Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

hydroelectric

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
491 replies to this topic

#55
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Ca sa implici animale in obtinerea de energie verde nu exista decat o singura solutie : deseurile produse de acestea, respectiv transformarea lor in biogaz si de aici in colo mai multe variante....

Chiar daca practic ar fi realizabil un proiect  ce implica macar un cal ce invarte o roata ca pe vremuri si apoi conectat un generator, costurile nu vor fi tocmai ieftine, deci se cam strica principiul energiei gratis.

Legile fizicii spun clar ca intotdeauna vei baga mai mult decat scoti.

Smecheria este ca ceea ce bagi sa fie cat mai lejer de obtinut, ideal gratis.

Exista foarte multe surse de energie, doi electrozi intr-o lamaie produc curent, insa infinit mai putin decat costul obtinerii acelei lamai.

Sistemele hidro sunt recunoscute ca cele mai competitive in domeniul energiei verzi, dar ca sa fie functionale au nevoie ca anumiti parametrii sa fie indepliniti.

Te-ai axat pe ideea de hidro desi nu stiu sigur cat este de buna pentru tine.

Daca ai apa pe langa tine si la un debit mare atunci s-ar putea face ceva.

Daca nu incearca cu vant si soare.

#56
7culori

7culori

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 19.02.2010

View Postketa, on 31st December 2010, 19:50, said:

Ca sa implici animale in obtinerea de energie verde nu exista decat o singura solutie : deseurile produse de acestea, respectiv transformarea lor in biogaz si de aici in colo mai multe variante....

Chiar daca practic ar fi realizabil un proiect ce implica macar un cal ce invarte o roata ca pe vremuri si apoi conectat un generator, costurile nu vor fi tocmai ieftine, deci se cam strica principiul energiei gratis.

Legile fizicii spun clar ca intotdeauna vei baga mai mult decat scoti.

Smecheria este ca ceea ce bagi sa fie cat mai lejer de obtinut, ideal gratis.

Exista foarte multe surse de energie, doi electrozi intr-o lamaie produc curent, insa infinit mai putin decat costul obtinerii acelei lamai.

Sistemele hidro sunt recunoscute ca cele mai competitive in domeniul energiei verzi, dar ca sa fie functionale au nevoie ca anumiti parametrii sa fie indepliniti.

Te-ai axat pe ideea de hidro desi nu stiu sigur cat este de buna pentru tine.

Daca ai apa pe langa tine si la un debit mare atunci s-ar putea face ceva.

Daca nu incearca cu vant si soare.


Ideea de a pune animale la produs forta bruta ,iar mi se pare chinuitoare, in plus sa invirti un animal in cerc ar insemna sa-l inebunesti,cred eu!
Curcanii sint pasari foarte hazlii daca-i observi ,sint foarte jucausi si plini de energie, curiosi de orice lucru nou,spre deosebire de alte pasari, iti mai spun despre capre ,carora le place sa stea pe ceva inalt ,o movila, o piatra, orice suport pe care se pot urca ,este o joaca pt ele dar si o intrecere care mai de care sa stea la inaltime ,ai vazut abilitatea pe care o au caprele de munte! Acum ai sa rizi iar de idee, intr-un obor cu 3-4-6 capre se pot face un fel de cilindrii care prin greutatea caprelor de a sta pe ele sa poata impinge la inaltime o anumita cantitate de apa,acesti cilindri ar putea fi actionati hidraulic sau prin presiunea aerului,deci daca aduc impreuna mai multe animale invecinate as putea ajuta un sistem sa se autosustina cu ajutorul fortei produse de asezarea in relief a mai multor tipuri de miscari,o alta idee,o vaca sau doi taurasi care au o greutate destul de mare ,deasemeni am putea folosi greutatea lor, acum o sa-mi faci iar friptura si din capre sau taurasi!

Ce materie prima avem atunci pe care s-o folosim la producerea nu mai zic a electricitatii ,ci macar caldurii si care sa fie si ieftina si usor de produs!? Lemnul,petrolul gazul le excludem p-astea .Rapita ,floarea-soarelui si astea se produc greu, deci?

Ce face ca aceste riuri si izvoare de apa sa tisneasca din virf de munte ca apoi so ia la vale si sa poarte cu ele atitea ecosisteme?
Stiu ca pamintul sta pe un butoi de pulbere, in interior se afla metabolismul rezultat din lava vulcanica si temperaturi uriase, un riu este aidoma unei transpiratii in urma unui efort urias? Presiunea caldurii interioare face sa avem la suprafata riuri sau ce? Ce sunt vulcanii?Riuri de puroi mirosind a sulf care emana mizeria umana?

Politica religia si cultura sunt trei sisteme satanice care stapinesc lumea si o cufunda in moarte,eu nu inteleg de ce oamenii de stiinta care au mintea cea mai multa au lasat la indemina unor ucigasi politici si religiosi sa conduca si sa exploateze intreaga resursa a pamintului!

#57
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Prietene,nu te supara,dar esti total OFF-TOPIC.
Ar trebui sa postezi in alta parte...la alte "niveluri",aici se discuta despre banale hidroturbine.
Sunt curios ce parere au si moderatorii.

#58
7culori

7culori

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 19.02.2010

View Postdanpet, on 3rd January 2011, 07:25, said:

Prietene,nu te supara,dar esti total OFF-TOPIC.
Ar trebui sa postezi in alta parte...la alte "niveluri",aici se discuta despre banale hidroturbine.
Sunt curios ce parere au si moderatorii.

Chiar total nu sint ,dupa cum vezi ideea este de a gasi un sistem hidro ajutat de forta animalelor sau implicarea lor, sau alte idei ,un sistem care sa functioneze in orice gospodarie rurala ,macar, daca pe tine nu te atrage discutia nu e nevoie sa participi si sa jignesti, esti liber sa mergi la nivele la care crezi ca rezoneaza cu tine, deci fii constructiv ,ca e mai bine ,critica nu-si are rostul ,fii da si nu ,nu!Trebuia sa scrii ceva despre hidroelectric si nu sa faci pe moderatoru, deci vezi de locul tau !.

#59
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,090
  • Înscris: 02.12.2007
Off Topic: Nu mai bine legi direct "cilindrii" aia pe care stau caprele direct la un generator de curent si nu mai pitrocesti atata apa aia?
Asta a fost putin ironic. Oricum ce spui tu e departe de adevar!

#60
7culori

7culori

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 19.02.2010

View PostTipiric, on 6th January 2011, 11:08, said:

Off Topic: Nu mai bine legi direct "cilindrii" aia pe care stau caprele direct la un generator de curent si nu mai pitrocesti atata apa aia?
Asta a fost putin ironic. Oricum ce spui tu e departe de adevar!


Se poate! Avem plante si animale in jurul nostru ,gindeam ca poate exista o solutie de producere a energiei cu ajutorul lor!.O sa caut sa vad unde-i locul unui astfel de topic, idei!

#61
conexiuni2007

conexiuni2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 21.03.2008

View Postconexiuni2007, on 16th December 2010, 13:45, said:

http://www.trilulilu.../ca6d9f71aeb46a
o microhidro ptr. cabana mica , urmeaza la vara ceva mai profi

ptr. cei interesati de hidrogeneratoare prezint un montaj care tine tensiunea constanta indiferent de consum
montajul a fost realizat de mine si functioneaza perfect si este conceput ptr. un generator de 1kw

Attached Files



#62
H2H

H2H

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.05.2009
conexiuni2007, felicitari pt perseverenta si ambitie. Foarte util topicul, intentionez sa fac si eu asa ceva la cabanuta unui bun prieten care deocamdata se chinuie cu generator in perioadele cand ajunge acolo. Destul de des, cel putin cateva zile pe saptamana.

Are un parau de munte chiar langa cabana si vreau sa montez o captare/teava si sa facem o nanohidrocentrala de 1kw, cat sa tina cativa consumatori, in special iluminare, muzica si poate un frigider mic de voiaj sau minibar. Toata instalatia este deja facuta pe 220v acum sunt in stadiul de adunat date, idei...fondurile exista, vointa exista. Mai ramane sa definitivam ceva plan concret si sa-i dam drumul la treaba.

Orice sfat este mai mult decat binevenit :)

Spor la treaba si nu uita sa ne tii la curent cu evolutia lucrarilor in masura in care dispui d putin timp liber pt asta :)

LE: Acum am vazut ca e totul functional, bravo! Ceva ce ai face altfel daca ai lua totul de la inceput? :)

Edited by H2H, 23 April 2011 - 13:59.


#63
biosystems

biosystems

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 21.03.2007
Interesant sistemul tau. Este pe deplin functional? Cat curent produce? Poate fi adaptat si altor situatii? (ex. pe raul Neajlov din Calugareni)...

#64
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Calugareni nu e la campie? Sistemul lui conexiuni2007 foloseste cadere mare de nivel, nu cred ca poate fi aplicat la campie.

#65
kladeland

kladeland

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 15.01.2010
Va salut.Am urmarit cu interes acest topic si,m-a determinat sa incep in a face o turbina Turgo pentru un cap de 110m,8l/s si o putere a generatorului de 4kw,trifazic,1000rpm,asincron cu baterie de condensatoare 40micro/faza(cred ca e buna socoteala).Din ce am mai vazut pe net,cred ca dimensiunile si numarul de linguri sint cam pe acolo pentru asa cap si debit.Intrebarea mea este:generatorul sa-l pun direct pe axul turbinei sau din motive de turatie cu un reductor1:1,5(1:2).

Edited by kladeland, 10 August 2011 - 11:34.


#66
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Doamne,da'unde ai un cap (cadere) de 110m?...poate doar la o cascada inaaalta.Sper ca nu confunzi caderea cu lungimea conductei de aductiune.
Banuiesc ca stii ca la Turgo,roata se invarte in plan orizontal (ax vertical).La Pelton e axul orizontal.
Nu stiu daca vor rezista acele linguri la 4kW (intr-adevar,atat iese din calcul,daca chiar ai 110m cadere).
E greu de calculat raportul de transmisie,fara cunostinte serioase de hidroenergetica,dar il vei putea determina experimental,fiind usor de modificat ulterior.
Altfel,felicitari pentru realizari! Frumos lucrat.
Ce este acel vehicul cu directie si suspensie,ce se vede un spate?

#67
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
turgo cred ca se calculeaza asemanator cu Pelton, adica pt eficienta maxima viteza periferica a cupelor e cam 1/2 din cea a jetului de apa.

La o cadere de 110m, viteza jetului e de vreo 46m/sec, deci mijlocul cupei va avea o viteza de aprox 23m/sec.

Cunoscand diametrul turbinei se poate calcula rpm-ul optim. Eficienta destul de buna se poate obtine si la +/- 25% din turatia respectiva.

PS din poza cu diametrul presupun ca vei obtine 1500rpm. De ce crezi ca-i necesara reductia la 1000rpm?  un alternator cu 2 perechi de poli ar da 50Hz.

PS2 - nu conteaza daca-i orizontal sau vertical axu ci cum e orientat ajutajul (jetul) fata de planul de rotatie.

Edited by blimpyway, 14 August 2011 - 21:13.


#68
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
blimpy,omul are deja alternatorul si zice ca merge la 1000rpm.La 3000rpm merg generatoarele pe benzina (scot 220V/50Hz)
Pozitia axului la Turgo sau Pelton,depinde de directia in care se scurge apa dupa ce loveste cupele.Desi eu n-am vazut pana acum nicio turbina Turgo cu roata in plan vertical (ca la Pelton),nu ma-ndoiesc ca ar merge si asa...poate,cu randament ceva mai mic.
...Inca nu mi-e clar cu acea cadere de 110m...asteptam sa ne lamureasca kladeland,unde e minunea.

#69
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
poate vrei sa spui incidenta jetului  in acelasi plan (la pelton) sau inclinata fata de planul de rotatie, nimic nu te impiedica sa intorci ansamblul roata + ajutaj cu 90 de grade si sa functioneze la fel de bine cu axul de rotatie "orizontal" ca si "vertical".

De ex. aici toate turbinele sunt reprezentate cu axul orizontal (turgo, pelton si crossflow) http://www.british-h...html?infoid=363

-----------------------------------------

Fara o modalitate de reglare/stabilizare, turatia va varia oricum destul de mult  cu sarcina.

------------------------------------------
La 4 kwatt si viteza tangentiala de 23m/sec inseamna ca forta dinamica aplicata de apa asupra "lingurilor" este de vreo 20kg. Sarcina pulsatorie pe o singura lingura depinde de dimensiunea si numarul jeturilor.

Edited by blimpyway, 15 August 2011 - 12:00.


#70
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Din ceea ce stiam eu la Pelton evacuarea apei se face radial, iar la Turgo axial, deci pentru o mai buna eficienta axul la Turgo ar trebui sa fie vertical cu evacuarea axiala inspre jos la capul axului, si palele turbinei au o oarecare prelucrare pentru a usura acea evacuare a apei pe axial.

#71
kladeland

kladeland

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 15.01.2010
Ce este acel vehicul cu directie si suspensie,ce se vede un spate?


Pentru danpet:
Este o masinuta electrica (conceptie proprie 100%) cu motor TRIFAZIC(12v/380v)!!! Interesant,asa-i?Plec de la 12vcc si ajung la 380vca trifazic cu reglarea turatiei prin modificarea frecventei.E destul de simplu.Revenind la turbina,din cite am vazut pe net,am tras concluzia ca,indiferent ce turbina folosesti(pelton,turgo),atit turbina cit si injectorul de apa pot fi puse in orice pozitie(vert/oriz).Ce conteaza e capul si debitul!!!Am niste tabele pentru diferite diametre de turbine Turgo/Pelton,pentru diferite inaltimi cu turatiile aferente caderii dar,nu e specificat cu ce putere a generatorului pot sa intervin la aceste date.Generatorul meu are 6 poli deci,1000rpm,4kw,220/380,ASINCRON cu un calcul al bateriei de condensatoare RSTx40micro/faza.Ca si randament,e bine sa scad turatia prin pinion sau lant?E clar ca roata va avea undeva 1550-1700rpm.Un cuplu de 1,5 mai mare la gen. n-ar strica,asa-i?

#72
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Masinuta electrica e un alt subiect foarte interesant,dar nu e aici locul lui,ci poate aici:http://forum.softpedia.com/lofiversion/index.php/t764072.html
Doua observatii am insa,si cu astea inchei acest subiect (off topic):
1. La directie nu i-ai dat unghiul de fuga (sau de atac) necesar.Axa pivotilor trebuie inclinata fata de verticala,ca furca din fata la motociclete,biciclete,etc.Asa se vede in poza.
2. Nu era mai simplu sa pui toata partea electrica pe o masinuta de serie fara motor?

La subiect:tot nu ne-ai lamurit cu locatia...cu caderea de 110m...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate