Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...
 

Conectare DVR la internet

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#37
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004
Daca pui un router, atunci serviciul DDNS va rula pe el si nu pe DVR. Pentru a functiona in continuare programul de vizualizare a imaginilor de la DVR posibil sa fie necesar un portforward-ing pe router, pentru porturile specifice acelei aplicatii, catre IP-ul intern al DVR-ului

#38
virgil1971

virgil1971

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 163
  • Înscris: 27.09.2009
Adica, mai pe intelesul meu ? Pot avea conexiune simultana computer + DVR folosind un router cu PPPoE si evident acelasi IP dinamic de la RDS ?

#39
cuculean

cuculean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.06.2004
Exact.

#40
virgil1971

virgil1971

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 163
  • Înscris: 27.09.2009
Cand ma gandesc la portforwarding pe router, ma apuca ameteala si durerile de cap.
Am auzit ca multi si-au prins urechile si si-au facut routerele varza...
Iar eu, cum ma pricep atat de bine, voi da chix din prima !

#41
virgil1971

virgil1971

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 163
  • Înscris: 27.09.2009
o solutie mai simpla, la indemana, nu exista ?

#42
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004
Daca esti un pic autodidact si citesti in manual si eventual intrebi ce nu intelegi....nu are cum sa fie complicat

#43
virgil1971

virgil1971

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 163
  • Înscris: 27.09.2009
Incercam sa vad daca, in cazul meu, ar merita o investitie in router. Manualul DVR-ului l-am tot citit, nu este edificator.
Asa ca am sa merg pe mana voastra, am sa cumpar routerul (Linksys WRT54GL‎) si apoi am sa vad cum ma descurc.

#44
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004
Pai daca ai nevoie si de alt device conectat la internet din acea locatie, e clar ca ai nevoie de un router care sa faca NAT/PAT (mai multi clienti interni ies pe extern folosind o singura adresa IP)

#45
virgil1971

virgil1971

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 163
  • Înscris: 27.09.2009
help me, please !

1. La configurarea DVR-ului (mai intai incerc fara router) bag setarile DNS sau le las necompletate ?
RDS are 2 servere DNS care pot fi accesate la 193.231.236.25 si 193.231.236.30. Merge oricare ?

2. Mi-am creat cont pe DynDNS. Am testat pe computer, utilizand host-name-ul respectiv. Merge
Sper sa stie si DVR-ul cand il conectez si va lua alt IP.

3. Am inteles ca exista un programel UPDATER de IP. Ala la ce foloseste, unde se instaleaza ?

Scoteti-ma va rog din ceata, astazi vreau sa-mi mearga DVR-ul ca de nu il arunc de la et. sase.

#46
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,226
  • Înscris: 05.01.2006
1. in mod normal la pppoe nu mai trebuie sa setezi tu manual dns-urile deoarece le obtine automat. E bine ca ai deja dns-urile si le poti trece daca intampini probleme

2&3. Odata setat DVR-ul va face singur updatearea ip-nume periodic fara sa-i faci tu nimica. Softul care se foloseste pe calculator face acel update care DVR-ul il va face singur, deci nu mai ai nevoie de acel soft.

Bafta!

Edited by Ravy, 28 January 2010 - 12:48.


#47
virgil1971

virgil1971

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 163
  • Înscris: 27.09.2009
mersi, chiar acum incerc sa vad daca merge !

#48
virgil1971

virgil1971

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 163
  • Înscris: 27.09.2009
MERGE.
Am sunat pe cineva care mi-a confirmat ca browserul ii cere sa instaleze un ActiveX... Deci trecuse de conectare.
Eu inca nu am posibilitatea sa tin si computerul si DVR-ul simultan pe net (nu am router) asa ca nu am vazut cu ochii mei.

Insa se intampla urmatoarea problema :
La iesirea video a DVR-ului am conectat un cablu coaxial care intra in TV. Am observat ca imi dispar culorile dupa un timp, inclusiv pe meniul DVR-ului.
Cablul este Ok, verificat. La fel si mufele BNC.
De altfel, cand conectez cate o camera la TV (folosind acelasi cablu) semnalul este Ok, culorile se mentin. Deci nici camerele pe care le utilizez nu au vreo problema. Sa fie vreo incompatibilitate intre TV si iesirea video a acestui model de DVR ?
DVR-ul are si iesire VGA, pe monitor semnalul este stabil (sau cel putin era, cand l-am testat ultima oara)
Televizorul este un GoldStar din 1996, cu intrare pe Euroscart (folosesc un adaptor Euroscart-3RCA si un adaptor RCA-BNC)
Repet, semnalul video (analogic) de la camere este clar, color, folosind catre TV acest cablu coaxial (cu adaptoarele mentionate), pe cand din DVR pleaca un semnal video (digital) pe care TV-ul, ori nu stie sa-l redea ca lumea, ori este vorba de vreo incompatibilitate, ca se pierd culorile...
Intrucat nu am un monitor disponibil, as vrea sa merg cumva pe TV. Exista vreo solutie ?
Imi cer scuze, daca sunt off-topic.

#49
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004
Semnalul din Euroscart nu este in nici un fel digital, ci analogic. Cat despre problema cu TV-ul, eu as incerca un update de firmware la DVR si inlocuirea TV-ului cu un altul

#50
virgil1971

virgil1971

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 163
  • Înscris: 27.09.2009
Nu risc sa-mi prajesc vreo placa din DVR, cu baba asta de TV ?
Daca nu, am sa-l pastrez. De cand l-am cumparat nu mi-a facut nici un fel de figuri.
Oricum, doar redarea pe TV este afectata. Vizualizarea inregistrarilor o pot face de oriunde pe net, TV-ul fiind doar o solutie de urgenta, cand sunt acasa.
Daca TV-ul nu influenteaza negativ DVR-ul (adica sa-i arda vreo placa - sper ca nu) atunci ramane asa.

#51
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004
Lat cat costa un monitor LCD de 19" sau mai mare astazi...nu cred ca merita riscul

#52
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
poate aparea problema daca DVR-ul merge in NTSC iar televizorul este PAL

#53
virgil1971

virgil1971

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 163
  • Înscris: 27.09.2009
De necrezut !
DynDNS mi-a blocat host-ul pentru abuz.
Care o fi cauza ? Este o chestiune legata de RCS-RDS, sau de functionarea DVR-ului ?
Ieri am conectat/deconectat DVR-ul de vreo 5 ori intr-un interval de 3 ore. Sa fie de-aici ? Prea multe update-uri de IP ?

Si am mai observat ceva :
Dimensiunea unei inregistrari teoretic poate fi setata la 15, 30, 45, 60 min, dar practic pe HDD am fisiere de 7 min, 12 min, 3 min (adica nicidecum inregistrari de lungime fixa)
Inregistrare normala, nu la detectie de miscare. Sa fie HDD-ul fragmentat, sau care o fi cauza ?

#54
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,226
  • Înscris: 05.01.2006
1. abuz dyndns: http://sateliti.info....php/t-819.html (sau alte exemple pe google). Sunt prezentate acolo cateva solutii. In alta ordine de idei fa niste poze ceva la ce setari ai pe DVR sa vedem daca nu ai si tu ceva optiuni pe-acolo care trebuie schimbate

2. Asa face DVR-ul... inregistreaza anumite perioade. Vezi totusi ce zice manualul referitor la perioadele de inregistrare dar eu cred ca e normal si nu ai probleme.

Bafta!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate