Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Solutii pentru backup date person...

Difuzor bas Q Acoustic 3050

Bolojan la presedintie?

Huawei band 8
 Statii de benzina DHR

AT Duster 80 asfalt 20 forestier

fisura/crapatura perete exterior ...

Windows XP Volume License
 Noul degresant universal

Imaginea nu poate fi redata - Ero...

"Mafiotii" revin in forta...

Branșament gaze 2024 sau pom...
 Lamurire bec led h7

Preturi momeala ? (dar care e sme...

Realizare tavan fals rigips

Alternative pod Giurgiu - Ruse
 

DRUJBA, MOTOFERASTRAU - Partea a II-a

* * * * * 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
10482 replies to this topic

#7075
maxddm

maxddm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 12.06.2012
Sigur ca da ...eu am patit acelasi lucru la o motosapa dupa ce am interpus un filtru mic de plastic pt benzina ....motorul motosapei dadea in nas pt ca nu se alimenta corect....înlocuieste filtrul cu unul original...astea sunt calculate pentru un anumit debit de benzina specific pentru fiecare motor in parte

#7076
b34life

b34life

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 08.01.2015
Acum ma pun sa caut filtrul vechi si sa il pun.
Mersi de informatie!

#7077
cata_s77

cata_s77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.11.2013
Buna ziua ,
As dori un sfat pentru achizitia unei  drujba stihl pentru folosit acasa. Am centrala pe lemne , consum in jur de 20 m cubi anual (lemnul il cumpar bustean  si de aici necesitatea unei drujbe bune ).
Busteanul de obicei este fag, iar ca si diametru are 40 maxim 60 cm.
In pricipiu doresc un model fiabil , sa nu am bataie de cap iar  bugetul  , tinand cont ca nu cumperi in fiecare zi,  nu sunt plafonat.
Ma orientasem care modelele MS 241C , MS 261C, sau MS 391.
Daca considerati ca alt model ar fi mai ok astept sfaturi.
Multumesc anticipat!

#7078
Octavian_A

Octavian_A

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 09.02.2015

 b34life, on 22 decembrie 2016 - 09:50, said:

Poate un filtru de benzina mai mare sa influenteze negativ performantele unei drujbe?
Eu am schimbat filtrul la o drujba chinezească Stern cu unul de ceramică de la Hursqvarna și nu am sesizat nici o modificare în ceea ce privește performanțele ei.

#7079
b34life

b34life

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 08.01.2015
Am desfacut filtrul vechi de pasla. L-am spalat bine cu benzina, am suflat sitele din el. Cand o sa am de taiat ceva, il montez sa vad daca e vreo diferenta.

#7080
dolmarfan

dolmarfan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 24.01.2012
Cata_77.261C dar iti faci treba si cu 241C.

#7081
b34life

b34life

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 08.01.2015
Am o curiozitate: La 261C si 241C din ce material este facut carterul(carcasa)?

#7082
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

 b34life, on 22 decembrie 2016 - 19:56, said:

Am o curiozitate: La 261C si 241C din ce material este facut carterul(carcasa)?
MAGNESIU

 cata_s77, on 22 decembrie 2016 - 12:04, said:

Buna ziua ,
As dori un sfat pentru achizitia unei  drujba stihl pentru folosit acasa. Am centrala pe lemne , consum in jur de 20 m cubi anual (lemnul il cumpar bustean  si de aici necesitatea unei drujbe bune ).
Busteanul de obicei este fag, iar ca si diametru are 40 maxim 60 cm.
In pricipiu doresc un model fiabil , sa nu am bataie de cap iar  bugetul  , tinand cont ca nu cumperi in fiecare zi,  nu sunt plafonat.
Ma orientasem care modelele MS 241C , MS 261C, sau MS 391.
Daca considerati ca alt model ar fi mai ok astept sfaturi.
Multumesc anticipat!

241 SAU 261 IO AS MERGE PE 261 MAI FACI CUN CIUBUC PE LA VECINI

 b34life, on 22 decembrie 2016 - 09:50, said:

Poate un filtru de benzina mai mare sa influenteze negativ performantele unei drujbe?
In cazul meu, am schimbat filtrul de pasla cu unul de plastic pentru drujbe Sthil, mai mare.
In cazul meu, am observat ca oricat as strange surubul H, am mers pana la 3/4 destrans si tot bogat mi se pare amestecul.
Din pacate, cu celalalt filtru nu am apucat sa testez foarte bine functionarea.
DUPA CUM BINE SPUNE CUVANTUL FILTRU II PT A FILTRA NU A REGULA DEBITUL.FILTRELE DE BENZINA IS ACELEASI PT TOATE MODELELEDIN CATE AM VAZUT IO.CARBURATOARELE NU IN SCHIMB.MAI INCEARCA CU H-UL .IO AM LUAT O DRUJBA LA CARE REGLAJUL DE BAZA ERA H 3/4 SI L 1 TURE CARBURATOR ORIGINAL DIN FANRICA REGLAT SI NU FUNCTIONA SE INECA.CA PANA LA URMA SA AJUNG CU H-LA O TURA SI TREI SFERTURI DESFCHIS.

#7083
marika_09

marika_09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 06.02.2015

 cata_s77, on 22 decembrie 2016 - 12:04, said:

Buna ziua ,
As dori un sfat pentru achizitia unei  drujba stihl pentru folosit acasa. Am centrala pe lemne , consum in jur de 20 m cubi anual (lemnul il cumpar bustean  si de aici necesitatea unei drujbe bune ).
Busteanul de obicei este fag, iar ca si diametru are 40 maxim 60 cm.
In pricipiu doresc un model fiabil , sa nu am bataie de cap iar  bugetul  , tinand cont ca nu cumperi in fiecare zi,  nu sunt plafonat.
Ma orientasem care modelele MS 241C , MS 261C, sau MS 391.
Daca considerati ca alt model ar fi mai ok astept sfaturi.
Multumesc anticipat!
daca vrei stihl si din astea 3 ms 261c ar fi cea mai buna ,eu cu banii astia in locul tau mi-as lua husqy 562 sau 372 sau as mai pune ceva si as cumpara ms362 daca vrei de la stihl.

Edited by marika_09, 23 December 2016 - 10:18.


#7084
cata_s77

cata_s77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.11.2013
Multumesc tuturor pentru sfaturi.

#7085
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 23.05.2013
mai baieti, mi s-a pus pata sa-mi iau o drujba de asta mica de 25 cc, de o mana.

Am o husqvarna 351, insa am analizat nevoile mele la acest capitol si cand e sa folosesc o drujba pe langa casa, fie trebuie sa toaletez vre-un copac, sa tai o creanga sau o scandura, un lemn subtire etc.
Asa ca am zis ca imi trebuie o astfel de drujba.
Acu nu vreau sa dau mai mult de 500 de lei pe una ca o sa stea mai mult pe raft, dar sa fie acolo:

am posibilitatea sa aleg intre un stihl folosit ms190T - din 2002 caruia i s-a schimbat pistonul dar nu i se cunoaste trecutul sau
un  erman EM 2500 -

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MkqOfzUW1NI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

mai e din aceeasi clasa si ceva de la ruris dar mi se pare scumpa - aprox 800 de lei.
De un stihl nou MS193T - nu ma pot atinge ca e in jur de 1900 de lei

Ce ma sfatuiti sa aleg? Ce modele mai sunt la aceste drujbe de o mana?

Edited by bogdanhbc, 27 December 2016 - 20:12.


#7086
maxddm

maxddm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 12.06.2012
Mergi pe Stihl....ai o evidenta corecta la ce ai schimbat la ea chiar daca nu ii cunosti trecutul..macar stii ca ai schimbat pistonul..era buna si o segmentare ....

Edited by maxddm, 27 December 2016 - 20:15.


#7087
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 23.05.2013
am mai gasit si Hect

http://www.emag.ro/m...9/pd/DD4152BBM/

ca am vazut ca s-a discutat pe topic in urma

cat si

http://www.emag.ro/m...2/pd/DVMSQ2BBM/

doar ca la asta din urma nu stiu de unde au scos 2,5 cp la 25 cc

#7088
MMStanciu

MMStanciu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 22.12.2016
Eu am un efco 26cc lam cumparat cu 350 euro si un echo260 cu 320 euro. Pe amandoua le am de doi ani.
Totusi sfatul meu ie sa cumperi una noua asa ai garantie,si gandestete la munca care o va face.
Din cate am auzit ruris ar fi bun

#7089
maxddm

maxddm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 12.06.2012
Termina te rog cu prostiile cu Hecht...este o chinezarie ordinara...mergi pe ceva original ..Stihl sau Husqvarna..nu o sa regretînd..stiu ce spun..am avut chinezarie si dupa ca e crapat pistonul m-am comvins....

De Ruris sa nu te apropii in veci ..sunt niste ordinari cand vine vorba de service ...iar calitatea lasa de dorit ...

#7090
MMStanciu

MMStanciu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 22.12.2016
Cea de la emac (efco sau oleomac) o am si de doi ani nu a avut nimic. Nici lama nu am schimbato

#7091
maxddm

maxddm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 12.06.2012
Omac daaaa...am un atomizor de la ei . Si dupa 4 ani de folosinta ..pot sa spun ca merge ca nou ....

#7092
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Am o EM 2500 insa nu prea-mi pot face o parere, am consumat toamna asta cca 6 litri benzina si 2 si ceva de ulei cu ea, are lama si lant oregon, cred ca e contrafacut, lantul e moale, l-am ascutit des dar cred ca ma mai duce si toamna viitoare.

Edited by c_anicai, 27 December 2016 - 21:08.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate