Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

istoria tiganilor in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
285 replies to this topic

#37
mirceavoda

mirceavoda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 08.11.2010

 ego_zenovius, on 1st December 2010, 21:49, said:

PS
pana la urma n-am inteles, care era interesul lui Ceasca sa aduca tigani din alte parti? n-avea destui in Romania?
niște țigani de prin Banat vorbeau și sîrbește iar alții de prin ardeal știau ceva slovacă. Ceaușescu nu a adus țigani de afară pt că avea destui în țară.Fane visează.

mai e o chestie: cum de știau acei țigani sîrbește, slovacă.....?Mi se pare logic că știau pt că strămoșii lor proveneau din aceste neamuri. De aceea și sînt destui țigani blonzi prin Ardeal.
dacă țiganii ar fi provenit din India ar fi trebuit să arate ca indienii și să vorbească o limbă de acolo. Cei mai mulți nici nu știu boabă de țigănească iar cînd vorbesc chipurile țigănește  auzi vorbe de ale strămoților lor de ex ZNAMĂ, DUMA (bugărești). Sînt ei genetic ca indienii? că nu prea arată.

#38
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
Tiganii albi din Ardeal nu au legaturi genetice cu cei negri din sud.
Comparatii pe cei din Regat cu indienii lui Raj Kapoor si o sa vedeti cat de mult se aseamana.

Mai sus utilizatorul Adelina... avea o nelamurire. Probabil ca astepta raspunsul "So chi res romane ...?".
"Romane" inseamna "românule", nicidecum "'țigane sau țiganule".

#39
turbulent

turbulent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 17.01.2006

 ego_zenovius, on 18th December 2010, 06:54, said:

Dovezi? Ne dai si noua 2-3 titluri de lucrari istorice care sa afirme acest lucru?
(Sper ca nu faci confuzie intre "rob" si "taran neliber" - "ruman", cum era numit in Valahia, sau "vecin" in Moldova. Robul si taranul neliber erau categorii sociale total diferite.)


Viorel Achim - Tiganii in istoria Romaniei.
Dupa ce o citesti pe asta iti mai dau si altele.


Sunt numeroase studii si lucrari care atesta faptul ca rudarii de exemplu nu au nicio legatura cu rrrromii.


In arhivele nationale sau locale sunt pastrate zeci de documente care atesta mobilitatea sociala extrem de mare din tarile romane. In Moldova de exemplu unul dintre domnitori era provenit dintr-o familie de tigani. In acelasi timp, familiile care nu-si puteau plati obligatiile se vindeau si cadeau in robie. In plus, de cele mai multe ori, in cazul familiilor mixte, oamenii liberi care se casatoreau cu robi cadeau si ei si copiii lor in robie.

#40
mirceavoda

mirceavoda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 08.11.2010

 terratec, on 18th December 2010, 14:41, said:

Tiganii albi din Ardeal nu au legaturi genetice cu cei negri din sud.
Comparatii pe cei din Regat cu indienii lui Raj Kapoor si o sa vedeti cat de mult se aseamana.
asta înseamnă că nu toți țiganii au aceeași proveniență.Deci nu se poate spune că toți țiganii vin sau au fost aduși din India.
Eu sînt din București. Pot să spun că nu toți țiganii sînt foarte închiși la culoare. Mulți bulgari ,români și sîrbi sînt la fel de închiși.
Țiganii din București nu sînt ca indienii din India.

 turbulent, on 18th December 2010, 16:26, said:

Viorel Achim - Tiganii in istoria Romaniei.
Dupa ce o citesti pe asta iti mai dau si altele.


Sunt numeroase studii si lucrari care atesta faptul ca rudarii de exemplu nu au nicio legatura cu rrrromii.


In arhivele nationale sau locale sunt pastrate zeci de documente care atesta mobilitatea sociala extrem de mare din tarile romane. In Moldova de exemplu unul dintre domnitori era provenit dintr-o familie de tigani. In acelasi timp, familiile care nu-si puteau plati obligatiile se vindeau si cadeau in robie. In plus, de cele mai multe ori, in cazul familiilor mixte, oamenii liberi care se casatoreau cu robi cadeau si ei si copiii lor in robie.
de unde se descarcă acea carte?
Deci e atestat că oameni de altă etnie erau trecuți în rîndul robilor țigani.Cred că este adevărat.

#41
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

 turbulent, on 18th December 2010, 16:26, said:

Sunt numeroase studii si lucrari care atesta faptul ca rudarii de exemplu nu au nicio legatura cu rrrromii.

Nu ma indoiesc ca existau robi netigani. Multi dintre robi erau, de exemplu, tatari. Unii or fi fost si romani, nu zic nu. Dar a afirma, citez: majoritatea robilor erau romani 100% - este cam exagerat.


 turbulent, on 18th December 2010, 16:26, said:

In plus, de cele mai multe ori, in cazul familiilor mixte, oamenii liberi care se casatoreau cu robi cadeau si ei si copiii lor in robie.
Era o prevedere a legii care spunea ca cel ce se casatoreste cu un rob devine el insusi rob. Tocmai asta e motivul pentru care romanii s-au amestecat mult mai putin cu tiganii decat altii in ale caror tari tiganii nu erau robi. Si tocmai pentru ca ne-am amestecat mai putin cu tiganii, acum avem mai multi decat altii.



 turbulent, on 18th December 2010, 16:26, said:

In Moldova de exemplu unul dintre domnitori era provenit dintr-o familie de tigani.
Cam mult spus provenit dintr-o familie de tigani. Uite o discutie interesanta pe wikipedia despre Stefan Razvan (uneori pe wikipedia tab-ul "Discutie" e mai interesant decat tab-ul "Articol".

http://ro.wikipedia....e...fan_Răzvan

Edited by ego_zenovius, 18 December 2010 - 16:44.


#42
armain

armain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 10.09.2009

 mirceavoda, on 18th December 2010, 16:35, said:

asta înseamnă că nu toți țiganii au aceeași proveniență.Deci nu se poate spune că toți țiganii vin sau au fost aduși din India.
Eu sînt din București. Pot să spun că nu toți țiganii sînt foarte închiși la culoare. Mulți bulgari ,români și sîrbi sînt la fel de închiși.
Țiganii din București nu sînt ca indienii din India.
:deadtongue:
Motivele sint aceleasi pentru care negrii din America nu mai au culoarea pielii la fel ca cei din Africa. Primul este ca, inevitabil, s-au mixat cu populatia alba. Al doilea este ca radiatia solara nu e la fel de intensa in America de N si Europa ca in Africa si India, si scade cantitatea de pigment din piele. Dar exista tigani care arata exact ca indienii.

Edited by armain, 18 December 2010 - 16:45.


#43
turbulent

turbulent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 17.01.2006

 ego_zenovius, on 18th December 2010, 16:43, said:

Nu ma indoiesc ca existau robi netigani. Multi dintre robi erau, de exemplu, tatari. Unii or fi fost si romani, nu zic nu. Dar a afirma, citez: majoritatea robilor erau romani 100% - este cam exagerat.



Era o prevedere a legii care spunea ca cel ce se casatoreste cu un rob devine el insusi rob. Tocmai asta e motivul pentru care romanii s-au amestecat mult mai putin cu tiganii decat altii in ale caror tari tiganii nu erau robi. Si tocmai pentru ca ne-am amestecat mai putin cu tiganii, acum avem mai multi decat altii.




Cam mult spus provenit dintr-o familie de tigani. Uite o discutie interesanta pe wikipedia despre Stefan Razvan (uneori pe wikipedia tab-ul "Discutie" e mai interesant decat tab-ul "Articol".

http://ro.wikipedia....e...fan_Răzvan



OK. Reformulez - majoritatea robilor aveau si origini romanesti.

Casatoriile mixte erau si sunt mult mai numeroase decat iti inchipui. Iar copiii, de regula sunt considerati tigani. Am intalnit intr-un studiu un caz, o fata (in Timis, satul Bencecu de Jos) care avea doar 1/16 sange tiganesc dar traind in comunitatea de tigani era considerata tiganca.
Exista fara indoiala si foarte multe cazuri in care oameni cu origini mixte - romane si tiganesti sunt considerati romani. Totul depinde de mediul in care au crescut si traiesc acesti oameni.

#44
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

 turbulent, on 18th December 2010, 17:02, said:

Casatoriile mixte erau si sunt mult mai numeroase decat iti inchipui.
Pana acum 150 de ani, cata vreme tiganii au fost robi, nu prea existau casatorii mixte. Cui ii convenea sa devina rob prin casatorie, el si viitorii lui copii?
Te-ai intrebat de ce noi avem mai multi tigani decat altii? Raspunsul pe care eu il dau acestei intrebari este: tocmai pentru ca la noi majoritarii au stat mai la distanta de tigani, data fiind starea sociala de rob a acestora. Aceasta diferentiere sociala a dus la neasimilarea tiganilor. In alte parti ei au fost asimilati si cea mai mare parte s-au "topit" in masa majoritara.

#45
vladma

vladma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 18.10.2007

 crcs44, on 1st December 2010, 20:16, said:

semantica se refera la istoria tiganilor.
semiotica se refera la denumirea tiganilor.

iar semiotica este strans lagata de semantica.

De fapt aici pe forum s-a discutat originea lui "rom/roma/romani".
N-are nimic de a face cu domani, domale, etc.

Originea lui  "rom/roma/romani" este aceeasi origine cu "vlax-romani".
Vlax-romani se numeste cel mai numeros/important grup lingvistic tiganesc.

Iar forma "vlax" iti spune clar de unde provin acestia: sud de Dunare.
Iar la sud de Dunare, otomanii au botezat zona Rumelia, de la Romania.
Iar locuitorii ghiauri (adica neotomani, nemusulmani) deveneau automat rum/ruma.

Tiganii fiind la origine de la mama dracului (India, Pakistan, etc, adica nu conteaza) au devenit de ai casei in Balcani de unde au migrat la nord de Dunare si mai departe prin toata Europa. Au transportat cu eu originea lor din Rumelia.


Turcii spunea ruma/ rum la vlahii sud dunareni nu la tzigani :)) ruma venea de la vorbitori de latineste de la Roma - Rum=Roma .
Maine poimaine aflam ca Imparatul Traian era tigan .

#46
voprescu71

voprescu71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 09.12.2010

 vladma, on 19th December 2010, 00:07, said:

Turcii spunea ruma/ rum la vlahii sud dunareni nu la tzigani :)) ruma venea de la vorbitori de latineste de la Roma - Rum=Roma .
adica mai jos, conform judecatii tale avem Vlahia:
[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/86/Rumelia_map.jpg/400px-Rumelia_map.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 vladma, on 19th December 2010, 00:07, said:

Maine poimaine aflam ca Imparatul Traian era tigan .
depinde cine vorbeste, ce are in cap, samd.

#47
turbulent

turbulent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 17.01.2006

 ego_zenovius, on 18th December 2010, 17:11, said:

Pana acum 150 de ani, cata vreme tiganii au fost robi, nu prea existau casatorii mixte. Cui ii convenea sa devina rob prin casatorie, el si viitorii lui copii?
Te-ai intrebat de ce noi avem mai multi tigani decat altii? Raspunsul pe care eu il dau acestei intrebari este: tocmai pentru ca la noi majoritarii au stat mai la distanta de tigani, data fiind starea sociala de rob a acestora. Aceasta diferentiere sociala a dus la neasimilarea tiganilor. In alte parti ei au fost asimilati si cea mai mare parte s-au "topit" in masa majoritara.




Imi pare rau dar nu ai dreptate. Au fost momente in istoria noastra cand din punct de vedere economic, robii erau intr-o situatie mai favorabila decat oamenii liberi. Inclusiv in cartea de care-ti vorbeam vei gasi documente care atesta faptul ca oameni liberi se vindeau in robie de buna voie.


Da, m-am intrebat de ce avem mai multi tigani. Si am gasit si rapsunsul: pentru ca am fost si suntem mult prea toleranti. In timp ce la noi tiganii erau robi in Elvetia "oricine poate ucide orice tigan prin orice mijloc" (text de lege valabil in secolul XVIII), in Olanda erau organizate heidenjachten - vânători în care puteai ucide tigani si erai premiat de autoritati etc. Persecutiile din vestul continentului sunt incomparabil mai dure decat cele din Romania. De holocaustul tiganilor din Germania nici nu mai vorbesc... Apropo, si in Germania, studiile de atunci aratau ca majoritatea tiganilor erau corciti! Iar nemtii, orice ai spune tu, isi pateaza mult mai greu sangele decat o facem noi.

#48
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

 turbulent, on 19th December 2010, 02:18, said:

Imi pare rau dar nu ai dreptate. Au fost momente in istoria noastra cand din punct de vedere economic, robii erau intr-o situatie mai favorabila decat oamenii liberi. Inclusiv in cartea de care-ti vorbeam vei gasi documente care atesta faptul ca oameni liberi se vindeau in robie de buna voie.
vorbim de regula, nu de exceptii. de regula starea celor aflati in robie era mai rea.


 turbulent, on 19th December 2010, 02:18, said:

Da, m-am intrebat de ce avem mai multi tigani. Si am gasit si rapsunsul: pentru ca am fost si suntem mult prea toleranti. In timp ce la noi tiganii erau robi in Elvetia "oricine poate ucide orice tigan prin orice mijloc" (text de lege valabil in secolul XVIII), in Olanda erau organizate heidenjachten - vânători în care puteai ucide tigani si erai premiat de autoritati etc. Persecutiile din vestul continentului sunt incomparabil mai dure decat cele din Romania. De holocaustul tiganilor din Germania nici nu mai vorbesc... Apropo, si in Germania, studiile de atunci aratau ca majoritatea tiganilor erau corciti! Iar nemtii, orice ai spune tu, isi pateaza mult mai greu sangele decat o facem noi.
nu uita ca si in tarile romane un stapan putea sa dispuna dupa bunul lui plac de robi, avea dreptul inclusiv sa-i ucida.

cat despre "patarea" sangelui despre care vorbesti (hai sa-i zicem "amestec", sa nu-i dam nicio conotatie):
probabil ca n-ai parinti sau bunici la tara sau, daca ai, n-ai fost atent la mentalitatea taranului vis a vis de tigani. taranii sunt foarte reticenti fata de tigani. nu spun 'intoleranti" ci "reticenti". foarte rar vei vedea, chiar si in zilele noastre, o casatorie roman-tigan la sat. la oras, treaba sta diferit - aici amestecul e mai frecvent. dar nu foarte frecvent deoarece multi dintre oraseni sunt fosti tarani sau fii de tarani.

#49
mirceavoda

mirceavoda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 08.11.2010

 turbulent, on 19th December 2010, 02:18, said:

Da, m-am intrebat de ce avem mai multi tigani. Si am gasit si rapsunsul: pentru ca am fost si suntem mult prea toleranti. In timp ce la noi tiganii erau robi in Elvetia "oricine poate ucide orice tigan prin orice mijloc" (text de lege valabil in secolul XVIII), in Olanda erau organizate heidenjachten - vânători în care puteai ucide tigani si erai premiat de autoritati etc. Persecutiile din vestul continentului sunt incomparabil mai dure decat cele din Romania. De holocaustul tiganilor din Germania nici nu mai vorbesc... Apropo, si in Germania, studiile de atunci aratau ca majoritatea tiganilor erau corciti! Iar nemtii, orice ai spune tu, isi pateaza mult mai greu sangele decat o facem noi.
vrei sa combati dar vii cu alte greșeli:
-se poate să fie povești chestiile cu vînătorile de oameni, de hedoniști.La acea dată țiganii de acolo nu erau precis hedoniști ci creștini.
-holocaustul țiganilor din Germania e doar un mit.
-țiganii sînt peste tot corciți
-căsătoria sau combinația cu o persoană de neam țigănesc nu e nici o pătare de sînge, cel puțin nu se socotește asta acum în Germania.Nemții sînt mult mai puțin rasiști decît crezi tu.Poate în trecutul îndepărtat a fost altfel.

#50
turbulent

turbulent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 17.01.2006

 ego_zenovius, on 19th December 2010, 08:16, said:

vorbim de regula, nu de exceptii. de regula starea celor aflati in robie era mai rea.



nu uita ca si in tarile romane un stapan putea sa dispuna dupa bunul lui plac de robi, avea dreptul inclusiv sa-i ucida.

cat despre "patarea" sangelui despre care vorbesti (hai sa-i zicem "amestec", sa nu-i dam nicio conotatie):
probabil ca n-ai parinti sau bunici la tara sau, daca ai, n-ai fost atent la mentalitatea taranului vis a vis de tigani. taranii sunt foarte reticenti fata de tigani. nu spun 'intoleranti" ci "reticenti". foarte rar vei vedea, chiar si in zilele noastre, o casatorie roman-tigan la sat. la oras, treaba sta diferit - aici amestecul e mai frecvent. dar nu foarte frecvent deoarece multi dintre oraseni sunt fosti tarani sau fii de tarani.



Da de unde. Stapanul nu avea dreptul sa-si ucida robul. Putea sa-l pedepseasca sau sa-l vanda dar nu sa-l ucida.


Asa am crezut si eu. Ca amestecul cu tiganii e imposibil. Totusi, recensamantul din 2002 a evidentiat ca exista 15.000 de familii mixte: tigani cu romani (sau maghiari etc.). Avand in vedere ca in Romania sunt aproximativ 100.000 de familii de tigani rezulta ca peste 10% sunt inclusi in familii mixte... Destul de mult, nu??? In cele 6-700 de ani de cand sunt aici, presupunand ca procentul casatoriilor mixte ar fi fost doar la jumatate din cat este acum, tot ai ajunge la rezultate spectaculoase in ceea ce priveste metisajul.


In lumea satului, separarea dintre tigani si romani pare foarte clara. Totusi, nu cred ca vei gasi multe comune in care familiile mixte sa nu existe. In aceste cazuri, sau tiganul paraseste comunitatea de tigani si se muta intre romani sau romanul se muta in comunitatea de tigani. De regula, romanii care traiesc intre tigani provin din alte localitati, sunt saraci, slab educati si uneori renegati de propriile familii. Dar tot romani sunt!

#51
doctore

doctore

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 15.07.2010
tigani "albi"  tigani "blonzi" :w00t:

Edited by doctore, 19 December 2010 - 13:35.


#52
turbulent

turbulent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 17.01.2006

 mirceavoda, on 19th December 2010, 12:41, said:

vrei sa combati dar vii cu alte greșeli:
-se poate să fie povești chestiile cu vînătorile de oameni, de hedoniști.La acea dată țiganii de acolo nu erau precis hedoniști ci creștini.
-holocaustul țiganilor din Germania e doar un mit.
-țiganii sînt peste tot corciți
-căsătoria sau combinația cu o persoană de neam țigănesc nu e nici o pătare de sînge, cel puțin nu se socotește asta acum în Germania.Nemții sînt mult mai puțin rasiști decît crezi tu.Poate în trecutul îndepărtat a fost altfel.


Povestile cu vanatorile de oameni sunt fapte relatate de istorici si legi care periodic erau reinnoite. Daca te indoiesti de barbaria cu care vest-europenii i-au tratat pe tigani iti voi da cate exemple vrei. E plina literatura de specialitate cu exemple elocvente in acest sens.

Holocaustul tiganilor din Germania e o realitate dovedita istoric.

Corect, tiganii sunt peste tot corciti.

Nemtii fac parte din categoria popoarelor care se simt superioare (la fel ca evreii, japonezii etc.) si din acest motiv incheie relativ putine casatorii mixte. Atunci cand sunt majoritari se feresc de minoritati iar atunci cand sunt minoritari incearca sa-si pastreze puritatea. Romanii sunt altfel: daca sunt majoritari incearca sa asimileze iar daca sunt minoritari isi pierd rapid identitatea (dovada cea mai clara este faptul ca aproape toti copiii sau nepotii romanilor plecati din tara nu se mai considera romani).

#53
mirceavoda

mirceavoda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 08.11.2010

 turbulent, on 19th December 2010, 14:18, said:

Povestile cu vanatorile de oameni sunt fapte relatate de istorici si legi care periodic erau reinnoite. Daca te indoiesti de barbaria cu care vest-europenii i-au tratat pe tigani iti voi da cate exemple vrei. E plina literatura de specialitate cu exemple elocvente in acest sens.

Holocaustul tiganilor din Germania e o realitate dovedita istoric.

Corect, tiganii sunt peste tot corciti.

Nemtii fac parte din categoria popoarelor care se simt superioare (la fel ca evreii, japonezii etc.) si din acest motiv incheie relativ putine casatorii mixte. Atunci cand sunt majoritari se feresc de minoritati iar atunci cand sunt minoritari incearca sa-si pastreze puritatea. Romanii sunt altfel: daca sunt majoritari incearca sa asimileze iar daca sunt minoritari isi pierd rapid identitatea (dovada cea mai clara este faptul ca aproape toti copiii sau nepotii romanilor plecati din tara nu se mai considera romani).
deci vesticii erau niște barbari omorîtori de țigani pe cînd ai noștri erau băieți buni.Mi-am notat.
Germanii nu au ucis deliberat țigani în timpul războiului mondial. Că e dovedit crezi tu și alții ca tine.La voi ca dovezi merg și mărturiile plus articole din Pravda sau New York Times.Tu nu reușești să vezi adevărul nici pt trecutul apropiat dar mai vrei să-l vezi pt acela îndepărtat.
categoria de popoare care se simt superioare cuprinde și pe romîni care au impresia că se trag din romani și sînt mult mai breji ca turciisau ca bulgarii. Cuprinde și pe unguri,pe ruși,turci,egipteni,poloni și lista e lungă.
Despre pierderea identității este adevărat.Nu se datorează specificului național însă, așa cum crezi tu, ci faptului că statul român e slab și de rîs iar Germania e mare și tare.

#54
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

 turbulent, on 19th December 2010, 14:18, said:

Nemtii fac parte din categoria popoarelor care se simt superioare (la fel ca evreii, japonezii etc.) si din acest motiv incheie relativ putine casatorii mixte. Atunci cand sunt majoritari se feresc de minoritati iar atunci cand sunt minoritari incearca sa-si pastreze puritatea. Romanii sunt altfel: daca sunt majoritari incearca sa asimileze iar daca sunt minoritari isi pierd rapid identitatea (dovada cea mai clara este faptul ca aproape toti copiii sau nepotii romanilor plecati din tara nu se mai considera romani).
asta cu nemtii care se simt superiori si nu se amesteca cu altii, etc... e un mit. stiai ca mai mult de 17% din americani sunt de origine germana? stiai ca dintre presedintii americani Eisenhower (Eisenhauer) si Hoover (Huber) erau nemti cel putin dupa tata iar Nixon era neamt dupa mama?
nu stiai? nu stiai. stii de ce nu stiai? pentru ca ai impresia falsa ca nemtii nu se amesteca cu altii.

De ce in Valahia si Moldova tiganii sunt in general mai inchisi la culoare decat majoritarii romani, pe cand in Ardeal multi dintre tigani (nu toti) sunt blonzi?
Pentru ca aia din Valahia si Moldova si-au "alterat" genele aduse din Punjab intr-o proportie mult mai mica decat cei din Ardeal care s-au amestecat cu ungurii, nemtii si romanii din zona, "blonzindu-se". In Ardeal tiganii care, in urma acestui amestec, au ramas tigani - sunt, multi dintre ei, blonzi. Iar cei care n-au ramas tigani au devenit unguri, romani sau nemti. In Valahia si Moldova asemenea amestecuri au fost mai rare datorita barierei sociale existente intr tiganii robi si restul populatiei. Asa ca in Valahia si Moldova nici ne-tigani nu prea au gene tiganesti, nici tiganii nu prea au gene ne-tiganesti.



 turbulent, on 19th December 2010, 13:01, said:

Totusi, recensamantul din 2002 a evidentiat ca exista 15.000 de familii mixte: tigani cu romani (sau maghiari etc.).
poti sa-mi dai un link spre aceasta statistica?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate