Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 

Despre Storcator de fructe

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2176 replies to this topic

#2161
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
Toate trei sunt bune si fac acelasi lucru.

#2162
Alexiaz

Alexiaz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 02.07.2019
Buna,rog frumos un sfat in a achizitiona un storcator de fructe actual,fiabil,se va folosii pentru morcov,sfecla rosie,etc.
Va multumesc.

 Alexiaz, on 16 septembrie 2020 - 08:38, said:

Buna,rog frumos un sfat in a achizitiona un storcator de fructe actual,fiabil,aici ma refer care ar fi mai indicat,pe melc,pe disc,etc.
Se va folosii pentru morcov,sfecla rosie,etc.

Va multumesc.


#2163
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006

 Alexiaz, on 16 septembrie 2020 - 08:42, said:

Buna,rog frumos un sfat in a achizitiona un storcator de fructe actual,fiabil,se va folosii pentru morcov,sfecla rosie,etc.
Va multumesc.

Daca vrei doar legume tari, atunci un storcator cu disc (am vazut unele cu baza de razuire ceramic) e de luat in considerare. Gura larga de alimentare si in primul rand viteza de procesare sunt atuuri majore.
Daca vrei sa procesezi si chestii care nu prea merg la centrifugal (gen catina) atunci un slowjuicer. Ai de unde allege in piata si de aici.  Personal sunt mega incantate de un Zelmer Juicer One in primul rand pentru ca este compact si nu are piese care se pot strica/rupe prea usor. Din pacate nu il mai vad in magazine. Doar pe OLX ce vad ca mai e prezent - gen acesta
Daca ai si vre-un apparat pentru vidat ulterior sticla, ar fi chiar perfect poti tine sucurile mai mult timp.

#2164
sabinst

sabinst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 19.02.2014

 Alexiaz, on 16 septembrie 2020 - 08:42, said:

Buna,rog frumos un sfat in a achizitiona un storcator de fructe actual,fiabil,se va folosii pentru morcov,sfecla rosie,etc.
Va multumesc.

Recomand asta.

#2165
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,961
  • Înscris: 25.04.2016

 sabinst, on 22 septembrie 2020 - 14:43, said:



Recomand asta.
Am unul asemanator dar alta marca.
Stoarce cam orice fructe sau legume (inclusiv radacinoase) rapid. Insa la citrice, trebuie curatate inainte de coaja. Ca sa incapa in acel tub destul de ingust, tot ce se baga trebuie taiat daca nu incape intreg. Apoi dupa utilizare, recipientu de colectare resturi din spate, unde se aduna mult, se arunca tot (sau se pot folosi daca nu sunt coji, la alte preparate, dupa caz) si spalat la fel ca si sita din aparat. Am adaugat partea de utilizare, pentru a fi pusi in tema complet oricine e interesat de un astfel de aparat.

Mentionez ca pentru citrice (cu coaja) mai am un mic storcator clasic cu motor, dar pana faci la el cam dureaza insa se curata destul de repede.
Detin si un storcator de citrice moi si rodii unul manual, care e excelent, se face totul rapid si intretinerea e foarte simpla.

#2166
mafiott92

mafiott92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 26.08.2007
Salutari!

Caut si eu un storcator si nu prea stiu ce model sa aleg. Vad ca piata din Romania este destul de limitata pentru ceea ce doresc eu.

Ma intereseaza urmatoarele aspecte:

- slowjuicer
- angrenaje din metal
- cu melc (1 sau 2) pozitionat orizontal

Cu acest storcator as vrea sa fac sucuri (nu nectar, nu piure) atat din fructe dure cat si moi, dar si din verdeturi precum apio, marar, patrunjel. Ideal sa pot face si lapte de migdale.

Pana acum, ca si marci am luat in calcul: Oscar, Champion, Kuvings, Sana, Omega, Humron si Angel Juicer (care mi se pare fenomenal dar putin cam scump).

M-as limita cu bugetul undeva pe la 3000 ron. Ce diferente ar fi intre un Angel Juicer si un Humron / Omega / Sana? Merita diferenta de pret?

Multumesc anticipat!

#2167
mafiott92

mafiott92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 26.08.2007
Vad ca s-a cam linistit topicul acesta. Pot lua din recomandarile mai vechi, insa doresc modele si informatii de actualitate.

Multumesc!

#2168
mafiott92

mafiott92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 26.08.2007
Am luat un Angel Juicer 8500S pana la urma.

#2169
mafiott92

mafiott92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 26.08.2007
Azi l-am folosit prima data si pot spune ca este genial. Am facut suc din telina, patrunjel, mar verde, kiwi, lamaie. Le-a stors perfect, resturile au ramas uscate, sucul are un gust total diferit fata de cel pe care il faceam inainte din aceleasi ingrediente.

Recomand cu incredere!

#2170
bits

bits

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,918
  • Înscris: 11.01.2007
Cât a costat storcătorul Angel?

#2171
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010
Buna!
Daca este cineva interesat de un Storcător cu melc BIOVITA-SJ5000, sa-mi lase mesaj. Este nou.

#2172
vasidaniel

vasidaniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 29.09.2010
Am un storcator cu presare la rece, Kuvings 820 evo. Cam ramane pe pereti sfecla, nu intra, in rest am facut si din frunze -spanac, trebuue impinse, altfel greu le ia melcul. La sfecla ma enerveaza ca trebuie sa-l desfac, sa adun bucatile de pe pereti,si sa le pun din nou. Nu amfacut doar din sfecla, ci combinatii cu mar, insa raman bucatele ca o pasta deasupra pe care nu le ia melcul la presat.

#2173
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,961
  • Înscris: 25.04.2016

View Postvasidaniel, on 01 august 2022 - 08:12, said:

trebuue impinse, altfel greu le ia melcul.
Pai e....melc, merge greu :)

Cu un storcator normal si cu motor de putere, in cateva secunde face suc din ORICE si nu ramane nimic intreg, arunca in spate intr-un vas de colectare.

#2174
LilyWater

LilyWater

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 27.08.2022

View Postvasidaniel, on 01 august 2022 - 08:12, said:

Am un storcator cu presare la rece, Kuvings 820 evo. Cam ramane pe pereti sfecla, nu intra, in rest am facut si din frunze -spanac, trebuue impinse, altfel greu le ia melcul. La sfecla ma enerveaza ca trebuie sa-l desfac, sa adun bucatile de pe pereti,si sa le pun din nou. Nu amfacut doar din sfecla, ci combinatii cu mar, insa raman bucatele ca o pasta deasupra pe care nu le ia melcul la presat.
Cat de mari pui bucatile?

#2175
mirceazair

mirceazair

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 26.05.2008

View Postsabinst, on 22 septembrie 2020 - 14:43, said:


Recomand asta.

subscriu! foarte bun :)

#2176
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,961
  • Înscris: 25.04.2016
Ce stiti de storcatoru asta ?
https://www.emag.ro/.../pd/D83Q07YBM/?

https://youtu.be/0J4...tEIQLhDkFdRacpm

Edited by MMike, 08 January 2024 - 19:01.


#2177
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,961
  • Înscris: 25.04.2016

View PostMMike, on 08 ianuarie 2024 - 19:04, said:

L-am cumparat. E un storcator portabil. Nu exista in varianta electrica la priza. Functioneaza perfect ca in reclama desi sunt unii pe emag care zic ca nu merge, nu merge pana la capat sa stoarca, cica se blocheaza ca nu are putere. Fals, nu au stiut cum sa-l utilizeze. E foarte simplu, trebuie insistat pe buton si face cursa pana la capat. Am testat cu un grapefruit si in vreo 10-15 secunde a stors jumatatea complet (aprox.95%). Suc din abundenta, totul fara sa intervin fizic. Are 45 w dar se bazeaza pe stoarcere lenta. Sucul rezultat, poate sa ramana in aparat si apoi desertat dupa dorinta. Un singur aspect sa zic negativ, dar il stiam dinainte de cumparare, nu poate fi utilizat cand e la incarcat cu incarcatoru in priza. O incarcare completa dureaza vreo 1 ora jumate dar poate fi utilizat cateva minute si tinut doar vreo 10-15 min.la incarcat (in orice priza usb). La full tine vreo 80 min.de stors. Incarcat dar neutilizat, bateria nu se descarca repede. E usor si compact.

Consider ca e printre cele mai bune storcatoare de fructe, in special citrice, nu se depune niciun efort fizic, e rapid si nici nu murdareste in jur (nu stropeste) ca nu are cum.

Poate stoarce diverse fructe, nu doar citrice, dar fructele mari, trebuie taiate. Portocala de dimensiune mica si medie merge cu coaja, taiata in doua.

Edited by MMike, 12 January 2024 - 17:47.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate