Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Bere facuta acasa?

  • Please log in to reply
1967 replies to this topic

#811
b42kef

b42kef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.01.2011
Sâmbătă a avut loc concursul de bere artizanala din Bulgaria. În primăvară s-a ținut si la noi o astfel de competiție (prima de acest gen) dar bulgarii sunt la a 4 a ediție cu oamenii foarte buni care au castigat si la ediția noastră numeroase premii. A venit si randul nostru să avem oameni care s-au numărat printre câștigători la ei acasă :)) Chiar locul 1 la beri afumate si locul 2 la beri experimentale. Hai si un loc 3 la wit :) Ar fi bine să trimitem cat mai mulți la astfel de concursuri pt ca mai mult ca sigur si noi avem oameni talentați (și) la capitolul asta

Attached Files



#812
ionut_mystic

ionut_mystic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 08.01.2008
E naspa cand nu ai stoc de bere si nu ai ce trimite :( :lol: Felicitari castigatorilor!

Astazi am facut un mic starter cu una dintre seringile congelate cu drojdie Dupont. Mai mult de curiozitate, sa vad daca mai e vie, dar daca se dovedeste a fi in regula s-ar putea sa o folosesc la o bere.
Nu mai retin daca am scris cand am congelat drojdia, s-a intamplat pe 08-10-2015. Nu eram foarte bine documentat si am bagat seringile direct la congelator. Revin cu detalii.

#813
ionut_mystic

ionut_mystic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 08.01.2008
Drojdia congelata de mine prin metode "rudimentare" e vie si fermenteaza in voie starterul. Tocmai am demonstrat nu numai ca nu e imposibil sa congelezi drojdie acasa, ci ca e chiar usor.
Eu doar am pregatit solutie de glicerina 50% si am pus in fiecare recipient 50% slurry de drojdie si 50% solutia de glicerina. Folosind metoda descrisa de Ain sunt sigur ca viabilitatea ar fi mult mai mare. Si asa sunt multumit.
O sa incerc sa fac o bere folosind aceasta drojdia de la Dupont Brasserie, lumea zice ca are toane si se poate opri din fermentatie la jumatatea drumului. Ramana de vazut. Cei de la Dupont folosesc doar malt Pilsner, asa intentionez si eu sa fac.

Edited by ionut_mystic, 24 April 2016 - 23:02.


#814
ionut_mystic

ionut_mystic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 08.01.2008
S-a facut liniste pe topicul asta. Nu mai face nimeni bere? Posted Image
Eu, pe langa cateva beri mai mult sau mai putin reusite, am dat viata controllerului la care am inceput sa lucrez acum cateva luni. Nu am mai facut poze dupa ce i-am montat butoane si senzor de temperatura ca ecranul ar fi aratat la fel, doar ca temperatura nu ar mai fi fost 0°F. Am butonat putin prin meniu si pot zice ca e gandit chiar bine. El controleaza releul pentru o pompa de recirculare, releul pentru elementul de fierbere, temperatura si un buzzer piezzo care te avertizeaza in anumite momente. Pe langa asta are suficienta memorie pentru a salva cateva retete, mai exact timpii de brasaj si temperaturile.
Dupa ce am facut poza i-am instalat ultima versiune a softului care are si limba romana.

Attached Files


Edited by ionut_mystic, 13 June 2016 - 17:40.


#815
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006
Dupa pauza de trei luni, am facut o sarja. De aceasta data un hibrid belgiano-german (cereale ca la Hefeweizen, insa restul ingredientelor ca la Witbier). Nu m-am decis in privinta iasomiei; cel mai probabil doar o mica parte din sarja va o va primi, caci niciodata nu am folosit asa ceva.
Reteta e mai jos, iar timpii sunt aprox. 20 min la 45oC, 60 min la 50oC, 15 min la 55oC, 120 min la 68-69oC. Fara meshout, fiebere minimalista (vreau sa iasa usor tulbure). Halertauerul este refolosit dupa o sedinta de dry hoping la lagerul brun (anterioara mea sarja). Iar jumatate din maltul pal era de fapt un fel de Vienna.

[ https://dl.dropboxusercontent.com/u/54872001/Wit2016.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Poze dupa 3-4 saptamani.

Edited by ain, 20 June 2016 - 19:40.


#816
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,110
  • Înscris: 04.03.2014

 ionut_mystic, on 13 iunie 2016 - 17:39, said:

S-a facut liniste pe topicul asta. Nu mai face nimeni bere? Posted Image
Eu, pe langa cateva beri mai mult sau mai putin reusite, am dat viata controllerului la care am inceput sa lucrez acum cateva luni. Nu am mai facut poze dupa ce i-am montat butoane si senzor de temperatura ca ecranul ar fi aratat la fel, doar ca temperatura nu ar mai fi fost 0°F. Am butonat putin prin meniu si pot zice ca e gandit chiar bine. El controleaza releul pentru o pompa de recirculare, releul pentru elementul de fierbere, temperatura si un buzzer piezzo care te avertizeaza in anumite momente. Pe langa asta are suficienta memorie pentru a salva cateva retete, mai exact timpii de brasaj si temperaturile.
Dupa ce am facut poza i-am instalat ultima versiune a softului care are si limba romana.

Sa nu pui si poze la capodopera cand o termini.

#817
ionut_mystic

ionut_mystic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 08.01.2008

 ain, on 20 iunie 2016 - 19:39, said:

Dupa pauza de trei luni, am facut o sarja. De aceasta data un hibrid belgiano-german (cereale ca la Hefeweizen, insa restul ingredientelor ca la Witbier). Nu m-am decis in privinta iasomiei; cel mai probabil doar o mica parte din sarja va o va primi, caci niciodata nu am folosit asa ceva.
Banuiesc ca va fermenta la temperatura mai ridicata, ca pentru Witbier? E intelept sa incerci iasomia (sau orice condiment nou) pe o mica sarja. Eu am facut recent un Witbier cu anason stelat, am pus doar 5 grame in 25 litri iar aroma de anason a fost foarte puternica, cel putin in primele saptamani. Poate vi se pare mult 5 grame, dar nu mirosea foarte puternic pana sa il fierb, initial ma gandeam sa pun doar 2-3 grame. Pana la urma a iesit o bere buna, dar ma simteam mai bine daca experimentam doar pe vreo 2-4 litri. Anasonul l-am fiert 5 minute.

 ionutzitaly, on 20 iunie 2016 - 22:45, said:

Sa nu pui si poze la capodopera cand o termini.
Punem si poze, dar mai dureaza pana va fi gata. Ca sa respect tehnica de recirculare inversa specifica Braumeister trebuie sa fac rost de o rezistenta rotunda care sa imi lase mai tot fundul oalei liber pentru cosul de malt. Pana acum am gasit doar la englezi. Nici nu stiu daca de acum incolo vor fi afectate tarifele de transport din Anglia incoace. Probabil ca nu.
Pe langa asta mai am nevoie de o pompita pentru must, care sa faca recircularea, de-astea am gasit incepand cu 60 lei alea mici chinezesti pana la vreo 400 lei unele italiene. In rest le cam am pe toate.

#818
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

 ionut_mystic, on 26 iunie 2016 - 21:33, said:

Banuiesc ca va fermenta la temperatura mai ridicata, ca pentru Witbier? E intelept sa incerci iasomia (sau orice condiment nou) pe o mica sarja. Eu am facut recent un Witbier cu anason stelat, am pus doar 5 grame in 25 litri iar aroma de anason a fost foarte puternica, cel putin in primele saptamani. Poate vi se pare mult 5 grame, dar nu mirosea foarte puternic pana sa il fierb, initial ma gandeam sa pun doar 2-3 grame. Pana la urma a iesit o bere buna, dar ma simteam mai bine daca experimentam doar pe vreo 2-4 litri. Anasonul l-am fiert 5 minute.
Da, tinta de fermetare e undeva intre 24-25oC; am folosit un anason vechi de cel putin 40 de ani, cumparat de taica-miu sa faca lichiorul omonim. Si inca isi pastreaza aroma. Am gustat mustul de bere si anasonul se simtea discret si placut. Acum sa vedem dupa fermentare.

#819
ionut_mystic

ionut_mystic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 08.01.2008
Doar am dat exemplu anasonul, tu in postare ai scris iasomie. Acum am observat ca in Beer Smith e tot anason si ca de fapt ai scris acolo gresit. Ma gandeam ca vrei sa faci bere cu iasomie :)
Eu anasonul l-am cumparat recent de la un magazin asiatic, dar cine stie ce vechime avea... Cert e ca si la mine a avut un aport mare de aroma, chiar daca uscat nu mirosea foarte tare.

#820
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006
Pai, am pus deja anason, coriandru si coaja de portocala (in faza de fierbere a mustului de bere, asa cum scrie si in Beersmith) iar iasomie urmeaza sa pun (eventual) la sfarsitul fermentatiei, un fel de dry seasoning. Vorba aia, daca e bal (aromatizam berea), pai bal (aromatizare) sa fie.
Apropo de anason; are efecte antioxidante foarte importante, comparabile cu vitamina E (care e un fel de standard pentru activitate antioxidanta). Spre comparatie, coriandul are activitatea antioxidanta de cateva sute de ori mai mica.
Mai las la fermentatie cateva zile, trec o mica parte trec intr-o damigeana de 5 sau 10 L (pentru adaos de iasomie), iar restul in sticla pentru ca la sfarsitul saptamanii viitoare am de gand sa incep sa beau din ea.
Peste cateva saptamani incerc sa fac o sarja de Weizenbock. De fapt vreau sa fac o damigeana de 10L cu Weizenbock (pe la 1.09 OG, 8.5-9%ABV) folosind "first runnings"(care sa o beau la sfarsit de toamna- inceput de iarna, iar cu restul sarjei sa fac o bere de grau normal de vara, pe la 4.5-5%ABV. Caut idei de aromatizare: sigur o sa folosesc coaja de portocale, anason si coriandru, in proportii care-mi v-or fi clare cand am sa degust sarja de saptamana trecuta. Sa vad ce alte idei de aromatizare mai gasesc.
Ultima sarja de malt de orz a iesit cu putine enzime, asa ca voi incerca ca pana in octombrie sa fac bere care sa foloseasca o alta sursa principala de enzime, mai precis malt de grau. Asa ca voi incerca variatii de beri de grau, cel putin vreo 4 sarje.

#821
b42kef

b42kef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.01.2011
http://www.decatorev...ui-ion-iliescu/
E vorba doar de pasiune... Ambii (Ionut Batranache si Ain) ați pus umărul si pt asta va mulțumesc ;)



 ain, on 26 iunie 2016 - 21:46, said:


Da, tinta de fermetare e undeva intre 24-25oC; am folosit un anason vechi de cel putin 40 de ani, cumparat de taica-miu sa faca lichiorul omonim. Si inca isi pastreaza aroma. Am gustat mustul de bere si anasonul se simtea discret si placut. Acum sa vedem dupa fermentare.
Daca folosești drojdie wb-06 merge până la 28 de grade si chiar da arome bune la 28. Cred că s-a dus si in 29 de grade si nu s-a întâmplat nimic rău.
Ia în considerare și lemnul  dulce ca aromatizant, se combină excelent cu coaja de portocala si coriandru

Edited by b42kef, 29 June 2016 - 22:49.


#822
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

 b42kef, on 29 iunie 2016 - 22:58, said:

Daca folosești drojdie wb-06 merge până la 28 de grade si chiar da arome bune la 28. Cred că s-a dus si in 29 de grade si nu s-a întâmplat nimic rău.
No, io mis ardelean, mai molcom, si asa-mi plac sa lucre si drojdiile mele, sa sie mai molcome. Ase ca 24-25oC ii numa bine Posted Image

 b42kef, on 29 iunie 2016 - 22:58, said:

Ia în considerare și lemnul  dulce ca aromatizant, se combină excelent cu coaja de portocala si coriandru
Sigur, dar in Cluj nu mai sunt decat 2 Plafaruri, in cele 2 moluri ale orasului, si inca nu am ajuns pe acolo. Licoricea mai are un avantaj: zaharidul continut, de vreo 50 de ori mai dulce ca zaharoza, e nefermentabil.

Edited by ain, 30 June 2016 - 07:08.


#823
b42kef

b42kef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.01.2011
:) am folosit si 24-25 de grade dar nu cu acelasi rezultat. Acum ce sa zic, la wit-uri nu am folosit decât wb06 si Blanche care nu mi-o plăcut deloc. Dar deloc. Așa că nu mai vreau să experimentez decât cu wb-ul fermentația la diferite temperaturi

#824
ionut_mystic

ionut_mystic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 08.01.2008
Vorbim de temperaturi de fermentare de parca le-am putea controla Posted Image Mie imi fluctueaza in draci temperatura la care tin berea, si cred ca pana nu rezolv problema asta nu o sa pot obtine beri mai bune decat pana acum. Am un frigider mic Arctic, trebuie sa vad daca incape galeata in el, ca de damigeana nici nu se pune problema. Am un controller digital castigat pe ebay la o licitatie, pe care vreau sa il folosesc.

#825
ionut_mystic

ionut_mystic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 08.01.2008
Pentru ca m-am saturat sa tot incerc diferite surse de apa, si pentru ca aducerea apei din Bucuresti nu va mai fi o optiune, am cumparat un mic sistem de filtrare cu osmoza inversa. Il voi folosi doar pentru apa pe care o voi folosi la bere. Pentru ca teoretic apa va iesi aproape deprivata de minerale va trebui sa adaug eu una alta. Si asa ajungem la gips, despre care am mai vorbit cu Ain (probabil tot el este in masura sa imi dea si un raspuns Posted Image ). Risc sa ma otravesc daca folosesc ipsos de constructii?
Niste clorura de calciu de uz alimentar mi-a dat un prieten care o cumparase tot pentru bere dar nu a folosit-o in cele din urma. Am vazut ca s-ar mai putea pune si sare amara, d-asta am gasit pe olx de vanzare, deci doar gipsul ma incurca momentan.
Voi folosi spreadsheet-ul asta pentru a calcula cantitatile necesare de saruri.

Attached Files


Edited by ionut_mystic, 08 July 2016 - 08:32.


#826
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006
Ionut,
Eu nu folosesc ghips ci doar adaosuri de clorura de calciu (am de-asta, de buna puritate) si sare amara (sulfat de magneziu).
Daca nu as avea alta sursa de ioni de calciu as folosi fara ezitari ghipsul de constructii, insa avand in vedere 2 aspecte;
- sa fie neaditivat, de-ala care se intareste in cateva minute nu CT 126 sau 127. Ala cel mai ieftin posibil;
- sa incerci sa-l purifici putin, prin spalare repetata cu apa potabila. Asa scapi de impuritatile mai solubile din ghips, cele mai insolubile fiind putin importante.

Tu cand vei face bere cu apa RO trebuie sa te asiguri ca:
- ai suficient de multi ioni Ca; acesta grabeste reactiile enzimatice si stabilizeaza enzimele, permitand lucru la temperaturi cam cu 5oC mai ridicate. Concentratia necesara se stabileste in functie de stilul berii. Mica la lager, mare la stout.
- ionii Mg confera amareala, scotand in evidenta amareala hameiului. Folosirea nu este obligatoriie pentru apa RO.
- clorurile scot in evidenta gustul de malt; sulfatul pe cel al hameiului. Fiecare stil de bere prefera un anumit raport intre clorura si sulfat. Raportul este mic la lager, mare la anumite ales.
- incearca sa nu introduci sodiu si potasiu in apa RO - berea nu le duce lipsa.
- o varianta "economica" ar fi sa diluezi apa locala cu apa RO si sa obti o apa cu ceva ioni, insa cu poluanti mai putini si gust imbogatit.
- daca faci beri brune/negre iti mai trebuie bicarbonat de sodiu (Kaufland, 3lei si ceva pt. 0.5Kg).

Beersmith-ul are profilele ionice ale apelor reprezentative, pe seama lor poti sa-ti faci apa cea mai potrivita pentru stilul dorit.
Ideal ar fi sa ai clorura de calciu, sulfat de calciu (ghips) si sulfat de magneziu la dispozitie. Clorura de calciu se foloseste intensiv la dezapezire; sub forma aia nu e prea pura, insa se purifica usor in conditii de amator.

Edited by ain, 08 July 2016 - 11:19.


#827
ionut_mystic

ionut_mystic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 08.01.2008
Nu prea inteleg cum se face purificarea astea prin spalare. Ar trebui sa il pun in ceva apa si apoi sa il las sa se sedimenteze si arunc apa? Banuiesc ca la fel se procedeaza si cu clorura de calciu pentru dezapezire. Clorura de calciu pe care am primit-o are specificat pe eticheta ca e food safe in cantitati mici. O sa imi mai cumpar niste gips, sulfatul de magneziu il las pe mai tarziu. Oricum principala lui utilizare este aportul de sulfat, nu de magneziu, cum ai zis si tu. Nu ma mai incurc cu amestecarea RO cu apa de acasa, m-am saturat de atatea experimente. Va tin la curent cu rezultatele.

Edited by ionut_mystic, 08 July 2016 - 19:25.


#828
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006
Aproape.
Sulfatul de calciu este putin solubil, cam 0.7 g/L. Se poate purifica in felul urmator: pui sa zicem 100 g CaSO4 in 250 ml apa. Agiti/amesteci puternic primele 10 minute sa nu cumva sa se intareasca si sa formeze granule mari. Dupa care lasi o vreme (sa zicem ore) astfel incat impuritatile mai solubile sa se dizolve. Tu vei pierde in solutie cca. 0.2 g CaSO4, insa solutia va contine multe din imputitatile solubile.Dupa care decantezi o buna parte din solutie, iar restul filtrezi (pe hartie de filtru de cafea) astfel sa ramai cu partea solida (imbogatita in CaSO4). Dupa care repeti operatiunea de cateva ori. Ca sa fie eficienta, nu trebuie sa ai particule solide mari. Impuritatile mai greu solubile decat CaSO4 nu se elimina, dar acestea nu se vor dizolva nici in mustul de bere, asa ca prezenta lor nu este o problema. In plus nu trebuie sa contina aditivi organici (care trebuie dizolvati in solventi organici sau acizi/baze).
CaCl2 este extrem de solubil (de vreo 1000 de ori mai solubil ca sulfatul), nu-l poti purifica in acest mod. Cand o sa-l ai iti voi explica procedura bazata pe dizolvare in apa fierbinte, filtrare si cristalizare (prin racire). Echipamente necesare: vase termorezistente (chiar metalice), filtru de cafea si o palnie. Realizabil acasa.

Daca poti sa alegi, clorura de calciu e bine sa fie anhidra (cea hidratata este puternic higroscopica). Din nefericire dupa purificare va fi hidratata. M-am uitat e ebay si preturile nu sunt prohibitive.
http://www.ebay.com/...hloride&_sop=15
Pentru comparatie ai niste preturi de la un producator major de reactivi:
http://www.sigmaaldr...O&focus=product
la o puritate modesta (93%) e 40 E pe jumatatea de Kg. Vanzatorul din portugalia are 400g la 9USD (transport inclus). Eu folosesc cam 40-50 g/an, tu ai putea folosi de 2-3 ori mai mult.

Edited by ain, 08 July 2016 - 20:20.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate