Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

istoria tiganilor in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
285 replies to this topic

#19
Marcus_Ulpius

Marcus_Ulpius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,364
  • Înscris: 23.03.2008

View Postego_zenovius, on 1st December 2010, 22:56, said:

tot nu mi-ai raspuns la intrebare: care era interesul lui Ceasca sa aduca tigani din alte tari?
De plictiseala.

#20
crcs44

crcs44

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 29.11.2010

View PostMarcus_Ulpius, on 2nd December 2010, 00:04, said:

De plictiseala.
http://gradinavisata...numirii-de-rom/
http://malpraxis4.blogspot.com/


Nicolae Gheorghe se apara:
http://ling.kfunigra...gheorghe.en.xml

In official Communist politics, there was no public discussion of Roma issues. Starting in the mid 1970's, however, the Communist party initiated several efforts to integrate marginalised groups: in 1974, Nicolae was asked by the Communist central committee to investigate the causes of minority marginalisation. In 1975, the Romanian Parliament started a discussion on minority issues. In 1976, Nicolae worked on the "social integration of Roma youth" in the course of a large investigation. He took a stand for the Roma and, realizing that their problems could not be solved merely on a social level, he advocated minority rights for the ethnic group. Through his cooperation with American sociologists and anthropologists as well as his intense engagement with the issue itself, Nicolae increasingly came into conflict with the official ideology. In 1981, he was repeatedly questioned by the Securitate.

"People grew suspicious and critical, accusing me of diversion. They claimed I was being manipulated by foreign countries, exaggerating the Roma problem in Romania, etc...The Securitate questioned me, my research project at the institute was stopped and I had to go back to working on "rural sociology"." (Gheorghe, 147)




Nicolae Gheorghe s-a născut pe 12 noiembrie 1946 la Roșiorii de Vede, România, într-o familie de romi. Tatăl sau era zlatar, iar mama sa se tragea din vătrași și lăutari. Avea nouă ani când părinții s-au mutat la București.[1] A studiat, în anii 1968-1972, filosofia și sociologia, după care a lucrat la Centrul de Cercetări Sociologice (inițial la Universitatea București, apoi la Academia Română). Din ce în ce mai mult, începe să combine interesul personal cu activitațile profesionale, elaborand studii sociologice despre romi care l-au condus în diferite regiuni și cunoscand diferite neamuri de romi. Relaționarea cu aceste grupuri l-a facut să înceapa să învețe limba romani, exercițiu desăvârșit prin apropierea de Ion Cioaba (mai tarziu auto-proclamat „rege” al romilor) și familia acestuia. Începand cu mijlocul anilor '70, Partidul Comunist Roman a inițiat dezbateri interne cu privire la integrarea grupurilor marginalizate cum erau romii. Începand cu 1974, Nicolae a investigat situația romilor din Romania și a dezvoltat conceptul de integrare sociala a acestora. Contactele sale cu lumea academica occidentala au făcut ca ușor-ușor să nu mai fie agreat de către sistem, fiind acuzat de manipulare și exagerare a problematicii „rome”. A fost chestionat de către Securitate, proiectul de cercetare oprit, trebuind să se întoarcă la cercetarea „dezvoltarii rurale”. În 1981, trimite o scrisore informativa cu privire la situația romilor din România la Europa Liberă, urmată de o alta, trimisă de Vasile Burtea, un alt sociolog roman de etnie romă. Pseudonimele sub care au fost trimise cele două scrisori sunt Cosmina Cosmin și Alexandru Danciu.
http://ro.wikipedia....icolae_Gheorghe


CU alte cuvinte nu vorbesc prostii.
In textul de mai sus, Nicolae Gheorghe incearca sa se spele pe maini "a trimis scrisori la Europa Libera in 1981". Problema este ca programul condus de el inglobat fiind intr-o structura a Securitatii a durat intre 1972-1985.

Edited by crcs44, 01 December 2010 - 23:20.


#21
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Postcrcs44, on 1st December 2010, 23:10, said:

CU alte cuvinte nu vorbesc prostii.
mi-e teama ca esti prea credul, Fane. prea usor iei de bun orice text pe care il gasesti pe tot felul de situri. tu nu vezi ca prostia se multiplica pe net printr-un simplu copy/paste?

am intrat pe google si am cautat chestia asta:
colonizare a satelor satesti si svabesti cu tigani adusi nu numai din toata Romania, dar adusi si din exteriorul Romaniei
(copiata de pe unul din siturile pe care ni le dai tu in postarea anterioara)
rezultatul e halucinant: sute de locuri in care gasesti exact acelasi text vorbind de planul prin care Ceausescu a adus in Romania tigani din alte tari.
http://www.google.ro...29204ca299aef5a

o gogomanie multiplicata la nesfarsit, neinsotita de nici cea mai modesta incercare de demonstratie.

#22
crcs44

crcs44

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 29.11.2010

View Postego_zenovius, on 2nd December 2010, 00:33, said:

o gogomanie multiplicata la nesfarsit, neinsotita de nici cea mai modesta incercare de demonstratie.
ti-am dat mai sus doua citate (de pe doua siteuri diferite) care nu sunt multiplicate absolut deloc.
Amandoua au un caracter biografic favorbabil lui Nicolae Gheorghe: adica relatia lui cu securitatea s-a terminat in 1981 cand a scris la Europa Libera.

De ce nu esti de bun augur si accepti adevarul: Nicolae Gheorghe a lucrat intre 1972 - 1985 cu securitatea in implementarea programului de colonizare a tiganilor.


Bibliografie pentru cei care nu cred ca Nicolae Gheorghe a fost bagat intr-un program cu Securitatea intre 1972-1985 de a coloniza tigani in svabime si sasime:

[ http://ecx.images-amazon.com/images/I/512nTCxSigL._SL213.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Isabel Fonseca:
http://www.amazon.co...y/dp/067973743X

Edited by crcs44, 01 December 2010 - 23:45.


#23
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Postcrcs44, on 1st December 2010, 23:44, said:

De ce nu esti de bun augur si accepti adevarul: Nicolae Gheorghe a lucrat intre 1972 - 1985 cu securitatea in implementarea programului de colonizare a tiganilor.
n-am negat asta. am negat doar afirmatia (absolut aberanta) ca ar fi fost adusi tigani din afara Romaniei in cadrul unui program initiat de guvernarea comunista.

#24
crcs44

crcs44

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 29.11.2010
Partea cea mai grava este ca Nicolae Gheorghe actioneaza continuu incepand cu 1972.
Actiunile lui au avut un rol distructiv imens.
Acitunile lui au insemnat 100 de milioane de euro aruncate pe apa sambetei.

Nu numai atata, dar actiunile lui au fost indreptate clar impotriva statului romanilor.
Intre 1972-1985 a relocat in defavoarea populatiei locale tigani adusi din toate partile. Locuitorii satelor din svabime si sasime n-au beneficiat de casele sasile si svabilor. acestea au fost repartizate tiganilor. S-a distrus o mare parte a economiei romanesti, odata prin alungarea sasilor si svabilor,odata prin colonizarea unei populatii necivilizate.

Nu numai atata, dar dupa 1990 Nicoale Gheorghe a dus continuu o campanie antiromaneasca, care a mancat 100 de milioane de euro de la populatie, bani bagati in programele lui de discriminare pozitiva a tiganilor in defavoarea celorlalti.

View Postego_zenovius, on 2nd December 2010, 00:48, said:

am negat doar afirmatia (absolut aberanta) ca ar fi fost adusi tigani din afara Romaniei in cadrul unui program initiat de guvernarea comunista.
un proces civil lui Nicolae Gheorghe ar scoate adevarul la suprafata. Mai ales ca e vorba de 100 de milioane de euro.

#25
adelina20

adelina20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 28.11.2010

View Postblacatusu, on 1st December 2010, 21:32, said:

Eu citisem pe undeva ca Stefan Cel Mare a adus tiganii pe post de sclavi de prin pakistan, india. Nu am dovezi dar as fi interesant sa vad unele care sa sustina aceasta idee.
eu stiam ca din zona bulgariei .

tiganii isi zic roma in limba lor cand vorbesc pe tiganeste intr eei.
cand vorbesc in romana isi zic tigani.

#26
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003

View Postadelina20, on 2nd December 2010, 04:09, said:

eu stiam ca din zona bulgariei .

tiganii isi zic roma in limba lor cand vorbesc pe tiganeste intr eei.
cand vorbesc in romana isi zic tigani.


Nu este adevarat. Intre ei nu isi zic roma.
Repeti ce ai auzit la televizor.
Invata-le limba, fa-ti cunostinte in randul tinganilor si vino dupa aceea sa ne spui ce ai aflat.

Deocamdata randul scris de tine este doar dezinformare.

#27
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View Postcrcs44, on 1st December 2010, 18:57, said:

[...]

Partea adevarata: persecutarea nemtilor si incurajarea tiganilor sa se aseze in locul lor.
Partea neverificabila (dar nu imposibila): venirea acestora din alte tari. Am vorbit cu sasi batrani care mi-au povestit amanuntit cum ii brutalizau, furau etc. dar faza cu venirea din alte tari n-am auzit.

View Postego_zenovius, on 1st December 2010, 21:49, said:

pana la urma n-am inteles, care era interesul lui Ceasca sa aduca tigani din alte parti? n-avea destui in Romania?
Din acelasi motiv din care stangistii occidentali si-au umplut tarile cu arabi si negri: in virtutea neo-marxismului gramscian, albul e "burghezul", iar tara lui e mosia/palatul din care trebuie dat afara pentru ca proletarul/coloratul sa ia "ce-i de drept al lui".

Edited by searcher-star, 02 December 2010 - 12:09.


#28
adelina20

adelina20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 28.11.2010

View Postterratec, on 2nd December 2010, 12:43, said:

Nu este adevarat. Intre ei nu isi zic roma.
Repeti ce ai auzit la televizor.
Invata-le limba, fa-ti cunostinte in randul tinganilor si vino dupa aceea sa ne spui ce ai aflat.

Deocamdata randul scris de tine este doar dezinformare.
pai ia zi pe tiganeste: ce faci tigane,ai fost la primarie?

#29
crcs44

crcs44

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 29.11.2010

View Postadelina20, on 2nd December 2010, 16:04, said:

pai ia zi pe tiganeste: ce faci tigane,ai fost la primarie?
Pai iti iese ceva de genul: bai latinule, ai fost la primarie?

#30
adelina20

adelina20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 28.11.2010

View Postcrcs44, on 2nd December 2010, 17:48, said:

Pai iti iese ceva de genul: bai latinule, ai fost la primarie?
pai exact

#31
dakian67

dakian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 24.07.2008
Pana nu traduce un forumist care stie limba tiganeasca sau un forumist etnic tigan, ne dam cu presupusul aiurea...Stim noi "sigur" ca-si spun asa, dar nu avem habar nici o iota in limba respectiva -_-

#32
turbulent

turbulent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 17.01.2006
Majoritatea tiganilor din Romania nu stiu tiganeste. O parte au fost romanizati de-a lungul timpului iar alta parte (foarte numeroasa) o reprezinta romanii pe care noi ii consideram tigani. In perioada robiei, toti robii erau numiti tigani. Dar majoritatea robilor erau romani 100%.

Din punctul meu de vedere aceasta este cel mai dramatic aspect al problemei: faptul ca nu am reusit sa-i integram nici macar pe romanii care au fost in robie. Si azi ii marginalizam si nu cautam solutii eficiente pentru a-i integra in mod real in societatea contemporana. E plin sudul tarii de rudari, unii dintre ei cu origini romanesti 100% si nimeni nu misca un deget. Toti injuram si blestemam tiganii fara noima si fara discernamant...

#33
voprescu71

voprescu71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 09.12.2010

View Postturbulent, on 17th December 2010, 23:59, said:

Din punctul meu de vedere aceasta este cel mai dramatic aspect al problemei: faptul ca nu am reusit sa-i integram nici macar pe romanii care au fost in robie. Si azi ii marginalizam si nu cautam solutii eficiente pentru a-i integra in mod real in societatea contemporana. E plin sudul tarii de rudari, unii dintre ei cu origini romanesti 100% si nimeni nu misca un deget.
iti dau 100% dreptate.
Cam asa vad si eu problema.

De fapt toata aceasta tevatura cu tiganii/romii si asa mai departe este o problema fals creata de niste marxisti.
Unul din ei se numeste sociologul Nicolae Gheorghe, sociolog, repartizat in 1972 ca secretar personal al lui Ion  Cioaba, la Sibiu, unde generalul de securitate, seful Securitatii Sibiu, era Gherghely, un tigan nascut in Homorod langa Rupea. Acest tigan, care a fost in Transnistria, si-a facut cariera politica in partidul comunist pe baza originii sale. Nicolae Gheorghe a implmentat programul de colonizare a tiganilor din sasime si svabime pe perioada 1972-1985. El sustine ca in 1981 ar fi fost dat afara din program motiv ca a scris la Europa Libera sub pseudonim. Totodata el sustine ca dupa 1981 a trimis mai multe memorii in occident.

Pot confirma ca in anii '80 in SUA am intalnit teoriile sale avansate de un autor ungur-american care propunea nici mai mult nici mai putin formarea natiunii roma in Romania.

View Postturbulent, on 17th December 2010, 23:59, said:

Toti injuram si blestemam tiganii fara noima si fara discernamant...
Complet de acord.

In loc sa ne uitam la manevrele lui Nicolae Gheorghe, favorizat de Iliescu dupa 1990. In ianuarie 1990 Nicolae Gheorghe apare ca membru al Grupului de Dialog Social alaturi de Plesu et Co. Motiv ca este trimis in occident, SUA samd. Devine cea mai importanta figura tiganeasca care promoveaza conceptul de natiune roma. Este individul care formeaza zeci de catedre tiganesti la universitatile din ROmania. Prin mana lui trec sute de miilioane de euro.

Este individul care a promovat conceptul de "500 de sclavie romaneasca".
Este individul care promoveaza conceptul de "despagubire din partea statului Romania datorita celor 500 de sclavagie romaneasca".

Edited by voprescu71, 17 December 2010 - 23:39.


#34
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Postturbulent, on 17th December 2010, 22:59, said:

Dar majoritatea robilor erau romani 100%.
Dovezi? Ne dai si noua 2-3 titluri de lucrari istorice care sa afirme acest lucru?
(Sper ca nu faci confuzie intre "rob" si "taran neliber" - "ruman", cum era numit in Valahia, sau "vecin" in Moldova. Robul si taranul neliber erau categorii sociale total diferite.)



View Postvoprescu71, on 17th December 2010, 23:38, said:

Este individul care formeaza zeci de catedre tiganesti la universitatile din ROmania.
poti sa ne precizezi ce inseamna "catedre tiganesti"?


View Postvoprescu71, on 17th December 2010, 23:38, said:

Pot confirma ca in anii '80 in SUA am intalnit teoriile sale avansate de un autor ungur-american care propunea nici mai mult nici mai putin formarea natiunii roma in Romania.
Presupun ca intre timp ai uitat atat numele respectivului autor cat si pe cel al lucrarii in care el propunea nici mai mult nici mai putin.



View Postvoprescu71, on 17th December 2010, 23:38, said:

Este individul care promoveaza conceptul de "despagubire din partea statului Romania datorita celor 500 de sclavagie romaneasca".
Poti sa ne precizezi un/o articol/lucrare in care individul cere despagubiri pentru tigani din partea statului roman?

#35
voprescu71

voprescu71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 09.12.2010

View Postego_zenovius, on 18th December 2010, 07:54, said:

poti sa ne precizezi ce inseamna "catedre tiganesti"?
daca reformulez si spun "catedra roma" iti este mai inteligibil?

View Postego_zenovius, on 18th December 2010, 07:54, said:

Presupun ca intre timp ai uitat atat numele respectivului autor cat si pe cel al lucrarii in care el propunea nici mai mult nici mai putin.
Istvan Deak


View Postego_zenovius, on 18th December 2010, 07:54, said:

Poti sa ne precizezi un/o articol/lucrare in care individul cere despagubiri pentru tigani din partea statului roman?
Urmareste cariera lui Nicolae Gheorghe (o poti urmari foarte usor la biblioteca, caci tipul este un intelectual, are carti publicate, membru GDS, nenumerate articole, profesor universitar, etc )

Edited by voprescu71, 18 December 2010 - 07:10.


#36
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Postvoprescu71, on 18th December 2010, 07:06, said:

daca reformulez si spun "catedra roma" iti este mai inteligibil?
Nu, nu imi este mai inteligibil. Ce este aceea o catedra roma/tiganeasca?

View Postvoprescu71, on 18th December 2010, 07:06, said:

Istvan Deak
Poti sa ne dai un titlu de articol/carte/lucrare in care acest Istvan Deak "propune formarea natiunii roma in Romania"? (am citat din tine).

View Postvoprescu71, on 18th December 2010, 07:06, said:

Urmareste cariera lui Nicolae Gheorghe (o poti urmari foarte usor la biblioteca, caci tipul este un intelectual, are carti publicate, membru GDS, nenumerate articole, profesor universitar, etc )
Ma trimiti acum la biblioteca pentru a verifica o afirmatie a ta, foarte probabil, hazardata. Nu ti se pare mai onest, din punct de vedere al intelectualului ce esti, sa ne dai un titlu de articol/carte/lucrare/interviu in care Nicolae Gheorghe cere "despagubire din partea statului Romania datorita celor 500 de sclavagie romaneasca" (alt citat din tine).


Fane, cand vrei sa convingi, aduci argumente, nu trimiti omul la biblioteca. Sau, daca il trimiti - precizeaza titlul lucrarii. Ma apuc acum pentru o afirmatie, repet, hazardata de a ta sa-i studiez opera marelui savant Gheorghe.
In biblioteca personala nu-l am pe acest Gheorghe, iar la o biblioteca publica nu ma trimite, te rog, pe vremea asta nasoala.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate