Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Cu masina, spre Turcia

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
14145 replies to this topic

Poll: IMPORTANT (20 member(s) have cast votes)

Chestionarul e fictiv, doar pt a tine anuntul in capul fiecarei pagini. Va rog sa nu votati in el !

  1. Mai sus este topic PINNED dedicat taxelor de drum. (7 votes [35.00%])

    Percentage of vote: 35.00%

  2. Topicul se numeste "HGS / OGS in Turcia - mic ghid". (13 votes [65.00%])

    Percentage of vote: 65.00%

Vote Guests cannot vote

#7615
BOGDANLIVIU1980

BOGDANLIVIU1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 26.01.2017
BUNA ZIUA
Stie cineva ceva nou de portiunea de drum cu probleme dintre RAZGARD - TARGOVISHTE?
Lucrari incepute de reparatii? Cum arata dupa iarna care a trecut? La sfarsitul anului 2016 arata destul de jaalnic.

#7616
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,721
  • Înscris: 02.02.2009

View PostBOGDANLIVIU1980, on 18 mai 2017 - 07:25, said:

BUNA ZIUA
Stie cineva ceva nou de portiunea de drum cu probleme dintre RAZGARD - TARGOVISHTE?
Lucrari incepute de reparatii? Cum arata dupa iarna care a trecut? La sfarsitul anului 2016 arata destul de jaalnic.

Porțiunea aferenta județului Razgrad este mai proasta decât anul trecut.
Cel puțin înainte de giratoriu.

View Postdansysro, on 17 mai 2017 - 18:38, said:

mica cerere... sigur am vazut undeva ceva informatii da nu mai dau de ele ...

traversare Istanbul (spre Ankara), pe unde e mai rapid
(sfarsitul lui Iunie, luni sau marti pe la 6-8 seara)

Te sfãtuiesc ca sã ieși de pe autostrada în zona Selimpasa, apoi sa mergi cãtre Arnavutkoy și sa intri pe portiunea de autostrada care duce cãtre cel de-al treilea pod.
Altfel, sa folosești traseul clasic....
Mai bine nu.
Ca fapt divers, în data de 17 aprilie am fãcut ultimii 8 km de autostrada de la întrarea în Istanbul în o ora și patruzecisicinci minute.
Voi încerca atunci când voi ajunge la un calculator sa pun un traseu alternativ

#7617
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008
Daca incercati sa traduceti ceeace scrie in anunt, veti intelege ca politia turca incepe un experiment, as zice eu, de a sactiona vehiculele care depasesc viteza legala pe autostrada. Determinarea se face printr-un calculul intre ora de intrare si ora de iesire, distanta fiind cunoscuta. Se determina astfel o viteza medie, care nu trebuiesa fie mai mare decat viteza legala....
Poate voi intelegeti altceva....
Sa dezbatem...

Attached File  uploadfromtaptalk1495123604177.jpg   95.12K   37 downloads

#7618
doruletz75

doruletz75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 15.07.2007

View Postdanutzu_1069, on 18 mai 2017 - 18:10, said:

Daca incercati sa traduceti ceeace scrie in anunt, veti intelege ca politia turca incepe un experiment, as zice eu, de a sactiona vehiculele care depasesc viteza legala pe autostrada. Determinarea se face printr-un calculul intre ora de intrare si ora de iesire, distanta fiind cunoscuta. Se determina astfel o viteza medie, care nu trebuiesa fie mai mare decat viteza legala....
Poate voi intelegeti altceva....
Sa dezbatem...

Attachment tapatalk_1495123461385.jpeg


Calatoresc de multi ani in interes de afaceri in zona Izmir , atata timp cat nu esti oprit si sanctionat nu ai ce s-a patesti . Din cate stiu de la partenerul meu, sunt camere fixe functionale de vigneta si radar pe toate drumurile europene ale lor dar avand  placute de inmatriculare din U.E poti sa-ti faci de cap :) nu vin amenzi acasa . Nu faceti acelasi lucru in Bulgaria sunt Stan patitul , am primi amenda de radar camera fixa dupa 7 luni din zona Targoviste

#7619
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008
Eu zic sa nu va bazati pe ce a fost in trecut. Multe se pot schimba... Crezi ca banii de la tine nu sunt bineveniti?

#7620
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,595
  • Înscris: 13.06.2005

View Postdansysro, on 17 mai 2017 - 18:38, said:

mica cerere... sigur am vazut undeva ceva informatii da nu mai dau de ele ...

traversare Istanbul (spre Ankara), pe unde e mai rapid
(sfarsitul lui Iunie, luni sau marti pe la 6-8 seara)

View Postdcr, on 17 mai 2017 - 20:12, said:

La ora aia este groaznic in Istanbul, pe poduri. De regula, cu cat mai indepartat de centru cu atat mai bine. Poti sa iei in calcul si noul pod, cel mai indepartat

View Posteumorocanosul, on 18 mai 2017 - 10:25, said:


Te sfătuiesc ca să ieși de pe autostrada în zona Selimpasa, apoi sa mergi către Arnavutkoy și sa intri pe portiunea de autostrada care duce către cel de-al treilea pod.
Altfel, sa folosești traseul clasic....
Mai bine nu.
Ca fapt divers, în data de 17 aprilie am făcut ultimii 8 km de autostrada de la întrarea în Istanbul în o ora și patruzecisicinci minute.
Voi încerca atunci când voi ajunge la un calculator sa pun un traseu alternativ

Merci de raspunsuri :)
Pana la urma am modificat programul. Initial voiam cazare dincolo de Istanbul (zona Gebze) dar o sa iau inainte (zona Silivri)
A doua zi plec cand am chef (11-12-13) in ideea sa ajung pe la 17-18 in Ankara.
Deci iau podul cel mai nordic, daca nu mai sunt alte recomandari pe aceasta reprogramare....

#7621
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,415
  • Înscris: 30.04.2008

View Postdansysro, on 18 mai 2017 - 21:26, said:

Pana la urma am modificat programul. Initial voiam cazare dincolo de Istanbul (zona Gebze) dar o sa iau inainte (zona Silivri)
A doua zi plec cand am chef (11-12-13) in ideea sa ajung pe la 17-18 in Ankara.
Deci iau podul cel mai nordic, daca nu mai sunt alte recomandari pe aceasta reprogramare....
Daca te vei caza inainte de Istanbul (zona Silivri), de unde, eu te sfatuiesc sa pleci spre Istanbul intre orele 02:30-03:00 dimineata, incat sa traversezi chiar si cel mai "central" pod (Boğaziçi Köprüsü) intre orele 04:00-04:30 dimineata. Eu am aplicat acest orar de traversare a podului de zeci de ori fara a ma confrunta cu nici un fel de "trafic intens", mai degraba pot afirma ca era destul de pustiu atat pe pod cat si prin Istanbul.
In acest fel vei evita sa ajungi si in Ankara la ore cu trafic intens.

Edited by w140, 18 May 2017 - 22:22.


#7622
raluka286

raluka286

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 29.03.2007
Va rog frumos , imi spune si mie cineva unde si cum de incarca HGS -ul ?Multumesc.

#7623
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008
La intrare pe autostrada, la unele benzinarii (parca) sau la oficiile PTT.
Cred ca stii ca aici , daca ai cont, iti poti vedea situatia "financiara" pentru HGS
https://hgsmusteri.p...r/hgs.jsf#login
E in turca, dar traduci cu translate.

Desigur exista si ap[licatii pentru mobil pentru reincarcare, la care platesti cu cardul... (daca ai incredere)
Sau pe calculator, aici:
https://hgs.epttavm.com/sorgula.php

Avantajele achizitiei online sunt evidente...

Edited by danutzu_1069, 28 May 2017 - 19:00.


#7624
raluka286

raluka286

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 29.03.2007
Mulțumesc mult.

#7625
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Raluka, vezi mai jos (portiunea "Turcia si stickerul HGS pentru autostrazi"). Tot acolo ai un link catre taxele pe care trebuie sa le achiti. Iti faci traseul (dus-intors), cumulezi taxele si vezi cu cate lire trebuie sa incarci stickerul. Stickerul poti sa-l iei in termen de 7 zile de la intrarea in Turcia, de la orice oficiu postal.
http://www.turismcul...istanbul-1.html

#7626
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Buna ziua,
Peste 2 zile urmeaza sa plec din Constanta spre Istambul.
Se poate va rog sa imi recomandati o ruta mai buna si eventual la ce ora sa plec din Constanta.
Am nevoie de vineta in Turcia?
Multumesc in avans.

daca ar fi sa ma iau dupa google maps, acesta este traseul:
Attached File  istambul1.png   358.16K   19 downloads

Edited by Y0samiteSam, 29 May 2017 - 15:08.


#7627
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Aveti nevoie de sticker-ul HGS. Il luati la intrarea pe autostrada sau la orice oficiu postal din traseul Edirne-Istanbul si il incarcati cu 25 de lire turcesti si este de ajuns dus-intors.

#7628
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
dar observ pe gps ca Edirne este departe de traseul meu. Sunt oficii postale si pe ruta pe care mi'o da GPS'ul?  
De vineta nu am nevoie in Turcia?

#7629
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,021
  • Înscris: 01.05.2004
Turcia nu are vinieta, platesti autostrada pe care mergi. Sticker iti iei din Istanbul sau de la destinatia ta, finala.

#7630
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005

View Postdcr, on 29 mai 2017 - 18:23, said:

Turcia nu are vinieta, platesti autostrada pe care mergi. Sticker iti iei din Istanbul sau de la destinatia ta, finala.
Pana gasesc sticker se poate platii si cu cash?

#7631
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008
Nu se mai plateste nimic cash. Poti cumpara sticker in termen de 7 zile de cand ai intrat prima data pe autostrada.
Pana sa intrii pe autostrada, cred ca treci prin ceva orase, orase care in mod sigur au oficii postale.
Mergi cu incredere, chiar daca o sa te lovesti de bariera lingvistica. Nu toti angajatiide la posta cunosc /vorbesc turca. E suficient sa spui HGS si turcul, oricat de turc este, va intelege.
Eventual poti avea o hartie scrisa cu ce vrei si cat vei sa platest.
Si daca tot vorbim de plata, ar fi bine sa ai numerar.
Atentie, la potile de pe autostrada, nu poti plati cu numerar.

Si o intrebebare generala, poate s-au lovit si altii de situatia asta: am avut sticker-ul lipit pe parbriz, in cont mai am 12 lire, dar a trebuit sa inlocuiesc parbrizul. Evident stickerul nu l-am putut dezlipi...  contul si banii inca exista, desi de doi ani nu am mai fost in Turcia.
Ce trebuie sa fac eu acum, daca vreau sa merg autostrada?

Astept pareri.


#7632
BOGDANLIVIU1980

BOGDANLIVIU1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 26.01.2017
Buna ziua
Ca un bun turist ce sunt am cumparat stikerul HGS inca de la introducerea lui prin 2013. Si m-am gandit eu sa nu-l lipesc pe parbriz sa nu se detelioreze si sa pot sa il folosesc mult timp avand in vedere ca fac cam 2 drumuri pe an in Turcia. Evident dupa primul drum l-am PIERDUT. Am zis asta este cumpar altul. La urmatorul drum traversez autostrada si barierele la intrare pe autostrada (GRESIT - se poate achizitiona si la iesire de pe autostrada pe sensul de mers sau dupa cum bine au spus alti colegi se poate lua in decurs de 7 zile). Ajung la biroul posta PTT  cu pasaportul si talonul in dinti incep sa dau din maini HGS - HGS, TURCUL OK - OK dau talonul si pasapotul turcul in continuare OK - OK. Eu hgs - hgs el OK OK. Vede turcul ca nu se intelege cu mine scoate la imprimanta un extras de cont  in care arata ca inca mai am vro 25 de TRY. Explic ca nu mai am stikerul el OK. Plec petrec o vacanta frumoasa. Ajung acasa incerc sa elucidez misterul. Fac cont pe https://hgsmusteri.ptt.gov.tr/hgs.jsf unde aflu ca din cont se trag bani la trecerea printre bariere si fara stikerul din geam, numarul masinii fiind de ajuns. Au urmat cativa ani in care am monitorizat contul pe situl mai sus mentionat de fiecare data am fost inregistrat doar cu numarul masinii. Ex: un drum Kusadasi si retur costa pe autostrada 2,75 TRY  x 2 .
Asa ca drum bun si vacanta placuta.
Poate cineva sa ne spuna totusi starea recenta a drumulul Razgard - TARGOVISHTE

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate