Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

istoria tiganilor in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
285 replies to this topic

#1
crcs44

crcs44

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 29.11.2010
http://www.evz.ro/de...ala-914206.html

În fața Academiei Române, celor câteva zeci de protestatari li s-a adăugat sociologul Nicolae Gheorghe, reprezentantul organizației civice PAKIV. Acesta a ținut un discurs prin care s-a dorit conștientizarea și mobilizarea romilor pentru viitoare acțiuni îndreptate împotriva inițiativei deputatului Prigoană. "Vom organiza acțiuni civice menite să conștientizeze opinia publică și să îi determine pe cei care iau decizii să păstreze actuala denumire", a declarat Gheorghe.

Cine este Nicolae Gheorghe?

In 1990 ianuarie, apare ca unul dintre membri fondatori ai Grupului de Dialog Social alaturi de Plesu. Este un favorit al lui Iliescu.
In anul 1972 termina Sociologia si Securitatea il numeste la Sibiu, secretar personal al lui Ion Cioba, un tigan proaspat eliberat din inchisoare, trimis in 1971 la congresul din Londra, unde Tito a organizat o conferinta internationala tiganeasca unde se va stabili numele de "roma" pentru tigani. Seful securitatii din Sibiu era generalul Szekely un tigan de langa Rupea.

Intre 1972-1985 are loc cel mai amplu program comunist, de inginerie sociala. Un act criminal, un genocid, prin care populatia saseasca este izgonita in Germania iar locul lor este umplut cu tigani din toate partile. Cum tiganii nu aveau buletine, amplasarea lor in sate sasesti, in case solide, civilizate, fara macar sa aiba calitatea de flotanti, dovedeste criminalitatea acestei actiuni. Nu numai atata, dar tiganii respectivi erau adunati din Bulgaria, URSS, Cehoslovacia, Polonia, Ungaria si Iugoslavia.

Intre 1972-1985 s-a petrecut un act criminal. S-a schimbat radical compozitia etnica a Ardealului si Banatului. Seful actiunii: Nicolae Gheorghe.

#2
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Tigani au fost toata istoria, si tigani vor ramine, indiferent de titlurile "academice". Eu am lucrat destul cu ei, si i-am intrebat cum sa le spun, si intotdeauna raspunsul a fost de genul "noi sintem tigani". Peste tot sint numiti tigani, asta este numele lor.

#3
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Nu prea ar legatura cu Istoria , romi se numesc de putin timp .

#4
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006
Moderatorii Softpedia manifesta o idiosincrazie generalizata fata de acest subiect, asa ca topicele referitoare la tigani sunt inchise in mod sistematic.
Sunt absolut convins ca nici acesta nu va rezista mai mult de 24h.

#5
crcs44

crcs44

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 29.11.2010

View Postlucifer76, on 1st December 2010, 20:16, said:

Nu prea ar legatura cu Istoria , romi se numesc de putin timp .
vrei sa zici ca tiganii exista doar de cand sunt romi?
Ori vrei sa spui ca tiganii in tarile romanesti exista doar de cand sunt definiti ca romi?

Ce vrei sa spui?
Sau tu nu stii ca in primele acte ale domnitorilor valahi apar tiganii si ulterior sunt mentionati "rumanii"?

Edited by crcs44, 01 December 2010 - 19:23.


#6
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postego_zenovius, on 1st December 2010, 19:21, said:

Sunt absolut convins ca nici acesta nu va rezista mai mult de 24h.
Daca se ia pe aratura , normal ca s einchide , dar daca se discuta strict despre istoria lor , nu se inchide .

View Postcrcs44, on 1st December 2010, 19:22, said:

Rromi sunt denumiti mai popular doar de cativa ani . Si nici macar pana in prezent nu toti le zic rromi , nu doar oamenii de pe strada , dar chiar si presa . Dar sa nu e mai legam de semantica , mai bine sa discutam despre istoria lor . Ca destul s-a discutat in Poiana despre situatia lor actuala , e cunoscuta , nu mai e nevoie de inca un topic .

#7
crcs44

crcs44

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 29.11.2010

View Postlucifer76, on 1st December 2010, 20:44, said:

Dar sa nu e mai legam de semantica , mai bine sa discutam despre istoria lor .
semantica se refera la istoria tiganilor.
semiotica se refera la denumirea tiganilor.

iar semiotica este strans lagata de semantica.

De fapt aici pe forum s-a discutat originea lui "rom/roma/romani".
N-are nimic de a face cu domani, domale, etc.

Originea lui  "rom/roma/romani" este aceeasi origine cu "vlax-romani".
Vlax-romani se numeste cel mai numeros/important grup lingvistic tiganesc.

Iar forma "vlax" iti spune clar de unde provin acestia: sud de Dunare.
Iar la sud de Dunare, otomanii au botezat zona Rumelia, de la Romania.
Iar locuitorii ghiauri (adica neotomani, nemusulmani) deveneau automat rum/ruma.

Tiganii fiind la origine de la mama dracului (India, Pakistan, etc, adica nu conteaza) au devenit de ai casei in Balcani de unde au migrat la nord de Dunare si mai departe prin toata Europa. Au transportat cu eu originea lor din Rumelia.

#8
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Postcrcs44, on 1st December 2010, 18:57, said:

Cine este Nicolae Gheorghe?

In 1990 ianuarie, apare ca unul dintre membri fondatori ai Grupului de Dialog Social alaturi de Plesu. Este un favorit al lui Iliescu.
Nicolae Gheorghe nu este membru fondator al GDS, nu stiu de unde ai luat asta. Oricum, ar trebui sa iti dai seama de contradictia dintre "membru fondator al GDS" si "favorit al lui Iliescu".

View Postcrcs44, on 1st December 2010, 18:57, said:

Intre 1972-1985 are loc cel mai amplu program comunist, de inginerie sociala. Un act criminal, un genocid, prin care populatia saseasca este izgonita in Germania iar locul lor este umplut cu tigani din toate partile. Cum tiganii nu aveau buletine, amplasarea lor in sate sasesti, in case solide, civilizate, fara macar sa aiba calitatea de flotanti, dovedeste criminalitatea acestei actiuni. Nu numai atata, dar tiganii respectivi erau adunati din Bulgaria, URSS, Cehoslovacia, Polonia, Ungaria si Iugoslavia.
Fane, ai mai facut si altadata aceasta afirmatie - si anume ca in anii '70-'80 au fost adusi si stabiliti in Romania tigani din tarile vecine, in cadrul unui program pus la punct de regimul Ceausescu. Ti-am cerut sa-mi aduci dovezi. Nu mi-ai adus. Iti cer si acum acelasi lucru - dovezi.

#9
blacatusu

blacatusu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 01.08.2006
Eu citisem pe undeva ca Stefan Cel Mare a adus tiganii pe post de sclavi de prin pakistan, india. Nu am dovezi dar as fi interesant sa vad unele care sa sustina aceasta idee.

#10
crcs44

crcs44

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 29.11.2010

View Postego_zenovius, on 1st December 2010, 21:21, said:

Nicolae Gheorghe nu este membru fondator al GDS, nu stiu de unde ai luat asta.
In ianuarie 10 Nicolae Gheorghe era membru GDS. Iar GDS-ul tocmai se formase intr-o cladire pe Victoriei (ditamai cladirea).

View Postego_zenovius, on 1st December 2010, 21:21, said:

Oricum, ar trebui sa iti dai seama de contradictia dintre "membru fondator al GDS" si "favorit al lui Iliescu".
adica Iliescu le da ditami cladirea pe Victoriei, le da finante, ii promoveaza cu slujbe in guvern, etc etc ceea nu le da calitatea de "favoriti" ai lui Iliescu?
Uita-te la Kleininger.
Uita-te la traiectoria lui Stelian Tanase.
Ca sa nu mai vorbesc de Plesu.

Spre deosebire de tine ii cunosc personal pe toti.

View Postego_zenovius, on 1st December 2010, 21:21, said:

Fane, ai mai facut si altadata aceasta afirmatie - si anume ca in anii '70-'80 au fost adusi si stabiliti in Romania tigani din tarile vecine, in cadrul unui program pus la punct de regimul Ceausescu. Ti-am cerut sa-mi aduci dovezi. Nu mi-ai adus. Iti cer si acum acelasi lucru - dovezi.
ti-am dat dovezi cu nemiluita.
Le ignori in mod constant.

1. tiganii nu aveau buletine nici pasapoarte (inclusiv astazi sunt deficienti la capitolul asta)
2. dosarele securitatii de la pallavicini (leordeni) contin informatiile necesare
3. cercetatorul se poate baza doar pe studiul arhivelor consiliilor populare care mentioneaza la rubrica provenienta de exemplu Bulgaria, Iugoslavia, etc.
4. un alt mod de a studia originea lor este limba. IN aceste sate sasesti si svabesti tiganii cei batrani mai vorbesc limba tarii de provenienta: cehoslovacia, iugoslavia, etc.

View Postblacatusu, on 1st December 2010, 21:32, said:

Eu citisem pe undeva ca Stefan Cel Mare a adus tiganii pe post de sclavi de prin pakistan, india. Nu am dovezi dar as fi interesant sa vad unele care sa sustina aceasta idee.
ai citit povesti de adormit copiii.

#11
Pallavicini

Pallavicini

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,629
  • Înscris: 13.02.2010

View Postego_zenovius, on 1st December 2010, 19:21, said:

Moderatorii Softpedia manifesta o idiosincrazie generalizata fata de acest subiect, asa ca topicele referitoare la tigani sunt inchise in mod sistematic.
Sunt absolut convins ca nici acesta nu va rezista mai mult de 24h.

Aceste topice sunt prilej de extremism desantat, de aia sunt inchise. Nu pentru ca ar fi cineva care "tine cu romii".
Am sa reiau aici ce am scris si pe topicul cu CZC:

"Eu nu am de gand sa mai postez aici, - decat poate la "misto".
Rog moderatorii sa vada ca topicul da prilej de apologie a extremismului si a tot felul de aberatii anti-democratice, cum ar fi "faptul ca asasinatul e justificat" , ca "democratia e un vax" si altele.
Mai bine s-ar inchide discutia asta.
Mai exista acum, deschis de Fane si un topic cu "Istoria tiganilor".
Mda.... nemaipomenit.
Acusica or sa vina tot felul de "imberbi" care au vazut filme de "actiune" ..... si vor incepe cu "sa-i impuscam", "Hitler era un geniu", "Asasinii lui Duca niste eroi" si tot asa.
..... mi-e sila. "
---------
Cam asta e tot.

#12
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postcrcs44, on 1st December 2010, 20:36, said:

ai citit povesti de adormit copiii.
Aici ai dreptate , cum sa ii aduca de acolo , ii teleporta ? Ca e ceva distanta . Si oricum Stefan asta avea altele pe cap .

#13
Marcus_Ulpius

Marcus_Ulpius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,364
  • Înscris: 23.03.2008

View Postcrcs44, on 1st December 2010, 18:57, said:

Intre 1972-1985 s-a petrecut un act criminal. S-a schimbat radical compozitia etnica a Ardealului si Banatului. Seful actiunii: Nicolae Gheorghe.
Sa moară veta, io deja ma simt vinovat pentru sangele varsat ...

Ai naibii imparat Traian , i-a hăkuit pe daci, a schimbat compozitia etnica a Daciei și a ramas nepedepsit vreo 2000 de ani.

E momentul sa-l infierăm.

Tovarasi, propun sanctionarea cu mustrare pentru aceste acte criminale ..

Voturi pentru, impotriva, se abtine cineva ?

:roflmaofast:

#14
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Postcrcs44, on 1st December 2010, 20:36, said:

ti-am dat dovezi cu nemiluita.
Le ignori in mod constant.

1. tiganii nu aveau buletine nici pasapoarte (inclusiv astazi sunt deficienti la capitolul asta)
2. dosarele securitatii de la pallavicini (leordeni) contin informatiile necesare
3. cercetatorul se poate baza doar pe studiul arhivelor consiliilor populare care mentioneaza la rubrica provenienta de exemplu Bulgaria, Iugoslavia, etc.
4. un alt mod de a studia originea lor este limba. IN aceste sate sasesti si svabesti tiganii cei batrani mai vorbesc limba tarii de provenienta: cehoslovacia, iugoslavia, etc.
iti ignor in mod constant "dovezile" pentru ca astea nu sunt dovezi.
daca ne-ai prezenta o poza a unui document al unui astfel de tigan, document care la rubrica "provenienta" sa mentioneze "Bulgaria" sau daca ne-ai da un link catre un articol dintr-un ziar in care sa se mentioneze faptul ca in satul cutare traieste o baba tiganca vorbitoare de limba ceha - astea ar incepe sa semene a dovada.

ca in multe din satele depopulate in urma plecarii sasilor si svabilor s-au asezat tigani - asta e partea adevarata a ceea ce spui tu aici. ca acesti tigani au fost adusi in cadrul unui program al regimului Ceausescu din alte tari - asta ramane sa demonstrezi - cu dovezi adevarate, nu ca cele de mai sus.

PS
pana la urma n-am inteles, care era interesul lui Ceasca sa aduca tigani din alte parti? n-avea destui in Romania?

#15
crcs44

crcs44

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 29.11.2010

View Postego_zenovius, on 1st December 2010, 22:49, said:

ca in multe din satele depopulate in urma plecarii sasilor si svabilor s-au asezat tigani - asta e partea adevarata a ceea ce spui tu aici. ca acesti tigani au fost adusi in cadrul unui program al regimului Ceausescu din alte tari - asta ramane sa demonstrezi - cu dovezi adevarate, nu ca cele de mai sus.
in satele din care emigrau sasii si svabii traiau romani, tigani de ai locului si unguri. Multi saraci.
De ce nu au fost repartizati acesti locuitori in casele sasilor si svabilor?
Ti-ai pus intrebarea "de ce au fost adusi tigani de la mama dracului"?

View Postego_zenovius, on 1st December 2010, 22:49, said:

pana la urma n-am inteles, care era interesul lui Ceasca sa aduca tigani din alte parti? n-avea destui in Romania?
dar de ce Ceausescu a umflat gogomania dacomana si a murit cantand Internationala? De ce n-a murit cantand "Desteapta-te romane"?

#16
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Postcrcs44, on 1st December 2010, 22:01, said:

in satele din care emigrau sasii si svabii traiau romani, tigani de ai locului si unguri. Multi saraci.
De ce nu au fost repartizati acesti locuitori in casele sasilor si svabilor?
Ti-ai pus intrebarea "de ce au fost adusi tigani de la mama dracului"?
in casele nemtilor plecati in RFG au fost adusi tigani (din Romania, nu din alte tari) pentru ca regimul de atunci voia sa-i fixeze, sa-i faca sa renunte la seminomadismul pe care inca multi dintre ei il mai practicau.

View Postcrcs44, on 1st December 2010, 22:01, said:

dar de ce Ceausescu a umflat gogomania dacomana si a murit cantand Internationala? De ce n-a murit cantand "Desteapta-te romane"?
probabil ca a incurcat partiturile.

#17
crcs44

crcs44

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 29.11.2010

View Postego_zenovius, on 1st December 2010, 23:08, said:

in casele nemtilor plecati in RFG
dar de ce vizele nemtilor au inceput sa se acorde abia dupa 1976? Iar programul lui Cioaba/generalul de securitate Szekely/Nicolae Gheorghe a inceput in 1972?

EU vad urmatoarea cauzalitate:
1. 1971 - Congresul tiganilor la Londra organizat de Tito (Iugoslavia)
2. 1972 - Nicolae Gheorghe numit secretar personal al lui Cioaba
3. 1976 demareaza programul vizelor date sasilor (concomitent cu vanzarea lor)
4. 1977 incepe implementarea programului de colonizare cu tigani

View Postego_zenovius, on 1st December 2010, 23:08, said:

au fost adusi tigani (din Romania, nu din alte tari)
Fii atent:
1. in statul comunist principiul egalitatii este violat: cei cu buletin in localitatea X sunt discriminati in favoarea unor tigani de la mama dracului fara buletin
2. tiganii locali sunt discriminati in favoarea tiganilor adusi de la mama dracului
3. printre tiganii colonizati apar multi care vorbesc bulgara, sarba, maghiara, rusa, ceha, slovaca, poloneza.

View Postego_zenovius, on 1st December 2010, 23:08, said:

pentru ca regimul de atunci voia sa-i fixeze, sa-i faca sa renunte la seminomadismul pe care inca multi dintre ei il mai practicau.
faptul ca au fost localizati intr-o zona prospera, cu locuinte trainice, intr-o zona omogena geografic duce la alta concluzie. Concluzie desprinsa din consencinte: populatia locala a emigrat si migrat (majoritatea romanilor si ungurilor au plecat, ca sa nu mai vorbim de sasi).

View Postego_zenovius, on 1st December 2010, 23:08, said:

probabil ca a incurcat partiturile.
misto :lol:

#18
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006
Fane, eu vad lucrurile mai simplu, occamian de simplu:
prin plecarea nemtilor in RFG si plasarea in satele lor a tiganilor Ceausescu impusca doi iepuri dintr-un foc:
1. facea rost de valuta (statul german platea pentru fiecare neamt plecat din Romania)
2. ii fixa (sau cel putin incerca sa-i fixeze) pe tiganii seminomazi. modul de viata al tiganilor era tot ce putea sa fie mai rau din punct de vedere al comunistilor - niste nomazi nu puteau sa fie controlati iar comunistii aveau obsesia controlului total asupra populatiei.


View Postcrcs44, on 1st December 2010, 22:21, said:

dar de ce vizele nemtilor au inceput sa se acorde abia dupa 1976?
pentru ca la mijlocul anilor '70 incepe declinul economiei romanesti. trebuie sa recunoastem ca dupa razboi pana atunci economia romaneasca a progresat.
in 1973 se desfasoara "razboiul de Iom kipur" intre Israel si o coalitie de state musulmane (in principal Siria, Egipt si Irak). SUA sunt de partea Israelului. Drept pentru care tarile arabe exportatoare de petrol instituie un embargou impotriva SUA. SUA intra in criza si (cum se intampla intotdeauna) odata cu ele - intreaga lume. Romania e afectata si ea, progresul economic se opreste, foamea de valuta a regimului de la Bucuresti e din ce in ce mai mare. Asa se ajunge la vanzarea nemtilor si evreilor. (daca Ungaria ar fi fost capitalista, probabil ca ii vindeam si pe unguri. am vandut si noi ce era vandabil.).

PS
tot nu mi-ai raspuns la intrebare: care era interesul lui Ceasca sa aduca tigani din alte tari?

Edited by ego_zenovius, 01 December 2010 - 22:58.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate