Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...
 AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 

Exista manelisti destepti?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
96 replies to this topic

Poll: Exista manelisti destepti? (189 member(s) have cast votes)

Ati intalnit vreodata un manelist destept?

  1. Da! Urasc discriminarea!!!111 (37 votes [19.58%])

    Percentage of vote: 19.58%

  2. Nu! "manelist destept"=oximoron (108 votes [57.14%])

    Percentage of vote: 57.14%

  3. io is manelist ji is cel m@y dejt3pt d l mn din sat (14 votes [7.41%])

    Percentage of vote: 7.41%

  4. Ce-i ala "manelist"? (12 votes [6.35%])

    Percentage of vote: 6.35%

  5. Ejty un c0c@l@r! (18 votes [9.52%])

    Percentage of vote: 9.52%

Vote

#73
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007
io is manelist ji is cel m@y dejt3pt d l mn din sat  :OK: !

View Postjohnnickelby, on 3rd March 2011, 22:09, said:

Cred ca s-a strecurat o greseala in titlul topicului : "manelisti destepti" este un pleonasm care poate fi observat din avion.
Ejty un c0c@l@r!

#74
tyrael

tyrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,926
  • Înscris: 26.09.2006

View PostMotanu13, on 3rd March 2011, 21:37, said:

OK. Mie nu-mi place discriminarea sau chestiile astea, in primul rand nu-mi place denumirea asta de ''manelisti''. Sint tot felu de oameni care asculta diferite chestii, iar printre astea si manele. Oamenii aia pot fi destepti sau prosti, buni sau rai, romani sau tigani, nu are nici un fel de legatura prostia cu muzica,pa chefuri.
Oamnenii nu pot fi catalogati ca prosti/destepti/buni/rai.
Mi se pare ca gandesti numai in alb si negru.Griul nu exista?
Prosti/destepti=nivelul de cultura si educatie.Si un om educat poate face prostii.Asta-l face prost?Si un "prost" poate spune un adevar universal valabil.Asta-l face destept?Cat despre oamenii rai,nu exista asa ceva.
Cat despre preferintele muzicale si personalitate,exista legaturi.In primul rand,mediul influenteaza gusturile.Gandeste-te ca este improbabil ca unul de la periferie sa-l inteleaga pe Bach sau unui pocait sa-i placa rock-ul satanist.Deci poti spune multe despre mediul in care a trait o persoana,implicit sa-ti faci o parere despre nivelul cultural al aceleia, stiindu-i genul preferat.

Ar mai fi o problema delicat de interesanta,zic eu.Topicul se numeste "exista manelisti destepti?" trebuie definit termenul "destept".Lasati ipocrzia de-o parte,si ganditi-va ce implica acest lucru.Ca poate nu implica sa stii multa carte sau sa te pricepi la calculatoare,ci sa-ti traiesti viata pe care o ai (nu pe care ai ales-o,ci ti-a fost oferita de contextul social in care te-ai nascut) in mod inteligent,raportat la posibilitatile de care dispui.

Si nu,nu sunt manelist.

#75
bogdan3214

bogdan3214

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 07.03.2009

View Posttyrael, on 6th March 2011, 22:31, said:

Deci poti spune multe despre mediul in care a trait o persoana,implicit sa-ti faci o parere despre nivelul cultural al aceleia, stiindu-i genul preferat.

Nu, nu poti.

#76
Randy27

Randy27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 31.08.2010
Raspunsul la aceasta intrebare este clar DA si cine zice ca nu e asa e un mare ipocrit. Orice gen muzical are ascultatori inteligenti si mai putin inteligenti. Si sa va dau un exemplu, banuiesc ca sunteti multi care ascultati muzica direct de pe youtube si poate va mai uitati si pe la comentarii. Nu stiu daca ati observat acele persoane din categoria mai putin inteligenta despre care vorbeam, care intra pe clipuri ale unui gen muzical pe care nu-l agreaza si incep sa injure ascultatorii acelui gen si toata familia acestora. Si iarasi nu stiu daca ati observat, dar cele mai multe astfel de specimene vin si injura ascultatorii de manele, in timp ce ascultatorii de manele nu se duc sa-i jigneasca pe cei care asculta alt tip de muzica, ii jignesc doar unde sunt provocati (adica tot acolo la comentariile unei manele), nu se apuca si ei sa caute Iris, Cargo, Directia 5, etc. si sa-i injure pe ascultatorii acelui gen muzical. Deci concluzia este ca cele mai multe astfel de specimene sunt cei anti-manele si care se dau extrem de destepti, dar nu isi dau seama cat de inapoiati sunt defapt (ma refer doar la cei care fac lucrul asta, nu la toti care nu suporta manelele, dar au cei sapte ani de acasa) !

P.S. Eu ascult aproape orice gen muzical, pintre care si manele. Nu obisnuiesc sa ascult muzica la maxim (indiferent de gen) si sa-i deranjez pe altii pt. ca nu sunt nesimtit. Mi se pare cea mai mare prostie sa te certi cu lumea doar pt. ca asculta alt gen muzical decat cel pe care il asculti tu, fara sa te gandesti o secunda ca poate omul acela este o persoana extraordinara si tragi tu repede concluzii ca e nu stiu cum doar pt. ca asculta nu stiu ce muzica. Asta mi se pare mie adevarata prostie si nesimtire. Asta am avut de zis, o seara placuta, numai bine !

#77
tyrael

tyrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,926
  • Înscris: 26.09.2006

View Postbogdan3214, on 6th March 2011, 23:44, said:

Nu, nu poti.

ba pot

#78
rechinitza

rechinitza

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,366
  • Înscris: 14.10.2009
La ce bun atata dezbatere. Puneti maneslistii sa faca test IQ si o autoevaluare.

#79
tyrael

tyrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,926
  • Înscris: 26.09.2006
Testele IQ nu au relevanta decat pentru vreo 3 din cele 7 (nu?) tipuri de inteligenta,deci irelevant in opinia mea.

#80
bogdan3214

bogdan3214

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 07.03.2009

View Posttyrael, on 7th March 2011, 02:31, said:

ba pot

Nu incerc sa te conving,doar ca te-ai ancorat adanc in gandirea ta curenta si nu poti face o evaluare obiectiva a problematicii relatate de tine.

M-as putea da pe mine, exemplu, si anume, mediul in care am trait si traiesc nu a avut nici o legatura cu mesajele promovate in manele si totusi imi place sa le ascult. Intr-adevar sunt simple si reprezinta pentru un mine un mod light de a-mi reincarca sistemul dopaminergic, mai ales dat fiind faptul ca imprejurarile in care-mi desfasor activitatea profesionala sunt riguroase, tratate intr-un limbaj specific, iar manelele dupa cum am zis mai devreme, prin cuvintele simple, ma relaxeaza. In plus, trebuie sa recunosc ca mai mult imi plac negativele decat mesajele lor.

Si nu, nu ascult doar manele. Mi se par stupizi oamenii care sunt ferm convinsi ca daca asculti un anume gen de muzica, neaparat asculti DOAR acel gen si te prezinti ca ascultator exclusiv al genului respectiv.

Edited by bogdan3214, 07 March 2011 - 11:05.


#81
tyrael

tyrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,926
  • Înscris: 26.09.2006
Am zis ca poti sa-ti faci o parere,adica o oarecare impresie,nu sa zici totul despre om.Cu ce am gresit?
Later:Acum am vazut ca ai editat,te asigur ca nu fac parte dintre persoanele care pun eticheta. ;)

Edited by tyrael, 07 March 2011 - 11:06.


#82
bogdan3214

bogdan3214

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 07.03.2009

View Posttyrael, on 6th March 2011, 22:31, said:

Deci poti spune multe despre mediul in care a trait o persoana,implicit sa-ti faci o parere despre nivelul cultural al aceleia,

Te-ai exprimat intr-un mod radical in afirmatia ta anterioara. Am observat acum ca ai "pedalat" usor in sens invers, dar nu-i nici o problema, toti mai gresim, asa ca esti iertat.  Pam, pam.  :)

#83
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 10.02.2011

View Posttyrael, on 6th March 2011, 23:31, said:

Oamnenii nu pot fi catalogati ca prosti/destepti/buni/rai.
Mi se pare ca gandesti numai in alb si negru.Griul nu exista?
Prosti/destepti=nivelul de cultura si educatie.Si un om educat poate face prostii.Asta-l face prost?Si un "prost" poate spune un adevar universal valabil.Asta-l face destept?Cat despre oamenii rai,nu exista asa ceva.
Ba da, exista oameni situati pe mai multe paliere si nivele de cultura si educatie. Problema nu trebuie inteleasa simplist abracadabrist ALB sau NEGRU, MANELIST sau NEMANELIST, PROST sau DESTEPT asa cum vad ca se intimpla din pacate pe toata aria asta.

View Posttyrael, on 6th March 2011, 23:31, said:

1. Cat despre preferintele muzicale si personalitate,exista legaturi.In primul rand,mediul influenteaza gusturile.
2.Gandeste-te ca este improbabil ca unul de la periferie sa-l inteleaga pe Bach sau unui pocait sa-i placa rock-ul satanist.Deci poti spune multe despre mediul in care a trait o persoana,implicit sa-ti faci o parere despre nivelul cultural al aceleia, stiindu-i genul preferat.
1. Corect pana la un anumit punct, personalitatea si mediul influenteaza gusturile muzicale. Insa trebuie sa precizez ca gandesti limitat, din pacate asa se intimpla desi nu e corect pentru ca e o abordare simplista, gusturile muzicale nu trebuie influentate de mediu sau educatie ci de placerea pura de a asculta muzica. Adica de ceea ce numesc audiofilii '' calitatea sunetului''. Putem vorbi mult despre boxe, cam ce gen de amplificatoare ar fi mai recomandate pt. manele sau pt. alt gen muzical, cam ce fel de bas ar trebui, cam cum ar trebui sa sune, cam de cati metri patrati ar trebui sa fie camera ( apropo,majoritatea informatiilor culese de pe youtube mi se par execrabile la capitolul calitate, deci nu mai veniti cu exemple de pe youtube si spuneti ca va irita melodicitatea manelelor cand le ascultati la la un sistem logitech 5.1). E de inteles.
2. Exact ce spuneam mai sus e valabil, numai ca simplifici lucrurile si mai mult. Cu atit mai putin va intelege un pocait ceva din rockul ''satanist'', muzical vorbind si nu numai.Tot rocku ''satanist'' e la fel, aceeasi idee, acelasi FIXISM si aceeasi simplificare absoluta ca la MANELE, totul e o apa si un  pamant.

View Posttyrael, on 6th March 2011, 23:31, said:

Ar mai fi o problema delicat de interesanta,zic eu.Topicul se numeste "exista manelisti destepti?" trebuie definit termenul "destept".Lasati ipocrzia de-o parte,si ganditi-va ce implica acest lucru.Ca poate nu implica sa stii multa carte sau sa te pricepi la calculatoare,ci sa-ti traiesti viata pe care o ai (nu pe care ai ales-o,ci ti-a fost oferita de contextul social in care te-ai nascut) in mod inteligent,raportat la posibilitatile de care dispui.
Aici nu gandesti in alb si negru ? :naughty:  :console:
Apropo, ce legatura are basu, buna dispozitie si placerea pura de a asculta muzica cu faptul de a fi mai prost sau mai destept ?

View Posttyrael, on 6th March 2011, 23:31, said:

Si nu,nu sunt manelist.
Nici eu, da ascult manele, rock, jazz, electronica, adica ascult ce-mi place si cand imi place ca am la ce si am spatiu suficient. :thumbup:

View PostRandy27, on 7th March 2011, 00:16, said:

Eu ascult aproape orice gen muzical, pintre care si manele. Nu obisnuiesc sa ascult muzica la maxim (indiferent de gen) si sa-i deranjez pe altii pt. ca nu sunt nesimtit. Mi se pare cea mai mare prostie sa te certi cu lumea doar pt. ca asculta alt gen muzical decat cel pe care il asculti tu, fara sa te gandesti o secunda ca poate omul acela este o persoana extraordinara si tragi tu repede concluzii ca e nu stiu cum doar pt. ca asculta nu stiu ce muzica. Asta mi se pare mie adevarata prostie si nesimtire. Asta am avut de zis, o seara placuta, numai bine !
Eu nu ascult orice, da imi plac si manelele ca ma relaxeaza. Mi se par printre cele mai bune genuri comerciale, poate cel mai bun gen comercial.

View Postbogdan3214, on 7th March 2011, 12:00, said:

1. mediul in care am trait si traiesc nu a avut nici o legatura cu mesajele promovate in manele si totusi imi place sa le ascult. Intr-adevar sunt simple si reprezinta pentru un mine un mod light de a-mi reincarca sistemul dopaminergic, mai ales dat fiind faptul ca imprejurarile in care-mi desfasor activitatea profesionala sunt riguroase, tratate intr-un limbaj specific, iar manelele dupa cum am zis mai devreme, prin cuvintele simple, ma relaxeaza. In plus, trebuie sa recunosc ca mai mult imi plac negativele decat mesajele lor.

2. Si nu, nu ascult doar manele. Mi se par stupizi oamenii care sunt ferm convinsi ca daca asculti un anume gen de muzica, neaparat asculti DOAR acel gen si te prezinti ca ascultator exclusiv al genului respectiv.
1. Povestea cu mediul si cultura mi se pare amuzanta, bineinteles ca nu trebuie sa te lasi manipulat de muzica ci trebuie sa-ti educi urechea cu mai multe chestii ceea ce nu inseamna ca daca asculti si chestii simpliste care au un bas frumos, superb si un ritm foarte placut automat esti prost. De fapt asculti cat te simti bine si fara excese. Dupa cum spuneam manelele sint simple, nu poti sa compari o manea cu o piesa de Vivaldi :deadtongue:, la manele conteaza basu si ritmu, in alt gen conteaza alte chestii, valoarea compozitionala, sint chestii care nu se pot compara. Sint nuante diferite. Un manelist la TV canta playback iar Steve Vai canta live de exemplu. Ceea ce nu inseamna ca-i obligatoriu sa-ti placa zi de zi o muzica lucrata, daca te simti bine poti asculta si chestii simple da care suna bine.Ideea e sa te simti bine nu sa asculti lucruri de valoare la comanda, poti de exemplu sa-ti pui mintea la lucru cu alte chestii facand lucruri de valoare pe alte paliere in viata si nu neaparat muzicale, deci esti un om destept care face ce-i place in viata. Poate ai cam depasit faza cu muzica si te intereseaza pur si simplu aalte chestii mai importante, da manelele inca te binedispun si te relaxeaza. Ce-i rau in asta ? Aici il contrazic pe tyrael, care spune ca ori e alba ori e neagra, ori mergi asa ori asa. Sau ca de aici ar rezulta multe chestii care spun totul despre un om. Povesti.

2. Nici eu nu ascult numa manele, ascult si alte chestii precum Death metal, rock, electronica, si mai rar alte genuri. Dupa cum spuneam, maneaua e singurul gen comercial pe care il agreez si care imi spune ceva.

Edited by Motanu13, 07 March 2011 - 16:13.


#84
Andrei-1989

Andrei-1989

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 23.12.2010
Imi place subiectul asta, nu mai zic de poll  :thumbup:

Am si eu o mica intrebare si in acelasi timp "nedumerire". Eu cand sunt acasa si aud pe cineva din familie ca asculta manele mi se face o greata mai sa vomit, iar cand aud si versurile "sa moara dusmanii mei, ca fac bani din puradei" ma ia durerea de cap grav. Pe partea cealalta cand sunt baut, ca orice om, am chef sa ma destrabalez, si desi scult orice alta muzica,  la betie daca aud manele nu pot sa stau locului ( ma zbengui :roflmaofast: ) . Nu-mi place treaba asta... dar eu in ce categorie ma integrez ? Mai e cineva ca mine ?

#85
tyrael

tyrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,926
  • Înscris: 26.09.2006

View PostAndrei-1989, on 8th March 2011, 04:22, said:

Mai e cineva ca mine ?

majoritatea.

#86
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 10.02.2011

View PostAndrei-1989, on 8th March 2011, 03:22, said:

Am si eu o mica intrebare si in acelasi timp "nedumerire". Eu cand sunt acasa si aud pe cineva din familie ca asculta manele mi se face o greata mai sa vomit, iar cand aud si versurile "sa moara dusmanii mei, ca fac bani din puradei" ma ia durerea de cap grav.
Amu sa nu-mi spui ca din 10 mii de melodii tu ai auzit mereu numa versurile astea : ''sa moara dusmanii mei, ca fac bani din puradei''. Exista si versuri mai misto in genu : ''in tara, in tara, ii mai bine ca afara''N Guta, sau aia a lui Cristi Rizescu-jachere, jachere, iti trebuie si melodia ca sa o auzi, sau Nicoleta Guta si Calin Crisan-ia-ma-n brate, etc. Chestia cu ''sa moara dusmanii mei'' e la fel de minimalista ca faza cu ''rockerii si nespalatii''-nu inseamna ca toti rockerii is nespalati, sau rockerii is satanisti etc. Tot e bagat la gramada, fixismu e fixism da cunostinte=0. Cand o sa asculti macar 100 de albume o sa-ti poti da si tu cu parerea, sa intelegi unde-s diferente, de ce-s diferente, ce se merita ascultat si ce nu. Nu-s toate la fel, sint diferente ca intre persoana x si y. Pana atunci e simplu sa vii cu 2-3 afirmatii previzibile culese mereu de la altii.
Sint curios, cine asculta manele la tine-n familie ?  :naughty:

View PostAndrei-1989, on 8th March 2011, 03:22, said:

Nu-mi place treaba asta... dar eu in ce categorie ma integrez ? Mai e cineva ca mine ?
In categoria superficialilor. O gramada. :naughty:
Tot ce vreau e sa demontez ideea stupida conform careia faptul ca asculti din cand in cand si manele pe langa alte genuri muzicale denota ca esti prost sau ca vii dintr-o anumita categorie sociala. E vorba de un fel de manipulare. De aici si ideea ca numai tiganii asculta manele, sau ca preferinta asta te compromite. :naughty:

#87
tyrael

tyrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,926
  • Înscris: 26.09.2006

View PostMotanu13, on 8th March 2011, 09:50, said:

:naughty:


In categoria superficialilor. O gramada. :naughty:
Tot ce vreau e sa demontez ideea stupida conform careia faptul ca asculti din cand in cand si manele pe langa alte genuri muzicale denota ca esti prost sau ca vii dintr-o anumita categorie sociala. E vorba de un fel de manipulare. De aici si ideea ca numai tiganii asculta manele, sau ca preferinta asta te compromite. :naughty:

1)De-acord.
2)Uite superficialitatea.
3)De-acord.
4)Oarecum.In orice caz,la cel mai josnic nivel.
M-am gandit un pic la fenomen inainte sa dau reply si am concluzionat ca daca maneaua atinge puncte sensibile in cel mai simplist mod cu putinta (bani/femei/relatii intersociale (dusmanii :lol) )cand esti beat nu le accepti intr-o forma complicat-filozofica ci le vrei servite in cel mai mediocru mod cu putinta=>maneaua.

Sa nu ma luati cu "bani,femei,dusmani e prostie" ca aproape in orice gen se vorbeste de aceste lucruri in maniera diferita. Maneaua doar le serveste direct. ;)

Edited by tyrael, 08 March 2011 - 08:58.


#88
zxcvbnmuv

zxcvbnmuv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 04.03.2011
Exista. Multi dintre ei nu asculta neaparat versurile, ci melodia. Suna placut la ureche unui fan de muzica orientala. Dar unii sunt prea prosti in ziua de azi si calculeaza intr-o melodie, de orice gen ar fi ea, toate cuvintele. Unde plm va credeti voi, la opera? Degeaba traiti. Muzica initial nu a fost inventata pentru cuvinte.

#89
tyrael

tyrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,926
  • Înscris: 26.09.2006

View Postzxcvbnmuv, on 8th March 2011, 10:00, said:

Muzica initial nu a fost inventata pentru cuvinte.

Si unde e muzica in manea?Acum pe bune.

#90
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007

View Posttyrael, on 8th March 2011, 09:28, said:

Si unde e muzica in manea?Acum pe bune.

probabil toate zgomotele alea care se aud de parca ar fi produse intr-un butoi, plus vocile ragusite si la volum cat mai mare ale salamilor si gutanilor

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate