Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Exista manelisti destepti?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
96 replies to this topic

Poll: Exista manelisti destepti? (189 member(s) have cast votes)

Ati intalnit vreodata un manelist destept?

  1. Da! Urasc discriminarea!!!111 (37 votes [19.58%])

    Percentage of vote: 19.58%

  2. Nu! "manelist destept"=oximoron (108 votes [57.14%])

    Percentage of vote: 57.14%

  3. io is manelist ji is cel m@y dejt3pt d l mn din sat (14 votes [7.41%])

    Percentage of vote: 7.41%

  4. Ce-i ala "manelist"? (12 votes [6.35%])

    Percentage of vote: 6.35%

  5. Ejty un c0c@l@r! (18 votes [9.52%])

    Percentage of vote: 9.52%

Vote

#19
Kamadai

Kamadai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 31.08.2010

View PostLordPhilips, on 3rd September 2010, 10:42, said:

Ai vazut vreodata un incult destept?
Ai vazut vreodata un prost cultivat?

Da, Becali! Este un incult extraordinar de destept. Destept in afaceri, in japca / inselaciuni / aroganta sau tot ceea ce face. Repet: destept, nu inteligent.

@LordPhilips - nu tata, doar dadeam un exemplu de desteptaciune din partea lor.

Later edit: darkangelo, buna dimineata! cum fu cafeaua?

Edited by Kamadai, 03 September 2010 - 09:46.


#20
teo15

teo15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 875
  • Înscris: 10.09.2009

View PostKamadai, on 3rd September 2010, 10:43, said:

Da, Becali! Este un incult extraordinar de destept.
M-ai lasat  :blink:  :surprise:

#21
LordPhilips

LordPhilips

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 09.03.2009

View PostKamadai, on 3rd September 2010, 10:43, said:

Da, Becali! Este un incult extraordinar de destept. Destept in afaceri, in japca / inselaciuni / aroganta sau tot ceea ce face. Repet: destept, nu inteligent.
Domnul Becali, trimisu' lu' Doamne Doamne pe Pamant, nu este destept, ci viclean. Adica a reusit sa se imbogateasca pacalind niste prosti mai prosti ca el :).

#22
Kamadai

Kamadai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 31.08.2010
Deci e o problema daca nu se simte diferenta intre a fi destept si orice altceva ce tine de inteligenta.

Destept presupune ca a fost capabil, hot, viclean, siret, la dus mintea sa faca ceva. Iar pur din punct de vedere financiar, poti spune ca nu a fost destept? Pai tu de ce nu ai facut?

View PostLordPhilips, on 3rd September 2010, 10:50, said:

Domnul Becali, trimisu' lu' Doamne Doamne pe Pamant, nu este destept, ci viclean. Adica a reusit sa se imbogateasca pacalind niste prosti mai prosti ca el :).

Pai corect, deci a fost mai destept decat altii...

Edited by Kamadai, 03 September 2010 - 09:52.


#23
LordPhilips

LordPhilips

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 09.03.2009
DE?TÉPT ~eáptă (~ép?i, ~épte) 1) ?i substantival Care văde?te de?teptăciune; cu capacită?i intelectuale deosebite; inteligent.
http://dexonline.ro/definitie/destept
Asta inteleg eu prin "destept".

Edited by LordPhilips, 03 September 2010 - 09:53.


#24
Kamadai

Kamadai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 31.08.2010
Pacat e ca ai selectat doar ce iti place de acolo ... nu e obligatoriu sa se incadreze in absolut toate caracteristicile notiunii "destept".

  DE?TÉPT, DE?TEÁPTĂ, de?tep?i, de?tepte, adj. 1. Care nu doarme; treaz. ? Trezit din letargie, dintr-o stare de amor?eală. 2. (Adesea substantivat) Care în?elege cu u?urin?ă ?i exact ceea ce cite?te, aude, vede; ager la minte, inteligent. ? (Fam.) ?iret, viclean, ?mecher. ? Lat. de-excitus.


DE?TÉPT ~eáptă (~ép?i, ~épte) 1) ?i substantival Care văde?te de?teptăciune; cu capacită?i intelectuale deosebite; inteligent. 2) iron. Care se orientează cu pricepere în orice situa?ie, trăgând foloase; hâtru; viclean; ?iret; ?mecher. 3) rar Care nu doarme; treaz. /<lat. deexcitus

EXTRAS:

Care se orientează cu pricepere în orice situa?ie, trăgând foloase; hâtru; viclean; ?iret; ?mecher.

E, se potiveste cu Becali?

Edited by Kamadai, 03 September 2010 - 09:56.


#25
LordPhilips

LordPhilips

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 09.03.2009
Man, eu la asta m-am gandit cand am folosit cuvantul "destept". De acum incolo se va discuta folosind semnificatia respectiva! Capisci?

#26
Kamadai

Kamadai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 31.08.2010
Pai se incadreaza fix in tiparele notiunii de "destept".

EXTRAS:

Care se orientează cu pricepere în orice situa?ie, trăgând foloase; hâtru; viclean; ?iret; ?mecher.

Deci, nu sunt adeptul lui Becali. Il consider incult, incoerent, confuz, fara bun simt, cu un grad foarte ridicat de grandomanie, lipsit de educatie si tot ce vreti voi. Nu imi place sa il vad si sa il aud... Nu ma intereseaza de el, de fratii lui, de verii lui, de copiii lui si de nepotii lui, cu toate ca am fost vecin cu un prost de nepot de-al lui care statea in Carefour cu ochelarii de soare pe ochi, adica maxim de cocalar... Pur si simplu am spus ca se incadreaza in anumite aspecte ale notiunii...

Si lista poate continua cu oameni lipsiti de inteligenta, asa dar si prin urmare oameni care nu sunt inteligenti, dar au fost foarte destepti in ceea ce au facut si se incadreaza in anumite caracteristici ale cuvantului "destept"...

Traian Basescu - destept in arta manipularii, doar un exemplu...

Elena Udrea - desteapta prin simplul fapt ca a stiut ce sa faca sa isi atinga interesele...

Iuliu Muresan de la CFR Cluj - un medic, ca e medic la origine, care a fost destept si nu a stat la mila statului sa il plateasca si a intrat in fotbal unde castiga cat toti medicii din orasul lui la un loc...

Edited by Kamadai, 03 September 2010 - 10:02.


#27
LordPhilips

LordPhilips

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 09.03.2009
Notiunea "destept" are mai multe sensuri. Eu cand am initiat acest topic am avut in minte urmatoarea semnificatie: DE?TÉPT ~eáptă (~ép?i, ~épte) 1) ?i substantival Care văde?te de?teptăciune; cu capacită?i intelectuale deosebite; inteligent. Can we move on?

#28
costaan

costaan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,683
  • Înscris: 04.01.2005
în subconștientul nostru, la hurtă suntem toți maneliști... ați votat cei mai tolomaci conducători existenți pe plaiul mioristic al rromaniei. Apoi, ei s-au ales între ei, ne-au ciuntit limba, ne-au tocit spiritul patriot... ca la sfîrșit să ne îndrume a părăsi țara cum fac țiganii(întorcîndu-se cu bani pentru BIP... noroc de ei...căpșunarii nu se mai întorc)).
Maneliștii sunt cei mai 'teligenți... noi în prostia noastră, încercăm lamentabi a-i maimuțări... dar uitînd a ne reveni și maimuțăreala o ridicăm la rang de virtute.
'nu te lupta cu un prost' se zice... din păcate încercînd să-i deșteptăm... ''ne-au făcut'' (ca ei).
Unul din dictoancele mele preferate este ''pumnii mei minte nu are''

Edited by costaan, 03 September 2010 - 10:08.


#29
Kamadai

Kamadai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 31.08.2010
@LordPhilips - Foarte ok, inteleg ce vrei tu...

Si atunci te rog sa fii si mai explicit si sa imi spui cum se incadreaza inteligenta / desteptaciunea despre care vorbesti si care sunt criteriile dupa care incadram...

Si stii de ce spun asta, pentru ca iti dau un simplu exemplu: ...

Sa zicem ca exista un manelist absolvent de drept ... ai sa spui ca nu e destept sau nu e inteligent pentru ca oricine face facultatea. Sunt complet de acord, am zis si mai sus...

Atunci te intreb, care sunt criteriile?

Pentru ca logic ar fi nu sa alegi doar anumite aspecte din explicatia cuvantului "destept" ci sa lasi intreaga tipologie a notiunii, si in functie de exemplele noastre, sa le incadram in una sau mai multe dintre caracteristici, bineinteles insotite de argumentari.

Pfuai, am devenit asemenea lui Cornel Dinu in limbaj.

Edited by Kamadai, 03 September 2010 - 10:09.


#30
mith999

mith999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 16.10.2008

View PostLordPhilips, on 3rd September 2010, 10:31, said:

Va rog sa nu-mi veniti cu argumentul "e student fratzik!!!1111", nu are nicio relevanta. In zilele noastre tot prostu' ajunge sa termine o facultate.
Aia cu olimpicu' e intr-adevar o enigma. Poti sa detaliezi putin?
Adica tipu e super la toate materiile, mie odata mi-a explicat niste chestii la fizica pe care nici de la profesor nu le-am inteles. Oricum nu e genu cu cercel sau sa tina sa aiba haine de firma(cu toate ca a avut odata paru vopsit blond cu picatele  :rolleyes: ), dar prefera manele si house in locul altei muzici, plus ca e intr-un anturaj de cocalari.

In rest nu cred ca exista asa ceva, adica ma gandesc si eu ca daca te duce oleaca mintea iti dai si tu seama ca toate sunt niste imitatii proaste si promoveaza incultura ... my opinion.

#31
LordPhilips

LordPhilips

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 09.03.2009
Dpmdv un om destept/inteligent trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:
- sa fie cultivat, oarecum erudit.
- cultura muzicala solida(adica fara prea multe lalaieli comerciale)
- sociabil, capabil sa participe la o dezbatere de idei.
- capabil sa-si sustina punctul de vedere.
- cultura cinematografica solida(din nou, fara prea multe lalaieli comerciale).
- sa aiba pasiuni/hobby-uri ce implica si activitate intelectuala.

#32
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,258
  • Înscris: 04.05.2006

View PostLordPhilips, on 3rd September 2010, 10:42, said:

1.Ai vazut vreodata un incult destept?
2.Ai vazut vreodata un prost cultivat?

1. Da. Multi
2. Nu. E si greu. Dar totusi, am vazut oameni cultivati care sunt mai putin destepti decat altii din categoria 1. Si totusi, prin mai putin destept, se poate intelege si prost :).

Quote

Dpmdv un om destept/inteligent trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:

Atunci cand faci un chestionar, trebuie ori sa faci referire la intelesul larg al caracteristicii despre care vrei sa afli un raspuns, ori sa informezi foarte bine, din start potentialii respondenti, asupra intelesului pe care tu i-l atribui respectivei caracteristici.
Faptul ca asa definesti tu desteptaciunea, nu inseamna ca asa e definita ea la modul general...intelegi?

Dpmdv, toate astea:
"- sa fie cultivat, oarecum erudit.
- cultura muzicala solida(adica fara prea multe lalaieli comerciale)
- sociabil, capabil sa participe la o dezbatere de idei.
- capabil sa-si sustina punctul de vedere.
- cultura cinematografica solida(din nou, fara prea multe lalaieli comerciale).
- sa aiba pasiuni/hobby-uri ce implica si activitate intelectuala."

sunt caracteristici ale intelectualului, nu ale desteptului (in sensul ca desteptaciunea nu este conditie suficienta, doar necesara)

Edited by richelieu, 03 September 2010 - 10:22.


#33
Kamadai

Kamadai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 31.08.2010

View PostLordPhilips, on 3rd September 2010, 11:14, said:

Dpmdv un om destept/inteligent trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:
- sa fie cultivat, oarecum erudit.
- cultura muzicala solida(adica fara prea multe lalaieli comerciale)
- sociabil, capabil sa participe la o dezbatere de idei.
- capabil sa-si sustina punctul de vedere.
- cultura cinematografica solida(din nou, fara prea multe lalaieli comerciale).
- sa aiba pasiuni/hobby-uri ce implica si activitate intelectuala.


Vezi, acum mai vii de acasa... Se schimba lucrurile. Mai putin cultura cinematografica si cea muzicala, nu e relevant. Astea le poti incadra la hobby.

Edited by Kamadai, 03 September 2010 - 10:24.


#34
djl

djl

    Resursele sunt făcute pt. a fi consumate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,120
  • Înscris: 13.06.2004
Există și așa ceva, dar sunt foartre puțini.

#35
LordPhilips

LordPhilips

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 09.03.2009
@richelieu, ai dreptate, trebuia sa spun de la bun inceput ce inteleg prin "destept". Rog un moderator sa-mi modifice primul post si sa puna criteriile enuntate mai sus.

#36
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,258
  • Înscris: 04.05.2006
Ok, in sensul asta, nu...nu am intalnit niciunul :).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate