o băltoacă.
La cutremurul din 1990 eram la tara la Spineni, Olt, unde ma incuiasem in casa ca sa fac lucruri cu care bunica nu era de acord (cotrobait prin asa zisul timnic, un fel de beci cu tot felul de lucruri). Aveam doar 5 ani, si imi amintesc cum geamurile salii zanganeau si usa de trecere din sala spre antreu facea de parca era incuiata si cineva incerca nervos sa o deschida, am deschis acea usa si cutremurul s-a oprit, doar becul din tavan se mai balanganea usor, apoi bunica batea disperata la usa incuiata a salii sa- i deschid ca sa ma scoata afara. Apoi TV-ul alb negru pe lampi al unei vecine s-a defectat, imaginea se dadea peste cap "de cand a zdruncinat" dupa cum spunea respectiva. Imi pare rau ca eram prea mic sa ma fi gandit sa verific daca s-a oprit sau nu curentul acolo, stiu ca ma uitam atent la bec dar nu stiam inca cum se aprinde.  :P

Urmatorul cutremur pe care l-am simtit dupa cel din 1990 a fost abia cel din 27 octombrie 2004, 19 ani, stundent in Bucuresti, locuind in Berceni la etajul 6, eram in picioare in camera, mai intai lustra a zornait apoi peretii au scartait, s-a auzit zgomot ca de geam spargandu-se pe scara la o smucitura mai puternica a seismului si apoi s-a oprit. Am deschis geamul, alarmele masinilor sunau si ultimele miscari vazute au fost ale unui stalp de iluminat din fata blocului, se scutura ca si cum cineva dadea cu piciorul in el.

Am fost foarte calm la ambele seisme, nu ma sperie cutremurele poate si din cauza ca sunt amator de fenomene extreme (mai ales meteo), insa fratele cu 6 ani mai mare decat mine in 1990 a rupt-o la fuga pe scari de la etajul 5 in Slatina si a ramas afara pana cand au venit parintii de la serviciu iar in 2004 si el si cumnata s-au trezit foarte speriati si au deschis usa dormitorului intreband ce se intampla iar eu am ras nitel de ei.  :thumbup:

Ultimul seism simtit de mine a fost 5,5 R-ul din 25 aprilie 2009, abia ma trezisem dintr-un pui de somn si stateam pe pervazul geamului, cainele din curtea vecinului a latrat si pervazul impreuna cu caloriferul au trepidat scurt, maxim 3-5 secunde. Eram acasa la Slatina, etaj 1/1.

Edited by Neaceasca85, 13 April 2011 - 00:01.


#118
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,618
  • Înscris: 13.06.2004
În 1998 am fost la Cinema "Gloria" din Cart. Titan - Balta Albă să văd fimul de animație "Anastasia": http://www.imdb.com/title/tt0118617/ Nu aveam destui bani pentru a intra, dar a fost un băiat de treabă și m-a dat restul de bani!  :thumbup:

#119
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,882
  • Înscris: 14.10.2008
Nu sunt deloc cinefil de fel, dar in anii '90 eu fiind mic si fratele cu 6 ani mai mare mergeam cu el si alti prieteni de-ai lui la film la cinema. Asa imi amintesc de Johhny Mnemonic, Ananconda si cam atat, sunt varza cu titlurile filmelor. Undeva prin 1994 am fost cu intreaga clasa si d-na invatatoare la un cinematograf din zona veche a orasului pentru a vedea un film istoric cu dacii si romanii, culmea ca, spre deliciul meu, s-a luat curentul in timpul filmului.  :P  Un coleg care mai vedea umbre rosii pe ecranul alb de la lumea ce se misca prin sala zicea "Uite daci, tot se mai vad".

In 1998-1999 prinsesem drag de serialul "Sunset Beach" de pe TVR 1, partea de mai spre final cu fratele geaman criminal in serie Derek Evans, il urmaream peste tot, la tara, la bloc, la munte. Prin noiembrie 1999 am avut 2 pene de curent la oras la bloc, una dimineata de 1 ora si inca una seara de 3 ore tocmai la ora difuzarii serialului, si un coleg de la alta clasa mi-a spus "Pai trebuia sa aprinzi o lumanare si sa o apropii de ecranul televizorului si asa vedeai filmul".  :D

#120
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,618
  • Înscris: 13.06.2004
În anii '90 am fost doar de puține ori la cinema. Am văzut din câte țin minte, pe lângă "Anastasia": " Romy and Michele's High School Reunion/Romy și Michelle, două tipe păguboase" (la cinema "Miorița" azi "Europa", "My best friend wedding/Prietenul meu se însoară" (parcă tot la "Miorița", dacă nu la "Scala" sau "Patria"), "Armagedon" (cum s-a tradus ăsta în română?) la "Scala" plus încă 2-3 filme de care nu-mi mai amintesc; de obicei mă duceam singur la cinema.
După 1999 am văzut unul la Luceafărul" (azi "Cinema Pro") (când am ajuns acasă era pe "Pro Tv" "Under Siege/Sechestrați" în larg cu Steven Seagal și Tommy Lee Jones), altul la "Studio"; la "Studio Martin" (fost "Volga") am văzut de 2 ori "Amelie" (chiar de 2 ori) (are doar 1,60 tipa și e subțirică rău de tot, dar are ea un farmec  :naughty: ) și tot acolo am văzut "Occident", "Lucia i el sexo/Lucia și sexul" la Elvira Popescu (am mai văzut prin 2008-2009 unul acolo, despre un criminal fracez de la începutul sec. XIX), în 2003 am fost cu o fostă colegă din liceu și cu pritenul ei la "Corso" ca să vedem "Bruce allmighty/Dumnezeu pentru o zi", în 2007  am văzut un western "3:10 to Yuma/Drumul Dreptății" la "Scala" (ce nervi mi-am făcut că trebuia să mă văd cu o colegă, am sunat-o, dar nu mai avea credit ... grupul ei se așezase în altă parte).

La spectacole de teatru deabea am fost. Țin mintze că atunci când eram mic am fost la "Țăndărică" (Sala "Lahovary), apoi în 1997 am fost cu câțiva colegi din generală (eram calsa VIII-a - în anul ăla s-a sfârșit o epocă) la o comedie la T.E.S. (Teatrul Evreiesc de Stat), iar în 2000 și ceva am fost din nou la T.E.S. și am văzut un specatol cu tema Anne Frank - nimeni nu ne-a avertizat că vor urma scene mai fierbinți și la un momendat Peter o dezbracă și i se văd sânii :lol: :naughty: - faza cea mai tare era că în public era și un puști de 11-12 ani cu mama lui.

La operă am fost de 2 ori în anii '90: o dată în București și o dată la Constanța (cred că la Ct am fost la "Lacul Lebedelor").

Mie îmi plăcea roșcata din "Sunset Beach", adică Annie :naughty: http://www.imdb.com/name/nm0125533/bio
Apropos, cum s-a terminat serialul, că eu nu mai țin minte :huh: Și cum a scăpat Annie vie din crematoriu?

Edited by djl, 15 April 2011 - 01:59.


#121
grouch

grouch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 06.01.2007
ha ha sunset feckin beach:))) se uita bunica mea la tara,imi amintesc si eu cateva seriale.se dadea la ora la care veneau vacile de la cireada,daca nu ma insel:))))

de roscata aia imi amintesc si eu,era cam curvulita in film.

apropo de seriale din astea,mai erau santa barbara,baywatch   (parca mi-era cam jena sa ma uit cu ai mei,cand alerga pamela.. :blush: )

#122
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,882
  • Înscris: 14.10.2008
La ora 18 sau 19 era. La tara avand doar TVR 1 trei luni de vara pe an nu aveam la ce altceva sa ma uit, asa prindeam drag de Sunset Beach, Voie Buna la TVR cu Golden Brau, sau de Corect cu Cosmin Ionescu, continuand sa le urmaresc si la oras, toate trei erau in aceeasi perioada. :lol:

Baywatch a fost intr-o perioada in care eram prea mic ca sa ma intereseze anumite chestii, fratele mai mare cu 6 ani cred ca era interesat de ele.  :naughty: La fel se vede ca djlampa e cu 3 ani mai mare decat mine din moment ce spune ca ii placea o anumita femeie din Sunset Beach, pe mine pana in vara/toamna 1999 (pe 27.07.1999 am facut 14 ani) nu ma interesau absolut deloc si nu bagam de seama care era "buna" si care nu.  :D

Edited by Neaceasca85, 15 April 2011 - 11:22.


#123
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,618
  • Înscris: 13.06.2004
Eu sunt interesat de fete de când era mic!  :naughty: (nu vă gândiți la sex :lol: , dar îmi plăcea să admir fetele frumoase)

Ah, am uitat de un spectacol de teatru la care am fost. "Lolita". Eram la bunici, în Balta Alba - Titan și mă uitam la ză niuz. Aud ceva despre un spectacol "Lolita" la Teatru Mic. Mă duc la culcare singur în unul din dormitoare și dau drumul la ora 10 sau 12 la televizor (un <<Diamant>> 213B * de prin 1991, cu tub cinescop sovietic :puke: - în 1991 deja se nasoliersă cinescoapele alb-negru sovietice) să văd știrile în reluare, dar nimic despre spectacol; noroc că am auzit la știrile de la ora 19 sau 20 de acest spectacol. Am fost cu fosta colegă din liceu și am intrat gratis la spectacol - nenea de la intrare o fi zis că suntem iubiți!  :nonobad: Apropos, am fost la sala de pe Str. Constatin Mille (strada din spatele Bd. Regina Elizabeta, stradă care merge între Cal. Victoriei și Str. Brezoianu), nu la cea de la P-ța Rosetti.

* pe care din păcate l-a aruncat acum o lună sau două :down:

#124
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,618
  • Înscris: 13.06.2004
Întreb  de un film, că văd că pe topicul cu "Cum se numește fimlul" nu am reușit să aflu cum se numește filmul. La Acasă Tv a fost difuzat prin 2002-2003 un film din 3 părți (fiecare parte s-a difuzat o dată la o săptămână, sâmbătă sau duminica). Era cu un grup de 3 (trei) prietene, dintre care una era conteasă sau duceasă care se trezesc cu o fată tânără (fata tânără era înaltă, frumoasă și brunetă cu un păr lung și frumos :heart: ) care zice că una dintre ele e mama ei. La început suntem făcuți să credem că blonda (ducesa/conetsa) e mama fetei, dar la final aflăm cu una dintre celelalte 2 (două) femei era mama - în speță o brunetă tunsă scurt care avusese o aventură cu un rege arab. Acțiunea filmului se petrece în anii '70-'80.

#125
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,618
  • Înscris: 13.06.2004
Apăruse la un momendat reclama aia <<Tico>>, când o mașinuță din aia mergea pe scări și o tipă zicea "Tico, mă uimești!". Cum așa e aproape imposibil (să coboare mașina pe scări fără să se bușească), sor-mea zicea "Tico, mă umilești".
Ceva mi-a adus aminte de piesa asta: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/n-6iLpZ3hB8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#126
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009

View Postdjl, on 15th April 2011, 13:33, said:

Întreb  de un film, că văd că pe topicul cu "Cum se numește fimlul" nu am reușit să aflu cum se numește filmul. La Acasă Tv a fost difuzat prin 2002-2003 un film din 3 părți (fiecare parte s-a difuzat o dată la o săptămână, sâmbătă sau duminica). Era cu un grup de 3 (trei) prietene, dintre care una era conteasă sau duceasă care se trezesc cu o fată tânără (fata tânără era înaltă, frumoasă și brunetă cu un păr lung și frumos :heart: ) care zice că una dintre ele e mama ei. La început suntem făcuți să credem că blonda (ducesa/conetsa) e mama fetei, dar la final aflăm cu una dintre celelalte 2 (două) femei era mama - în speță o brunetă tunsă scurt care avusese o aventură cu un rege arab. Acțiunea filmului se petrece în anii '70-'80.


Lace

http://www.imdb.com/title/tt0087583/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate