Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

cea mai usoara limba/cea mai grea limba din lume

- - - - -
  • Please log in to reply
119 replies to this topic

#37
mircea_laoshi

mircea_laoshi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 21.06.2010

 dyana25, on 23rd October 2010, 19:51, said:

Sau spaniola. Printre cele mai grele cred ca ar fi chineza si japoneza.

Chineza nu este deloc grea. Dovada ca se poate invata si singur cu ajutorul unor portaluri bune de profil. De exemplu www.language-lessons-galore.blogspot.com ofera vizitatorilor lectii gratuite de chineza si maghiara cu fisere audio cu tot.

#38
n1ceTRY

n1ceTRY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 05.01.2010
Eu zic ca engleza este cea mai usoara pentru ca o auzi/vezi aproape peste tot ( filme ,siteuri etc) , iar cea mai grea , nu stiu ..

#39
mircea_laoshi

mircea_laoshi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 21.06.2010

 mihai48, on 23rd October 2010, 19:43, said:

Ce limba credeti ca este cel mai usor de invatat?Dar cel mai greu?(pt un roman)

Nu este limba grea, ci doar oameni lenesi.
Limbile nu se pot compara intre ele ca si grad de dificultate. Daca maghiara si chineza nu au gen gramatical, inseamna ca sint mai usoare decit romana? Baza de articulatie din fiecare limba difera, chiar si in cadrul aceleiasi limbi. De exemplu sa ne gindim la dialectele invecinate din China difera mult, precum doua dialecte din India difera si ele nespus de mult, incit ai zice ca sint limbi diferite.
Spunea cineva ca polona academica este cea mai grea. Cred ca si bantu academica este foarte grea. La fel si basca academica. Toate limbile au un Everest al lor care nu este usor de escaladat. Ca sa atingi piscurile oricarei limbi, fie ea materna sau nu, este nevoie de exercitiu. Nu trebuie sa ne uitam la alte limbi ca sa afirmam ca sint grele. Insisi vorbitorii nativi au de invatat conceptul de modestie pentru a intelege ca a vorbi o limba nu este totuna cu a stapini o limba.

Chineza nu este deloc grea. Dovada ca se poate invata si singur cu ajutorul unor portaluri bune de profil. De exemplu www.language-lessons-galore.blogspot.com ofera vizitatorilor lectii gratuite de chineza si maghiara cu fisere audio cu tot.

Edited by mircea_laoshi, 03 November 2010 - 17:08.


#40
bb_girl

bb_girl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 30.12.2008
Io zic ca mai grele sunt limbile la care tre' sa te apuci sa inveti alfabetul in primul rand (gen limbi din arabia, zona aia) :D

#41
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
De acord. Totusi limbile astea arabe se pronunta oarecum in acelasi registru ca si limba noastra, deci teoretic se poate invata mai usor. O alta limba groaznica mi se pare olandeza. Daca ii auzi pe olandezi cum vorbesc, parca au tot timpul ceva in gat si incearca sa-l scoata :) : numai haraieli si grohaituri.

#42
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

 mircea_laoshi, on 3rd November 2010, 17:07, said:

Nu este limba grea, ci doar oameni lenesi.
Limbile nu se pot compara intre ele ca si grad de dificultate. Daca maghiara si chineza nu au gen gramatical, inseamna ca sint mai usoare decit romana? Baza de articulatie din fiecare limba difera, chiar si in cadrul aceleiasi limbi. De exemplu sa ne gindim la dialectele invecinate din China difera mult, precum doua dialecte din India difera si ele nespus de mult, incit ai zice ca sint limbi diferite.
Spunea cineva ca polona academica este cea mai grea. Cred ca si bantu academica este foarte grea. La fel si basca academica. Toate limbile au un Everest al lor care nu este usor de escaladat. Ca sa atingi piscurile oricarei limbi, fie ea materna sau nu, este nevoie de exercitiu. Nu trebuie sa ne uitam la alte limbi ca sa afirmam ca sint grele. Insisi vorbitorii nativi au de invatat conceptul de modestie pentru a intelege ca a vorbi o limba nu este totuna cu a stapini o limba.

Chineza nu este deloc grea. Dovada ca se poate invata si singur cu ajutorul unor portaluri bune de profil. De exemplu www.language-lessons-galore.blogspot.com ofera vizitatorilor lectii gratuite de chineza si maghiara cu fisere audio cu tot.
Parerea mea este totusi ca sunt anumite limbi care sunt foarte greu de invatat pentru fiecare popor. Greutatea nu trebuie sa provina neaparat numai din regulile gramaticale ce trebuie invatate si respectate pentru noua limba, ci chiar si din pronuntie. Pentru un maghiar este extrem de greu sa invete aproape orice limba straina, tocmai pentru ca in maghiara nu exista gen. Ei vor tinde sa vorbeasca la fel in orice alta limba pe care o invata. Pentru un roman este in schimb foarte greu sa pronunte corect "Köln" sau "München", pentru ca in romana nu a intalnit aceste vocale. Auzi mereu "Kioln" sau "Miunchen".
Un arab nu prea reuseste niciodata sa pronunte corect "cratiță", ci va spune aproape invariabil "crătița". Tine si asta de particularitatile limbii sale materne.
Mie nici spaniola de exemplu nu mi se pare deloc simpla. Mi-a fost usor sa ajung la un anumit nivel, respectiv sa ma inteleg OK cu oamenii de pe strada. Pentru asta a fost suficienta o luna + ceva practica anterioara. Dar sa ajung sa vorbesc corect intr-un mediu in care se cere exprimare corecta (de exemplu la o intalnire de afaceri) e cu totul alta mancare de peste.
La fel, cei mai multi oameni intalniti la tot felul de discutii au impresia ca vorbesc foarte bine engleza. Ce vorbesc ei insa sunt doar niste rudimente cu care pot sa se faca intelesi cu mult efort din partea interlocutorilor. Dar sa vorbesti engleza corect si fluent necesita ani de studiu si de exercitiu. Mie engleza (si apoi germana) mi se par niste limbi extraordinar de complexe. Sunt multe situatii in care limba romana pur si simplu nu-ti ofera acel nivel de detaliu si de finete pentru a descrie ceva, asa cum iti ofera limba engleza sau germana.
Eu vorbesc "de acasa" germana, maghiara si romana. Am mai invatat ulterior engleza, franceza si ceva spaniola. Daca e sa iau argumentele de mai sus si altele care s-au mai prezentat aici, privind prin ochii unui roman, as face urmatorul clasament functie de greutatea invatarii:

1) maghiara
2) germana
3) engleza
4) franceza+spaniola, cam la egalitate.

Chineza nu mi se pare prea grea. Cu un manual de conversatie cumparat cu o luna inainte de concediu si ceva studiu puteai deja sa te intelegi in cateva situatii pe strada, respectiv sa inveti cifrele si cateva cuvinte de baza, pentru targuit, pentru intrebat directia de mers, pentru exprimat alte chestii simple. Parerea mea este ca in trei luni de invatat nu mori de foame pe strada.
Nici araba nu are cine stie ce topica grea sau sunete deosebite.
Depinde insa ce intelege fiecare prin a "invata" o limba.

#43
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009
Multi spun ca Basca e cea mai grea limba, imposibila gramatical, 4-5 reguli si enspe mii exceptii.

Limbile asiatice cica au intr-adevar cea mai simpla gramatica.
Greu e scrisul si pronuntia - un pic de accent diferit, si e cu totul alt cuvant. Daca nu stii perfect chineza, n-o sti deloc: pe la noi europenii merge sa fi in Anglia si sa zici ''ai uant tu bai sam uatar", te intelege lumea. In China, nu merge sa zici "ciu lian ming". Trebuie sa zici exact ''ciooouuu lian'n mii-n'ggg" altfel nimeni nu pricepe o iota.

#44
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009
Eu cred ca cea mai grea limba straina este prima pe care o inveti dupa limba materna oricat de usoara ar parea ea altora.Cei care deja vorbesc doua sau trei limbi straine vor invata mult mai usor in continuare alte limbi.Prin tarile pe unde am fost cehii m-au impresionat profund.Nu am gasit un ceh macar care sa stie un cuvant in vreo limba straina.Ce se poate spune despre cehii care locuiesc in satele de langa frontiera cu Germania sau Austria daca ei nu stiu cum se zice in germana nici macar da sau nu.Mai rau nici nu intuiesc ce vrei sa spui din gesturi.

#45
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003
Nu stiu sa zic care sunt cele mai grele dar cred ca pentru romani sunt usoare cele cu care impartasim cuvinte si gramatica.
Pe locul 1 sunt limbile latine si pe 2 limbile slave.

Cei ce au pasiunea etimologiei invata mai usor limbile straine cu care avem cuvinte comune.

#46
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Imi aduc aminte de modul in care vorbeau massaii in filmele acelea comice despre sticla de COLA cazuta in Africa, parca nici nu vorbeau ci scuipau ceva, au un mod de vorbire criminal...oare limba eschimosilor cum o fi ? Am mai vazut prin filme ca americanii foloseau limba indienilor (navajo parca) in ww2, ca nu puteau japonezii s-o priceapa ...eu unul nu pot sa inteleg maghiara, ce sa mai zic de alte limbi nordice ?!

#47
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
cele mai grele limbi sint cele tonale. e mult mai usor sa inveti gramatici complicate decit sa inveti "sa cinti" si sa ai auz muzical :lol:

mie cea mai usoara mi se pare engleza americana. ca accent, spaniola din america de sud sau italiana

#48
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,976
  • Înscris: 25.06.2007

 wargod, on 31st October 2010, 23:28, said:

Oficial cea mai grea limba din lume este estona. De asemenea mi se pare super grea si limba ebraica, mai ales ca se citeste de la dreapta la stanga.
Estoniana are 14 cazuri gramaticale, in timp ce finlandeza are 16 iar maghiara 18.
In plus estoniana are in vocabular o groaza de neologisme din engleza sau germana (limbi indo-europene) pe cand finlandeza si maghiara au cuvinte proprii.
Ebraica e destul de usoara, mi-au confirmat mai multe cunostinte care s-au mutat acolo.

#49
julia_kitty

julia_kitty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 07.02.2008
Ușoare: engleza, germana, spaniola, italiana, româna.
Grele: cele slave, cele arabe,
Cele mai grele:chineza, japoneza, hindu.

#50
pouf

pouf

    hopeless hippie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 20.04.2008
de islandeza ce parere aveti? :lol:

#51
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,976
  • Înscris: 25.06.2007

 pouf, on 5th November 2010, 16:47, said:

de islandeza ce parere aveti? :lol:

Pare destul de usoara (mai ales pentru vorbitorii de engleza/germana) si-mi place cum suna.
Am auzit vorbitori nativi si, in mare, intelegeam despre ce discuta
Are o gramatica foarte simpla cu doar 4 cazuri gramaticale (nominativ, genitiv, dativ si acuzativ).
Cunosc o tipa finlandeza care stie foarte bine si suedeza. Mi-a zis ca pentru cine stie una din limbile germanice de nord e foarte usor sa le inteleaga si pe restul.

O limba mlt mai grea si de care nu s-a amintit aici e groenlandeza.
Cateva informatii despre groenlandeza pe pagina unui blog de invatat finlandeza: http://blogulblog.wo.../?s=groelandeza
Alte informatii, aici: http://en.wikipedia....landic_language
Un exemplu dragut, aici: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oWVyWUwsyno?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Bogdan R, 06 November 2010 - 08:34.


#52
ValaMaldoran

ValaMaldoran

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 02.11.2010

 filipxxx, on 4th November 2010, 08:36, said:

Totusi limbile astea arabe

Nu exista mai multe limbi arabe ci doar una singura. Exista dialecte si accente dar sunt ale aceleiasi limbi.

 julia_kitty, on 6th November 2010, 00:38, said:

Grele: cele slave, cele arabe,
Cele mai grele:chineza, japoneza, hindu.

Cele slave mi se par si mie grele. Hindu este insa mai usoara de cat are lumea impresia.
Alta limba grea mi se pare greaca. Am o prietena care a trait mult timp in Grecia, vorbeste perfect si cu accentul lor dar mi-a spus ca e foarte grea de invatat. E o limba care intra la aceiasi categorie cu ebraica si araba dpdv al gramaticii complicate si a unui aspect particular ce are deaface cu alfabetul. In limba greaca la fel ca si in araba multe litere schimba forma in functie de unde se afla in cuvant. La inceputul cuvantului se scrie intr-un fel, in interiorul cuvantului in altul iar la sfarsitul cuvantului in alt fel.
E foarte confuz lucrul asta. Nu numai ca trebuie sa memorezi un alfabet complet strain in aspect fata de cel latin, in plus trebuie sa memorezi cate trei feluri diferite de a scrie unele litere. Alfabetul arab are 28 de litere, fiecare cu 4 aspecte distincte in scriere in functie de pozitia in cuvant. Deci un total de 112 caractere. In plus, limba araba e o limba cursiva dpdv ortografic adica scrisul se face legand literele una de alta. Nu exista scris de tipar cu litere mari sau spatiu intre litere. Si atunci cand literele se leaga intre ele formand un cuvant nu mai arata nici una in forma in care aratau izolate.
De exemplu in limba araba litera gayn se scrie in urmatoarele feluri:

De una singura/izolata = ??
La inceputul cuvantului = ??
La mijloc = ???
La sfarsit = ??

Mie personal, engleza, italiana si spaniola mi se par cele mai usoare. Pe locul doi intra germana si franceza.

Edited by ValaMaldoran, 06 November 2010 - 09:59.


#53
ValaMaldoran

ValaMaldoran

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 02.11.2010

 ValaMaldoran, on 6th November 2010, 17:31, said:

De exemplu in limba araba litera gayn se scrie in urmatoarele feluri:
Attached File  1.png   53.61K   93 downloads

Scuzati. Au disparut literele in mesajul anterior.
Si inca o corectie : cate 4 feluri de a scrie o litera , nu 3.

Edited by ValaMaldoran, 06 November 2010 - 10:12.


#54
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

 ValaMaldoran, on 6th November 2010, 10:11, said:

1.png

Scuzati. Au disparut literele in mesajul anterior.
Si inca o corectie : cate 4 feluri de a scrie o litera , nu 3.
Spre deosebire de, sa zicem japoneza, alfabetul arab are 29 de litere parca.
Iar cele 4 forme de scriere a consoanelor, seamana intre ele, in sensul ca litera de inceput de cuvant,sau la mijloc, se scrie doar folosind partea de inceput a literei, codita eliminandu-se, iar daca e la sfarsit, se scrie complet. Doar asa difera.

In rest punctele se pastreaza, forma aproximativa a literei se pastreaza...

In japoneza, din cate stiu, se schimba semnul pentru fiecare silaba in parte.

In acest sens, oricine poate invata scris-citit in araba. Mama mea a invatat in 3-4 zile spre exemplu, la 40 de ani.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate