Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...
 

dreptul de munca in Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#19
true999

true999

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 04.06.2008
Am incercat si aceasta cale.
M-am dus la Arbeitsamt sa cer cateva informatii legate de PFA. Mi s-a spus ca NU am voie sa lucrez la alta firma, ca PFA.
Firma respectiva ar putea plati o amenda de 100.000 euro.
Iar acum am sa va dau ca exemplu o cunostiinta de-a mea care a lucrat in Germania, ca PFA ( din Mai anul curent ) iar acum vreo saptamana i-a venit scrisoare de la Zollamt, in care se specifica ca nu a avut dreptul sa lucreze la restaurantul x.
Persoana m-a contactat si mi-a cerut cateva sfaturi, eu i-am zis doar ce mi s-a spus mie la AA, i-am spus sa ia legatura cu un avocat, eventual cineva din acel oras care vorbeste bine germana, sa mearga undeva( arbeitsamt, landratsamt ) sa se intereseze ce e de facut.
Chiar nu mai stiu ce sa cred cum e cu acest gewerbeschein.

#20
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003

View Postf300, on 6th September 2010, 14:54, said:

Daca te plicitisesti si nu citesti pina la sfirsitul frazei (unde scrie fara nici o conditie suplimentara) desigur ca intelegi timpenii.

Buna precizarea, dar in limba romana cel putin, "fara nicio conditie suplimentara" - asa cum ai folosit tu, se refera strict la PFA/SRL. Sa nu divagam discutia totusi prea mult, e bine ca suntem de acord pe ce e important :)

#21
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
http://www.sweh.de/l...ehmigungsrecht/

Quote

Eine selbständige Tätigkeit erfordert in der Regel positive Auswirkungen auf die deutsche Wirtschaft und ein zumindest regionales Bedürfnis an dem Unternehmen bzw. dessen Leistungen. Die im Gesetz genannten Regelgrenzen von einer Investitionssumme von 250.000 Euro und der Schaffung von 5 Arbeitsplätzen (Stand: 01.01.2009) spielen bei einer guten und plausiblen Geschäftsplanung und ausreichender Qualifikation des Selbstständigen in der Regel keine Rolle. Für selbstständige Freiberufler (z.B. Ärzte, Rechtsanwälte, Ingenieure, Architekten, Wirtschaftsprüfer, Steuerberater, beratende Volks- und Betriebswirte, Heilpraktiker, Krankengymnasten, Journalisten, Bildberichterstatter sowie Dolmetscher und Übersetzer) gelten diese Mindestanforderungen nicht.


#22
true999

true999

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 04.06.2008
In acest articol se anunta ca vor fi ridicate restrictiile,partial.
E o veste buna,zic eu.

#23
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 14.04.2010
Eu tot nu sunt foarte lamurit :( , ca inginer am dreptul sa fiu angajat in Germania? sau trebuie sa fiu neparat PFA? Eu am tot cautat ceva despre asta dar nik concret... cineva cu ceva sigur, poate chiar un inginer  :confuzzled:

Edited by Engineer_xxl, 08 November 2010 - 18:10.


#24
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ca roman "normal" (*) nu ai dreptul sa muncesti ca angajat in Germania. Unele meserii au anumite facilitati la obtinerea dreptului de munca dar nu este automat la nici una din cite stiu (la medici daca nu ma insel e destul de usor daca ai nu stiu ce certificat).

(*) normal in sensul ca nu ai stat n ani in Germania sau alte state din europa de vest

#25
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 14.04.2010
Salutare,
Se pare ca intr-un final am ajuns si pe taramuri germane... ideea e ca sunt aici printr-o firma italiana nu angajat direct de germani, deci am un statut de consultant sa zicem si se pare ca voi fi aici pt ceva luni bune. As vrea sa stiu daca trebuie sa am ceva acte, sa merg la politie etc ? Ar cineva idee?

#26
AnaSteaua

AnaSteaua

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.07.2007
Salutare,


Avem PFA in Germania si colaboratoarea ne-a stornat banii in ultimul moment, adica vineri i-a bagat si dupa 3 ore i-a stornat. Noi nu am mai vrut sa muncim si ea s-a razbunat pe noi prin treaba asta. Este legal?

#27
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Engineer: n-ai nici o treaba, teoretic sint niste formalitati (pe care nici nu poti sa le faci de obicei ca roman), practic nu existi din punctul lor de vedere
Ana: ce inseamna stornat? Überweisung-urile nu se pot storna decit in cazurile in care ca sa zic asa inca nu exista ca Überweisung-uri (in sensul ca de exemplu l-ai trimis electronic sau l-ai pus in cutia bancii si nu a fost efectuat din cauza ca nu era zi lucratoare si ajungi sa-l anulezi inainte de a fi introdus in sistem).

#28
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,609
  • Înscris: 06.03.2005

View Postf300, on 8th November 2010, 16:18, said:

Ca roman "normal" (*) nu ai dreptul sa muncesti ca angajat in Germania. Unele meserii au anumite facilitati la obtinerea dreptului de munca dar nu este automat la nici una din cite stiu (la medici daca nu ma insel e destul de usor daca ai nu stiu ce certificat).

(*) normal in sensul ca nu ai stat n ani in Germania sau alte state din europa de vest
Interesant. Poti da mai multe informatii legate de statutul "special" pe care-l pot avea romanii care au stat o perioada de timp in Vest?

Multumesc.

Edited by fabian23, 12 February 2011 - 14:18.


#29
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Sint diferite legi locale (eventual date sub presiunea diferitelor directive EU) care iti dau anumite drepturi dupa un anume timp (1/2/5 ani). Daca imi spui care-i combinatia (unde ai stat citi ani si unde vrei sa muncesti) pot sa sap putin sa-ti gasesc citeva linkuri daca sint tari de care stiu ceva.

#30
lioz

lioz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 29.08.2007
Puteti detalia chestia cu PFA?Sotia mea a lucrat in Bremen cu asa ceva...Cineva (cei pentru care a lucrat) i-a facut domiciliu, a inregistrat-o la primarie ca PFA si a lucrat la o firma de curatenie.Ideea e ca ea a primit ceva copii dupa acte..si a fost taxata cu 300 eur...dar ea nu a emis nicio factura sau ceva..efectiv a lucrat la / pentru firma respectiva si a incasat banii..exista vreun motiv de temere?Actualmente se afla langa Karlsruhe (Weingarten) si are grija de o batranica...In alta ordine de idei...si eu vreau sa muncesc aici..(de fapt sunt de cateva zile la ea) si chiar mi s-a promis ca ma v-a angaja (o firma) dar nu stiu ce trebuie facut..acte..pentru a fi eligibil..PFA e ok?nu as mai vrea sa astept drept de munca...si alte cele..asta sper ca le voi face in timp...Poate cineva sa-mi explice aici sau pe PM sau pe YM..sau mail (craciun_lionel{at}yahoo{punct}com)?As fi recunoscator..Va multumesc anticipat.

#31
laurafuss84

laurafuss84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.02.2011
Romanii au drept de munca in germania inca de la intrarea in U.E. De altfel, sunt peste 400.000 de romani care muncesc azi in Germania, incepind de la medici si pina la culegatori de sparanghel. Exista niste restrictii totusi: muncitorii sezonieri sunt contingentati, adica anul acesta nu pot marge mai mult de 150.000. Alta restrictie: muncitorii in constructii, gunoierii, designerii au nevoie de permis de lucru, adica pot lucra dar numai daca nemtii aproba.Trebuie aprobari,drept de sedere,notificari prealabile la ministerul muncii,la finante. Chiar si patroni de firme romanesti pot trimite muncitori in germania,dar e jale mare cu aprobarile. Ultimele 2 restrictii se ridica la 31 dec.2013. Am scris detaliat citeva articole pe tema dreptului de munca  la
http://consilierjuri....wordpress.com/

#32
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
io nu stiu de unde le scoateti. un cetatean roman care ajunge azi in germania NU are drept de munca by default. un cetatean al unei tari membre UE care nu face parte din EU-15 sau EEA primeste la mutarea pe teritoriul german  o "Freizügigkeitsbescheinigung". pentru a putea lucra ca angajat, mai are nevoie de o "Arbeitsberechtigung-EU"
http://bundesrecht.j...gb_3/__284.html.

Quote

§ 284 Arbeitsgenehmigung-EU für Staatsangehörige der neuen EU-Mitgliedstaaten

(1) Staatsangehörige der Staaten, die nach dem Vertrag vom 16. April 2003 über den Beitritt der Tschechischen Republik, der Republik Estland, der Republik Zypern, der Republik Lettland, der Republik Litauen, der Republik Ungarn, der Republik Malta, der Republik Polen, der Republik Slowenien und der Slowakischen Republik zur Europäischen Union (BGBl. 2003 II S. 1408) der Europäischen Union beigetreten sind, und deren freizügigkeitsberechtigte Familienangehörige dürfen eine Beschäftigung nur mit Genehmigung der Bundesagentur für Arbeit ausüben und von Arbeitgebern nur beschäftigt werden, wenn sie eine solche Genehmigung besitzen, soweit nach Maßgabe des EU-Beitrittsvertrages abweichende Regelungen als Übergangsregelungen der Arbeitnehmerfreizügigkeit Anwendung finden. Dies gilt für die Staatsangehörigen der Staaten entsprechend, die nach dem Vertrag vom 25. April 2005 über den Beitritt der Republik Bulgarien und Rumäniens zur Europäischen Union (BGBl. 2006 II S. 1146) der Europäischen Union beigetreten sind.
(2) Die Genehmigung wird befristet als Arbeitserlaubnis-EU erteilt, wenn nicht Anspruch auf eine unbefristete Erteilung als Arbeitsberechtigung-EU besteht. Die Genehmigung ist vor Aufnahme der Beschäftigung einzuholen.
(3) Die Arbeitserlaubnis-EU kann nach Maßgabe des § 39 Abs. 2 bis 4 und 6 des Aufenthaltsgesetzes erteilt werden.
(4) Ausländern nach Absatz 1, die ihren Wohnsitz oder gewöhnlichen Aufenthalt im Ausland haben und eine Beschäftigung im Bundesgebiet aufnehmen wollen, darf eine Arbeitserlaubnis-EU für eine Beschäftigung, die keine qualifizierte Berufsausbildung voraussetzt, nur erteilt werden, wenn dies durch zwischenstaatliche Vereinbarung bestimmt ist oder aufgrund einer Rechtsverordnung zulässig ist. Für die Beschäftigungen, die durch Rechtsverordnung zugelassen werden, ist Staatsangehörigen aus den Mitgliedstaaten der Europäischen Union nach Absatz 1 gegenüber Staatsangehörigen aus Drittstaaten vorrangig eine Arbeitserlaubnis-EU zu erteilen, soweit dies der EU-Beitrittsvertrag vorsieht.
(5) Die Erteilung der Arbeitsberechtigung-EU bestimmt sich nach § 12a Arbeitsgenehmigungsverordnung.
(6) Das Aufenthaltsgesetz und die aufgrund des § 42 des Aufenthaltsgesetzes erlassenen Rechtsverordnungen zum Arbeitsmarktzugang gelten entsprechend, soweit sie für die Ausländer nach Absatz 1 günstigere Regelungen enthalten. Bei Anwendung der Vorschriften steht die Arbeitsgenehmigung-EU der Zustimmung zu einem Aufenthaltstitel nach § 4 Abs. 3 des Aufenthaltsgesetzes gleich.
(7) Ein vor dem Tag, an dem der Vertrag vom 25. April 2005 über den Beitritt der Republik Bulgarien und Rumäniens zur Europäischen Union (BGBl. 2006 II S. 1146) für die Bundesrepublik Deutschland in Kraft getreten ist, zur Ausübung der Beschäftigung eines Staatsangehörigen nach Absatz 1 Satz 2 erteilter Aufenthaltstitel zur Ausübung einer Beschäftigung gilt als Arbeitserlaubnis-EU fort, wobei Beschränkungen des Aufenthaltstitels hinsichtlich der Beschäftigungsbedingungen als Beschränkungen der Arbeitserlaubnis-EU bestehen bleiben. Ein vor diesem Zeitpunkt erteilter Aufenthaltstitel, der zur unbeschränkten Ausübung einer Beschäftigung berechtigt, gilt als Arbeitsberechtigung-EU fort.

asta pe langa faptul ca in germania se afla cca 100.000 de romani si nu 400.000. sursa: Statistisches Bundesamt

Edited by Pengoon, 17 February 2011 - 16:32.


#33
Nicolla

Nicolla

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 24.05.2007
Pentru cetatenii romani se poate incheia contract de munca in DE pe perioada nedeterminata? Sau musai trebuie sa fie determinata? Ceva indrumari catre actele care reglementeaza situatia asta?
Intreb pentru ca ma tot parlamentez cu un incapatanat, eu ii dau inainte ca nu au voie sa il angajeze pentru perioada nedeterminata daca nu are permis de munca (desi nu stiu sa pun degetul pe lege exact, dar parca asa era), el o tine pe-a lui ca nu se merita sa pleci cu contracte pe perioada determinata, desi alta varianta nu stiu sa existe.. Presupunand ca pleci cu contract pe 6 luni "cu posibilitate de prelungire", ce probabilitate exista ca aceasta prelungire sa se petreaca? Ce evaluari se fac? Poti lucra, abia plecat din RO, 12 luni/an in DE?

#34
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Contractul poate sa fie pe orice perioada (si default este probabil pe perioada nedeterminata) dar dreptul de a munci (care depinde de stat nu de o intelegere privata intre tine si o companie) poate sa fie deloc sau limitat sau nelimitat.

Pentru a raspunde si la intrebarea cu 5 ani in Germania este vorba de Daueraufenthaltsrecht:

http://www.aufenthal...igkeitsgeu.html
http://www.juraforum...eraufenthalt-eg

Daueraufenthaltsrecht asta se propaga si in alta tara de obicei dar nu stiu exact cum se face exact operatiunea inversa de a veni in Germania din alta tara EU. De asemenea este ceva destul de stufos pentru ca in principiu legile astea sint pentru ne-cetateni EU (cetacenii EU se presupune ca au toate drepturile oricum).

#35
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

Pentru cetatenii romani se poate incheia contract de munca in DE pe perioada nedeterminata?
da, se poate. daca firma se oboseste sa se certe cu fortele de munca ca n-a gasit pe nimeni din restul UE pe jobul ala. si depinde de job. daca are facultatea terminata si contractul e pe minim 66.000/an nu-i problema. altfel s-ar putea sa fie, indiferent daca-i determinat sau nedeterminat. cu cat e jobul mai high-level, cu atat arbeitsamtul e mai putin dispus sa comenteze cand firma sustine ca n-are pe altcineva.

astea fiind spuse, nici io unu nu m-as baga la un contract pe perioada determinata, cu atat mai mult cat ii numai pe 6 luni. decat asa mai bine freelancer, desi nici asta io unu nu recomand cuiva, care nu se stie cu legile si obiceiurile din viata de business de p-aci.
daca perioada aia determinata ar fi 2-3 ani, e alta poveste, ca ai timp sa te prinzi de faza in liniste, iar 2014 cel tarziu cad toate restrictiile. dar primele 6 luni oricum is incerte, ca atata o sa fie probabil perioada de proba, fie contractul determinat sau nu, perioada in care poate sa te zboare fara vreo justificare.

#36
alin_x

alin_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 25.07.2007
Cum stau lucrurile cu munca in agricultura ? Daca merg in Germania si gasesc de munca in agricultura, pot lucra 6 luni pe an ? 3 luni ?
Vorbesc germana, asta cu limba n-ar fi o problema. Angajatorul poate sa-mi faca actele acolo, fara sa am nevoie de vreun act din Romania ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate