Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Bere facuta acasa?

  • Please log in to reply
1967 replies to this topic

#1963
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008

Quote

verifca ca temperatura apei fierbinti cu care speli sa nu depaseasca 80oC
Aici trebuie sa fiu un pic mai atent, apa aia o incalzesc cu un fierbator tip cana de 2l . Nu masor temperatura, o opresc dupa sunet inainte sa fiarba, dar e f posibil sa mai sar de 80C. Nu mi-ar fi greu sa pun sonda de temperatura in cana, doar ca nu am stiut ca ar fi o problema daca torn apa prea fierbinte peste malt.

Poti sa-mi explici te rog care-i diferenta dintre contactul mustului fierbinte cu aerul si oxigenatul mustului rece pt drojdie?

#1964
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006
Taninii se dizolva daca ai una din urmatoarele situatii: temp mai mare ca 80oC, pH mai mare ca 6, densitatea mai mica ca 1.01. Deoarece tu folosesti foarte putina apa de spalare e foarte putin probabil sa ai probleme cu conditiile 2 si 3. Mare grija insa la conditia 1. Eu, dimpotriva, folosesc cam 40-45% din apa totala pentru spalat. Spal in mai multe etape, 4-6 si am grija sa acidulez apa de spalare la ultimile 2 etape si sa verific densitatea finala sa nu fie niciodata sub valoarea indicata.

In principiu oxigenul ar fi bine sa lipseasca in toate fazele, pentru ca oxideaza - mai repede sau mai incet, depinde de temperatura - multi din compusii aromatici alterand sau estompand aromele. La stilurile de bere unde se doreste sa pastrarea mirosului de malt proaspat macinat se merge in extrem iar toate operatiile de brasaj se fac in atmosfera de CO2 astfel incat sa nu avem contact cu oxigenul.
Din nefericire, oxigenul este necesar pentru inmultirea drojdiilor. Iar daca tot trebuie sa-l introducem in sistem, o facem atunci cand impactul asupra mustului e minim, adica la cea mai joasa temperatura posibila. Ca sa-ti faci o idee asumpra modului in care temperatura influenteaza viteza proceselor biochimice din organism, la cresterea cu 10oC viteza creste de 2-3 ori. In cazul altor procese chimicce, cresterea e intr-un domeniu mai larg. Asa ca este foarte mare diferenta intre ce se intampla la 25oC si ce se intampla la 80 sau 100oC, viteza putand fi de mii de ori mai mare la 100oC.

#1965
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008
Multumesc pentru explicatii!
Data viitoare o sa fiu ma atent la temperatura apei de spalare, la oxigenare si eventual incerc si cu apa de put.

#1966
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,446
  • Înscris: 12.02.2012

View Postbinox, on 25 mai 2022 - 15:58, said:

Bucuresti, de cateva ori am lasat apa in cazan peste noapte sa mai scap de clor, dar nu cred ca e suficient.

Clorul se elimina rapid prin adaugarea de metabisulfit de potasiu, 60mg la 10 l de apa.

#1967
Zombie13

Zombie13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.08.2007

View Postain, on 26 mai 2022 - 08:18, said:

Taninii se dizolva daca ai una din urmatoarele situatii: temp mai mare ca 80oC, pH mai mare ca 6, densitatea mai mica ca 1.01. Deoarece tu folosesti foarte putina apa de spalare e foarte putin probabil sa ai probleme cu conditiile 2 si 3. Mare grija insa la conditia 1. Eu, dimpotriva, folosesc cam 40-45% din apa totala pentru spalat. Spal in mai multe etape, 4-6 si am grija sa acidulez apa de spalare la ultimile 2 etape si sa verific densitatea finala sa nu fie niciodata sub valoarea indicata.

In principiu oxigenul ar fi bine sa lipseasca in toate fazele, pentru ca oxideaza - mai repede sau mai incet, depinde de temperatura - multi din compusii aromatici alterand sau estompand aromele. La stilurile de bere unde se doreste sa pastrarea mirosului de malt proaspat macinat se merge in extrem iar toate operatiile de brasaj se fac in atmosfera de CO2 astfel incat sa nu avem contact cu oxigenul.
Din nefericire, oxigenul este necesar pentru inmultirea drojdiilor. Iar daca tot trebuie sa-l introducem in sistem, o facem atunci cand impactul asupra mustului e minim, adica la cea mai joasa temperatura posibila. Ca sa-ti faci o idee asumpra modului in care temperatura influenteaza viteza proceselor biochimice din organism, la cresterea cu 10oC viteza creste de 2-3 ori. In cazul altor procese chimicce, cresterea e intr-un domeniu mai larg. Asa ca este foarte mare diferenta intre ce se intampla la 25oC si ce se intampla la 80 sau 100oC, viteza putand fi de mii de ori mai mare la 100oC.

Sa nu ai PH mai mare de 5.8. Ai prea multe etape de sparge, 2-3 sunt suficiente, ideea e sa ai vascozitatea mai mica ca sa speli cum trebuie si asta se face pe la 78, ca sa nu extragi tanini dupa cum ziceai. Ca spuneai de oxidare, unii ai scos malturi nullLOX, din pacate doar pilsner.

Edited by Zombie13, 20 November 2022 - 17:36.


#1968
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

View PostZombie13, on 20 noiembrie 2022 - 17:24, said:

Sa nu ai PH mai mare de 5.8.

The pH of the sparge runoff should be below pH 6. Higher pH couples with too high sparge water temperatures to extract tannins, silicates, and other undesirable compounds from the grain, which create astringent off- flavors and cloudy, hazy beer. Too high pH should not be a problem because the sparge water will mix with the mash and its pH will naturally be lowered. However, if your water supply is highly alkaline and you treated it by boiling to precipitate out calcium and carbonates for the mash, you should do the same to the sparge water.

Sursa: https://byo.com/arti...udy, hazy beer.

S-a schimbat ceva intre timp?

View PostZombie13, on 20 noiembrie 2022 - 17:24, said:

Ai prea multe etape de sparge, 2-3 sunt suficiente,
:)
Ca sa spui ca folosind X litri de apa de sparare, Y etape ajung, ai un singur criteriu de apreciere: densitatea finala a mustului. Daca ai ajuns la 1.01 folosind mai putina apa de spalare, inseamna ca ai folosit prea multe etape. Ai folosit cei X litri si ai o densitate mai mare, atunci ai pierder de randament din cauza spalarii incomplete, pierderi pe care le poti elimina/reduce folosind mai multe etape. Nu esti, prin urmare, in masura sa apreciezi de cate etape am eu nevoie.

Daca chiar esti interesat, am prezentat un model matematic cu care poti face un calcul de diferenta intre acelas volum de apa de spalare impartit in mai multe sau mai putine etape. Daca ai acces la Microcalc Origin pot pune la dispozitie fisierul cu implementarea.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate