Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Cu masina, spre Turcia

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
14135 replies to this topic

Poll: IMPORTANT (20 member(s) have cast votes)

Chestionarul e fictiv, doar pt a tine anuntul in capul fiecarei pagini. Va rog sa nu votati in el !

  1. Mai sus este topic PINNED dedicat taxelor de drum. (7 votes [35.00%])

    Percentage of vote: 35.00%

  2. Topicul se numeste "HGS / OGS in Turcia - mic ghid". (13 votes [65.00%])

    Percentage of vote: 65.00%

Vote Guests cannot vote

#7633
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 02.02.2009

View Postflorinbad, on 29 mai 2017 - 17:02, said:

Aveti nevoie de sticker-ul HGS. Il luati la intrarea pe autostrada sau la orice oficiu postal din traseul Edirne-Istanbul si il incarcati cu 25 de lire turcesti si este de ajuns dus-intors.

Nu îți ajung 25 lire.

Edirne - Istanbul 9.5 lire
Trecerea în partea asiatica 7.5 lire.
Porțiunea de autostrada din partea asiatica 2.75 lire.
Per total, dus întors în jur de 32 lire

#7634
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
avand in vedere ca nu este o suma mare o da pun 40 de lire ca sa fiu sigur.
Aveti idee cam la ce ora trebuie sa plec din Mangalia ca sa nu prind toata aglomeratia din Istanbul.

#7635
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Y0samiteSam a spus ca doreste sa ajunga la Istanbul. Atât. De aceea nu am pus in calcul si partea asiatica.

View PostY0samiteSam, on 30 mai 2017 - 08:59, said:

Aveti idee cam la ce ora trebuie sa plec din Mangalia ca sa nu prind toata aglomeratia din Istanbul.
Nu conteaza, indiferent de ora aglomeratia este la ea acasa. Nervi tari sa ai ca in rest...

#7636
AndreiR-D

AndreiR-D

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 18.07.2016

View PostBOGDANLIVIU1980, on 30 mai 2017 - 07:22, said:

Buna ziua
Ca un bun turist ce sunt am cumparat stikerul HGS inca de la introducerea lui prin 2013. Si m-am gandit eu sa nu-l lipesc pe parbriz sa nu se detelioreze si sa pot sa il folosesc mult timp avand in vedere ca fac cam 2 drumuri pe an in Turcia. Evident dupa primul drum l-am PIERDUT. Am zis asta este cumpar altul. La urmatorul drum traversez autostrada si barierele la intrare pe autostrada (GRESIT - se poate achizitiona si la iesire de pe autostrada pe sensul de mers sau dupa cum bine au spus alti colegi se poate lua in decurs de 7 zile). Ajung la biroul posta PTT  cu pasaportul si talonul in dinti incep sa dau din maini HGS - HGS, TURCUL OK - OK dau talonul si pasapotul turcul in continuare OK - OK. Eu hgs - hgs el OK OK. Vede turcul ca nu se intelege cu mine scoate la imprimanta un extras de cont  in care arata ca inca mai am vro 25 de TRY. Explic ca nu mai am stikerul el OK. Plec petrec o vacanta frumoasa. Ajung acasa incerc sa elucidez misterul. Fac cont pe https://hgsmusteri.ptt.gov.tr/hgs.jsf unde aflu ca din cont se trag bani la trecerea printre bariere si fara stikerul din geam, numarul masinii fiind de ajuns. Au urmat cativa ani in care am monitorizat contul pe situl mai sus mentionat de fiecare data am fost inregistrat doar cu numarul masinii. Ex: un drum Kusadasi si retur costa pe autostrada 2,75 TRY  x 2 .
Asa ca drum bun si vacanta placuta.
Poate cineva sa ne spuna totusi starea recenta a drumulul Razgard - TARGOVISHTE

Cum ai reusit sa faci cont?
Ce ai trecut aici : (*) T.C. Kimlik / Vergi No ?

#7637
BOGDANLIVIU1980

BOGDANLIVIU1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 26.01.2017
https://hgsmusteri.p...r/hgs.jsf#login

Attached Files



#7638
AndreiR-D

AndreiR-D

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 18.07.2016

View PostBOGDANLIVIU1980, on 30 mai 2017 - 09:57, said:


Eu intrebam cum ai reusit sa te inregistrezi pentru ca am vazut ca imi cerere cod fiscal sau id number pentru a putea deschide un cont.

#7639
BOGDANLIVIU1980

BOGDANLIVIU1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 26.01.2017
Eu am folosit numarul pasaportului si adresa de mail

#7640
AndreiR-D

AndreiR-D

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 18.07.2016

View PostBOGDANLIVIU1980, on 30 mai 2017 - 10:52, said:

Eu am folosit numarul pasaportului si adresa de mail
Mersi frumos!

#7641
terner

terner

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,323
  • Înscris: 02.06.2009
Va salut! Din 2014 am lipit sticker-ul HGS pe parbriz, sticker care m-a costat la vremea respectiva 50 de lire. Mentionez faptul ca l-am achizitionat de la intrarea in Istanbul, pentru ca la intrarea pe autostrada Edirne-Istanbul nu l-am gasit. Ideea este ca nu mai stiu cat am pe el? Pot afla cumva? Sau doar cand voi trece de o bariera?
De asemenea intentionez sa plec in zona Antalya, iar cazarea intermediara o voi face in zona Kutahya, asadar la aproximativ 300 km dincolo de Istanbul. Tinand cont de faptul ca voi pleca din Bucuresti undeva in jurul orei 5.00 ce traseu imi recomandati pana la cazarea intermediara? Din cate vad pe google maps, traseul prin Bulgaria, ar fi mai rapid prin Veliko Tarnovo - Yambol decat pe Razgrad-Targoviste-Kotel-Yambol, chiar daca e putin mai lung. Pe unde ar trebui sa ies de pe autostrada in apropierea Istanbul-ului?
Va multumesc anticipat!

Edited by terner, 30 May 2017 - 16:20.


#7642
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 17.01.2008
Vezi cateva postari mai sus, am scris si eu si alti colegi.
De pe autostrada iesi la Adapazary si mergi pe D650 pana in Kutahya, hotel Grand Cinar cumva?
Ai drum expres dar nu exagera cu viteza... si nu te baza pe faptul ca esti strain, si imun in fata politistilor turci.

#7643
sarojna

sarojna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 10.07.2007
Salut tuturor,
aici aven starea drumurilor prin Bulgaria (online) http://www.roads-bg.eu/#
Drumuri bune tuturor

View Postterner, on 30 mai 2017 - 16:12, said:

Va salut! Din 2014 am lipit sticker-ul HGS pe parbriz, sticker care m-a costat la vremea respectiva 50 de lire. Mentionez faptul ca l-am achizitionat de la intrarea in Istanbul, pentru ca la intrarea pe autostrada Edirne-Istanbul nu l-am gasit. Ideea este ca nu mai stiu cat am pe el? Pot afla cumva? Sau doar cand voi trece de o bariera?
De asemenea intentionez sa plec in zona Antalya, iar cazarea intermediara o voi face in zona Kutahya, asadar la aproximativ 300 km dincolo de Istanbul. Tinand cont de faptul ca voi pleca din Bucuresti undeva in jurul orei 5.00 ce traseu imi recomandati pana la cazarea intermediara? Din cate vad pe google maps, traseul prin Bulgaria, ar fi mai rapid prin Veliko Tarnovo - Yambol decat pe Razgrad-Targoviste-Kotel-Yambol, chiar daca e putin mai lung. Pe unde ar trebui sa ies de pe autostrada in apropierea Istanbul-ului?
Va multumesc anticipat!

Anul acesta fac pas si nu merg in Antalya. Dar daca as pleca as alege sa evit Istambulul.
As merge pe traseul Edirne-Kesan-Gelibolu (trecere cu bac la Lapseki)-Bandirnma-Bursa-Kutahya- ...............Antalia (https://www.google.r...2!4m1!3e0?hl=ro )
Am fost in 2013 la Kusadasi si am mers pe portiunea Gelibolu -Bandirnma-Manisa-Izmir (drum foarte ok).astfel am eliminat trecerea prin toate oraselele de pe costa marii EGEE spre Izmir (mai ales portiunea MENEMEN)

Edited by sarojna, 31 May 2017 - 09:10.


#7644
terner

terner

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,323
  • Înscris: 02.06.2009

View Postsarojna, on 31 mai 2017 - 09:08, said:

Salut tuturor,
aici aven starea drumurilor prin Bulgaria (online) http://www.roads-bg.eu/#
Drumuri bune tuturor



Anul acesta fac pas si nu merg in Antalya. Dar daca as pleca as alege sa evit Istambulul.
As merge pe traseul Edirne-Kesan-Gelibolu (trecere cu bac la Lapseki)-Bandirnma-Bursa-Kutahya- ...............Antalia (https://www.google.r...2!4m1!3e0?hl=ro )
Am fost in 2013 la Kusadasi si am mers pe portiunea Gelibolu -Bandirnma-Manisa-Izmir (drum foarte ok).astfel am eliminat trecerea prin toate oraselele de pe costa marii EGEE spre Izmir (mai ales portiunea MENEMEN)

E tentant si traseul tau. Drumul de la Lapseki la Bandirma este bun? Se circula pe plat sau sunt oarece serpentine? Singurul inconvenient este ferry, se poate pierde 1 ora sau chiar mai mult la el. Tind sa cred ca voi ajunge la Gelibolu undeva in jurul ore 15.00. Asta inseamna ca, in cazul fericit, undeva la 15.45-16.00, as "ateriza" la Lapseki. De la Lapseki la Kutahya as mai face cca. 5 ore fara eventualele opriri. Multumesc!

#7645
sarojna

sarojna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 10.07.2007

View Postterner, on 31 mai 2017 - 14:46, said:


E tentant si traseul tau. Drumul de la Lapseki la Bandirma este bun? Se circula pe plat sau sunt oarece serpentine? Singurul inconvenient este ferry, se poate pierde 1 ora sau chiar mai mult la el. Tind sa cred ca voi ajunge la Gelibolu undeva in jurul ore 15.00. Asta inseamna ca, in cazul fericit, undeva la 15.45-16.00, as "ateriza" la Lapseki. De la Lapseki la Kutahya as mai face cca. 5 ore fara eventualele opriri. Multumesc!
Este bun si plat. In timp ce mergi cu ferry te mai odihnesti.

#7646
terner

terner

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,323
  • Înscris: 02.06.2009
Mda...si scap si de Hgs. Vad ca nu sunt autostrazi pana in Antalya.

#7647
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 17.01.2008
Cred ca iti dai seama care este diferenta intre a merge 400 km pe autostrada si a merge aceiasi distanta pe drumuri nationale/expres (care aduc cu autostrăzile dar nu sunt)...

#7648
terner

terner

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,323
  • Înscris: 02.06.2009
Hmm...diferente nu prea sunt. Pe express nu am mers niciodata sub 120 km/h iar autostrada Edirne-Istanbul e plina de tiruri, iar la un moment dat chiar se face pe 2 benzi, de asta si aglomeratie.

#7649
marieryro

marieryro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 03.04.2006
Vad tot felul de discutii pe unde sa mergi prim Istanbul. Eu stiu ca in decembrie 2016 s-a deschis si tunelul Avrasia. Pe acolo mi se pare cel mai liber din ce vad pe google. Stie cineva ce taxe sunt?

#7650
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 02.02.2009
19 lire

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate