Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...
 

PFA - infiintare

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
d1a2n3

d1a2n3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 07.07.2010
Buna ziua!
Am nelamuriri privind infiintarea unui PFA. Cei de la Of.Reg.Com nu prea spun la telefon sau email, ceilalti sau tac sau au pareri divergente! :)
1. Daca pentru activitatea principala iti trebuie un Certificat de calificare, pentru celelalte coduri CAEN pe care le treci suplimentar ai nevoie de n Certificate de calificare? Cate coduri CAEN am voie sa trec in cererea de infiintare PFA?
2. Pentru xero copii sau printuri pe alte echipamente iti trebuie casa de marcat?
3. Dupa infiintare este obligatoriu sa te avizezi la pompieri, sanepid, mediu si mai stiu eu ce alte aprobari?
4. Daca mai sunt angajat la o intreprindere sunt obligat sa merg la Casa asig. de sanatate, ITM...?
Mentionez ca activitatea principala va fi cea de xerocopiere.
Va multumesc pentru eventualele raspunsuri!

#2
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postd1a2n3, on 16th July 2010, 15:06, said:

Buna ziua!
Am nelamuriri privind infiintarea unui PFA. Cei de la Of.Reg.Com nu prea spun la telefon sau email, ceilalti sau tac sau au pareri divergente! :)
1. Daca pentru activitatea principala iti trebuie un Certificat de calificare, pentru celelalte coduri CAEN pe care le treci suplimentar ai nevoie de n Certificate de calificare? Cate coduri CAEN am voie sa trec in cererea de infiintare PFA?
2. Pentru xero copii sau printuri pe alte echipamente iti trebuie casa de marcat?
3. Dupa infiintare este obligatoriu sa te avizezi la pompieri, sanepid, mediu si mai stiu eu ce alte aprobari?
4. Daca mai sunt angajat la o intreprindere sunt obligat sa merg la Casa asig. de sanatate, ITM...?
Mentionez ca activitatea principala va fi cea de xerocopiere.
Va multumesc pentru eventualele raspunsuri!

1. Stiam ca la PFA cu Norma de Venit trebuie patalama, nu la PFA normal.
2. Daca oferi servicii catre firme pe factura, nu. Daca te referi la un centru de copiere "en detail", da.
3. Pentru spatiu trebuie pompieri, restul nu cred, nu esti in domeniul alimentar.
4. Dupa ultimele modificari, da. (Sanatate, Somaj). Desi este stupid sa platesti somaj, un PFA cand intra in somaj? La ITM nu ai treaba, nu ai carte de munca.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate