Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Exista manelisti destepti?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
96 replies to this topic

Poll: Exista manelisti destepti? (189 member(s) have cast votes)

Ati intalnit vreodata un manelist destept?

  1. Da! Urasc discriminarea!!!111 (37 votes [19.58%])

    Percentage of vote: 19.58%

  2. Nu! "manelist destept"=oximoron (108 votes [57.14%])

    Percentage of vote: 57.14%

  3. io is manelist ji is cel m@y dejt3pt d l mn din sat (14 votes [7.41%])

    Percentage of vote: 7.41%

  4. Ce-i ala "manelist"? (12 votes [6.35%])

    Percentage of vote: 6.35%

  5. Ejty un c0c@l@r! (18 votes [9.52%])

    Percentage of vote: 9.52%

Vote

#55
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,031
  • Înscris: 31.07.2007

 Kamadai, on 3rd September 2010, 10:35, said:

De acolo vor iesi ... / procurori / judecatori / ... etc. - si ei saracii dau examen pe calculator, fara frecventa.

Vor iesi pe dracu. Crezi ca la Institutu' de Magistratura se intra in functie de medii?

#56
cristi_6303

cristi_6303

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 30.07.2010
recunosc ascultam manele @2000 dar din toamna lu 2000 m am lasat
bine erau parca manele mai ok decat acum nu pot sa zic frumoase manelele nu sunt frumoase
sunt tiganesti sunt de prost gust sunt niste kitschuri
cand mai trece cate o masina din care urla manele ma apuca o stare de voma
cum poti sa pui in masina asa ceva ?
doamne cata incultura zace in romani

#57
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007

 cristi_6303, on 26th September 2010, 22:22, said:

recunosc ascultam manele @2000 dar din toamna lu 2000 m am lasat
bine erau parca manele mai ok decat acum nu pot sa zic frumoase manelele nu sunt frumoase
sunt tiganesti sunt de prost gust sunt niste kitschuri
cand mai trece cate o masina din care urla manele ma apuca o stare de voma
cum poti sa pui in masina asa ceva ?
doamne cata incultura zace in romani


Tu cum poti sa asculti ceea ce asculti?

#58
omiKron_project

omiKron_project

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 22.09.2010
Un manelist destept este manelistul care : in primul rand nu este manelist =), in al doilea rand stie ca pentru a nu deranja publicul caruia nu-i plac manelele (sau..?) isi cumpara un set de casti stereo fie tipul de se baga in ureche, fie tipul de casti care-ti acopera capul, si in al treilea rand cunoaste bunul simt. Acesta e produsul final, cautat de toata lumea... si de negasit in acelasi timp. =)

Edited by omiKron_project, 27 September 2010 - 13:52.


#59
PhantomAssassin

PhantomAssassin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 27.10.2010

 cristi_6303, on 26th September 2010, 22:22, said:

recunosc ascultam manele @2000 dar din toamna lu 2000 m am lasat
bine erau parca manele mai ok decat acum nu pot sa zic frumoase manelele nu sunt frumoase
sunt tiganesti sunt de prost gust sunt niste kitschuri
cand mai trece cate o masina din care urla manele ma apuca o stare de voma
cum poti sa pui in masina asa ceva ?
doamne cata incultura zace in romani
cand au aparut manelele, erau manele... sa zicem ca o muzica mai civilizata si mai usoara... ceea ce e acum e nesimtire.



 scrisit, on 26th September 2010, 22:43, said:

Tu cum poti sa asculti ceea ce asculti?

bai asta, in 2000 era costi ionita, si cu adrian minune... nu is manelist, dar stiu ca ii dadea la tv si ii mai vedeam... si imi aduc aminte de ce fel erau atunci si ce fel sunt acum ... nu auzeai de vali vijelie, nu auzeai de guta, nu auzeai de salam, de ionut cercel si toti mortii ...


 omiKron_project, on 27th September 2010, 14:39, said:

Un manelist destept este manelistul care : in primul rand nu este manelist =), in al doilea rand stie ca pentru a nu deranja publicul caruia nu-i plac manelele (sau..?) isi cumpara un set de casti stereo fie tipul de se baga in ureche, fie tipul de casti care-ti acopera capul, si in al treilea rand cunoaste bunul simt. Acesta e produsul final, cautat de toata lumea... si de negasit in acelasi timp. =)

visezi baiete... din moment ce nu exista, de ce il inventezi ?

#60
Tiberiu_Alexander

Tiberiu_Alexander

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 05.01.2010
În mod normal fiecare ascultă muzică în funcție de nivelul său de cultură și de capacitatea intelectuală, însă există și excepții. Mă dau chiar pe mine ca exemplu. Am ascultat manele până când am început liceul (nu a avut legătură cu începerea liceului, ci cu conectarea la internet). Ascultam manele pentru că aveam de ales între a asculta manele și a nu asculta muzică deloc. Nu aveam acces la internet, furnizorul de cablu nu avea multe canale și nu puteam face rost de muzică decât de pe telefoanele colegilor, care bineînțeles că aveau numai manele. Faptul că ascultam manele nu mă făcea prost, incult etc. Aveam rezultate foarte bune la școală și citeam destule cărți.
Lăsând la o parte situația în care m-am aflat eu, există maneliști deștepți. Cunosc suficiente exemple.

Edited by Tiberiu_Alexander, 13 November 2010 - 00:27.


#61
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008

 omiKron_project, on 27th September 2010, 13:39, said:

Un manelist destept este manelistul care : in primul rand nu este manelist =), in al doilea rand stie ca pentru a nu deranja publicul caruia nu-i plac manelele (sau..?) isi cumpara un set de casti stereo fie tipul de se baga in ureche, fie tipul de casti care-ti acopera capul, si in al treilea rand cunoaste bunul simt. Acesta e produsul final, cautat de toata lumea... si de negasit in acelasi timp. =)

Mai vedeam rockeri culti pe la metrou care ascultau muzica la casti, la maxim probabil, si tremurau de zici ca erau posedati :lol:.  

Deci da, exista, dar aia sunt sub acoperire  si asculta acasa, doar pentru ei.

#62
balonash

balonash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 05.02.2009
Un fost coleg de liceu, era cel mai mare manelist în viață. Îi plăceau numai alea live și făcea toată ziua prin clasă "ța, ha, ia, lupii măă, haus etc". Pe cealaltă parte, a mers la națională atât la matematică cât și fizică. Și provine dintr-o familie de oameni inteligenți, respectați și cu destul de multă cultură.
Deci există și maneliști deștepți. :))

#63
Cortex187

Cortex187

    Imaginatia te va duce oriunde!

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 17.08.2008
Imi place de astia care cred ca inteligenta se masoara in functie de media cu care au intrat la facultate. :rolleyes:

#64
Motanu23

Motanu23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 11.01.2011

 balonash, on 13th November 2010, 08:08, said:

Un fost coleg de liceu, era cel mai mare manelist în viață. Îi plăceau numai alea live și făcea toată ziua prin clasă "ța, ha, ia, lupii măă, haus etc". Pe cealaltă parte, a mers la națională atât la matematică cât și fizică. Și provine dintr-o familie de oameni inteligenți, respectați și cu destul de multă cultură.
Deci există și maneliști deștepți. :))
Mai ales astia care canta pe la nunti si isi castiga banii cinstit. Decit sa fii vanzator in magazin si sa canti cum iti zice sefu iluzionandu-te ca faci un lucru bun pentru altii sau sa termini o facultate si sa fii somer, mai bine lautar si sa te simti bine. Eu zic ca fiecare face ce-i place in viata, ce conteaza cum te distrezi ? Asta inseamna sa fii destept, sa imbini utilu cu placutul. Voi nu intelegeti ? Cultura e cultura, distractia e distractie, manelele sint manele, bautura e bautura, nu exista termen de comparatie.
Fiecare cu jobu lui.

Edited by Motanu23, 14 January 2011 - 13:23.


#65
x24

x24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 26.04.2007
Exista ! Cunosc 2 ! Poti purta o discutie inteligenta cu ei, fara sa urle daca-i contrazici sau sa te intrerupa aiurea. Nu-s ei olimpici, dar ce importanta are ?
Nu mai judecati oamenii dupa muzica pe care o asculta !

#66
monyca17

monyca17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 21.08.2010

 x24, on 16th January 2011, 22:17, said:

Nu mai judecati oamenii dupa muzica pe care o asculta !


Muzica spune multe despre un om, daca muzica nu are nicun pic de "inteligenta" in ea, omul o asculta, atunci el cum este?Eu nu cred Einstein daca ar fi ascultat manele ar spune ca sunt mai bune decat muzica de opera spre exemplu.

#67
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007

 monyca17, on 3rd February 2011, 13:53, said:

Muzica spune multe despre un om, daca muzica nu are nicun pic de "inteligenta" in ea, omul o asculta, atunci el cum este?Eu nu cred Einstein daca ar fi ascultat manele ar spune ca sunt mai bune decat muzica de opera spre exemplu.

Si rocku ce are inteligent in el? Hip-hop? Rap? House? Trance? Minimal si alte kkturi?

N-ar fi ascultat pentru ca el nu se trage din Orient.

#68
perus

perus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 01.06.2007
inca n-am vazut asa ceva si nu cred ca exista...

#69
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 10.02.2011

 LordPhilips, on 3rd September 2010, 08:35, said:

Intrebarea din poll e clara pt. toata lumea(chiar si pt. manelisti). Votati!
OK. Mie nu-mi place discriminarea sau chestiile astea, in primul rand nu-mi place denumirea asta de ''manelisti''. Sint tot felu de oameni care asculta diferite chestii, iar printre astea si manele. Oamenii aia pot fi destepti sau prosti, buni sau rai, romani sau tigani, nu are nici un fel de legatura prostia cu muzica, ca oricum viata nu inseamna numa muzica si bum bum bum. Viata inseamna sa faci ce-ti place, de exemplu ceva sport sau alte chestii serioase nu numa sa stai sa asculti muzica si prostii. Care-si castiga existenta din asta si o fac bine, norocu lor ca asta-i viata. Eu de exemplu m-am saturat de muzica, da daca tot am boxele alea mari mai bag din cand in cand niste manele si populara. Manelele macar ma fac sa ma simt bine, mai un Sandu Ciorba mai ceva acolo, cand ascult chestiile astea din cand in cand ma simt bine. Chiar dau si chefuri dupa chefuri. In rest lasati prostiile cu fixismele si cu muzica si inteligenta. :naughty:

#70
softpedistul

softpedistul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2011

 Motanu13, on 3rd March 2011, 21:37, said:

OK. Mie nu-mi place discriminarea sau chestiile astea, in primul rand nu-mi place denumirea asta de ''manelisti''. Sint tot felu de oameni care asculta diferite chestii, iar printre astea si manele.

Asta-i ca și cum ai spune că nu există proști, neciopliți, ghiolbani sau mizerabili, din ideea că ar fi persoane cu „opinii diferite”.
Nuanța periorativă a unui termen este dată de caracteristicile comportamentale ale celor desemnați de acel termen.

#71
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,031
  • Înscris: 31.07.2007

 scrisit, on 3rd February 2011, 15:00, said:

Si rocku ce are inteligent in el?

In rock ii vorba despre ce gasesti in spatele aparentelor, despre mesaje politice si sociale, despre rahaturi servite frumos poleite si inghitite de multi. Are un mesaj, care poate fi unu' social, de revolta impotriva sistemului sau militeaza pt. schimbare. Bineanteles ca astea nu sunt universal valabile sau o trasatura definitorie a muzicii rock, insa le gasesti in cadrul ei. In cazu' manelelor io nu am auzit un mesaj asemanator, sau cat de cat cerebral. Asta face diferenta dintre manele si rock, asemanatoare cu aia dintre un rahat si o pancova.

#72
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008
C

Edited by johnnickelby, 03 March 2011 - 22:16.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate