Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 

Cu masina, spre Turcia

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
14145 replies to this topic

Poll: IMPORTANT (20 member(s) have cast votes)

Chestionarul e fictiv, doar pt a tine anuntul in capul fiecarei pagini. Va rog sa nu votati in el !

  1. Mai sus este topic PINNED dedicat taxelor de drum. (7 votes [35.00%])

    Percentage of vote: 35.00%

  2. Topicul se numeste "HGS / OGS in Turcia - mic ghid". (13 votes [65.00%])

    Percentage of vote: 65.00%

Vote Guests cannot vote

#7579
belisima

belisima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 31.05.2007
Pe traseul descris de tine se trece si prin pasul Shipka?

#7580
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008
Nu, pasul Shipka este a 3 a varianta de traseu. Al lui trece prin pasul Republica

#7581
BOGDANLIVIU1980

BOGDANLIVIU1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 26.01.2017
Despre pasul Republica ma intereseaza in comparatie cu trecerea prin kotel

#7582
popicakwt

popicakwt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.06.2010
A traversat cineva Istanbulul pe noul pod (O6)? Ce varianta recomandati, O1, O2 (E80) sau O6?Calatoresc anual in Turcia-Alanya si de fiecare data merg pe Istanbul-Adapazari-Bozuyuk-Kutahya-Afyon-Isparta-Aksu-Alanya.Cu exceptia portiunii Isparta-Aksu, drumul este excelent.In majoritatea timpului il fac dintr-o bucata,plec din Eforie N intru in Bulgaria pe la Vama Veche si ies Malko Trnovo. Ca timp in jur de 20 de ore conducand ca nebunul cu mici pauze de dezmortire.Singura probleme este traversarea Istanbulului, la orice ora am ajuns n-am iesit mai devreme de 50 min (si asta in 1 Ian seara tarziu), de regula, traversarea Istanbulului ia 2 ore (intotdeauna l-am traversat pe E80, ca asa zice GPS-ul ca-i mai bine si trafic mai putin). Anul asta de 1 mai plec iarasi,de data asta din Craiova cu intrarea in Bulgaria pe la Vidin,vreau sa vad daca pot face traseul la dus dintr-o bucata (sunt 1760Km), deoarece invers,Alanya-Craiova pe acelasi traseu,l-am facut de cateva ori.Cum sa fac sa scap de aglomeratia din Istanbul? O varianta ar fi Gelibolu-Bursa-Bozuyuk, ViaMichelin zice ca-i mai lunga cu vreo 60 km decat varianta prin Istanbul, dar are acel bottleneck la traversarea cu ferry-ul. Nu m-ar deranja cativa km in plus,nici taxe de autostrada in plus, vreau sa scap de aglomeratie si mers bara-la-bara in Istanbul.Ma intereseaza variante de condus pe timpul zilei,la varsta mea, 50+, e destul de obositor sa conduci noaptea!Va multumesc.

#7583
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008
Eu n-o inteleg pe asta cu condusul dintr-o bucata, neam!!
Daca e concediu, de ce naiba sa-mi crape ochii la un condus de peste 12 ore... cand exista hoteluri unde te poti odihni.. si a doua zi sa continui drumul odihnit....
Varianta pe podul nou, adauga km dar si timp in plus. Vezi ce zice goagle...pe ruta asta...

#7584
Barboso

Barboso

    Satir bãtrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

Quote

Eu n-o inteleg pe asta cu condusul dintr-o bucata, neam!!
Daca e concediu, de ce naiba .....
De placere.   :P

#7585
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010

 popicakwt, on 12 februarie 2017 - 13:05, said:

... de data asta din Craiova cu intrarea in Bulgaria pe la Vidin ...

Cred că ocolul pe la Vidin e prea mare. Google.com/maps nici măcar nu ia în calcul Vidinul. Pe drumul cel mai scurt (pe la Pleven) sunt aproape 160 de km pe care-i faci în plus, iar pe drumul cel mai rapid (pe la Sofia) sunt aproape 210 km şi aproape 2 ore în plus. Nu se justifică evitarea bacului (Bechet sau Turnu Măgurele), zic eu. E drept că trecerea cu bacul costă mai mult decât trecerea pe podul Calafat - Vidin, şi se pierde şi ceva timp în plus când treci cu bacul. Dar în niciun caz nu ajungi la 2 ore (dacă ai grijă să ajungi la timp la bac).
Părerea mea e să uiţi de Vidin, e mai convenabil chiar şi pe la Giurgiu (nu mai vorbesc că e şi mai ieftin pe la Giurgiu).


Sănătate şi drum bun !

Edited by OvidiuNS, 13 February 2017 - 02:17.


#7586
sebigeanina

sebigeanina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 28.02.2010

 popicakwt, on 12 februarie 2017 - 13:05, said:

A traversat cineva Istanbulul pe noul pod (O6)? Ce varianta recomandati, O1, O2 (E80) sau O6?Calatoresc anual in Turcia-Alanya si de fiecare data merg pe Istanbul-Adapazari-Bozuyuk-Kutahya-Afyon-Isparta-Aksu-Alanya.Cu exceptia portiunii Isparta-Aksu, drumul este excelent.In majoritatea timpului il fac dintr-o bucata,plec din Eforie N intru in Bulgaria pe la Vama Veche si ies Malko Trnovo. Ca timp in jur de 20 de ore conducand ca nebunul cu mici pauze de dezmortire.Singura probleme este traversarea Istanbulului, la orice ora am ajuns n-am iesit mai devreme de 50 min (si asta in 1 Ian seara tarziu), de regula, traversarea Istanbulului ia 2 ore (intotdeauna l-am traversat pe E80, ca asa zice GPS-ul ca-i mai bine si trafic mai putin). Anul asta de 1 mai plec iarasi,de data asta din Craiova cu intrarea in Bulgaria pe la Vidin,vreau sa vad daca pot face traseul la dus dintr-o bucata (sunt 1760Km), deoarece invers,Alanya-Craiova pe acelasi traseu,l-am facut de cateva ori.Cum sa fac sa scap de aglomeratia din Istanbul? O varianta ar fi Gelibolu-Bursa-Bozuyuk, ViaMichelin zice ca-i mai lunga cu vreo 60 km decat varianta prin Istanbul, dar are acel bottleneck la traversarea cu ferry-ul. Nu m-ar deranja cativa km in plus,nici taxe de autostrada in plus, vreau sa scap de aglomeratie si mers bara-la-bara in Istanbul.Ma intereseaza variante de condus pe timpul zilei,la varsta mea, 50+, e destul de obositor sa conduci noaptea!Va multumesc.
Salut , eu am făcut acest traseu de 2 ori în 2013 şi 2015  în Turcia şi nu pot decît să spun că este foarte bun inclusiv porţiunea Isparta -Aksu doar că nu mai este pe 4 benzi  . În 2015 se lucra de zor cum cobori din munţi spre Antalya la lărgirea drumului la 4 benzi în rest asfaltul este bun . Într-un singur loc era o restricţie de viteză că se lucra la ceva dar sigur acum se circulă bine .

#7587
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009

 popicakwt, on 12 februarie 2017 - 13:05, said:

A traversat cineva Istanbulul pe noul pod (O6)

Eu pe ruta Eskisehir-Istanbul

Daca e ora de varf, salvezi mult timp.

#7588
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,021
  • Înscris: 01.05.2004

 popicakwt, on 12 februarie 2017 - 13:05, said:

A traversat cineva Istanbulul pe noul pod (O6)? Ce varianta recomandati, O1, O2 (E80) sau O6?Calatoresc anual in Turcia-Alanya si de fiecare data merg pe Istanbul-Adapazari-Bozuyuk-Kutahya-Afyon-Isparta-Aksu-Alanya.Cu exceptia portiunii Isparta-Aksu, drumul este excelent.In majoritatea timpului il fac dintr-o bucata,plec din Eforie N intru in Bulgaria pe la Vama Veche si ies Malko Trnovo. Ca timp in jur de 20 de ore conducand ca nebunul cu mici pauze de dezmortire.Singura probleme este traversarea Istanbulului, la orice ora am ajuns n-am iesit mai devreme de 50 min (si asta in 1 Ian seara tarziu), de regula, traversarea Istanbulului ia 2 ore (intotdeauna l-am traversat pe E80, ca asa zice GPS-ul ca-i mai bine si trafic mai putin). Anul asta de 1 mai plec iarasi,de data asta din Craiova cu intrarea in Bulgaria pe la Vidin,vreau sa vad daca pot face traseul la dus dintr-o bucata (sunt 1760Km), deoarece invers,Alanya-Craiova pe acelasi traseu,l-am facut de cateva ori.Cum sa fac sa scap de aglomeratia din Istanbul? O varianta ar fi Gelibolu-Bursa-Bozuyuk, ViaMichelin zice ca-i mai lunga cu vreo 60 km decat varianta prin Istanbul, dar are acel bottleneck la traversarea cu ferry-ul. Nu m-ar deranja cativa km in plus,nici taxe de autostrada in plus, vreau sa scap de aglomeratie si mers bara-la-bara in Istanbul.Ma intereseaza variante de condus pe timpul zilei,la varsta mea, 50+, e destul de obositor sa conduci noaptea!Va multumesc.
Daca vrei sa ocolesti Istanbulul poti sa alegi varianta prin Tekirdag - Bandirma (cu trecere cu bacul, in care te mai poti si relaxa putin) sau prin Gelibolu.

In primul caz trebuie sa-ti sincronizezi destul de bine orarul tau cu cel al bacului. Am trecut de multe ori cu bacul la Gelibolu si Canakkale si pot sa spun ca nu este deloc un bottleneck, nu pierzi mai mult de o jumatate de ora sau max o ora, trecerea este destul de rapida. Tinand cont ca nu prea am obiceiul sa opresc pe drum, o socotesc o pauza de relaxare.

Si totusi nu mi-e clar un lucru - cum eviti sa mergi noaptea daca timpul total este de peste 20 ore? Si eu sunt in categoria ta de varsta insa un drum de 1000+ km prefer sa il fac din doua bucati. o cazare intermediara este sub 50 euro iar la destinatia finala ajungi mult mai odihnit decat daca ai merge continuu 20-24 ore. Si trebuie sa recunoastem, nu mai avem 40 de ani Posted Image

Edited by dcr, 14 February 2017 - 21:45.


#7589
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008
Pai... poate nu merge toata noaptea... Cred ca asta a vrut sa zica.
Daca pleci la un 3 dimineata, ai cca 2 ore de intuneric, si pana la 21 seara, cand incepe sa se intunece... e destul timp.
Dar, nici eu nu as face dintr-o bucata.
Si nici nu am facut.

#7590
ccristian

ccristian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 12.12.2006
Am venit eu dintr-o bucata de la Ozdere (Kusadasi) pana in Bucuresti (1100 km, motorul a functionat 16+h), plecat la 2PM din Ozdere, ajuns la pranz in Bucuresti. A fost un cosmar, dimineata prin Bulgaria abia mai tineam de volan.
In alti ani am venit cu tranzit, ajung in bucuresti undeva pe la 4-5Pm deci nu merita absolut de loc sa vii dintr-o bucata.

#7591
BOGDANLIVIU1980

BOGDANLIVIU1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 26.01.2017
Bună ziua
Să lăsăm toţi prietenii să meargă cum pot mai bine şi mai uşor. Eu personal merg cu o oprire de o noapte in Kucukkuyu (Hotel Club Gultur) mi se pare mai confortabil. Cunosc persoane care s-au dat peste cap să facă drumul Bucuresti – Kusadasi fără oprire. Nu a fost deloc uşor iar în prima zi de vacanţă la hotel au fost cam zombi
Să ne axăm pe starea drumurilor. Eu am circulat de multe ori pe varianta Kotel dar în utimii ani starea drumului in zona Razgard - Targoviste s-a deteliorat simţitor. In septembrie 2016 prima parte a drumului după Razgard aproximativ 25 km erau foarte detelioraţi.
Poate cineva să mă ajute cu nişte sfaturi să facem o comparaţie între traseul prin   Byala - Velico Tarnovo  ( Pass of the Republic) şi cel prin Kotel ?

#7592
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008
^^ Portiunea aia de dupa Razgrad e asa de muuulta vreme...

#7593
doruletz75

doruletz75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 15.07.2007

 BOGDANLIVIU1980, on 01 martie 2017 - 10:33, said:

Bună ziua
Să lăsăm toţi prietenii să meargă cum pot mai bine şi mai uşor. Eu personal merg cu o oprire de o noapte in Kucukkuyu (Hotel Club Gultur) mi se pare mai confortabil. Cunosc persoane care s-au dat peste cap să facă drumul Bucuresti – Kusadasi fără oprire. Nu a fost deloc uşor iar în prima zi de vacanţă la hotel au fost cam zombi
Să ne axăm pe starea drumurilor. Eu am circulat de multe ori pe varianta Kotel dar în utimii ani starea drumului in zona Razgard - Targoviste s-a deteliorat simţitor. In septembrie 2016 prima parte a drumului după Razgard aproximativ 25 km erau foarte detelioraţi.
Poate cineva să mă ajute cu nişte sfaturi să facem o comparaţie între traseul prin   Byala - Velico Tarnovo  ( Pass of the Republic) şi cel prin Kotel ?

Eu iti recomand acest traseu utilizat de multi tiristi care tranziteaza Bulgaria spre Turcia si testat personal , poate s-a mai discutat dar am simtit nevoia sa-ti raspund

Attached Files


Edited by doruletz75, 02 March 2017 - 20:59.


#7594
BOGDANLIVIU1980

BOGDANLIVIU1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 26.01.2017
Foarte bun traseul. Anul acesta cred ca il voi volosi. Nu inteleg totusi de ce ocolul prin Vaselinovo?  Drumul 53 Sliven - Yambol este direct si bun. Te urci pe autostrada pentru cativa km?

#7595
doruletz75

doruletz75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 15.07.2007

 BOGDANLIVIU1980, on 03 martie 2017 - 08:56, said:

Foarte bun traseul. Anul acesta cred ca il voi volosi. Nu inteleg totusi de ce ocolul prin Vaselinovo?  Drumul 53 Sliven - Yambol este direct si bun. Te urci pe autostrada pentru cativa km?

Este bine sa ocolesti orasul Yambol si centura acestuia care este catastrofala Posted Image pot sa-ti confirme cei care au fost pe acolo , eu nu-mi doresc sa mai trec . Ca timp am scos 3 ore din granita in granita pe acest traseu fara sa opresc si bine inteles singur in masina in calatorie de afaceri venind dinspre Izmir , ce am facut eu este pe propia raspundere ( ma refer la viteza de rulare ) dar ca timp cu viteza legala pentru ca va fi concediu 4 ore este rezonabil
.

Edited by doruletz75, 03 March 2017 - 20:37.


#7596
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010

 doruletz75, on 03 martie 2017 - 20:36, said:

Este bine sa ocolesti orasul Yambol si centura acestuia care este catastrofala ...

E prima dată când apare aici această informaţie. Toţi ceilalţi colegi au spus că e ok drumul pe la Yambol. Să fie vorba de o confuzie cu Elhovo ?


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 03 March 2017 - 22:09.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate