Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

viata din anii '90-2000

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
14674 replies to this topic

#73
MariusMIonescu

MariusMIonescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 26.04.2009

 Neaceasca85, on 28th February 2011, 17:45, said:

Cred ca vorbesti de 5 august 2006, daca te referi la Slatina, intr-o zi de sambata pe la pranz, o furtuna istorica pe care din pacate eu am ratat-o cu brio si mai mult, ironia sortii, e cam singura furtuna de vara din orasul meu pe care am ratat-o. :cursing:  

Te inteleg ca te-ai speriat rau, dar eu de mic ador furtunile de vara si viscolele de iarna, si pentru mine ar fi fost ceva unic sa ma fi aflat in Slatina in acea zi, dar din pacate eram la mare, aveam de ales intre a pleca pe data de 4 sau pe data de 7 pe litoral, cu fratele sau cu parintii, am plecat de prost pe data de 4 si am ratat ceva ce nu se va mai repeta, bezna in miez de zi, probabil 1 data la 1000 de ani.

Mai știu de una, prinsă tot la Slatina, prin iulie 1999. Tot cam așa, era pe la prânz și eu mă uitam la tv cu frati-meo și țin minte că a dat un trăznet d'ăla sănătos, de s-a luat curentul.
Am mai prins una de gen la Ploiești, cca iulie-august 2001 când stăteam fain-frumos cu familia și jucam cărți și unde n-a trăznit odată... de ne-a trecut os prin os și s-a și ars o siguranță la televizorul la care se uita bunicul la un meci și parcă-l și aud pe bunicu: "S-a dus dracului televizorul!!!"

#74
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Pana in 2000 verile le-am petrecut la tara unde cum dadea un fulger se lua curentul, dar parca maica-mea mi-a povestit faza asta, a aruncat telecomanda din mana la acel trasnet, la noi nu s-a luat curentul atunci. Nici pe 5 august 2006 nu s-a luat curentul la mine, dar in centrul orasului a cazut pe portiuni extinse, erau si probleme in acel an, cred ca statia era in lucrari de modernizare. Iar anul 1999 si mai ales iarna 1999-2000 au fost cu cele mai multe pene de curent in Slatina.

#75
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 MariusMIonescu, on 3rd March 2011, 16:45, said:

[...]s-a și ars o siguranță la televizorul la care se uita bunicul la un meci și parcă-l și aud pe bunicu: "S-a dus dracului televizorul!!!"
Deci bunicul este încă o amintire...

Una din cele mai importante amintiri: eclipsa de Soare din august 1999. În ziua aceea m-a durut capul. Eram la birou; ieșisem aproape toți în curte. Câinii se duseseră la culcare sub mașini, crezând că se lăsase seara. Ne uitam cu rândul la Soare prin cele două măști de sudură pe care le găsisem. Era foarte cald, un coleg măsurase temperatura de la nivelul betonului din curte cu un termometru electronic și citeam cu toții, fără să ne credem ochilor, 70 grade...

#76
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Eclipsa din 11.08.1999 am vazut-o de la Slatina unde a fost partiala cu vreo 80% din soare acoperit, nu s-a intunecat complet din cauza asta. Venisem de la mare cu o seara inainte, iar in seara de 11 august am plecat la tara unde a fost furtuna in noaptea ce a urmat, cam pe la ora 1.

#77
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Mai țineneți minte tramvaiele nemțești albastre (adică "Rathgeber")? Erau și mai super decât am crezut: barele de susținere erau încălzite prin suflare de aer! :w00t:  :naughty: De aia pe la găurile rămase în urma scoaterii aparatelor de taxare originale ieșea aer! Cică și autobuzele "D.A.F." (cel puțin alea cu caroserie "Castrosua") aveau așa ceva!

#78
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Am greșit în legătură cu încălzirea prin bare la autobuzele "D.A.F.". Nu știu dacă aveau așa ceva.

#79
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
De azi începând adio "D.A.F." pe liniile urbane (vor mai rămâne pe 449 P-ța Presei Libere - Aerop. Băneasa - Otopeni - C.F.R. Centură Otopeni) și 460 (Laroment - 2 Cocoși - Mogoșoaia - Buftea) și autobuzele "I.VE.CO.". de Sifoanele vor mai rămâne pe vreo 2 linii. Ieri (că azi e deja joi) am mers cu "D.A.F."-ul #711 pe linia 323, de la Timpuri (vai de) Noi la Cuțitul de Argint; a fost probabil ultima dată când am mers cu un "D.A.F." SB220 cu caroserie "Hispano-Carrocera" :crybaby: (pe interurbane vor mai rămâne doar cu caroserie "Castrosua"). Oare cât va mai rămâne în circulație "D.A.F."-ul "Castrosua" cumpărat de firma din Prahova? Dacă "D.A.F."-urile erau bine întreținute (măcar pus ulei de calitate și schimbate anumite piese la timp) cred că mai mergeau măcar până în 2015.  :thumbdown:

#80
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Catalog "Panasonic" 1998/99: http://forum.softped...m...t&p=9584486

#81
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
A fost un boom economic.
Toata lumea era incinsa de la asta.
Nici nu s-a observat ca in tot acel deceniu au fost ierni mai grele.

Calculatoarele si sfirsitul erei hirtiei din acel deceniu este. Dar bazele s-au pus in deceniul 8.
Mai multe au fost in deceniul 8 ca desciperiri decit in 9. In dec 9, mai mult s-au aplicat si performat multe descoperiri.

A fost un deceniu de viata intensa. 9.

#82
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 Neaceasca85, on 28th February 2011, 18:45, said:

Cred ca vorbesti de 5 august 2006, daca te referi la Slatina, intr-o zi de sambata pe la pranz, o furtuna istorica pe care din pacate eu am ratat-o cu brio si mai mult, ironia sortii, e cam singura furtuna de vara din orasul meu pe care am ratat-o. :cursing:  

Te inteleg ca te-ai speriat rau, dar eu de mic ador furtunile de vara si viscolele de iarna, si pentru mine ar fi fost ceva unic sa ma fi aflat in Slatina in acea zi, dar din pacate eram la mare, aveam de ales intre a pleca pe data de 4 sau pe data de 7 pe litoral, cu fratele sau cu parintii, am plecat de prost pe data de 4 si am ratat ceva ce nu se va mai repeta, bezna in miez de zi, probabil 1 data la 1000 de ani.
Nu eram la adăpost la căldurică :P Am trecut milimetric de 2 ori pe lângă moarte  :thumbup:

#83
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Adica te-a prins in aer liber si era de 2 ori sa iti cada acoperisuri in cap? Din cele 30 de sarpante zburate atunci cred ca 2 au trecut milimetric pe langa tine.  

Nimeni nu a fost ranit in acea zi, dar pe 16 iunie 2010 cand am avut cea mai puternica furtuna de dupa 2006 o femeie a fost ranita usor de un acoperis zburat chiar pe strada mea, in conditiile in care furtuna a inceput la 2 minute dupa ce am intrat in casa, a venit din senin, m-a luat prin surprindere si am alergat de nu am mai stiut de mine, distanta de 3-5 minute parcursa in 1 minut.  :P

#84
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Merită să aruncați un ochi aici: http://forum.softped...t...&start=1224

#85
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
În Parcul Tineretului în 1993.
Attached File  Parcu_Tineretului_gara_1993.jpg   204.23K   141 downloads Attached File  Parcul_Tineretului_trenulet_1993.jpg   187.97K   140 downloads
Attached File  Parcul_Tineretului_barci_rotative_1993_p1.jpg   173.65K   130 downloads Attached File  Parcul_Tineretului_barci_rotative_1993_p2.jpg   209.86K   141 downloads

La P-ța Unirii, în 1994. Oare ce reclamă se vede?  :naughty:
Attached File  P_ta_Unirii_1994_p1.jpg   162.21K   183 downloads Attached File  Piata_Unirii_1994.jpg   146.83K   182 downloads Attached File  P_ta_Unirii_p3_1994.jpg   179.71K   143 downloads

Din moment ce nu apar singur în poze, rog să nu le puneți în altă parte.

#86
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
FUNKY, PRESS, iata cum si in 1993 englezismul/americanismul incepea sa prinda radacini. Din ce imi amintesc pana si pe clapeta de prindere a centurii de siguranta a Daciei din 1985 pe care am avut-o pana in 2005 scria PRESS, adica APASA.  :D

Technics HI-FI in poza din 1994- esti cumva fan al marcii?

Edited by Neaceasca85, 01 April 2011 - 01:04.


#87
sext

sext

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 28.12.2009
Nostalgie nu chiar, insa multe lucruri erau altfel in Romania. Lucruri care s-au degradat constant cu trecerea anilor.
Oamenii erau parca mai solidari, mai calzi, mai inteligenti, mult mai cititi si mai brodati la creier. Chiar daca saracia si manipularea erau mai mari, viata era parca mai savuroasa, pasiunile erau mai intense si mult mai interesante, se facea mai mult sport, aerul era mai curat, petrecerile erau mai funny, umorul era mai... de fapt era. A fost perioada in care Divertisul facea poante inteligente si Catavencii te faceau sa te cracanezi de ras.
Acum te uiti pe teve - sau la Robotzii aia - si plangi.
Parca si muzica suna mai bine, au fost anii de glorie Metallica, Nirvana, RATM, REM, nu mai spun de metalele grele si foarte grele (pe care le frecventam), aflate la apogeu in anii '90.

Era parca alt aer. Un aer care s-a imputit dupa 2000, iremediabil, si care a dat generatia Youtube-Counter-Mess-MacCrap.
Generatie mult mai seaca, inculta, agramata, agresiva, indobitocita, abrutizata de jocuri, de iutub, de telefoane, de socializare pe net si de consumerismul apoteotic-furibund, fad, insipid, inodor, multicolor, HD, 3D.

Edited by sext, 01 April 2011 - 04:01.


#88
fir_de_soare

fir_de_soare

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 31.08.2008

 sext, on 1st April 2011, 04:00, said:

Nostalgie nu chiar, insa multe lucruri erau altfel in Romania. Lucruri care s-au degradat constant cu trecerea anilor.
Oamenii erau parca mai solidari, mai calzi, mai inteligenti, mult mai cititi si mai brodati la creier. Chiar daca saracia si manipularea erau mai mari, viata era parca mai savuroasa, pasiunile erau mai intense si mult mai interesante, se facea mai mult sport, aerul era mai curat, petrecerile erau mai funny, umorul era mai... de fapt era. A fost perioada in care Divertisul facea poante inteligente si Catavencii te faceau sa te cracanezi de ras.
Acum te uiti pe teve - sau la Robotzii aia - si plangi.
Parca si muzica suna mai bine, au fost anii de glorie Metallica, Nirvana, RATM, REM, nu mai spun de metalele grele si foarte grele (pe care le frecventam), aflate la apogeu in anii '90.

Era parca alt aer. Un aer care s-a imputit dupa 2000, iremediabil, si care a dat generatia Youtube-Counter-Mess-MacCrap.
Generatie mult mai seaca, inculta, agramata, agresiva, indobitocita, abrutizata de jocuri, de iutub, de telefoane, de socializare pe net si de consumerismul apoteotic-furibund, fad, insipid, inodor, multicolor, HD, 3D.
Am un singur cuvant pentru tine si acela este: ADAPTARE.
Asa spuneau si aia care au prins schimbarile din '90 despre anii '70 si tot asa.
Toti contribuim la indobitocire. Ce-ar fi ca fiecare sa-si poarte de grija, sa fie atent la ce alege pentru el, in fond fiecare pasare pe limba ei piere.
Tu vorbesti de socializare pe net ?! Dar faptul ca tu si altii, poate si eu intr-o anumita perioada, ce face(a)m ? Oare nu socializam pe net ?!
Mai bine am vorbi despre toleranta, despre acceptare.

Sa punem la zid, sa comentam fara SA FACEM CEVA, asta e adevarata pierdere.

Eu cred ca Viata este aceeasi, noi ne-am schimbat, noi nu suntem atenti la ce alegem. Noi dormim. Dar asa cum am mai spus, e doar o chestiune de alegere. :)

Edited by fir_de_soare, 01 April 2011 - 10:11.


#89
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004

 Neaceasca85, on 1st April 2011, 02:03, said:

Technics HI-FI in poza din 1994- esti cumva fan al marcii?

Nu-s chiar un fan așa de mare, dar mi-aș dori un pick-up "Techincs" din anii '80, cu stroboscop și direct drive! (super bestiale aparatele). Nu știu dacă bunicul meu a intenționat să surprindă sau nu reclama. Cert e că în anul ăla și-a luat un tv "Panasonic" nou (pe care îl mai are și acuma!).

#90
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Diverse prețuri și informații din 1991.
"Libertatea" Mi 9 ian. 1991. Prețuri la auto românești (prin "Comautosprot", fostă I.D.M.S.):
"Dacia"
- 1310 berlină Tx - 166.400 lei
- 1310 berlină TLx - 175.000 lei
- 1310 break Tx - 171.000 lei
- 1310 break TLx - 181.000 lei
- 1301 TLx Platformă - 209.000 lei
- 1310 TLx pick-up ("papuc") - 215.700 lei
"Oltcit" Club - 200.000 lei
Încă nu se putea satisface cererea de mașini!

Curs valutar S 9 febr?  dolar = 34,25 lei; liră engleză = 68,44 lei ; marcă germană = 23,58 lei

Undeva prin mai - iunie un magazin din Sibiu vinde tv "Yokko" cu diagonala de 37 cm (15") cu 42.000 lei, iar cele cu diagonala de 54 cm (19") cu 54.000 lei.
Tot în '91 la Sibiu mai erau cozi la bezină!

În ziarul "Tribuna" din Sibiu am găsit o listă cu salarii din '91. Am s-o postez mâine.

Grevă la C.F.R. în 1991. Ghici cine era sinistru al transporturilor! :lol: Indiciu: a fost marinar.

În iunie, sâmbătă la orele 20.35 se difuza serialul "Moonlighting" a.k.a. "Maddie și David" cu "greu de ucis" Bruce Willis și Cybill Sheperd (tipa are 1,73, e bine făcută, dar păcat că e cam rea). Apropos, am discul de vinil (de pick-up) cu coloana sonoară a serialului! :naughty:

În ianuarie furt la Întreprindera de Cinescoape (ulterior "Ro.cin.") din București. Fuseseră lăsate niște vagoane nesupravegheate (pe atunci situația era normală în transporturi: calea ferată avea întâietate) și nici paza întreprinderii nu era bună (putea intra orcine) și s-au furat cinescoape alb-negru sovietice, cinescoape color "GoldStar" și tv-uri alb negru rusești <<Foto>> (probabil 225 a.k.a. <<Diamant>> 2520): http://rw6ase.narod....w/foton225.html

Edited by djl, 02 April 2011 - 00:35.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate