Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info
 Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Photoscape, unde?

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 

dreptul de munca in Germania

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
93 răspunsuri în acest subiect

#55
PaulRO

PaulRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 41
  • Înscris: 12.11.2010
Buna seara tuturor,

    ma numesc Paul si in acest moment sunt la Karlsruhe in Germania, deocamdata in vizita(am bunicii aici, batrani si cu probleme de sanatate, ambii cu dubla cetatenie germano-romana).
Eu locuiesc in Italia de 10 ani dar nu am facut demersurile pentru obtinerea cetateniei si deci sunt doar cu resedinta acolo. In Italia situatia e cam proasta din punct de vedere al locului de munca, am deja 2 ani de cand muncesc numai la negru, "la ciupeala",cand/cum.
Ne gandeam, impreuna cu sotia care si ea la randul ei nu prea este multumita de viata de acolo si vazand situatia bunicilor mei care sunt fara sprijin aici, daca este posibil sa obtinem drept de munca in Germania si ce anume trebuie sa facem?

Va multumesc pentru atentie,
Paul

Editat de PaulRO, 19 iunie 2011 - 19:43.


#56
sqryn

sqryn

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 647
  • Înscris: 23.04.2004
ia-ti cetatenia in italia si apoi vino sa muncesti in germania pentru ca vei putea lucra fara restrictii ca si cetatean italian (primesti automat drept de munca)

#57
PaulRO

PaulRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 41
  • Înscris: 12.11.2010

 sqryn, on 20th June 2011, 10:16, said:

ia-ti cetatenia in italia si apoi vino sa muncesti in germania pentru ca vei putea lucra fara restrictii ca si cetatean italian (primesti automat drept de munca)

Mersi pentru raspuns... crezi ca acum ar fi prea complicat sa obtin dreptul de munca?
Nu de alta dar birocratia la italieni este mai rau ca la romani si mai trec vreo 2 ani pana s-o primesti. In plus se cere declaratia pe venit din ultimi 3 ani iar eu de vreo 2 ani am muncit doar la negru, mai mult am stat prin tara cu alte treburi si asta poate fi motiv de respingere.

#58
sqryn

sqryn

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 647
  • Înscris: 23.04.2004
pai citeste topicul de la capat si pentru intrebari punctuale scrie.
depinde de o gramada de chestii, ideea e ca trebuie sa gasesti pe cineva dispus sa te angajeze si sa astepte dupa tine pana iiti iese dreptul de munca. procedura nu e complicata dar dureaza si nu il primesti garantat chiar daca ai un angajator din diverse motive invocate de cei de la fortele de munca.
sunt multe de luat in calcul, experienta, specializarea, nivelul de germana, diplome, lipsa fortei de munca calificata pe domeniul pe care vrei sa te angajezi, karma si altele.
poti sa incerci iti urez bafta dar cred ca se obtine mult mai greu ca in italia. cu muncitul la negru poti sa iti cam iei gandul. amenzile sunt mari si se fac controale

Editat de sqryn, 21 iunie 2011 - 11:04.


#59
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.939
  • Înscris: 11.06.2003
cum era de asteptat, guvernul a prelungit limitarea accesului fortei de munca din RO+BG cu 2 ani pana la 31.12.2013.

#60
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.644
  • Înscris: 09.09.2007

 Pengoon, on 8th December 2011, 10:34, said:

cum era de asteptat, guvernul a prelungit limitarea accesului fortei de munca din RO+BG cu 2 ani pana la 31.12.2013.

,,Restricțiile impuse de Germania pe piața muncii pentru cetățenii români și bulgari cu calificare redusă, au fost prelungite cu doi ani, până la sfârșitul lui 2013, informează AFP.

Muncitorii din construcții, curățenie și decorări interioare din cele două țări nu vor avea acces pe piața muncii din Germania până la sfârșitul lui 2013. În schimb, urmează să fie facilitată imigrația absolvenților de studii superioare.

În același timp, executivul de la Berlin a adoptat miercuri un proiect legislativ care prevede facilitarea imigrației lucrătorilor calificați, într-o țară confruntată cu fenomenul îmbătrânirii demografice și unde șomajul se află la cel mai scăzut nivel din ultimii 20 de ani.


Conform proiectului, un cetățean dintr-o țară din afara Uniunii Europene și care obține un loc de muncă remunerat cu peste 48.000 de euro pe an va primi permis de ședere permanent, iar procedura va fi accelerată. În prezent, pragul de venit este de 66.000 de euro. Tot conform proiectului, deținerea unei diplome de învățământ superior nu va fi o condiție.

Permisul va fi retras dacă persoana în cauză își pierde locul de muncă și primește ajutor social în primii trei ani.

Cercetătorii, cetățenii străini absolvenți ai unei universități germane sau care urmează cursuri profesionale în Germania vor putea, la rândul lor, să obțină mai ușor permisul de ședere.

Guvernul de la Berlin intenționează, de asemenea, să transpună directiva UE privind 'carta albastră', care va permite imigranților din afara UE care au studii superioare și câștigă mai mult de 44.000 de euro anual să imigreze în Germania. În domeniile profesionale cu forță de muncă deficitară (tehnologii, informatică, telecomunicații, medicină), bariera va fi coborâtă la 33.000 de euro pe an.

Germania, unde șomajul înregistrează cel mai scăzut nivel de după reunificare, cunoaște un deficit de forță de muncă calificată, responsabili economici susținând încurajarea imigrației pentru rezolvarea acestei probleme, notează Agerpres.

"Oamenii nu fac coadă pentru a veni în Germania", a recunoscut marți cancelarul Angela Merkel, în condițiile în care, potrivit estimărilor guvernamentale, 1,8 milioane de posturi vor fi vacante până în 2020''

Sursa:Capital

http://www.capital.ro/detalii-articole/sti...ari-157775.html

Germania are nevoie de materie cenusie din Europa de Est nu de muschi. :)

#61
12trei

12trei

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 1.328
  • Înscris: 22.07.2011
14 decembrie 2011

Românii și bulgarii absolvenți de studii superioare vor putea lucra în Germania fără permis de muncă de la 1 ianuarie 2012 în domenii corespunzătoare calificării lor. La fel și cei care vor fi formați profesional acolo, anunță MAE roman.


http://www.adevarul...._608939482.html

#62
sqryn

sqryn

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 647
  • Înscris: 23.04.2004
autorul ala de la adevarul ar trebui concediat pentru ce idiotenii a scris acolo

#63
wayngro

wayngro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 205
  • Înscris: 21.04.2008
Ce sanse am sa merg la lucru in Germania, in domeniul " constructii / gastronomie / " ?
Stiu bine limba germana, scris / vorbit / citit /
As vrea sa merg impreuna cu prietena mea, dar ea nu stie deloc germana.Ar avea vreo sansa sa gaseasca ceva de munca ? Chiar daca ea are studii superioare, nu cred ca ajuta prea mult.
Exista vreo sansa de a "emigra" asa cum e si cu Canada / Noua Zeelanda, etc ?
Multumesc.

#64
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.939
  • Înscris: 11.06.2003
in gastronomie o sa gasesti, dar se plateste legendar de prost. fara germana merge doar, daca stie sa faca ceva special. daca nu, trebuie sa te intrebi de ce ar lua-o cineva taman pe ea la un job de duzina, cand e plin de alta lume, cu care poate comunica.

#65
e_spidi

e_spidi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 81
  • Înscris: 02.09.2005
Salutare,

Imi poate explica cineva ce presupune lucrul in DE pe PFA in actuala legislatie?
Avantaje, dezavantaje, ce platesti, unde platesti...

Multumesc anticipat!

#66
sqryn

sqryn

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 647
  • Înscris: 23.04.2004
ha sa iti dau oarecum mura in gura desi sincer puteai si tu sa cauti pe net. dar macar nu o sa mai intrebe inca 10 puturosi dupa tine acelasi lucru

http://www.diseara.r...n-germania-1834

http://www.curieruln..... in Germania?

Editat de sqryn, 11 ianuarie 2012 - 14:56.


#67
e_spidi

e_spidi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 81
  • Înscris: 02.09.2005
Multumesc @sqryn!

#68
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.721
  • Înscris: 30.04.2006
Arbeitsgenehmigungsverfahren für Staatsangehörige aus den neuen EU-Mitgliedstaaten
Bulgarien und Rumänien

Bulgarische und rumänische Arbeitnehmer (siehe Ziffer 1.2), benötigen für eine Über-
gangszeit - längsten bis 31. Dezember 2013 - weiterhin eine Arbeitsgenehmigung, die als
Arbeitserlaubnis-EU oder Arbeitsberechtigung-EU erteilt wird.

Für die Erteilung einer Arbeitsgenehmigung-EU ist die ZAV zuständig. Die Ausländerbe-
hörden werden nicht beteiligt.

Keine Arbeitsgenehmigung-EU bedürfen Hochschulabsolventen für eine der Qualifikation
entsprechenden Beschäftigung sowie deren Familienangehörige.

Neu einreisenden bulgarischen und rumänischen Arbeitnehmern kann eine Arbeitserlaub-
nis-EU grundsätzlich für alle Beschäftigungen, die eine qualifizierte Berufsausbildung vo-
raussetzen, erteilt werden. Ihnen wird die Arbeitserlaubnis-EU unter erleichterten Bedin-
gungen (ohne Vorrangprüfung) erteilt, wenn die Arbeitsbedingungen denen vergleichbarer
inländischer Arbeitnehmer entsprechen. Andere Beschäftigungen können unter den in Ka-
pitel 3 genannten Voraussetzungen zugelassen werden.


http://www.arbeitsag...ung-ausl-AN.pdf

Punctul 8.

#69
true999

true999

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 530
  • Înscris: 04.06.2008
Vorbeam azi cu un amic, spunea ca a auzit ca din Mai 2013, se vor ridica restrictiile pe piata muncii, pt romani si bulgari, in statele membre UE.
Nu-mi place sa ma iau dupa zvonuri, as vrea sa va rog, daca aveti vreo sursa de informatie reala, lasati un link
Multumesc

Editat de true999, 26 septembrie 2012 - 21:40.


#70
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.939
  • Înscris: 11.06.2003
ca la radio erewan: in principiu da, dar nu in mai 2013, ci in 31 decembrie 2013.
http://www.bundesreg...um-und-bul.html

Quote

Die volle Arbeitnehmer-Freizügigkeit für Rumänien und Bulgarien wird für weitere zwei Jahre ausgesetzt.
in cel mai bun caz poate sa exista vreo petitie sau initiativa pentru ridicarea restrictiei, dar avand in vedere motivarea hotararii din text, io nu vad cum ar reveni guvernul asupra unei decezii luate cu mai putin de 1 an in urma.

#71
under_line

under_line

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 46
  • Înscris: 19.10.2011
cateva informatii despre germania, dar si despre permisul de munca am scris aici: http://undevaprineuropa.blogspot.de/

#72
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.609
  • Înscris: 06.03.2005
Cei cu studii superioare care-si cauta loc de munca in specializarea pe care o au, NU mai au nevoie de autorizatie de la inceputul acestui an. Documentul oficial:

http://www.bmas.de/S...b=publicationFi

(page 24, Question 10, item 8 ) - sectiunea: "Questions and Answers on the Employment of Foreign Workers in Germany"

Editat de fabian23, 05 octombrie 2012 - 06:36.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate