Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?
 Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...
 

Vatican

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
83 replies to this topic

#1
Pontus

Pontus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.08.2010
Un prieten care tocmai s-a intors de la Roma ma spus ca Arhivele Secrete ale Vaticanului se pot vizita o data la 450 de ani. Credeti ca este adevarat? Si daca da nu stiti cum te poti inscrie pt. vizita? :peacefingers:

#2
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006
Incearca sa postezi pe aria catolicilor. Poate te poate lamuri cineva de acolo.

#3
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View PostPontus, on 7th August 2010, 21:24, said:

Un prieten care tocmai s-a intors de la Roma ma spus ca Arhivele Secrete ale Vaticanului se pot vizita o data la 450 de ani. Credeti ca este adevarat? Si daca da nu stiti cum te poti inscrie pt. vizita? :peacefingers:
Si daca ultima data a fost posibil sa zicem acum 100 de ani, esti dispus sa mai astepti inca 350?

#4
Ruma

Ruma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 405
  • Înscris: 15.07.2009

View PostPontus, on 7th August 2010, 21:24, said:

Un prieten care tocmai s-a intors de la Roma ma spus ca Arhivele Secrete ale Vaticanului se pot vizita o data la 450 de ani. Credeti ca este adevarat? Si daca da nu stiti cum te poti inscrie pt. vizita? :peacefingers:
Din cate stiu eu, arhivele nu se viziteaza insa se cerceteaza. Arhivele secrete sunt deschise pentru cercetare de cam 100 ani. Este adevarat ca nu intreg fondul arhivistic este pus la dispozitie dar, din cate am citit, nici chiar cei de acolo nu prea stiu ce au in arhive. Un istoric roman acreditat la Vatican pentru cercetare, a declarat ca exista destule documente ce nu au fost deschise si de 400 ani.


Uite site-ul oficial al Arhivelor Secrete ale Vaticanului. Se poate face un tur virtual.

http://asv.vatican.va/home_en.htm

#5
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View PostRuma, on 15th August 2010, 01:18, said:

Din cate stiu eu, arhivele nu se viziteaza insa se cerceteaza. Arhivele secrete sunt deschise pentru cercetare de cam 100 ani. Este adevarat ca nu intreg fondul arhivistic este pus la dispozitie dar, din cate am citit, nici chiar cei de acolo nu prea stiu ce au in arhive. Un istoric roman acreditat la Vatican pentru cercetare, a declarat ca exista destule documente ce nu au fost deschise si de 400 ani.


Uite site-ul oficial al Arhivelor Secrete ale Vaticanului. Se poate face un tur virtual.

http://asv.vatican.va/home_en.htm
Caragiale cu:
s-au hotarit schimbari fundamentale la chestiunile neimportante.

Vaticanul nu ar pune la dispozitie evangheliile gnostice, de exemplu. Nici candelabrul cu sapte brate furat de la evrei in 70 e.n. Etc.

dovada:
http://en.wikipedia....Archives#Access
Vatican Secret Archives [# the word"gnostic" does not exist in this document - observatia mea, bengal]
Access
The entrance to the Archives, adjacent to that to the Vatican Library, is approached through the Porta di S. Anna in via di Porta Angelica (rione of Borgo). New underground storage space was added in 1980.[8]
There is no generic browsing, and researchers must ask for the precise document they wish to see, identifying it either by consulting the indices or from some other source.
The current Archivist is Cardinal Raffaele Farina. Cardinals Jorge María Mejía and Luigi Poggi are "Archivisti Emeriti" (former Archivists


View PostBilly, on 7th August 2010, 23:09, said:

Si daca ultima data a fost posibil sa zicem acum 100 de ani, esti dispus sa mai astepti inca 350?
Mincare se da? Femei este?

Edited by Ben_Gal_1, 06 September 2010 - 17:06.


#6
PadreCory

PadreCory

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 20.06.2010
Arhivele sunt deschise spre cercetare dar exista o procedura care trebuie respectata.De regula sunt istorice cei care fac cercetari acolo si pot vedea arhivele pana la Pius XII.

#7
Ruma

Ruma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 405
  • Înscris: 15.07.2009

View PostBen_Gal_1, on 6th September 2010, 18:07, said:

Caragiale cu:
s-au hotarit schimbari fundamentale la chestiunile neimportante.
Tu nu iti muti catile din biblioteca din cand in cand fara sa le deschizi?

ups... am uitat ca tu nu ai biblioteca.

#8
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View PostPontus, on 7th August 2010, 21:24, said:

Un prieten care tocmai s-a intors de la Roma ma spus ca Arhivele Secrete ale Vaticanului se pot vizita o data la 450 de ani. Credeti ca este adevarat? Si daca da nu stiti cum te poti inscrie pt. vizita? :peacefingers:

Pot sa intreb pentru ce ai vrea sa le vizitezi? Ce anume cauti?

#9
orlandosorin

orlandosorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 26.03.2009
Pot sa intreb si eu pt. ce trebuie sa le stim pe toate ???? Ca sa denigram ??? Ca sa tiparim scripturi si sa le dam foc ?????
Cartile sfinte nu sunt romane politiste, sunt numai pt. initiati care le pastreaza cu sfintenie.

#10
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009

View Postorlandosorin, on 26th September 2010, 11:02, said:

Pot sa intreb si eu pt. ce trebuie sa le stim pe toate ???? Ca sa denigram ??? Ca sa tiparim scripturi si sa le dam foc ?????
Cartile sfinte nu sunt romane politiste, sunt numai pt. initiati care le pastreaza cu sfintenie.

Oh, asta e cea mai mare stupizenie posibila.

De cine le pastreaza, ma ? Ce atata secretosenie ? De fapt, nu cumva le pastreaza pt ca daca oricine ar avea acces la ele ar vedea de fapt cui se inchina catolicii din varful organizatiei ?

De ce au interzis raspandirea si citirea Bibliei atatea secole ? Pt ca sa tina in frau si in control direct, complet, cu superstitii pagane si alte tampenii pe majoritatea poporului, nestiutor de carte.

#11
orlandosorin

orlandosorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 26.03.2009
Aici vroiam sa ajungem. Raspandirea Bibliei (posibila dupa aparitia tiparului nu mai inainte cand cartea era ceva rar) a fost o greseala. O carte de cult trebuie data celui care se converteste si jura sa o pastreze in taina. Nu e roman politist.  
Baza crestinismul no o reprezinta Biblia. Crestinismul se bazeaza pe marturia apostolica (de la om la om incepand cu ucenicii) a evengheliei. Astfel crestinismul este o religie misionara marturisita/crezuta nu predata/invatata.

Repet nu mai elucubrati. Raspandirea cartii inainte de a se inventa TOPARUL nu era posibila. Cred ca intelegeti. La fel si pt. cei care susti ca vezi coranul ar fi in stare pura. Pana la aparitia tiparului tot pe cale orala s-a transmis la d'alde Gheorghe (sau cum s-or chema).

Edited by orlandosorin, 26 September 2010 - 10:23.


#12
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009

View Postorlandosorin, on 26th September 2010, 11:21, said:

Aici vroiam sa ajungem. Raspandirea Bibliei (posibila dupa aparitia tiparului nu mai inainte cand cartea era ceva rar) a fost o greseala. O carte de cult trebuie data celui care se converteste si jura sa o pastreze in taina. Nu e roman politist.  
Baza crestinismul no o reprezinta Biblia. Crestinismul se bazeaza pe marturia apostolica (de la om la om incepand cu ucenicii) a evengheliei. Astfel crestinismul este o religie misionara marturisita/crezuta nu predata/invatata.

Repet nu mai elucubrati. Raspandirea cartii inainte de a se inventa TOPARUL nu era posibila. Cred ca intelegeti. La fel si pt. cei care susti ca vezi coranul ar fi in stare pura. Pana la aparitia tiparului tot pe cale orala s-a transmis la d'alde Gheorghe (sau cum s-or chema).

Ce marturie apostolica visezi, ma ?  :death:   Insusi apostolii au scris carti, epistole, sfaturi.

Baza crestinismului este Biblia.

Dumnezeu a descoperit oamenilor tiparul, pt a contracara dorinta de distrugere a Bibliei de catre inchizitie si catolici.

Edited by BlueSky2009, 26 September 2010 - 11:08.


#13
orlandosorin

orlandosorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 26.03.2009
Cand au scris apostolii, in somn ????  :D  :))

Care dintre ei au scris ???????

Intrebare capcana: L-ai citit pe Socrate ????
Raspuns: pai ala nu a scris.

La asa cultura generala nu ai ce sa mai raspunzi. Asa se invata la adunare. Mai punetii sa puna mana pe istoria crestinismului ca va ia banii degeaba ca va predica numai enormitati.

Iti spun eu. Cata pe tot wiki si vezi ca nici unul nu a scris evanghelia (le sunt atribuite marturisirile) iar pana au fost legate au fost x generatii de crestini. In romanica prima biblie pe la 1600. Iar in SUA de unde vi s-a revelat adventismul nici nu era zona hasurata pe vremea aia (era zona zoster).

Edited by orlandosorin, 26 September 2010 - 11:20.


#14
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009

View Postorlandosorin, on 26th September 2010, 12:16, said:

Cand au scris apostolii, in somn ????  :D  :))

Care dintre ei au scris ???????

Uite-te in NT, ma.

#15
orlandosorin

orlandosorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 26.03.2009
Pai NT si Biblia au aparut si mai tarziu.

Manuscrisele Noului Testament

Sunt cunoscute aproximativ 250 de manuscrise unciale pe pergament, prin care s-a transmis textul căr?ilor considerate păr?i ale Noului Testament.[3][4] Cele mai importante manuscrise sunt:
Codex Sinaiticus (Alef/S 01), sec. IV, păstrat la British Museum;
Codex Alexandrinus (A 02), sec. V, păstrat la British Library;
Codex Vaticanus (B 03), sec. IV, păstrat în Biblioteca Vaticanului;
Codex Ephraemi rescriptus (C 04), sec. V, păstrat în Biblioteca Na?ională din Paris;


De restul mai cauta, poate duci informatii corecte si la adunare. Minciuna incalca Decalogul.

Pana prin secolel IV-V se dusera cateva generatii de crestini. Iar tiparul de abia pe la 15400 si ceva decai la peste un mileniu de crestinism. Despre ce vorbim ???????? Pe tine te ajuta sa te sfintesti Biblia macar cu un ,,mm" mai mult ????

Edited by orlandosorin, 26 September 2010 - 11:34.


#16
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009

View Postorlandosorin, on 26th September 2010, 12:30, said:

Pai NT si Biblia au aparut si mai tarziu.

Manuscrisele Noului Testament

Sunt cunoscute aproximativ 250 de manuscrise unciale pe pergament, prin care s-a transmis textul căr?ilor considerate păr?i ale Noului Testament.[3][4] Cele mai importante manuscrise sunt:
Codex Sinaiticus (Alef/S 01), sec. IV, păstrat la British Museum;
Codex Alexandrinus (A 02), sec. V, păstrat la British Library;
Codex Vaticanus (B 03), sec. IV, păstrat în Biblioteca Vaticanului;
Codex Ephraemi rescriptus (C 04), sec. V, păstrat în Biblioteca Na?ională din Paris;


De restul mai cauta, poate duci informatii corecte si la adunare. Minciuna incalca Decalogul.

Pana prin secolel IV-V se dusera cateva generatii de crestini. Iar tiparul de abia pe la 15400 si ceva decai la peste un mileniu de crestinism. Despre ce vorbim ???????? Pe tine te ajuta sa te sfintesti Biblia macar cu un ,,mm" mai mult ????

Nu-mi mai atribui tu ce nume vrei. Sunt doar crestin, atat.

Mai, sa stii ca e ceva surprinzator, lucrul asta. :lol: Stii sa citesti viitorul, pana in anul 15400. Felicitari.  :naughty:

Edited by BlueSky2009, 26 September 2010 - 11:42.


#17
orlandosorin

orlandosorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 26.03.2009
Teoriile tale denigratoare despre crestinism sunt cele sectare. Nu se ,,predau" in alta parte. Conform lor crestinismul incepe pe la 1800 si ceva iar restul toti au fost slujitorii satanei in primul rand catolicii. Cu respect dar astea sunt teoriile. Papa este fiara (nu se stie care dar unul din cei 265) si mai departe le stiu pe de rost teoriile.  Ei nu au pacate, nu se spovedesc, sfintii sunt 0 barat pe langa ,,valoare lor" barem cultul Fecioarei nici nu exista este cah. Fata de asa ceva nu avem cum sa avem vreo consideratie.

Edited by orlandosorin, 26 September 2010 - 11:48.


#18
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009

View Postorlandosorin, on 26th September 2010, 12:47, said:

Teoriile tale denigratoare despre crestinism sunt cele sectare. Nu se ,,predau" in alta parte. Conform lor crestinismul incepe pe la 1800 si ceva iar restul toti au fost slujitorii satanei in primul rand catolicii. Cu respect dar astea sunt teoriile. Papa este fiara (nu se stie care dar unul din cei 265) si mai departe le stiu pe de rost teoriile.  Ei nu au pacate, nu se spovedesc, sfintii sunt 0 barat pe langa ,,valoare lor" barem cultul Fecioarei nici nu exista este cah. Fata de asa ceva nu avem cum sa avem vreo consideratie.

Amice, istoria spune despre catolici ca au fost criminali, prin inchizitie. Negi istoria ?  :rolleyes:

Crestinismul incepe odata cu misiunea data de Iisus apostolilor. ;) Offf.... greu cu tine.  :console: :bigwhitegrin:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate