Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Cu masina, spre Turcia

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
14151 replies to this topic

Poll: IMPORTANT (20 member(s) have cast votes)

Chestionarul e fictiv, doar pt a tine anuntul in capul fiecarei pagini. Va rog sa nu votati in el !

  1. Mai sus este topic PINNED dedicat taxelor de drum. (7 votes [35.00%])

    Percentage of vote: 35.00%

  2. Topicul se numeste "HGS / OGS in Turcia - mic ghid". (13 votes [65.00%])

    Percentage of vote: 65.00%

Vote Guests cannot vote

#7651
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,241
  • Înscris: 22.04.2005
Eu am ajuns bine in Istanbul. Drumul a fost foarte usor cu exceptia unui tronson din Bulgaria si anume 906 care incepe din Dyulino si tine aproximativ 50 de KM pana in Burgas. Un drum de 50 KM care nu face altceva decat sa provoace nervi si timp pierdut, plin de gropi si culmea prostiei au mai pus si niste damburi imense prin unele sate ca si cum ai putea sa mergi cu mai mult de 50km/h. Exista o alternativa pentru a evita acest drum?
In Istanbul am cumparat HGS de la oficiul postal - ptt iar suma minima este de 57 Lire - atat mi-a cerut si mi-a spus ca mai putin nu se poate.

#7652
terner

terner

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,323
  • Înscris: 02.06.2009
Acum 3 ani cand am luat eu Hgs-ul era minim 50. S-o mai fi scumpit putin.

#7653
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,690
  • Înscris: 17.01.2008
Daca ai primit bon pentru toata suma, nu te-a țepuit..

#7654
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,690
  • Înscris: 17.01.2008
Ar fi bine de stiut faptul ca tariful de trecere pe podul YSS a cescut de la 37 lire la 45 lire. Justificarea ar fi cresterea cursului valutar.

#7655
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,595
  • Înscris: 13.06.2005
intre Istanbul si Ankara unde-ar merge facuta o pauza?
obiectiv interesant / ceva oras cu centru frumos / loc de luat masa mai de neratat....sau altceva....

merci

Posted Image sper sa nu sara careva ca nu e locul potrivit Posted Image

Later edit:
cursul lirei care mai este, vad ca la o rezervare pe booking daca aleg pretul in euro respectiv in TL iese din calcul 3,958 Tl/Euro (ca si google), dar care e efectiv la case....

Edited by dansysro, 05 June 2017 - 15:24.


#7656
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,241
  • Înscris: 22.04.2005
eu cel mai bun curs l-am gasit in grand bazar cu 1 Euro = 3,96 TL
in rest cam peste tot este 1 Euro = 3,85 TL

#7657
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,595
  • Înscris: 13.06.2005
Merci,
in cazul asta probabil e mai bine sa platesc cat mai mult cu cardul....

#7658
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,241
  • Înscris: 22.04.2005

 dansysro, on 06 iunie 2017 - 09:09, said:

Merci,
in cazul asta probabil e mai bine sa platesc cat mai mult cu cardul....
Depinde unde mergi si ce anume vrei sa cumperi. Sunt multe locuri unde nu ai posibilitatea sa achiti cu cardul - vb. de Istanbul...restul nu stiu.

Edited by Y0samiteSam, 06 June 2017 - 12:12.


#7659
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,501
  • Înscris: 19.04.2009

 dansysro, on 05 iunie 2017 - 15:19, said:

intre Istanbul si Ankara unde-ar merge facuta o pauza?
obiectiv interesant / ceva oras cu centru frumos / loc de luat masa mai de neratat....sau altceva....

merci

Posted Image sper sa nu sara careva ca nu e locul potrivit Posted Image

Later edit:
cursul lirei care mai este, vad ca la o rezervare pe booking daca aleg pretul in euro respectiv in TL iese din calcul 3,958 Tl/Euro (ca si google), dar care e efectiv la case....


Bolu. Dar vreti ceva verde :)

 dansysro, on 05 iunie 2017 - 15:19, said:

intre Istanbul si Ankara unde-ar merge facuta o pauza?
obiectiv interesant / ceva oras cu centru frumos / loc de luat masa mai de neratat....sau altceva....

merci

Posted Image sper sa nu sara careva ca nu e locul potrivit Posted Image

Later edit:
cursul lirei care mai este, vad ca la o rezervare pe booking daca aleg pretul in euro respectiv in TL iese din calcul 3,958 Tl/Euro (ca si google), dar care e efectiv la case....


Bolu. Dar vreti ceva verde :)

#7660
mariusbacan

mariusbacan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 23.10.2012
Buna seara! In 2 saptamani plec in Antalya cu auto propriu. Daca sunteti amabili, cei care au fost recent, puteti recapitula pasii pe care trebuie sa-i urmez pana la destinatie? Ruta, taxe etc. Va raman recunoscator! Multumesc!

#7661
vip72

vip72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 08.06.2007
Salutare tuturor! Cine a fost de curand in turcia si a cumparat stickerul acela de autostrada, cat a costat? Pe site-ul MAE roman spune ca este 30 lire minim de incarcare si 5 lire stickerul in sine, iar aici pe forum spunea cineva de ceva de genul 57 lire minum. Multumesc

Edited by vip72, 11 June 2017 - 10:09.


#7662
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,501
  • Înscris: 19.04.2009
57₺ Costa acum.


MAE aberează in multe situații.

Edited by Lex404, 11 June 2017 - 11:09.


#7663
mariusbacan

mariusbacan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 23.10.2012
Si de unde se cumpara? Cineva zicea ca nu poti sa o iei de la inceputul autostrazii Edirne-Istanbul.

#7664
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,501
  • Înscris: 19.04.2009
De la oficiile poștale când ajungi in Istanbul sau

https://hgsmusteri.p...r/mobil/hgs.jsf


Cică l-a folosit cineva. Eu nu știu exact cum funcționează, nu ai mai avea nevoie de Sticker.

Acum din experiența personală pot să-ți spun ca la anumite chestii online in Turcia nu poți folosi cardul românesc

#7665
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 02.02.2009

 mariusbacan, on 12 iunie 2017 - 10:15, said:

Si de unde se cumpara? Cineva zicea ca nu poti sa o iei de la inceputul autostrazii Edirne-Istanbul.

Bineînțeles ca o poți cumpăra de la întrarea autostrăzii.
Oprești înainte de bariere, îți iei pașaportul și certificatul mașinii, traversezi pe cealaltă parte și intri în clădirea alba(e inscripționat cu HGS)

#7666
sarojna

sarojna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 10.07.2007
La intrare pe Autostrada O3 la Edirne opresti masina inainte de bariere, traversezi pe partea cealalta si este o cladire cu galben. Acolo se cumpara sticker-ul, dar dupa cate stiu merge doar cu cash (asa era acum 2 ani).
Uite asta este cladirea: https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro

Edited by sarojna, 13 June 2017 - 07:27.


#7667
sarojna

sarojna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 10.07.2007

 mariusbacan, on 10 iunie 2017 - 22:43, said:

Buna seara! In 2 saptamani plec in Antalya cu auto propriu. Daca sunteti amabili, cei care au fost recent, puteti recapitula pasii pe care trebuie sa-i urmez pana la destinatie? Ruta, taxe etc. Va raman recunoscator! Multumesc!
Aici ai traseul pe care am mers vre-o 5 ani la rand: https://www.google.r...2!4m1!3e0?hl=ro
La Aksu iti faci traseul dupa cum ai rezervat hotelul: La dreapta spre Antalya si la stanga spre Alanya.

Fata de acum 2 ani au mai aparut si alte Rute , atat prin Bugaria cat si prin Turcia. Sau mai deschis vre-o 2 poduri si un tunel (la Istambul).
Anul acesta fac pass si nu merg in Turcia, dar daca as merge as evita Istambulul si as merge pe traseul de aici: https://www.google.r...0!1m0!3e0?hl=ro
Fiecare este liber sa-si aleaga ruta care o considera ca ar fi cea mai comoda.

#7668
BOGDANLIVIU1980

BOGDANLIVIU1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 26.01.2017
Dupa cum bine se vede si pe imaginea de la google maps sa traversezi de pe o parte pe alta, la intrare pe Autostrada O3 la Edirne, sa platesti cardul HGS este aproape imposibil. Din pacate este o informatie aproape gresita. Cine doreste sa faca slalom printre masini si garduri cu sarma ghimpata, sa mai dea si nas in nas cu politia poate incerca. Cel mai bine si corect fara bataie de cap se poate plati sticker-ul la iesire de pe autostrada unde oficiul postal este pe sensul de mers. Cine merge spre KUSADASI  nu are de platit autostraada decat la iesirea spre Aydin

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate