Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Despre Storcator de fructe

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2176 replies to this topic

#109
Eblis

Eblis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 19.06.2007

View Postionuts71, on Jan 14 2009, 19:54, said:

6. Prin centrifugare, datorita fortei centrifuge (tine de fizica mecanica) se distruge structura moleculara a enzimelor. Tot datorita centrifugarii prin acea sita fina se obtin picaturi foarte mici de suc care intra in contact cu aerul, care contine oxigen, oxigen care duce la OXIDAREA sucului. De aceea sucul de mere si morcov obtinut prin centrifugare iese aproape maro sau se inchide la culoare in foarte scurt timp. Sau si asta este tot o tampenie.
Hmm ... sucul obtinut prin presare nu intra in contact cu aerul ? :)

#110
Eblis

Eblis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 19.06.2007
Cam cat costa un storcator ne-centrifugal ?
Se gasesc in Romania in magazine ? Exista sanse sa gasesc asa ceva prin Cluj ?

Firme de astea mai cunoscute de electrocasnice, Bosch, Braun, Aeg, Electrolux, ... nu fac storcatoare ne-centrifugale ?

Am observat ca lumea recomanda Bosch MES1010 si Braun ME80. Ce alte storcatoare ati recomanda ?
Are cineva Bosch MES1020 ? Cum e ?

Edit:
Mda ... Nevermind !

Am citit si prezentarea de la Quark intre timp si m-am hotarat ca nici nu are rost sa ma uit la asa ceva ... ce dracu mai inseamna si balariile gen "Axele bio-ceramice emit radiatii infrarosii indepartate si un camp magnetic puternic (o energie viata-forta foarte benefica", suc cu forma ionica, coloidala ?? Cum reuseste storcatorul asta sa separe pesticidele ??

Poate sa fie super bun storcatoru ... marketing crap-ul asta nu ar trebui sa-l inghita nimeni !!

pardon limbajul :)

Edited by Eblis, 22 January 2009 - 17:20.


#111
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006

View PostEblis, on Jan 22 2009, 16:54, said:

Cum reuseste storcatorul asta sa separe pesticidele ??
Prin dubla psihoza.  :lol:

#112
Eblis

Eblis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 19.06.2007
M-o pufnit rasul cand am citit ...

Ma gandesc ca trebuie sa ma inscriu in Misa ca sa-mi cumpar asa ceva, altfel nici nu mi-l vand ...

#113
Eblis

Eblis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 19.06.2007
Ce ati recomanda ? Bosch MES1020 la ~350RON (2 ani garantie cred) sau Braun MP80 la ~200RON (ceva oferta, lichidare stoc) cu 5 ani garantie cica ?
Bosch-ul arata mai frumos (nu e exact ceea ce cauti intr-un storcator de fructe/legume :) ), are paharul de colectare un pic mai mare, stoarce cu 15% mai mult.
Braun-ul arata mai rudimentar, daca e sa-l cumpar e unul din ultimele bucati disponibile (cutiile sunt cam distruse), are 5 ani garantie, nu zice nimic de procentul de stoarcere :)

#114
ionuts71

ionuts71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 07.01.2004

View PostEblis, on Jan 22 2009, 16:16, said:

Hmm ... sucul obtinut prin presare nu intra in contact cu aerul ? :)
+ bla, bla, bla...

View PostLED, on Jan 22 2009, 17:33, said:

nici o intrebare inteligenta + bla, bla, bla
1. Una este sa iasa mii de picaturi fine prin sita storcatorului centrifugal alta e sa ai curgere continua a sucului obtinut prin presare. Cum sunteti voi asa de inteligenti si spirituali, calculati volumele si ariile a doua sfere, una cu raza de 1 mm si alta cu raza de 10mm (am dat valorile astea ca sa va fie mai usor la inmultit. Nu inseamna ca sunt valori obtinute din masuratori, cum ati crede voi. Forma picaturii si valorile sunt ipotetice (uitati-va in DEX ce e aia), pentru a va putea lumina si voi de unde vine chestia asta cu oxidatul. Abstractizati, daca aveti notiunea asta).
OK. Daca reusiti sa va aduceti aminte formulele si ce valoare are numarul PI, o sa vedeti ca o sfera cu raza de 1 mm are un volum de 4,19 mm3 si o arie de 12,56 mm2, iar sfera cu raza de 10 mm are un volum de 4.188,00 mm3 si o arie de 1.256,40 mm2.
Daca faceti calculele pentru acelasi volum de suc, o sa vedeti ca suma suprafetelor sferelor mici este egala cu 12.588,00 mm2 fata de suprafata sferei mari de 1.256,40 mm2, adica o suprafata de 10 ori mai mare la acelasi volum de suc.

Avand in vedere ca oxidarea se face la suprafata de contact dintre cele doua medii (suc si aer) rezulta ca fenomenul de oxidare este mai rapid atunci cand obtinem mai multe picaturi mici decat atunci cand obtinem o picatura mai mare (prin centrifugare se obtin mai multe picaturi mici a caror suprafata este mai mare decat a unei picaturi mai mari obtinuta prin presare). De aici rezulta de ce sucul obtinut prin centrifugare oxideaza mai repede decat cel obtinut prin presare.

Pe de alta parte oxidarea este accelerata de functionarea la o presiune de aer marita (datorita vitezei mari cu care iese picatura din centrifuga), la temperaturi ridicate sau cu o proportie marita de oxigen. Adica alti factori in defavoarea stoarcerii centrifugale.

2. Daca citeai punctul 8 de aici, (poate) intelegeai si chestia asta cu pesticidele. Separa nu inseamna ca pe o parte iti scoate suc si pe alta parte pesticide. Inseamna ca sucul obtinut prin centrifugare are o concentratie mult mai mare de pesticide decat cel obtinut prin presare.

3. Radiatia infrarosie (IR)... aici simt ca va pierd pe amandoi... Respirati adanc, scuturati-va mainile si CONCENTRATI-VA!

Quote

Ochiul uman nu are abilitatea de a vedea restul spectrului electromagnetic, deci nici zona de spectru ce cuprinde radiatia IR. Cu toate acestea, de foarte mult timp se cunoaste ca orice corp cu temperatura mai mare de 0K (-273,15ºC) emite energie în infrarosu. Pare surprinzator dar chiar si un ghetar vesnic din tinuturile antarctice emite radiatie infrarosie. Sursa primara a radiatiei IR este caldura corpurilor. Energia IR este generata de vibratia si rotatia atomilor si moleculelor din orice sistem biologic sau tehnic. Legile pe care se bazeaza ThV/ThG sunt Legea lui Planck, care a introdus ipoteza cuantelor de energie si a stabilit, pentru densitatea spectrala a emitantei unui corp, o formula care a verificat datele experimentale în toata gama de frecvente, Legea Stefan - Boltzmann, care a stabilit legatura dintre emitanta energetica integrala a corpului si temperatura lui absoluta si Legea deplasarii Wien, care a stabilit legatura dintre temperatura corpului si lungimea de unda a maximului densitatii spectrale a emitantei...
am citat de aici.

Axele storcatorului au un miez din doua straturi, unul ceramic si unul magnetic. Producatorul (nu eu) sustine in urma studiilor efectuate
ca aceasta combinatie de materiale au un efect benefic asupra moleculelor de suc. Energia emisa de acestea polarizeaza moleculele de suc astfel incat se leaga mai greu cu atomii de oxigen. (Puteti face o analogie cu functionarea filtrului magnetic anticalcar de sub centrala termica, care are rolul de a schimba strucatura moleculara a calcarului pentru a reduce depunerile, nu ca sa "atraga" calcarul cum ati crede voi). La fel, campul magnetic schimba structura moleculara a sucului pentru a nu se combina cu oxigenul. Ma intreb care din voi doi a citit pana aici. Inainte de a face meditatii transcedentale la MISA mai bine faceti niste meditatii la fizica, chimie si mate.

#115
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006

View Postionuts71, on Jan 22 2009, 21:42, said:

1. Una este sa iasa mii de picaturi fine prin sita storcatorului centrifugal alta e sa ai curgere continua a sucului obtinut prin presare.

asta da raspuns detaliat Ionut: logic, argumentat bine insa, pentru ca asa e natura omului sa fie mai chitibusar, hop si eu cu intrebari:
- timpii de start a oxidarii - din cate am mai retinut pe orele de biologie - oxidarea e in primul rand favorizata de prezenta luminii, si cum procesul de oxidare nu se desfasoara cu viteza luminii chiar de la prima "picaturica" (pai ce in aparat intra lumina? pai da nu degeaba recipientul de colectare a sucului are culoare verzuie... - vedeti reguli de ambalare pentru bauturi cu risc de oxidare sub influenta luminii) mie greu sa cred ca diferenta calitativa datorata procesului de oxidare e asa mare. Nu neg ca pot fi diferente, insa intrebarea este: e asa in afara "scalii" de acceptanta aceasta diferenta ? VREM CIFRE, SI SCALA DE COMPARATIE (adica peste ce valoare devine periculos)
- legat de ce spuneai la un moment dat de colorarea in maro a sucurilor obtinute centrifugal - am acasa si folosesc si crede-ma - sucul de mere ramane la culoarea lui originala (data si de pigmentii din coaja si samburi - daca ii faci cu tot cu cotor) suficient timp cat sa te bucuri de culoarea lui si sa il bei fara sa te cheme "speedy Gonzales". La fel se intampla si cu sucul de morcovi si cu cel de sfecla ....
- legat de pesticide si alte chestii "naspa" daunatoare sanatatii: aceeasi intrebare: cat de mari sunt diferentele ? Valorile obtinute nu se situeaza cumva pe acelasi palier de acceptanta ? (ma refer la standardele de calitate ce mentioneaza paliere de continut in "substante straine" pentru acordarea treptelor de calitate/acceptanta pentru comercializare ? VREM VALORI
- centrifugare vs "pasare" sau cum ii zice la aparatu "minune": Stiintific vorbind, nu ?  :D  sucul se obtine prin transformari la nivel structural si molecular al legumei in cauza - deci intr-un mod sau altul prin "spargerea, presarea, ruperea, structurii celulare sau moleculare" sucul rezultat va imprumuta din caracteristicile legumei in cauza (adica: va avea vitamine, saruri, minerale, si de ce nu pesticide). Intrebare: domnii care au facut studiul, din intamplare nu au si niste date concrete ?
ADICA VALORI
- si ca sa incheiem cu discutia, dragilor si dragelor indiferent cum prepari sucul, nimic nu se compara cu cu procesul de masticare uman - cel mai bun storcator si extractor de suc, sa auzi zgomotul muscaturii din mar, sa auzi cum iti paraie intre dinti un morcov dulceag, sa simti zeama dulce-acrisoara pe buze, si cum se scurge usor pe la coltul buzelor .... mmmm ma duc sa mananc un mar .

PS: scuzati eventualele greseli de punctuatie....

Edited by plimbaretul, 23 January 2009 - 11:40.


#116
ionuts71

ionuts71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 07.01.2004

View Postplimbaretul, on Jan 23 2009, 11:39, said:

- timpii de start a oxidarii - din cate am mai retinut pe orele de biologie - oxidarea e in primul rand favorizata de prezenta luminii...
Acum raspund numai la intrabarea asta (nu prea am timp, dar o sa raspund si la celelalte mai tarziu): cred ca e o confuzie intre oxidare si fotoliza (Fotoliza este reactia de "oxidare" catalizata de lumina, sau mai exact, descompunerea chimică a unor substante sub actiunea luminii). Din aceasta cauza se introduc bauturile, medicamentele si alte substante in recipiente inchise la culoare. Oxidarea nu are treaba cu lumina (din cate stiu eu, dar nu le stiu eu pe toate). De exemplu rugina este un oxid de fier... adica fierul se combina cu oxigenul si rezulta oxidul de fier... toate tevile din fier ruginesc in interior intr-o veselie si nici acolo nu intra lumina. (Apropos... pentru cine nu stie: rugina nu vine de la apa + fier ci, in principal, de la oxigenul dizolvat in apa + fier). Deci argumentul cu lumina cade...

La restul intrebarilor raspund mai tarziu. O zi buna.

P.S. Cand vine Bosch cu documentul ca aparatul ala face cu 15% mai mult suc (decat cine?)  ;)   Culmea e ca criticul "marketing crap-ului" nu comenteaza aceasta afirmatie.

#117
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006

View Postplimbaretul, on Jan 23 2009, 11:39, said:

- si ca sa incheiem cu discutia, dragilor si dragelor indiferent cum prepari sucul, nimic nu se compara cu cu procesul de masticare uman - cel mai bun storcator si extractor de suc, sa auzi zgomotul muscaturii din mar, sa auzi cum iti paraie intre dinti un morcov dulceag, sa simti zeama dulce-acrisoara pe buze, si cum se scurge usor pe la coltul buzelor .... mmmm ma duc sa mananc un mar .
Da, dar daca ai carii se modifica valoarea lui pi. Si tot la dubla psihoza, miez ceramic si radiatie infrarosie ajungi. Adica la teleshopping. Votre cafe, madame!

Edited by LED, 23 January 2009 - 23:28.


#118
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Care e diferenta dintre un blender si un storcator de fructe dpdv al rezultatului final? Aka, daca fac la blender un mix de fructe, ce are in plus sa u in minus fata de sucul extras la storcator.

Scuze daca intrebarea e idioata, vad ca discutiile sunt la nivel molecular, dar sunt prima data pe topicul asta......

#119
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006
Daca nu are filtru de pulpa si separator de seminte, in blender vei avea toate "componentele" fructului. Blender-ul practic nu stoarce, ci mixeaza.

Edited by LED, 24 January 2009 - 01:07.


#120
Stalker-boy

Stalker-boy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.02.2009
Salut

Sper sa nu fi gresit locul in care postez...

Iata despre ce e vorba: am vazut mai demult intr-un clip publicitar, intr-o emisiune de teleshopping, prezentat un storcator de fructe dar cum pe vremea aceea (in urma cu vreo trei luni de zile) nu ma interesa sa-mi iau asa ceva si cum era si noaptea tarziu, nu am retinut cum se numea storcatorul sau alte detalii, insa am retinut anumite detalii pe care vi le voi spune, poate recunoaste cineva clipul publicitar si ma ajuta si pe mine cu niste informatii...
Mentionez ca nu e vorba de storcatorul de la Jack Lalane...
Asadar...era un nene mai tanar si un nene in varsta, in spatele unei mese cu tot felul de fructe pe ea. Nenea cel batran se vaita ca trebuie sa ia o gramada de medicamente, vitamine, minerale, etc. pentru a-si mentine sanatatea si forma fizica, insa nenea cel tanar i-a luat toate medicamentele si i le-a aruncat jos de pe masa. Nenea cel batran i-a reprosat ca el a dat o gramada de bani pe ele, insa nenea cel tanar a venit cu solutia: un storcator de culoare neagra (sper sa-mi aduc corect aminte) cu care a inceput sa stoarca fel de fel de fructe, de la citrice pana la ananas, pepene, etc, toate erau stoarse extrem de usor si rapid. Din observatiile mele storcatorul nu avea nici fir de alimentare, cred ca era pe baterii, nu stiu...
Cam atat...
Daca cineva recunoste clipul il rog frumos sa-mi spuna si mie cum se numea storcatorul sau unde l-as putea gasi ca eu am incercat deja pe la cateva firme din astea care fac teleshopping si mi-au spus ca nu au si nici nu au avut asa ceva. Pe internet nu l-am gasit...

Multumesc anticipat.

#121
Stalker-boy

Stalker-boy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.02.2009
Nu are nimeni nici o idee, nimic ?

#122
EKE

EKE

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.08.2008
Nu inteleg o treaba ,dak tot sunt atat de formidabile storcatoarele prin presare cum se face k toti marii producatori gen Philips , Bosh, Electrolux....etc nu au scos asa ceva pe piata si au numai prin centrifuga?????? care-i faza??? Storcatorul prin presare e un fel de tocator de carne cu o sita .... e chiar atat de complicat , atat de avansata tehnologia incat nicio alta firma nu mai poate face asa ceva??? Produsele de la QUARK sunt extrem de scumpe 1500~2000 RON pana la urma pe ce dau atatia bani? Si ionuts71 mai scuteste-ne!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ai facut publicitate pe toate forumurile posibile

Edited by EKE, 17 February 2009 - 09:55.


#123
xtouch

xtouch

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 24.03.2005
Salut. Sunt si eu in cautarea unui storcator de fructe. Am observat pe pagina de internet a producatorului Braun ca MP80 are 600W iar cele comercializate in RO au 280W. Are cineva idee cum sta treaba?
http://www.braun.com...ers/models.html
Am vazut in Real un storcator Clatronic AE 3150 Inox 900W cu 250 lei. Are cineva idee daca e ok?
http://www.clatronic...tic-Juicer.html
Multumesc.

Edited by xtouch, 25 February 2009 - 10:01.


#124
ionuts71

ionuts71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 07.01.2004

View PostEKE, on Feb 17 2009, 09:52, said:

Nu inteleg o treaba ,dak tot sunt atat de formidabile storcatoarele prin presare cum se face k toti marii producatori gen Philips , Bosh, Electrolux....etc nu au scos asa ceva pe piata si au numai prin centrifuga?????? care-i faza??? Storcatorul prin presare e un fel de tocator de carne cu o sita .... e chiar atat de complicat , atat de avansata tehnologia incat nicio alta firma nu mai poate face asa ceva??? Produsele de la QUARK sunt extrem de scumpe 1500~2000 RON pana la urma pe ce dau atatia bani? Si ionuts71 mai scuteste-ne!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ai facut publicitate pe toate forumurile posibile

1. Daca nu ajungi la struguri, nu inseamna ca sunt acri. De ce dai mai multi bani pe un Mercedes decat pe un Logan? Ca, spre deosebire de cazul nostru, ambele masini fac acelasi lucru. Aparatul de la GreenPower are mai multe functiuni decat un banal storcator centrifugal... si performantele... fara comparatie.
2. Gandesti ca romanu' comun. Daca unu destept are o idee, de ce sa nu o fur si sa scot niste bani cu ea. De brevet de inventie ai auzit? De ce nu le fac ceilalti producatori? Intreaba-i pe ei, nu e problema mea.
3. Ce fac marii producatori? Schimba carcasa, pun o eticheta cu "face cu X% mai mult suc" (fata de cine / ce?) si atat. Cu 2 ani garantie si asta pentru ca i-a fortat legislatia pe majoritatea.
Firma GreenPower dezvolta modelul de storcator cu doua axe din anul 1988!!! Adica au o experienta de 21 de ani in acest domeniu... GreenPower produce si vinde milioane de aparate in toata Asia, America, Australia si Europa. Si ofera 5 ani garantie in Romania!
4. "Mai scuteste-ne"? Pe cine? Esti purtatorul de cuvant al vreunui grup? Te supraevaluezi.
5. Daca erai curios pe ce dau bani alti cumparatori ai lui QUARK, mergeai si asistai la o demonstratie gratuita si descopereai ca ii dau pe un produs de calitate, fiabil, robust. Dar e mai comod pe scaun si sa strigi ca sunt acri strugurii, mai ales cand nu ajungi la ei.

#125
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
cretinopatii cu teoriile de teleshoping au invadat si softpedia :(

#126
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
ionuts71
Te simti ''cretinopat''!?

Acum,stau si ma gandesc ce sa fac cu tine.Reclama repatata catre o firma=> banarea contului pe SP. -_-

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate