Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cu masina, spre Turcia

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
14094 replies to this topic

Poll: IMPORTANT (18 member(s) have cast votes)

Chestionarul e fictiv, doar pt a tine anuntul in capul fiecarei pagini. Va rog sa nu votati in el !

  1. Mai sus este topic PINNED dedicat taxelor de drum. (6 votes [33.33%])

    Percentage of vote: 33.33%

  2. Topicul se numeste "HGS / OGS in Turcia - mic ghid". (12 votes [66.67%])

    Percentage of vote: 66.67%

Vote Guests cannot vote

#7597
BOGDANLIVIU1980

BOGDANLIVIU1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 26.01.2017
Centura de Est a orasului Yambol care trece prin loc Okop este f buna. Colegul cred ca se refera la centura de Vest care este in prelungirea drumului 53 si vine de la Shumen. Aceasta este mai mult un drum laturalnic foarte degradat si periculos.

#7598
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 17.01.2008
Nici la Elhovo nu cred ca mai sunt probleme. Inca din 2015 era aproape asfaltata.

Edited by danutzu_1069, 04 March 2017 - 14:46.


#7599
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View PostBOGDANLIVIU1980, on 04 martie 2017 - 13:58, said:

... Colegul cred ca se refera la centura de Vest care este in prelungirea drumului 53 si vine de la Shumen. Aceasta este mai mult un drum laturalnic foarte degradat si periculos.

Hai că, ros de curiozitate, am săpat puţin şi singur.
Aşadar, văd aici că prin vest nu există centură pentru Yambol. Şi mai văd că drumul e cu verde pe oriunde ai lua-o (şi direct prin oraş, şi prin est pe centură).
O concluzie normală spune că nu există în prezent nicio problemă în "zona" Yambol, aşa că intervenţia a fost cam inoportună. Rămâne să ne lămurească la ce porţiune de drum s-a referit.

Iar la Elhovo aşa e, cum zice Dănuţu, drumul e "verde" şi prin oraş şi pe centură. Abia după ce treci de oraş către turci se face portocaliu drumul, dar bănuiesc că nu-s probleme mari, fiindcă nu-i trasat cu roşu.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 05 March 2017 - 02:58.


#7600
doruletz75

doruletz75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 15.07.2007
Efectiv eu am

View PostBOGDANLIVIU1980, on 04 martie 2017 - 13:58, said:

Centura de Est a orasului Yambol care trece prin loc Okop este f buna. Colegul cred ca se refera la centura de Vest care este in prelungirea drumului 53 si vine de la Shumen. Aceasta este mai mult un drum laturalnic foarte degradat si periculos.

Da asa este  eu am urmat drumul 53 dat de gps si nu am vrut sa risc intrand in oras doamne fereste sa ma ratacesc Posted Image Si inca o data nu cred ca merita sa intrati pe 53 si sa scuti km si sa mergeti cu viteza melcului din cauza traficului de pe centura orasului Yambol  atata timp cat drumul  7 este foarte bun si rapid pana-n autostrada

Attached Files

  • Attached File  53.jpg   443.3K   63 downloads
  • Attached File  5.jpg   377.62K   66 downloads

Edited by doruletz75, 05 March 2017 - 07:26.


#7601
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
M-am lămurit unde e buba. Am dat zoom mai mare şi am văzut şi eu că ar fi un drum ce ocoleşte prin vest oraşul (practic aia trebuie să fie centura vestică de care vorbeşte Doruleţ).

Am dat un print-screen, pt. că poza e lămuritoare. E vorba de bucăţica din drumul 53 figurată cu roşu în sudul oraşului Yambol:
Attached File  Yambol.jpg   106.82K   75 downloads.

Din ce se vede, mai bine intru prin centrul oraşului. Sau merg în continuare pe autostradă şi intru pe centura estică spre Okop (drumul 7), cum au spus şi Doruleţ şi Bogdan-Liviu.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 05 March 2017 - 13:16.


#7602
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 02.02.2009
Tocmai ce am revenit dintr-o scurta vizita la Istanbul.
Traseul a fost cel clasic,prin Razgrad.
Excepție porțiunea Razgrad-limita județul Târgoviște care e la fel că în anii trecuți, restul drumului e ok.
Ca și taxe:13 lei podul la Giurgiu,15 leva buvinieta la OMV,3 euro dezinfectia la întoarcere și 2 euro taxa de pod la Ruse.
Atenție,vameșii bulgari de la Lenovo verifica vinieta.
Plățile făcute în Turcia au fost făcute cu cardul,cursul folosit de Bancpost a fost 1 Trl - 1.16 lei.Am schimbat in vama și 50 euro la un curs de 3.79 lire pt un euro.
Pentru cei care doresc sa ocolească orașul Istanbul în drumul lor spre partea asiatica pot folosi cel de-al treilea pod.
De intra pe variantă imediat după ieșirea de pe autostrada Edirne-Istanbul,in zona Mall of Istanbul.Șoseaua are 3 benzi pe sens,are o lungime de aproximativ 40 km și este foarte libera.
Costul traversarii a fost de 24,99 lire.
Banii se pot extrage direct de pe HGS(dacă aveți în cont),se pot plati cash(exista cabine cu casieri) sau cu card bancar(exista 2 porti-primele 2 din dreapta) care au aceasta opțiune.
Am făcut din Dudullu,partea asiatica pina la Mall of Istanbul, folosind aceasta varianta aproximativ 30 min.
Și încă ceva.Prietenii din Istanbul mi-au spus că a scăzut costul traversarii noului pod de la Gebze spre Bursa.
Noul preț ar fi undeva in jurul sumei de 60 lire.

Edited by eumorocanosul, 08 March 2017 - 13:24.


#7603
BOGDANLIVIU1980

BOGDANLIVIU1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 26.01.2017
Din cate am auzit buvinieta se plateste in vama. Ai platit la OMV? Cum este? Pentru portiunea Razgrad- Târgoviște cei 20 km nici o modificare? Toamna anului trecut era destul de stricat.

#7604
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 02.02.2009

View PostBOGDANLIVIU1980, on 10 martie 2017 - 10:45, said:

Din cate am auzit buvinieta se plateste in vama. Ai platit la OMV? Cum este? Pentru portiunea Razgrad- Târgoviște cei 20 km nici o modificare? Toamna anului trecut era destul de stricat.

Referitor la buvinieta.Asa știam și eu.
Însă în ghișeul din vama nu era nimeni.
Am așteptat 10 Min și văzând că nu apare nimeni am plecat.
Am vrut să cumpăr de la unul din chioșcurile de lângă vama însă toți cereau 9 euro.
Așa că am preferat sa merg la OMV.
Cei 20 km de după Razgrad sunt în aceeași stare pe care o știu.
Nimic nou.

#7605
titi2009

titi2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 05.02.2009

View Posteumorocanosul, on 08 martie 2017 - 13:20, said:

Tocmai ce am revenit dintr-o scurta vizita la Istanbul.
Traseul a fost cel clasic,prin Razgrad.
Excepție porțiunea Razgrad-limita județul Târgoviște care e la fel că în anii trecuți, restul drumului e ok.
Ca și taxe:13 lei podul la Giurgiu,15 leva buvinieta la OMV,3 euro dezinfectia la întoarcere și 2 euro taxa de pod la Ruse.
Atenție,vameșii bulgari de la Lenovo verifica vinieta.
Plățile făcute în Turcia au fost făcute cu cardul,cursul folosit de Bancpost a fost 1 Trl - 1.16 lei.Am schimbat in vama și 50 euro la un curs de 3.79 lire pt un euro.
Pentru cei care doresc sa ocolească orașul Istanbul în drumul lor spre partea asiatica pot folosi cel de-al treilea pod.
De intra pe variantă imediat după ieșirea de pe autostrada Edirne-Istanbul,in zona Mall of Istanbul.Șoseaua are 3 benzi pe sens,are o lungime de aproximativ 40 km și este foarte libera.
Costul traversarii a fost de 24,99 lire.
Banii se pot extrage direct de pe HGS(dacă aveți în cont),se pot plati cash(exista cabine cu casieri) sau cu card bancar(exista 2 porti-primele 2 din dreapta) care au aceasta opțiune.
Am făcut din Dudullu,partea asiatica pina la Mall of Istanbul, folosind aceasta varianta aproximativ 30 min.
Și încă ceva.Prietenii din Istanbul mi-au spus că a scăzut costul traversarii noului pod de la Gebze spre Bursa.
Noul preț ar fi undeva in jurul sumei de 60 lire.
Taxa pe podul de la GEBZE este de la 01.01.2017 de 65.65 lire.Ca o noutate a fost marita de la 7 la 15 zile(din momentul trecerii) perioada in care poate fi alimentat cardul hgs fara penalitati.

#7606
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 17.01.2008
Conform GMAPS, prima optiune de traseu catre Antalya a devenit cea care trece pe podul de la Gebze, fata de ruta prin Adapazari.
Dar mare atentie, O5 nu este deschisa pana la Bursa. Se opreste la ORHANGAZI.
De aici sunt 2 variante: fie se merge in continunare pe "deneu" spre Bursa si apoi se revine la traseul clasic la Bozuyuk, fie se iese direc la Osmaneli (D150)
https://goo.gl/maps/6u889idy8Uu

Desi O5 este trasata si ruteaza pana la Bursa, inca nu este deschisa!!

Edited by danutzu_1069, 11 March 2017 - 19:52.


#7607
titi2009

titi2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 05.02.2009

View Postdanutzu_1069, on 11 martie 2017 - 19:28, said:

Conform GMAPS, prima optiune de traseu catre Antalya a devenit cea care trece pe podul de la Gebze, fata de ruta prin Adapazari.
Dar mare atentie, O5 nu este deschisa pana la Bursa. Se opreste la ORHANGAZI.
De aici sunt 2 variante: fie se merge in continunare pe "deneu" spre Bursa si apoi se revine la traseul clasic la Bozuyuk, fie se iese direc la Osmaneli (D150)
https://goo.gl/maps/6u889idy8Uu

Desi O5 este trasata si ruteaza pana la Bursa, inca nu este deschisa!!
De unde ati tras aceasta concluzie ca O5 nu este deschisa pina la Bursa?

Edited by titi2009, 11 March 2017 - 21:12.


#7608
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 17.01.2008
1. GMAPS nu indica trafic pe portiunea respectiva.
2. Uraresc pe SSC forumul dedicat.
3. Acolo spune ca abia azi 12 martie se va deschide.
4. Nu se citează un o poatare anterioara

#7609
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 17.01.2008
Azi  pot confirma ca s-a dat drumul la circulatie pe segmentele:İzmit Bay (Osman Gazi) Bridge -Bursa si İzmir-Kemalpaşa

Edited by danutzu_1069, 13 March 2017 - 15:56.


#7610
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 17.01.2008
In urma deschideri tronsonului pana in centura Bursa, Traseul prin Adapazari devine mai lung cu 26km fata de cel pe O5+O22(centura Bursa) cu iesire in Turankoy.
Din acest punct se merge pe D200, prin INEGOL, si cu revenire la traseul clasic (D650) in Bozuyuk.
Acest D200 este precum D650, drum expres la ei.... (la noi, am "striga" sus si tare ca este autostrada in toata regula)

#7611
RR_SK

RR_SK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 28.01.2008
Pentru 26 de km nu cred ca merita platita taxa de pod...

#7612
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 17.01.2008
Este optiunea fiecaruia. Eu am prezentat situatia actuala.
Eu, dupa 4 drumuri de Antalya, pe aceiasi ruta de fiecare data, as alege sa schimb ruta... chiar si pentru o taxa de pod.

#7613
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 13.06.2005
mica cerere... sigur am vazut undeva ceva informatii da nu mai dau de ele ...

traversare Istanbul (spre Ankara), pe unde e mai rapid
(sfarsitul lui Iunie, luni sau marti pe la 6-8 seara)

#7614
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,009
  • Înscris: 01.05.2004
La ora aia este groaznic in Istanbul, pe poduri. De regula, cu cat mai indepartat de centru cu atat mai bine. Poti sa iei in calcul si noul pod, cel mai indepartat

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate