Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

cais

- - - - -
  • Please log in to reply
341 replies to this topic

#217
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,244
  • Înscris: 15.03.2013
Nu stiu ce se intampla la mine, dar le prieste ceva caisilor din curte la Constanta.Se usuca.Anul acesta mi s-a uscat caisul care avea 9 ani.Avea cam 4-5 metri inaltime si facea rod bogat.Inaintea lui, anteriorul la fel, a trait cam tot 9-10 ani si dadea caise mari.

Edited by calincosma, 01 August 2021 - 07:51.


#218
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012

 hersorin, on 01 august 2021 - 07:41, said:

Caisele au pe la 50g . Nu am avut timp sa răresc,  abia am reușit sa răresc merii și perii.

Inseamna ca cu rarire la soiul ala poti ajunge lejer la fructe de 100 g in medie, chiar si mai mult.

 calincosma, on 01 august 2021 - 07:50, said:

Nu stiu ce se intampla la mine, dar le prieste ceva caisilor din curte la Constanta.Se usuca.Anul acesta mi s-a uscat caisul care avea 9 ani.Avea cam 4-5 metri inaltime si facea rod bogat.Inaintea lui, anteriorul la fel, a trait cam tot 9-10 ani si dadea caise mari.

La ce adancime e panza freatica in zona aia?

#219
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,244
  • Înscris: 15.03.2013
Panza freatica e la 3-4 metri adancime.Asta ar fi o cauza a uscarii pomului?

#220
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Nu, daca era prea sus, atunci putea fi o cauza, dar 3-4 m e suficient de jos ca sa nu se usuce.

#221
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,093
  • Înscris: 01.12.2006

 calincosma, on 01 august 2021 - 07:50, said:

Nu stiu ce se intampla la mine, dar le prieste ceva caisilor din curte la Constanta.Se usuca.Anul acesta mi s-a uscat caisul care avea 9 ani.Avea cam 4-5 metri inaltime si facea rod bogat.Inaintea lui, anteriorul la fel, a trait cam tot 9-10 ani si dadea caise mari.
Ii spune apoplexia caisului si nici cauze clare, nici tratament nu are

#222
sorin_tps

sorin_tps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 24.09.2010
incearca sa pui zarzar, sau un cais nealtoit.. si nu-l pune in acelas loc... se recomanda sa se alterneze samburoasele cu semintoasele sau sa se lase cativa ani de pauza.

#223
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Sau nu se lasa niciun an de pauza si se pune aceeasi specie si acelasi soi si se observa ce se intampla.

#224
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Adica tu, Vicentiu zici asa: stai un an. Ok. Apoi plantezi acelasi lucru. Ok.  Apoi mai stai 9-10 ani doar sa observi ce se intampla?
Am inteles bine?

#225
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Ai inteles ce am zis, dar n-ai inteles punerea in practica a ideii: o data ca nu stai nici macar un an, ci plantezi in acelasi an si in al doilea rand nu stai 9-10 ani sa vezi ce se intampla, ci observatia este permanenta, vezi cum se dezvolta pomul de la plantare incolo.
Discutiile sunt altele, nu ca face apoplexie pomul dupa 9-10 ani ca a fost altul acolo inainatea lui.

Edited by Vincentiu_1981, 02 August 2021 - 11:20.


#226
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Vicentiu, pomul a murit, sa putrezeasca/arda sanatos, ca sa spun asa. Nu sti cauza mortii, dar o poti aproxima. Probabil Validoe are dreptate. SI atunci ce faci, plantezi imediat acelasi lucru? Sa pateasca acelasi lucru? Colegul spune ca-i mor caisii... Si tu-l pui sa planteze altii si imediat? Ca sa-i moara si aia? Nu e clar ca daca-i apoplexie este in zona lui?
Dar si de regula nu poti sa plantezi in acelasi loc imediat. Trebuie taiat pomul si scoasa buturuga, aerisita groapa, eventual dezinfectata etc. SI este bine sa plantezi altceva. Nu acelasi soi/specie. Daca a fost samburos, plantezi semintios (sau semintos?). Mai ales cand moare din boli incurabile.
Eu asa stiu.

#227
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Nu, apoplexia nu e in zona lui, ci se manifesta intamplator in orice zona si nu este o boala specifica, ci sunt cauze aparent nedeterminate, dar de cele mai multe ori se produce o infectie pe tulpina sau la radacina, infectie care tine de pomul respectiv, iar daca pantezi altul nu trebuie sa pateasca acelasi lucru, decat tot intamplator.
Asa ca se mai incearca, dar nu avem nici vreo poza sa vedem de fapt cum s-a produs moartea pomului.

#228
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,093
  • Înscris: 01.12.2006
O data ca 10 ani nu e chiar putin pentru un cais
A doua, acelasi soi de cais luat din alta pepiniera cu alt portaltoi e posibil sa reziste
Eu am renuntat treptat la caisi, mai am doar doi, in schimb am 24 de zarzari, toti diferiti si le merge foarte bine

#229
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Nu a spus la ce interval au murit caisii, ci doar ca anterior. Ar putea fi anul trecut. Asa ca te intreb, daca din cei 3 sau 4 caisi pe care ii ai un curte, ti-ar muri 2, avand aceleasi simptome, tu ai crede ca-i intamplator? Nu cred Vicentiu.
Validoe are dreptate cu zarzarii lui... iar uneori sunt mai gustosi decat caisele si mai rezistenti.

#230
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Intamplator, neintamplator, poate ca sorecii i-au mancat radacinile, cine stie?
Poate sa fie atat intamplator, cat si neintamplator, depinde ce s-a intamplat, in lipsa oricarui detaliu este imposibil de tras vreo concluzie.

#231
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,244
  • Înscris: 15.03.2013
Primul cais a murit subit, apoi exact in acelasi loc a iesit actualul, care muri anu' asta (dupa 9 ani).Imi pare rau de el, ca ave caise mari, la fel ca primul.Nu erau altoiti, au iesit din seminte aruncate de pasari.Am gasit niste lastari iesiti din semintele cazute de anul trecut.I-am resadit la vreo 10 metri de actualul.Sa vedem daca se prind.Acum au aprox 20cm inaltime.Le dau apa zilnic.

#232
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Probabil ca al doilea a iesit ca urmare a unui sambure de la vreo caisa cazuta pe jos de la caisul care s-a uscat anterior acolo.
Dar daca ai facut transplantarea acelor puieti acum, atunci asta e greseala, pentru ca trebuiau lasati acolo pana la finalul sezonului vegetativ sa se dezvolte la potentialul maxim, asa in urmatoarele saptamani se vor chinui sa se prinda si cresterea va fi inhibata.

Edited by Vincentiu_1981, 02 August 2021 - 16:03.


#233
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Ai facut transplantarea, ai facut-o. Nu mai ai ce regreta. Stresul efectiv al mutarii in cazul unui piersic de vie, la mine a durat 2 saptamani. I-au cazut frunzele, apoi i-au dat altele. Insa nu a crescut ca frati-su care a ramas in pamant. Ce-i drept ala era dublu de atunci. In schimb cel din pamant este atacat de afide. Astept sa se raceasca afara sa-l stropesc un pic.
In concluzie nu e bine sa-i muti acum sau cand e in vegetatie.
Mai este posibil ca actualul cais sa-ti fi iesit din radacinile celuilalt. Pe de alta parte nefiind altoiti, poate asta este durata lor de viata.

#234
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Nu e asta durata lor de viata, trebuie sa traiasca lejer zeci de ani, chiar si 100 ar merge sau mai mult.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate