Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

viata din anii '90-2000

* * * * - 9 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
14725 răspunsuri în acest subiect

#145
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.107
  • Înscris: 06.08.2010

View Postdjl, on 19th April 2011, 01:09, said:

Indigoul se mai folsește și acum la chitanțe.

te-ai delete la cap???  :confuzzled:

#146
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 112.784
  • Înscris: 13.06.2004
Am avut parte de indigo la chitanțe chiar de curând, așa că nu m-am delete la cap! :P

#147
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 112.784
  • Înscris: 13.06.2004
Pe arhiva mersurilor de tren au apărut mai multe mersuri din anii '90 și de la începutul aniilor 2000: http://tren.transira.ro/Arhiva/

#148
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 89.112
  • Înscris: 14.10.2008
Eu pana in 2004 cand am inceput facultatea nu am mers niciodata cu trenul, iar din 2004 pana in 2010 (fac+master) am mers numai cu automotoare Diesel Siemens Desiro (sageti albastre) pe ruta Bucuresti Nord-Pitesti-Slatina, ultima calatorie fiind in februarie 2011 sa-mi ridic diplomele de licenta si master de la U.R.A.  :)

Editat de Neaceasca85, 27 aprilie 2011 - 12:22.


#149
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 112.784
  • Înscris: 13.06.2004
Cum de nu ai mers cu trenul până ai fost la facultate? :w00t:

#150
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 14.916
  • Înscris: 14.11.2004
Eu si in ziua de azi folosesc indigo-ul la completarea dispozitiilor de plata/incasare, restul sunt autocopiative.

Pentru curiosi, indigoul este Pelikan.

#151
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 89.112
  • Înscris: 14.10.2008

View Postdjl, on 27th April 2011, 14:24, said:

Cum de nu ai mers cu trenul până ai fost la facultate? :w00t:
Simplu, n-am avut nevoie, la tara, mare/munte am mers mereu cu Dacia 1410 detinuta de tata intre 1985 si 2005, la facultate a fost musai trenul ca doar nu stateam sa conduc atata drum sau prin traficul infernal al Capitalei, chiar daca am permis din 2004 nu prea imi place sa conduc (si nu am avut masina pana in 2008), spre Bucuresti preferam de mii de ori trenul, apoi metroul si  RATB-ul spre facultate/gazdele de acolo. Misto mai era sa vad din tramvaiul 41 cum eu inaintam si masinile stateau blocate cu nervii "incinsi" la maxim.

djlampa, iti mai zic una, pana in facultate n-am mers niciodata cu autobuzul, in Slatina imi place sa merg pe jos.  :D

Editat de Neaceasca85, 27 aprilie 2011 - 15:06.


#152
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 14.916
  • Înscris: 14.11.2004
Aici ai dreptate, am zile cand un traseu lung, inclusiv Transfagarasanul, este mai relaxant decat o plimbare prin Buc. la ora varf.

#153
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 112.784
  • Înscris: 13.06.2004
Mie îmi place să merg cu trenul, așa că nu aș fi suportat să nu fi mers deloc cu trenul până la 18-19 ani.
Ce-i drept am avut și experiențe neplăcute cu trenul. Prin 1991-1993 am mers cu mama și sora la Sinaia. Am plecat la sfârșit de vacanță sau în week-end. Am vrut să ne suim în haltă (asta era mai aproape de gazdă). Urcăte dacă poți. Am luat autobuzul până la gară (era un minunat "Ikarus-Zemun (Ikarbus)" IK-4 ungro - sârbesc). A venit ploaia, s-a rupt o toartă de la geantă... deabea în al 2-lea sau în al 3-lea tren ne-am putut sui (și ăla era plin...). Pe cei de la C.F.R. îi durea fix în vârf de pix... nu băgau și ei măcar un tren în plus pe Brașov - Ploiești Vest - București Nord.
În 2000 (nu mai știu dacă ian. sau dec.) am plecat cu câțiva colegi și profesori la Predeal într-o excursie de 2 zile cu un personal etajat (nu am înțeles de ce nu poți merge în excursie cu... acceleratul). Până la Bușteni am mers cu un grup de copii de generală (cred că erau maxim clasa a 6-a); am stat ca sardelele; la întoarcere am luat același tren și am nimerit cu grupul de copii. Oricum, și excursia a fost de pomină. Seara am mers să bem o bere și eu după ce am băut vreo 100 ml m-a apucat greața, așa că m-am dus să mă culc; eu cum dorm dus... nu am auzit bătăile în geam (dormeam la etajul 1, dar dealul ajungea la etajul 1 într-o parte a hotelului). De ce băteau colegii în geam? Se închisese ușa de la parter și nu mai aveau cum să intre și nu știau că recepția e la un hotel de ma jos. În ultima zi ne-am dat cu pungile pe derdeluș... Amintiri. Ce bine că pe atunci nu transpiram așa de tare (am putut rezista 2 zile fără duș... acum e moarte de om dacă nu fac măcar un duș pe zi iarna).
Am mai fost în toamna lui 2001 într-o vacanță de câteva zile cu mama, sora, scumpa mea verișoară și mama ei tot la Predeal Ultima vacanță cu verișoara... (cu ea și mătușa am am fost și la Sinaia prin '93-'94 - sunt curios dacă mai am poze de atunci). A fost așa de urâtă vremea și gazda scârboasă.

Editat de djl, 27 aprilie 2011 - 16:37.


#154
sequential_one

sequential_one

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 233
  • Înscris: 15.02.2008
de fapt neaceasca a vrut sa ne spuna ca are diplome de licenta si master.

#155
moshmondica

moshmondica

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 710
  • Înscris: 11.11.2010

View PostKokoshmare, on 3rd April 2011, 10:54, said:

Cel mai urat an a fost 1990 pentru ca atunci ne-am dat seama cat de saraci eram. Ani de zile, fusesem convinsi ca "traim decenii de impliniri marete", (d-alde Duculeana inca mai cred asta) si vine 1990 anul in care ne dam seama ca suntem vazuti ca nord-coreeni astazi de catre restul lumii si lumea nu se insela deloc.
Cam asta este si perceptia mea despre acea perioada....ne dezmeticiram cam greu. :deadtongue:

#156
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 89.112
  • Înscris: 14.10.2008
Chiar daca nu am vazut trenul pe dinauntru pana la 18 ani parintii mei s-au cunoscut pe tren.  :D

Editat de Neaceasca85, 27 aprilie 2011 - 23:10.


#157
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.295
  • Înscris: 21.04.2004
- domnule Mosotti, in genialitatea dvoastra, va rog sa caracterizati in 2 cuvinte viata din anii 90-2000
- ca pubipla
- va multumesc, oooo guru al exprimarii concise
- np

(din volumul "interviuri cu Mosotti", editura satra romaneasca)

#158
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.605
  • Înscris: 20.09.2008

View Postmoshmondica, on 27th April 2011, 18:11, said:

Cam asta este si perceptia mea despre acea perioada....ne dezmeticiram cam greu. :deadtongue:
Nici o grija, se repeta premisele sa ajungem la fel....de saraci.
Sint cicluri de criza economica. 15 ani...15 ani.

#159
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 112.784
  • Înscris: 13.06.2004
Că tot am vorbit de trenuri. Moi la Gara de Est (Obor) în primăvara lui 1997. Salutam cu mâna stângă! :lol:
Scuze de calitatea imaginii - poza e făcută cu un aparat compact.

Fișiere atașate


Editat de djl, 28 aprilie 2011 - 17:26.


#160
moshmondica

moshmondica

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 710
  • Înscris: 11.11.2010

View PostNASTYPRIMUL, on 28th April 2011, 02:45, said:

Nici o grija, se repeta premisele sa ajungem la fel....de saraci.
Sint cicluri de criza economica. 15 ani...15 ani.


Problema este ca noi o  tot tinem intr-o criza de 'nspe ani.
Generatiile de sacrificiu s-au perpetuat de la comunisti, si  parese ca nu se mai termina. :confuzzled:

Editat de moshmondica, 28 aprilie 2011 - 19:24.


#161
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 89.112
  • Înscris: 14.10.2008
Vorba ceea- Nu ne-am nascut in locul potrivit.

#162
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.628
  • Înscris: 20.10.2006
Si nici la momentul potrivit. Ce calatorii cu treenu destul de naspa imi amintesc si eu din perioada acestor ani,, vagoane mereu urate, murdare, uneori trenuri aglomerate, mult mai des ca in prezent, viteza insa era mai mare, e drept.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate