Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 

Conectare DVR la internet

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#1
mamaleone74

mamaleone74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 29.07.2007
Am un DVR StandAlone TA468 echipat cu un DVR LAN card.
In mod normal se poate conecta la internet doar ca eu nu am reusit nici cum.
Am urmat pasii descrisi in documentatie disponibil AICI
Am reusit saconectez DVR-ul la un calculator (printr-un cablu de retea) si sa vizualizez imaginea data de camere, cu acces la toate facilitatile.
Ce ar trebui sa fac pentru a avea acces la acest DVR de pe internet.
Mentionez ca internetul este prin modem si un router, eventual pot "furniza" internet fiber link de la RDS.
ultumesc pentru eventualele raspunsuri

#2
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004
Fa-i setarile necesare in meniul System -> LAN (IP, Netmask si gateway) iar la port pune altceva decat 80 (de exemplu 8080 sau 8081 etc)
Pe router trebuie sa faci portforwarging (vezi aici) pentru portul ales la pasul anterior

#3
virgil1971

virgil1971

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 163
  • Înscris: 27.09.2009
Am si eu o problema asemanatoare.
Intentionez sa amplasez intr-o locatie 4 camere de supraveghere, le voi lega la un video server IP si acum intervine ceea ce nu stiu : cum realizez conexiunea la Internet ?
Locatia respectiva este in plin camp. Nici curent electric nu am. Am insa semnal GSM. Pot lega video serverul IP la un terminal GSM care beneficiaza de un suport de date pt. a transmite un stream video (LIVE) pe Internet ? Cum se realizeaza efectiv aceasta conexiune ?
Multumesc anticipat celor care mi-ar putea raspunde.

#4
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004
Nu ai curent electric insa vrei sa pui un server ...
Daca rezolvi partea de alimentare cu curent, poti pune pe acel server un modem pe USB de la providerii mobili de servicii de date si accesezi acest server remote

#5
mamaleone74

mamaleone74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 29.07.2007
Daca fac setarile la DVR, asa cum sunt descrise, teoretic daca folosesc fiber link iau UTP-ul si-l conectez la LAN-ul DVR-ului?
sau in acest caz trebuie sa setez pe DVR IP-ul oferit de provider?

#6
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004
Daca conectarea la RDS se face via PPPoE (adica cu user si password), atunci nu este posibil pentru ca in documentatie se precizeaza ca nu functioneaza DVR-ul decat cu IP Static

#7
mamaleone74

mamaleone74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 29.07.2007

View Postmamaleone74, on 13th December 2009, 20:25, said:

Daca fac setarile la DVR, asa cum sunt descrise, teoretic daca folosesc fiber link iau UTP-ul si-l conectez la LAN-ul DVR-ului?
sau in acest caz trebuie sa setez pe DVR IP-ul oferit de provider?


Salut,
Din pacate problema s-a solutionat doar partial si din lipsa de idei ma vad nevoit sa cer din nou ajutorul celor mai bine informati.
Conectarea DVR-ului la internet prin fiber link se face foarte simplu, alegand setarile pt PPPoE cu solicitaea Ip-ului + user si parola.
Problema este ca fiber link-ul este la mine acasa, iar la locatia unde va fi instalat DVR-ul exista internet prin modem si router.
IP-ul este fix.
Routerul este un Asus WL-520GC. Am facut port forward pe portul 80 pe IP-ul local 192.168.1.x, denumirea fiind "dvr".
IP-ul este de genul 79.119.41.xxx. Introducand adresa IP 79.119.41.xxx in IE ar trebui sa apara fereastra cu user si parola setata pe DVR, dar din pacate nu apare nimic, cum nu ar exista. Pe DVR este setata adresa IP 192.168.1.126 .
In momentul de fata nu mai am nici o idee. Nu stiu ce nu fac bine dar siguir ca la setarile router-ului e o problema, avand in vedere ca prin fiber link functioneaza perfect.

Multumesc.

Edited by mamaleone74, 17 December 2009 - 21:16.


#8
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004
Am scris intr-un post anterior ca ar fi bine sa setezi alt port decat cel default (TCP 80), ceva de genul 8080, 8081 etc (oricum sa fie mai mare decat wellknown ports >= 1024). Aceste setari trebuiesc facute in DVR dar si in router, modificand linia de port forward astfel incat sa corespunda cu portul si IP-ul DVR-ului. Pentru a testa configuratia, in IE pui IP_Public:8080, de exemplu

Edited by cielo, 17 December 2009 - 21:30.


#9
virgil1971

virgil1971

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 163
  • Înscris: 27.09.2009

View Postcielo, on 12th December 2009, 22:01, said:

Nu ai curent electric insa vrei sa pui un server ...
Daca rezolvi partea de alimentare cu curent, poti pune pe acel server un modem pe USB de la providerii mobili de servicii de date si accesezi acest server remote


Mersi pt. raspuns.
Voi rezolva in aceasta primavara si problema curentului electric.
As mai avea o singura dilema : sa merg pe prima varianta cu 4 camere normale conectate la un videoserver IP + modem USB sau pe a doua varianta cu 4 camere IP + router + modem USB. Ar mai fi si a treia varianta : 4 camere normale conectate la DVR standalone, cu acces la retea prin modem USB de la providerii GSM.
Ce-mi recomandati ?

Urmaresc in primul rand parametrii calitate-fiabilitate-stabilitate, apoi factorul pret.

#10
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004
La partea de stabilitate este un pic mai greu : in toate cazurile folosesti o conexiune 3G.
Depinde foarte mult de necesitatile tale : ai nevoie tot timpul sa vezi ce se intampla in acea locatie? sau doar in caz de ceva, sa vezi inregistrarile fara a trebui sa te deplasezi in respectiva locatie?

#11
marchand

marchand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 26.06.2008
Eu nu stiu sa existe un DVR standalone care sa poata fi conectat la internet printr-un modem USB fara sa intre si un router in schema , la fel si pentru videoserver-ul  IP( exceptie face cazul in care instalezi softul de supraveghere pe un PC) .

#12
virgil1971

virgil1971

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 163
  • Înscris: 27.09.2009

View Postmarchand, on 6th January 2010, 09:50, said:

Eu nu stiu sa existe un DVR standalone care sa poata fi conectat la internet printr-un modem USB fara sa intre si un router in schema , la fel si pentru videoserver-ul  IP( exceptie face cazul in care instalezi softul de supraveghere pe un PC) .


Scuze, nu prea sunt in domeniu. Incerc sa ma documentez si eu cum pot.

Pana acum am inteles doar ca DVR standalone comprima datele in timp real si stocheaza informatiile video pe HDD, existand posibilitatea accesului din retea (daca are adresa IP). Video serverul IP face cam acelasi lucru, doar ca transmite datele comprimate in timp real la acea adresa IP, urmand ca printr-un soft de supraveghere sa fie inregistrate pe HDD-ul unui PC, de exemplu. Camerele IP au fiecare video server-ul incorporat.
Dincolo de aceste aspecte, pe care sincer sa fiu, sper sa le fi inteles cum trebuie... m-ati pierdut.

As vrea daca se poate sa pot viziona LIVE, de la distanta, toate cele 4 camere video (la 25 fps). Fara alta posibilitate de net, in afara de cea oferita de providerii GSM.

Si ar mai fi ceva. In caz ca se intampla sa am de-a face cu cativa derbedei care imi dau o spargere, sa nu aiba prea mult ce lua de-acolo.

#13
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
nu cred ca vei putea vedea 4 camere la 25 fps la distanta printr-o conexiune 3G indiferent de compresie. pur si simplu retelele 3g nu sunt gandite pentru upload mare, ci pentru download mare.

gandeste-te la un uplink wireless catre cea mai apropiata locatie unde poti pune o conexiune solida, sau cel putin sa poti pune DVR-ul acolo.

#14
virgil1971

virgil1971

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 163
  • Înscris: 27.09.2009

View Postworm, on 6th January 2010, 21:05, said:

nu cred ca vei putea vedea 4 camere la 25 fps la distanta printr-o conexiune 3G indiferent de compresie. pur si simplu retelele 3g nu sunt gandite pentru upload mare, ci pentru download mare.

gandeste-te la un uplink wireless catre cea mai apropiata locatie unde poti pune o conexiune solida, sau cel putin sa poti pune DVR-ul acolo.


Exclus. Cea mai apropiata locatie cu net prin cablu sau fibra optica este la cativa km.
Chiar daca as avea acolo unde sa pun DVR-ul, ce echipament imi bate mie pe aceasta distanta ?

Insa nu am verificat un lucru : la 250 m de mine se afla instalata o antena GSM. M-ar putea ajuta cu ceva ?
Daca nu se schimba cu nimic datele problemei, atunci singura solutie este sa micsorez nr. de fps si rezolutia camerelor (eventual si nr. lor)
Ce viteza de upload este disponibila intr-o conexiune 3G si cat mi-ar fi necesar ca sa am o imagine cursiva ?
Daca aveti si alte idei mi-ar prinde bine. Multumesc.

#15
cuculean

cuculean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.06.2004
Cati kilometrii sunt pana la locatia cu fibra?? Ar fi vizibilitate directa fara obstacole??
Exista echipamente wireless foarte performante si pentru distante mai mari insa costa un set in jur la 1100 lei, adica 2 antene si doua acces point-uri.

#16
virgil1971

virgil1971

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 163
  • Înscris: 27.09.2009

View Postcuculean, on 7th January 2010, 10:25, said:

Cati kilometrii sunt pana la locatia cu fibra?? Ar fi vizibilitate directa fara obstacole??
Exista echipamente wireless foarte performante si pentru distante mai mari insa costa un set in jur la 1100 lei, adica 2 antene si doua acces point-uri.

Am peste 2 km. Spre trei.
Dar sunt sanse mari sa se extinda si sa ajunga mai aproape de mine.
Cred ca am sa constitui un grup de doritori, sa iesim mai ieftin.
Este o solutie.

#17
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
nu e mult 2-3 km pentru un link wireless... eu zic ca poti avea in vedere solutia asta.

#18
virgil1971

virgil1971

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 163
  • Înscris: 27.09.2009

View Postworm, on 9th January 2010, 20:12, said:

nu e mult 2-3 km pentru un link wireless... eu zic ca poti avea in vedere solutia asta.

Ok, cred ca m-ati convins.
Voi opta pt. un link wireless.
Mai ramane sa stabilesc care din variantele urmatoare ar fi optima ? Utilizand :
1.DVR standalone IP
2.video server IP
3.camere video IP
Fiind vorba, evident, de semnalul a 4 camere video color (25 fps) de rezolutie normala 420TVL. Ce necesar de upload as avea ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate