Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Cu masina, spre Turcia

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
14145 replies to this topic

Poll: IMPORTANT (20 member(s) have cast votes)

Chestionarul e fictiv, doar pt a tine anuntul in capul fiecarei pagini. Va rog sa nu votati in el !

  1. Mai sus este topic PINNED dedicat taxelor de drum. (7 votes [35.00%])

    Percentage of vote: 35.00%

  2. Topicul se numeste "HGS / OGS in Turcia - mic ghid". (13 votes [65.00%])

    Percentage of vote: 65.00%

Vote Guests cannot vote

#7561
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

View Postdanke2004, on 13 octombrie 2016 - 13:54, said:

Multumesc pt informatie !
Problema nu e tariful ci PROCEDURA !!Unde si ce trebuie facut pentru a putea iesi din Turcia lasind masina la o parcare a vamii !!! Asa zic regulile lor vamale -"In case you bring your vehicle to Turkey within the scope of private use and would like to go abroad without your vehicle, you should get permission for going abroad without vehicle by applying to the nearest customs administration and signing a commitment within the General Customs Communiqué about the temporary importation of land vehicles (Serial Number: 1). Or you can go abroad without your vehicle by leaving it to the customs office."
Ma intereseaza unde anume trebuie sa ajung pt astfel de fomalitati !  Nu cred ca poti lasa asa masina in unul din turnurile cu parcare (rosu/albastru/galben) si sa te prezinti la imbarcare !As risca sa plece mai departe doar sotia si copilul iar eu sa ii astept in masina la Istanbul! Multumesc oricum pentru link!!

Buna seara , am scris undeva acum 1-2 ani , dar scriu  din  nou

Trebuie sa  las  masina  la   zona libere / Vama . Recomand ca mergi 1 zi inainte sa las masina , ca sa nu ai  supriza  din cauza  formalitate  , Trebuie sa ai ne aparat / Talon  / Carte Verde / Pasaport / Puternicire ( Dc nu este al tau masina )

Yeşilköy Gümrük Müdürlüğü
http://istanbulbolge...umruk-mudurlugu
Contact :
Adres: Yeşilköy Mahallesi, Yeni Havaalanı Caddesi No:1 Bakırköy/İSTANBUL
Tel : 0 212 465 80 15/16
Faks: 0 212 465 80 17
E-posta: [email protected]

#7562
cris_ct

cris_ct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 13.01.2011
Acu' 5 ani am lãsat mașina  în aeroportul Sabiha Gökcen pentru 6 nopți fãrã nici o înștiințare sau înregistrare la vreo autoritate din aeroport. La plecare, am plãtit de 50 $ și aia a fost. Cei drept, nu am știut de aceasta regula. Sau poate e mai nouã..... Oricum, recomandarea colegului Oztan este binevenita și de urmat. Baftã.

#7563
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008
@cris_ct
Si ai iesit din Turcia?

#7564
cris_ct

cris_ct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 13.01.2011
Ca orice om cu bilet de avion dus-intors �

#7565
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008
Mda, este ciudat, pentru ca ai masina trecuta pe pasaport (pe pasaportul soferului) si nu poti iesi din Turcia fara masina... (este inregistrata si in sistem)

#7566
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

View Postdanutzu_1069, on 15 octombrie 2016 - 10:08, said:

Mda, este ciudat, pentru ca ai masina trecuta pe pasaport (pe pasaportul soferului) si nu poti iesi din Turcia fara masina... (este inregistrata si in sistem)
Teoretic  ai  dreptate ,  Practic  nu asa ...  dar este  risc  sa incerc,   am multe cunostinta  care a vrut sa plece fara  masina  dar sa observat iesire la  pasaport ....
Dc polisistul din aereport nu este  atent  pot sa iesi  fara  problema  , dar  este  risc ,  cel mai bine  lasa masina  linistit la  vama

#7567
bulgaru1977

bulgaru1977

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.09.2016
Buna seara,

M-am intors in aceasta dupa amiaza din Turcia. Ma bucur ca am ales sa merg cu masina in aceasta vacanta. Am urmat sfaturi primite aici pe forum si mi-au fost de mare ajutor ( multumesc inca o data pentru ele). Ca un scurt rezumat pentru cine mai e interesat pe viitor sa plece in Turcia: Am plecat pe 04.10.16 din Bucuresti  spre Canakkale, apoi pe 5 Canakkale - Marmaris si pe 6 Marmaris - Belek;;;;; am plecat pe13.10.16 di Belek pana la Pamukkale, pe 14 Pamukkale - Canakkale si azi pe 15 Canakkale - Bucuresti.
La plecare am folosit in Bulgaria varianta Razgrad iar la intoarcere Veliko Tarnovo  si recomand varianta Veliko Tarnovo care este mult mai calitativa. Drumul l-am facut cu un Logan 1.6 16V pe GPL. Total km parcursi = 3308 ; un consum de 8.29 L/100km; un cost total doar al carburantului 724 lei. Cam atat la ora asta:)))

#7568
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006
Info : podul giurgu ruse  va fi inchis 21-22-23 octombrie intre orele 07.30 - 12.30

Azi am fost la ruse si am vazut ca scrie peste tot

#7569
dumitrescuionut

dumitrescuionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 02.04.2009
Buna ziua,

Stie cineva daca motocicleta are acelasi regim ca autoturismul daca nu este pe numele tau adica procura tradusa, apostila etc? M ar interesa cineva care chiar a fost in Turcia cu moto.

Multumesc si o zi buna !

#7570
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006
Puteti sa verificati dc  aveti amenda  la  autostrada  / pod la Istanbul   / Turcia

http://uygulama.kgm....alar/ihlal.aspx

EXP:  pentru   "B123ABC"   , intraduceti   "YB123ABC"    Adica inainte de  "B" scrieti "Y"

Succes

#7571
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008
^^
Multumim.
Sunt ... curat :)

#7572
belisima

belisima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 31.05.2007
Ma gandesc de ceva vreme ca as merge la Istanbul cu masina.Din ce am citit,hotelurile nu asigura locuri gratuite decat in strada ,pe trotuar,ceea ce mi se pare cam riscant.Ar mai fi varianta cu parcarile amenajate,dar am inteles ca sunt  scumpe.
M-am gandit ca ar fi o posibilitate sa existe  parcari pazite,cu plata(ca fara plata,ma indoiesc) situate mai la periferie  si de acolo sa poti folosi autobusul ptr a ajunge la hotel in oras,urmand ca pe perioada sederii sa folosim transportul in comun.Ma puteti ajuta cu ceva informatii in acest sens?

Edited by belisima, 09 December 2016 - 20:25.


#7573
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Nu-ti fura nimeni masina, stai linistit. Eu am parcat masina intr-o strada care se infunda la un moment dat iar masinile erau parcate pe trei rânduri de-a lungul strazii. Am lasat dimineata cheile masinii la proprietarul hotelului si le-am recuperat seara, pe la ora 23:00. Nu era zgariata, lovita si toate lucrurile din interior erau la locul lor. Am stat in cartierul Sultanahmet, pentru a fi mai aproape de obiectivele propuse pentru vizitare. Nu am folosit transportul in comun deoarece m-am invartit doar in Sultanahmet si in jurul lui. Cel mai departe am ajuns la Apeductul lui Valens si la Turnul Galata. Vezi mai multe informatii aici:
http://www.turismcul...istanbul-1.html

Ca tot mi-am adus aminte, langa hotel se afla o parcare platitat si pazita, 15 lire/zi.

Edited by florinbad, 09 December 2016 - 20:57.


#7574
belisima

belisima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 31.05.2007
M-am (re)delectat cu povestile tale despre Istanbul si mai ales cu frumoasele pozele.Cat despre parcare,nu vreau sa risc,fiindca alti turisti si-au gasit masinile usor lovite sau zgariate.

#7575
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
La ce trafic infernal o sa gasesti în Istanbul e aproape paranormal sa nu ai masina zgâriata. Posted Image
Vezi pe site-ul parkopedia toate parcarile din Istanbul. Alegi una si incerci sa te cazezi in apropierea ei. Poate intra Oztan pe aici si te indruma mult mai bine decât mine.

View Postbelisima, on 09 decembrie 2016 - 21:07, said:

M-am (re)delectat cu povestile tale despre Istanbul si mai ales cu frumoasele pozele.
Multumesc! Posted Image  Urmeaza cât de curând articolele referitoare la Moscheea Albastra, Hipodrom si Sfânta Sofia. Timp liber sa am ca in rest munca am destula...

Edited by florinbad, 09 December 2016 - 21:20.


#7576
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
Noi cand am fost odata la Istanbul, am parcat masina langa hotel, si acolo a stat pana am plecat acasa. Cand am vrut sa deschidem, sa punem bagajele, am constatat c-o uitasem deschisaPosted Image  era totul intact inauntru, dar na, asta nu inseamna ca altora nu li se poate intampla ceva urat!

#7577
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,415
  • Înscris: 30.04.2008
Ieri 20.Dec.2016 a fost inaugurat la Istanbul tunelul rutier intercontinental Avrasya (Eurasia), cu o lungime de 5,4 kilometri, dintre care un tronson de 3,4 kilometri sub Stramtoarea Bosfor. http://incont.stiril...-europa-de.html

  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/f_j7E6WrSRg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hdzHxX65mlk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by w140, 21 December 2016 - 21:42.


#7578
BOGDANLIVIU1980

BOGDANLIVIU1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 26.01.2017
Buna ziua
Stiu că este iarnă în toată regula dar mai putem îndulci puţin anotimpul cu ceva ganduri de vară.
De mai bine de 10 ani merg în Turcia aproximativ pe acelaşi traseu:
Ruse – Razgrad – Tirgoviste – Omurtag – Kotel – Yambol – Elhovo – Lesovo - Hamzabeyli – Edirne (centura) – Istambul
Sau spre mare Havsa – Uzunkopru – Kesan – Gelibolu (feryboat)  – Lapseki (E 90 mult mai bun în comparaţie cu E 87) Canakkale – Kucukkuyu (Hotel Club Gultur  30 – 35 E / noapte cu cină inclusă) – Ayvalik – Menemen – Izmir (centura) - Soke – Milas – Bodrum
Anul acesta vreau să schimb puţin traseul (zona Razgrad – Tirgoviste nu îmi mai place deloc) şi mă gandeam sa o iau prin  Byala - Velico Tarnovo ( Pass of the Republic) – Gurcovo – Yambol ştiu că este puţin mai aglomerat dar din câte am înţeles este mai accesibil din punct de vedere al calităţii drumului şi parcă şi prin munţi mai uşor.
Mai nou am înteles că taxa de drum în Bulgaria se plăteşte direct în vamă.
Din 2009 circul cu acelaşi card HGS pe care nu îl mai deţin fizic (STICKER-UL).
In baza paşapotului şi talonului maşinii încarc contul cu câte 10 – 15 TRY pe an în funcţie de unde merg. Am cont pe situl lor (https://hgs.ptt.gov.tr ) apar cu depunerile şi trecerile.
TAXA POD GIURGIU Giurgiu – Ruse – 13 ron (2 euro)    Ruse – Giurgiu – 2 euro
VIGNIETA BULGARIA 15 LEVA / 8 euro o sapt x 2 sapt = 16 euro    sau 30 leva / 15 euro - o luna
TRECERE FERYBOOT (GELIBOLU – LAPSEKI) 30 TRY / 10 euro x 2 = 20 euro (TRECERE FERYBOOT)
TAXA AUTOSTRADA TURCIA izmir CARD HGS –  35 TRY = 10 euro (IZMIR – AYDIN – 3.50 TRY x 2 taxare)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate