Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...
 

Nikon D7000, Speedlite SB-700, si 2 noi obiective

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#37
photolover

photolover

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 05.05.2007

View Postmontecarlo, on 16th September 2010, 13:52, said:

pretul e f. bun... in raport mai ales cu K7 (tot in romanica) http://www.focus94.r...pentax-k-7-body :-))
Cel mai bun este acum pretul lui D90: poti sa iei 2 (la promotia buy-back) decat un D7000...

#38
kriiss

kriiss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 06.06.2005
Pretul anuntat pt SB700 este 1500 RON !!
Cine vrea un blitz poate e interesat  : Sb600 este acum 900 RON la FHS - pana la 30 sept (1000 RON cu baterii/inc incluse la f64 si fhs).

#39
photolover

photolover

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 05.05.2007

View Postphotolover, on 16th September 2010, 11:20, said:

Iata si primul anunt privind pretul lui D7000 in Romania: 5.000 RON !!! (deocamdata este doar estimativ...)

Revin cu noutati:
pretul tocmai s-a schimbat: 4.700 RON !!!

Link-ul este acelasi http://www.fotohobby...body-new-/6182/

#40
lleo

lleo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 27.06.2007
Citeste mai atent, scrie: "PRETUL ESTE INFORMATIV !!!!"

#41
photolover

photolover

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 05.05.2007

View Postlleo, on 16th September 2010, 19:13, said:

Citeste mai atent, scrie: "PRETUL ESTE INFORMATIV !!!!"
Da, asa este, si pana in noiembrie cand va apare aparatul pe piata, se mai poate schimba de N'spe ori...
voiam sa spun ca in mod sigur, Nikon Romania inca n-a stabilit pretul (este si prea devreme) si pana in noiembrie se pot intampla multe.

#42
repp4radu

repp4radu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 14.01.2010
Undeva la 3800-4000 la lansare ar fi foarte bine (stiu ca sunt opimist)

#43
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Se cam shift-eaza categoriile, dar din pacate nu in avantajul fotografilor pasionati.

Eu vazusem mai intai pretul si deja ma gandeam ca vand totul si trec pe Nikon :). Apoi am vazut ca e cu senzor DX si am vazut si celelalte specificatii si m-am linistit. Vad ca au bagat si o gramada de "Scene Modes". Oare vor aparea si versiuni in culori, cu fete interschimbabile? Oricum a observat si Nikon ca sunt o gramada de bizoni cu bani, la care conteaza pretul si dimensiunea - ambele sa fie cat mai mari si sa se vada, asa ca de ce sa nu le ia banii?

Sper sa nu se simta nimeni jignit de cele de mai sus. Dar in loc sa vedem pasi clari de evolutie vedem megapixeli, filmare HD (si cine a incercat sa filmeze cu camera dSLR stie la ce ma refer), "ics"-i, "Pet portrait" si alte gadget-uri si bazaconii. Poate ca inca nu e coapta treaba, cine stie...

Edited by calexe, 17 September 2010 - 18:02.


#44
Rapier

Rapier

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,864
  • Înscris: 07.10.2006
@calexe:
mai vezi si 39 de puncte AF, constructie din magneziu parca, pentaprisma 100%, doua rotite de control, LCD superior, weathersealing, un ecran de iti pica fata samd...evident, functii pt bizoni.
Evident ca functiile pentru bizonul cu bani tre sa fie acolo. Nu stiu daca ai realizat da pt fiecare om ca tine, caruia ii place fotografie sincer, exista 30 de bizoni care au mai multi bani decat minte si care vor sa fie "cul" cu orice pret.

Daca bizonii aia cu bani nu ar fi fost, tu inca trageai cu un 300D si un 55-200. Banii lor finanteaza evolutia echipamentelor si trag preturile in jos. Tu ca fotograf de bucuri de acestea.

Edited by Rapier, 17 September 2010 - 18:25.


#45
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Ai dreptate.
Sti cumva unde sa trimit si eu o scrisoare de recunostinta la producator? Recunostinta pentru faptul ca mi-au acceptat umila contributie de cateva mii de eur / usd pentru echipamentul cumparat. Si, apropos de eforturi financiare, nu sti daca producatorii astia au, ca la noi, un cont de donatii pentru ajutorare in vreme de criza?

#46
photolover

photolover

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 05.05.2007

View Postcalexe, on 17th September 2010, 18:59, said:

...sunt o gramada de bizoni cu bani, la care conteaza pretul si dimensiunea - ambele sa fie cat mai mari si sa se vada, asa ca de ce sa nu le ia banii?
La chestia cu dimensiunea trebuie sa te contrazic putin: marimea lui D7000 a ramas identica cu cea a lui D90 (fiind insa blindata cu magneziu si etansari), in schimb Nikon a reusit sa "inghesuie" in ea aproape toate functiile lui D300s... astfel poate ca si amatorii cu bani mai putini se vor bucura de "deliciile" de care beneficiaza profesionistii, cu "sculele" lor mari si costisitoare...

#47
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Daca esti atit de suparat pe cursa megapixelilor trebuia sa boicotezi Canon fiindca ei au sarit in doi ani de zile de la 12 la 18. Asta in conditiile in care multe obiective ieftine sau mai vechi rezolva cu greu si 15 pe crop.

Nu mai zic de intruchiparea pateticului numita 60D o camera nascuta pentru a umple un gol imaginar si pentru a se lupta cu camere scoase din productie.

D7000 are probabil cel mai corect pret in raport cu ceea ce poate. Faptul ca lumea viseaza la camere semipro FF la banii astia e alta poveste.

#48
photolover

photolover

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 05.05.2007

View Postdevlin2427, on 17th September 2010, 21:27, said:

D7000 are probabil cel mai corect pret in raport cu ceea ce poate.

Ma rog, chestia cu pretul este interpretabila, functie de parerile fiecaruia (da, la 1200 USD e corect pretul, ar insemna pana in 4000 lei, dar din cauza euro, problema e mai naspa...)
Si apropo de pret, iata ca a aparut si in oferta F64, tot la 4700 lei:
http://www.f64.ro/pr...body/index.html

#49
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View Postdevlin2427, on 17th September 2010, 21:27, said:

Daca esti atit de suparat pe cursa megapixelilor trebuia sa boicotezi Canon
...
Se pare ca tu pricepi mai greu, bine macar ca nu te superi :) Desi esti de mult pe forum poate nu ai observat ca nu sunt interesat de Nikon vs. Canon vs. - oricine.

Nu sunt mai suparat pe Nikon decat pe Canon. Si nu-i pasa niciunui producator ca x sa y ar fi suparat. Marfa lor, banii nostri, daca vrei iei, daca nu ii bei.

Dar altceva voiam sa spun. Observ la mai multi producatori tot felul de "strategii" in ultima vreme. Canon castreaza 50D-ul, il face un fel de "600D", da-i zice 60D si-l vinde mai scump ca 550D, gadilind subtil orgoliul cumparatorului ca ar cumpara un mid-range. Iar mid-range-ul devine 7D, care e insa, cel putin deocamdata, sensibil mai scump. Nikon ia D300, il amputeaza un pic, ii baga insa megapixeli si "Pet portrait" printre altele (stiu, sunt rau) si-l vinde sub numele D7000, cu o trimitere subtila la D700 in subconstient. Tot un fel de gidilici la orgoliu. Daca v-ati mai uitat pe aria de Olympus poate ati remarcat cum a fost primit E5-ul. Nu cu aplauze.

E marketing de disperati. Decat sa scot 600D, la pretul curent al lui 550D si peste 1 an cu 30% mai ieftin, mai bine il lansez ca 60D, cu +30% fata de cat face si peste un an poate se mai mulge ceva. Sper sa se insele. Ma pricep mai putin la Nikon, dar miroase cam la fel.

Acum ceva vreme, dupa cum se avansa, credeam ca pana in 2010 vom putea cumpara FF la preturi sub 1500. Era pe vremea cand Nikon lansa D200, un mare pas inainte la vremea respectiva. M-am inselat.

Apropos, de shiftarea asta de categorii. Off topic, dar totusi: Cine vrea Canon sa-si ia repede 50D, cat se mai fabrica. La Nikon, stiti voi mai bine care e strategia potrivita pentru fiecare in parte.

#50
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
Eu vad usor diferit lucrurile, Cristi: pentru Nikon D90-ul a fost un succes formidabil, cred ca mult mai mare decat D300/s, chiar cu un ordin-doua de marime. Cu lansarea lui D7000 au vrut sa dea o decisiva: un upgrade extrem de compelling pentru D90, dar in acelasi timp si un exit onorabil pentru bizonii care au constatat ca D300/s este mult peste ce puteau face ei oricum. D7000 este un upgrade la D90 (de aceea scene modes) si in acelasi timp un upsell pentru cei cu D90 care vor ceva mai mult dar in acelasi form factor.

D7000 nu este un downgrade al lui D300, dar pe de alta parte este suficient de aproape ca features de D300/s ca sa nu mai justifice un pro-DX.

De aceea cred (sau de fapt sper) ca upgrade-ul lui D700 va fi suficient de convingator pentru cei cu D700 acum si ca back-up pentru camerele pro si cu siguranta ca va strange si pe cei care au stors tot din D300/s.

Mie mi se pare diferita strategia lui Nikon de iesirea lui Canon cu 60D, care-i un fel de umbra a umbrei lui 40D (aparat bun si onorabil), si care iesire suna a concentrare de R&D pe alte zone, lasand linia xxD prada baietilor in costume lucioase de la marketing.

Edited by glumetu, 18 September 2010 - 06:07.


#51
Rapier

Rapier

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,864
  • Înscris: 07.10.2006

Quote

Ai dreptate.
Sti cumva unde sa trimit si eu o scrisoare de recunostinta la producator? Recunostinta pentru faptul ca mi-au acceptat umila contributie de cateva mii de eur / usd pentru echipamentul cumparat. Si, apropos de eforturi financiare, nu sti daca producatorii astia au, ca la noi, un cont de donatii pentru ajutorare in vreme de criza?


No comment...ce zic eu si ce intelegi tu.
R&D-ul trebuie platiti cu ceva.Si bizoni sunt mai multi decat pasionati. Mult mai multi.Si banii lor sunt mai usor de luat decat banii tai sau ai mei sau ai altuia.
Daca tu chiar crezi ca facand camere strict pe gustul pasionatilor vreo companie ar fi putut sa supravietuiasca cu adevarat, atunci nasol.

PS:
Am si eu o intrebare intrebacioasa:
Cu ce va deranjeaza prezenta unor Scene Modes pe roata de programe?

Edited by Rapier, 18 September 2010 - 08:37.


#52
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,037
  • Înscris: 12.06.2004

View Postcalexe, on 17th September 2010, 18:59, said:

Se cam shift-eaza categoriile, dar din pacate nu in avantajul fotografilor pasionati.

Eu vazusem mai intai pretul si deja ma gandeam ca vand totul si trec pe Nikon :). Apoi am vazut ca e cu senzor DX si am vazut si celelalte specificatii si m-am linistit. Vad ca au bagat si o gramada de "Scene Modes". Oare vor aparea si versiuni in culori, cu fete interschimbabile? Oricum a observat si Nikon ca sunt o gramada de bizoni cu bani, la care conteaza pretul si dimensiunea - ambele sa fie cat mai mari si sa se vada, asa ca de ce sa nu le ia banii?

Sper sa nu se simta nimeni jignit de cele de mai sus. Dar in loc sa vedem pasi clari de evolutie vedem megapixeli, filmare HD (si cine a incercat sa filmeze cu camera dSLR stie la ce ma refer), "ics"-i, "Pet portrait" si alte gadget-uri si bazaconii. Poate ca inca nu e coapta treaba, cine stie...
Fara suparare, dar cum poti crede ca un aparat de 1200$ ar putea fi FX? In special in contextul economic actual (yenul, de...) in care producatorii sufla si-n iaurt - si ultimul lucru pe care si-l doresc e sa intre intr-un razboi al preturilor...

Mie D7000 mi se pare unul dintre aparatele interesante, din aceasta editie a Photokinei. E un pas clar inainte fata de D90, desi evident ca nu putem vorbi de un urmas al D300s-ului. Si... poate-s subiectiv, dar din unele puncte de vedere mie mi se pare mai degraba un raspuns la K-7, nu la 7D :)
Desigur, sunt si lucruri de luat ochii (dar cu bun simt IMO, adica nu 10-fps-Sony-style): carcasa de exemplu e de aliaj, dar numai un invelis, nici ala complet, si prins pe plastic. Filmarea... presupun ca AF-ul e la fel ca la D3100, asa ca il includem si pe ala. Totusi, n-o sa le gasesc pricina pentru ca ofera lucruri nu tocmai utile, dar mana cereasca pentru marketing (cei ce compara aparate dupa specificatii vor sari usor peste asemenea mici note de subsol). Nu ma impresioneaza briz-briz-urile, insa inteleg necesitatea lor - pana la un punct.
La polul opus, "perdantii", Canon si Olympus. Yep, 60D (pozitionarea sa pe piata e cam incerta) si in special E-5 (prea putin, prea tarziu, mult prea scump); ambele, sunt convins, aparate foarte bune; si, intr-un alt context, ar fi starnit valva pe care o merita.

glumetu, si eu sunt curios cum va arata modelul imediat superior D7000-ului. Nu cred insa intr-un FX (prea) ieftin...

Edited by Kunzite, 18 September 2010 - 08:40.


#53
photolover

photolover

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 05.05.2007

View Posthellrider, on 16th September 2010, 00:00, said:

Un individ a postat pe Flickr un sample la 12.800 ISO

http://www.flickr.co...in/photostream/

View PostRapier, on 18th September 2010, 09:36, said:

PS:
Am si eu o intrebare intrebacioasa:
Cu ce va deranjeaza prezenta unor Scene Modes pe roata de programe?
Ba chiar, eu zic ca e un pas inainte: au disparut toate pictogramele cu portret, peisaj, macro, etc, si au fost inghesuite toate pe pozitia Scenes, asa incat bizonii sa-si prinda urechile umbland prin meniuri...  :thumbup:
In schimb au aparut U1 si U2 (user settings) similare cu C1, C2 (custom settings) de la Canon.

Edited by photolover, 18 September 2010 - 08:59.


#54
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,037
  • Înscris: 12.06.2004
Eu zic ca arata bine :) Mai e si cu firmware/hardware "beta"...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate