Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

hydroelectric

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
491 replies to this topic

#19
conexiuni2007

conexiuni2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 21.03.2008

View Postblimpyway, on 25th July 2010, 01:58, said:

Rotor pelton  cu cupe din plastic (nylon) de 280 mm diametru, 64 mm latimea cupei pe ebay-ul nemtesc. Vanzatorul are si mai mici si mai mari.
http://cgi.ebay.de/W...41#ht_948wt_948
vad ca le stii pe toate , spune-mi te rog ce importanta are deflectorul ?
este obligatoriul ?

Attached Files



#20
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
google stie mai bine... Din cateva spicuiri vad ca poate fi folosit la:
1 - devierea jetului in gol (pentru a opri turbina) evitand efectul de ciocan asociat inchiderii complete a tevii.
2 - o metoda de mentinere a turatiei constante in functie de sarcina (care altfel ar varia in f. de consum). Asta ar preveni si supraturarea turbinei in lipsa consumului. Nu am inteles care e mecanismul efectiv de feedback, daca e unul pur mecanic sau un traductor (electronic/electromecanic) de turatie sau tensiune actioneaza unghiul deflectorului. Imi pot imagina un electromagnet tragand de un arc a.i. la tensiunea dorita deflectorul sa fie paralel cu jetul. Cand creste tensiunea forta magnetica depaseste pe cea a arcului  miscand deflectorul care astfel deviaza jetul intr-o directie mai putin eficienta.

La turbine mici ce incarca acumulatori si pot face fata la turatie dubla fata de cea nominala probabil ca (2) nu e atat de necesar. Se poate rezolva si electronic cu rezistenta de putere paralela cu sarcina utila, modulat in PWM in functie de tensiune/frecventa.  Oarecum ca shuntul de la eoliene.
(1) se poate rezolva si in alte feluri, de ex. robinet sus, la intrarea apei in aductiune sau robinet de deviere "in gol" undeva jos, inainte de ajutaj.

Edited by blimpyway, 10 August 2010 - 09:00.


#21
conexiuni2007

conexiuni2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 21.03.2008

View Postblimpyway, on 10th August 2010, 09:58, said:

google stie mai bine... Din cateva spicuiri vad ca poate fi folosit la:
1 - devierea jetului in gol (pentru a opri turbina) evitand efectul de ciocan asociat inchiderii complete a tevii.
2 - o metoda de mentinere a turatiei constante in functie de sarcina (care altfel ar varia in f. de consum). Asta ar preveni si supraturarea turbinei in lipsa consumului. Nu am inteles care e mecanismul efectiv de feedback, daca e unul pur mecanic sau un traductor (electronic/electromecanic) de turatie sau tensiune actioneaza unghiul deflectorului. Imi pot imagina un electromagnet tragand de un arc a.i. la tensiunea dorita deflectorul sa fie paralel cu jetul. Cand creste tensiunea forta magnetica depaseste pe cea a arcului  miscand deflectorul care astfel deviaza jetul intr-o directie mai putin eficienta.

La turbine mici ce incarca acumulatori si pot face fata la turatie dubla fata de cea nominala probabil ca (2) nu e atat de necesar. Se poate rezolva si electronic cu rezistenta de putere paralela cu sarcina utila, modulat in PWM in functie de tensiune/frecventa.  Oarecum ca shuntul de la eoliene.
(1) se poate rezolva si in alte feluri, de ex. robinet sus, la intrarea apei in aductiune sau robinet de deviere "in gol" undeva jos, inainte de ajutaj.
am acest  motor , am mai facut din acest model generatoare monofazate , dar acum vreau sa incerc ceva
se poate sa folosesc magnetii in asa fel incat sa am ambii poli in dreptul bobinelor ?
in asa fel o  sa am practic 24 de poli si nu 12 cum ar fii daca as folosi fetele magnetilor doar pe partea cu un singur pol.
stiu ca la generatoare  monofazate nr. de magneti trebuie sa fie egal cu nr. bobinelor , acum tot 12 magneti or sa fie dar practic vor fii 24 de poli (rezultati din aranjarea magnetilor cu ambii poli in dreptul bobinelor).

Attached Files



#22
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Gandeste-te la forma de unda pe care o sa o aibe curentul generat de un astfel de generator, vazuta pe osciloscop. Un tren pozitiv foarte ascutit (scurt) urmat de unul negativ  intr-o scurta perioada de timp , dupa care ar urma o pauza foarte mare, adica zero. Ar fi un generator cu un randament foarte scazut. Energia folosita ca sa produci curent va fi muult mai mare decat ce va scoate generatorul.
Generatoarele nu au acelasi numar de magneti ca si numarul de bobine, mai cauta pe net sa vezi ca la cele trifazate un rand de bobine opuse ca asezare, sunt in dreptul magnetilor, la un anumit timp, si celelalte nu. Vezi forumul de eoliene ca ai destule desene cum sunt pozati magnetii si bobinele.

Edited by nico123, 12 August 2010 - 23:06.


#23
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

View Postconexiuni2007, on 12th August 2010, 21:39, said:

am acest  motor , am mai facut din acest model generatoare monofazate , dar acum vreau sa incerc ceva
se poate sa folosesc magnetii in asa fel incat sa am ambii poli in dreptul bobinelor ?
in asa fel o  sa am practic 24 de poli si nu 12 cum ar fii daca as folosi fetele magnetilor doar pe partea cu un singur pol.
stiu ca la generatoare  monofazate nr. de magneti trebuie sa fie egal cu nr. bobinelor , acum tot 12 magneti or sa fie dar practic vor fii 24 de poli (rezultati din aranjarea magnetilor cu ambii poli in dreptul bobinelor).
pai de ce ai vrea sa faci asa ceva? eu am dubii ca ar merge mai bine decat 12 magneti pusi cu fata spre bobine alternativ N-S

#24
conexiuni2007

conexiuni2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 21.03.2008

View Postblimpyway, on 13th August 2010, 01:53, said:

pai de ce ai vrea sa faci asa ceva? eu am dubii ca ar merge mai bine decat 12 magneti pusi cu fata spre bobine alternativ N-S
n-ai inteles bine , generatorul este monofazat, nu trifazat
logic daca la 12 magneti sa presupunem ca generatorul scoate 10vca , la 24 magneti va scoate acceasi tensiune la o turatie de 2 ori mai mica .
referitor la forma de unda , intradevar ea arata asa, dar curentul poate fii redresat si filtrat cu un condensator de capacitate mare
ideea este de a obtine un generator care sa produca  curent electric la turatii injumatatite cu acelasi nr, de magneti , dar pozitionati dupa cum am aratat la inceput.
este un experiment si o tema de discutie , oricum am sa comunic rezultatele
deocamdata , caldura asta.............

Attached Files

  • Attached File  2.JPG   33.07K   53 downloads


#25
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
pai pozitionati in felul ala liniile N-S nu se vor mai inchide prin bobine ci mai mult direct sau prin aer/rotorului, deci (cel putin ochiometric) pierzi f. mult camp, adica scade tensiunea indusa in bobine.

Tensiunea o variezi din nr. de spire si jongland cu legarea serie/paralel a bobinelor statorului.

#26
conexiuni2007

conexiuni2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 21.03.2008

View Postblimpyway, on 13th August 2010, 12:15, said:

pai pozitionati in felul ala liniile N-S nu se vor mai inchide prin bobine ci mai mult direct sau prin aer/rotorului, deci (cel putin ochiometric) pierzi f. mult camp, adica scade tensiunea indusa in bobine.

Tensiunea o variezi din nr. de spire si jongland cu legarea serie/paralel a bobinelor statorului.
normal ca tensiunea creste cu nr. de spire si de configuratia legaturilor bobinelor , dar urmareste pozitia magnetilor in 3 timpi iar distanta dintre poli nu este asa mare (2 semialternate)
am zis ca tensiunea se redreseaza deci nu ar fii o problema forma semnalului , problema care cred ca ar putea aparea va fii legarea bobinelor, deoarece vor fii 12poli in aceasi faza in acelasi timp, deci fazarea bobinelor lasa loc de discutii.
inca odata insist , generatorul este monofazat nu trifazat !

Attached Files

  • Attached File  1a.JPG   69.21K   105 downloads


#27
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
stiu ca e monofazat, ce ziceam nu are legatura cu fazele nici cu forma de unda. Ziceam ca liniile de camp intre doi magneti alaturati se inchid direct de la polul N  la polul S, prin spatiul dintre acestia, bobina nu e plasata intre N si S ci undeva in lateral, nu-i in calea liniilor de flux principale.
Tensiunea indusa e proportionala cu intensitatea campului magnetic ce traverseaza bobina e mai mare si degeaba ai frecventa mai mare daca doar o (mica) parte din flux trece prin bobina.

Edited by blimpyway, 16 August 2010 - 20:58.


#28
conexiuni2007

conexiuni2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 21.03.2008

View Postblimpyway, on 16th August 2010, 21:56, said:

stiu ca e monofazat, ce ziceam nu are legatura cu fazele nici cu forma de unda. Ziceam ca liniile de camp intre doi magneti alaturati se inchid direct de la polul N  la polul S, prin spatiul dintre acestia, bobina nu e plasata intre N si S ci undeva in lateral, nu-i in calea liniilor de flux principale.
Tensiunea indusa e proportionala cu intensitatea campului magnetic ce traverseaza bobina e mai mare si degeaba ai frecventa mai mare daca doar o (mica) parte din flux trece prin bobina.
am dat drumul la aductiune , daca am noroc de vreme frumoasa luna asta torn fundatia ptr. montarea turbinei

Attached Files



#29
conexiuni2007

conexiuni2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 21.03.2008

View Postconexiuni2007, on 12th September 2010, 18:28, said:

am dat drumul la aductiune , daca am noroc de vreme frumoasa luna asta torn fundatia ptr. montarea turbinei
am fost sfatuit sa modific sorbul de la aductiunea cu apa ,cel pe care-l aveam era cilindric si cu fante de admisie dar se obturau fantele cu frunze .
cineva l-a vazut si a spus ca e bine sa fac sorbul in forma de palnie conform desenului atasat.
voi ce parere aveti ? o sa am o admisie mai buna decat daca ar fi teva fara palnie ?
cel care mi-a dat ideea sustine ca voi avea o presiune mai mare pe aductiune asa .
astept pareri

Attached Files



#30
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Eu personal cred ca presiunea este data de diferenta de nivel dintre bazin si turbina, iar debitul de cel mai mic diametru de pe conducta prin care se face aductiunea.

#31
conexiuni2007

conexiuni2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 21.03.2008

View Postketa, on 20th October 2010, 20:19, said:

Eu personal cred ca presiunea este data de diferenta de nivel dintre bazin si turbina, iar debitul de cel mai mic diametru de pe conducta prin care se face aductiunea.

asa e, dar intrebarea era daca se obtine acelasi rezultat cu palnie sau fara

#32
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Daca o luam babeste palnia nu modifica cu nimic diferenta de nivel intre bazin si turbina, si nici nu mareste cel mai mic diametru al tevii de aductiune, deci cred ca raspunsul este ca nu ajuta cu nimic.

#33
conexiuni2007

conexiuni2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 21.03.2008

View Postconexiuni2007, on 21st October 2010, 08:40, said:

asa e, dar intrebarea era daca se obtine acelasi rezultat cu palnie sau fara
revin cu intrebarea deoarece amicul meu sustine ca e vorba de hidrostatica si tensiune superficiala a lichidelor unde recunosc nu ma pricep .
rog pe cunoscatori sa ma ajute daca au cunostinte , e o  problema care deja a inceput sa ma incite .

Attached Files

  • Attached File  2.jpg   30.78K   136 downloads


#34
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Chestia cu palnia este valabila cand nu ai bazin si teava de aductiune este pusa direct in lungul raului orientata in amonte.

#35
conexiuni2007

conexiuni2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 21.03.2008

View Postconexiuni2007, on 12th August 2010, 20:39, said:

am acest  motor , am mai facut din acest model generatoare monofazate , dar acum vreau sa incerc ceva
se poate sa folosesc magnetii in asa fel incat sa am ambii poli in dreptul bobinelor ?
in asa fel o  sa am practic 24 de poli si nu 12 cum ar fii daca as folosi fetele magnetilor doar pe partea cu un singur pol.
stiu ca la generatoare  monofazate nr. de magneti trebuie sa fie egal cu nr. bobinelor , acum tot 12 magneti or sa fie dar practic vor fii 24 de poli (rezultati din aranjarea magnetilor cu ambii poli in dreptul bobinelor).
am bobinat statorul
are 60 sp. pe fiecare bobina cu sarma de 0,8 mm si este monofazat
atentie ! ptr. cei interesati bobinele se inseriaza inceputul cu sf. celeilate bobine si nu inceputul cu inceputul si sf. cu sf. ca la generatoarele cu 2 discuri
mai ramane sa frezez lacasurile pe rotor ptr. 12 magneti

Attached Files



#36
conexiuni2007

conexiuni2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 21.03.2008

View Postconexiuni2007, on 8th November 2010, 10:57, said:

am bobinat statorul
are 60 sp. pe fiecare bobina cu sarma de 0,8 mm si este monofazat
atentie ! ptr. cei interesati bobinele se inseriaza inceputul cu sf. celeilate bobine si nu inceputul cu inceputul si sf. cu sf. ca la generatoarele cu 2 discuri
mai ramane sa frezez lacasurile pe rotor ptr. 12 magneti
am terminat de frezat si rotorul ,maine lipesc magnetii si fac o proba

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate