Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

cais

- - - - -
  • Please log in to reply
323 replies to this topic

#1
iepurache2004

iepurache2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 12.03.2009
va salut .am si eu o problema ,stau la curte si am 3 caisi,anul trecut au facut la caise de nu stian cui sa mai dau sa scap de ele k era pakat sa se strice,anul asta sa schimbat datele problemei ,in primavara au inflorit (se pare kam devreme,vremea a fost kam schimbatoare)dupa care parka au inceput sa se usuce,cert k din cei 3 numa unu are frunze dar nu pe toate crengile,la restul parka a venit toamna la ei ,doar 4 caise am gasit .În primavara iam curatat,stropit.dat cu var,...tot tacamul.Mai nou am observat k a inceput sa creasca niste ciuperci de lemn pe ei(iasca),unele crengi suna a doaga!Am observat acest fenomen si la alti caisi de pe strada si in zona.Ce sa fie ,s-au uscat,cum sa procedez.?Îi las pana la anu si pun altii sau e altceva.Mai am si alti pomo in curte dar numai la ei s-a manidestat fenomenul.Ce ma sfatuiti sa fak,sau daca exista explicatii.Am auzit k un an pomii fac fructe unu nu,dar nici frunze???
   Cu multumiri anticipate

#2
valyb

valyb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 08.11.2006
Dupa ce ai descris acolo inclin sa cred ca e vorba de monilioza (monilia laxa). Niste poze ar fi de ajutor. Aici ai si poze si poate iti dai singur seama
http://www.grs-tamasiaron.ro

Edited by valyb, 03 July 2010 - 17:45.


#3
iepurache2004

iepurache2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 12.03.2009

View Postvalyb, on 3rd July 2010, 18:44, said:

Dupa ce ai descris acolo inclin sa cred ca e vorba de monilioza (monilia laxa). Niste poze ar fi de ajutor. Aici ai si poze si poate iti dai singur seama
http://www.grs-tamasiaron.ro




trimit pozele cu caisii bolnavi.astept sfaturi si multumesc pentru orice solutie imi oferiti ptr salvarea pomilor.

Attached Files



#4
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
ii poti taia linistit
sunt terminati

#5
iepurache2004

iepurache2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 12.03.2009

View PostDDuras, on 9th July 2010, 17:22, said:

ii poti taia linistit
sunt terminati


ok!m-ai linistit :thumbdown:
dar cauza?erau tineri de cca 5 ani.

Edited by iepurache2004, 09 July 2010 - 18:37.


#6
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View PostDDuras, on 9th July 2010, 17:22, said:

ii poti taia linistit
sunt terminati
Ce boala mai e si asta, ca te ingrozesti?

#7
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
n-am de unde sa stiu cauza.

daca au fost verzi si brusc s-au pleostit ferunzele si s-au uscat este o problema specifica a caisului, un fel de moarte subita, imi scapa acum numele, careia n-ai ce sa-i faci.

#8
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

View PostDDuras, on 9th July 2010, 20:37, said:

n-am de unde sa stiu cauza.

daca au fost verzi si brusc s-au pleostit ferunzele si s-au uscat este o problema specifica a caisului, un fel de moarte subita, imi scapa acum numele, careia n-ai ce sa-i faci.

Am patit si eu asta ... in primavara dupa ce au inflorit, le-a dat frunza ... mica si amarata si pe urma s-au pleostit parca aruncase cineva apa clocotita pe ei ... termenul impamantenit e ... pieire prematura ... iar cauzele sunt complexe ... de regula e vorba de o suma de cauze ... cam toate tin de adaptabilitatea lui la zona de cultura. Aici nu functioneaza decat o regula ... s-a uscat il scoti si pui altul ... alt soi si alt portaltoi ... daca se poate.

#9
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Sunt cativa pomicultori/horticultori ca activeaza pe aici, poate recunosc ei boala! Ideea ca s-a uscat, nu stii din ce motive, nu prea ma satisface! Trebuie sa stii ce e, ca sa stii cum o combati sau unde gresesti, nu?

#10
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
daca este ce am zis, n-ai ce sa-i faci.  doar sa-i faci taierile anual cum trebuie , in speranta ca o va duce.  nu exista tratament pt. asa ceva.  e mai mult o chestie fiziologica decat o boala - pomul nu o mai duce si sucomba .  ghinion .

#11
iepurache2004

iepurache2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 12.03.2009

View PostDDuras, on 10th July 2010, 12:08, said:

daca este ce am zis, n-ai ce sa-i faci.  doar sa-i faci taierile anual cum trebuie , in speranta ca o va duce.  nu exista tratament pt. asa ceva.  e mai mult o chestie fiziologica decat o boala - pomul nu o mai duce si sucomba .  ghinion .


am urmarit precizarile celor care au citit subiectul,si va multumesc.Ideea e ca (dupa cum spuneam) acest fenomen de desfrunzire am vazut si la alti caisi din zona,dar nu la toti,mam gandit ca o fi fost ceva in aer(locuiesc aproape de termocentrala Beceni,dar si anul trecut tot aici stateam!!!),sau ia pacalit vremea si a dat frigul peste ei cand mugurii stateau sa infloreasca.Oricum eu le-am facut toata procedura in primavara(curatat,dat cu var,stropit.etc).In primavara ii chelesc de tot sa vedem ce sa intampla,daca nu iese ,asta e,pun altii !!

#12
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
nu mai sta pana in primavara ca pierzi timpul.
daca era de la ger ar fi inmugurit imediat si ar fi fost verde acum
taie-i acum, si daca nu mai inverzesc pana in toamna (ceea ce e mai mult ca sigur), in toamna poti pune linistit altii. oricum pomii e de preferabil sa fie plantati toamna.
un pom care mai are "viata" in el nu sta un an uscat dupa care primavara sa inverzeasca. nu o sa intalnesti asa ceva.

#13
iepurache2004

iepurache2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 12.03.2009

View PostDDuras, on 11th July 2010, 12:52, said:

nu mai sta pana in primavara ca pierzi timpul.
daca era de la ger ar fi inmugurit imediat si ar fi fost verde acum
taie-i acum, si daca nu mai inverzesc pana in toamna (ceea ce e mai mult ca sigur), in toamna poti pune linistit altii. oricum pomii e de preferabil sa fie plantati toamna.
un pom care mai are "viata" in el nu sta un an uscat dupa care primavara sa inverzeasca. nu o sa intalnesti asa ceva.


asa o sa fac,ii tai si in toamna pun altii.Eu ziceam sai las pana in primavara pt ca la radacina(sau din radacina)aveu niste lastare.Acu,daca ii tai si pun altii,poate imi recomandati un soi anume sau alt pom fructifer ca sa nu o mai patesc din nou.Cumpar din piata sau de la ...(Obi,Dedeman...etc)?

Edited by iepurache2004, 12 July 2010 - 07:20.


#14
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Din piata e exclus! Cel mai indicat e de la statiuni pomicole!

#15
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
vad ca esti din Bucuresti. Ia de la statiunea Baneasa. Sunt serifi in materie de caisi . intra pe site-ul lor. nu e actualizat din cate stiu, dar vezi macar caracteristicile soiurilor si iti faci o idee.

#16
iomarul

iomarul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.01.2010
Din ce am citit si eu, se pare ca ar putea fi "Pieirea prematura a caisului" sau "Apoplexia". Nimeni nu stie exact de ce apare, oricum, n-are leac, asta e sigur! Puteti citi mai multe pe internet despre apoplexie la cais, sunt cateva articole foarte interesante. Eu va sfatuiesc, in locul caisilor bolnavi, daca o sa-i taiati, sa nu mai plantati cais sau piersic.

#17
RodicaBc

RodicaBc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 31.12.2012

View Postiomarul, on 24 aprilie 2013 - 17:48, said:

Din ce am citit si eu, se pare ca ar putea fi "Pieirea prematura a caisului" sau "Apoplexia". Nimeni nu stie exact de ce apare, oricum, n-are leac, asta e sigur! Puteti citi mai multe pe internet despre apoplexie la cais, sunt cateva articole foarte interesante. Eu va sfatuiesc, in locul caisilor bolnavi, daca o sa-i taiati, sa nu mai plantati cais sau piersic.

Mesajele erau din 2010.Cred ca de-atunci s-au intamplat multe

#18
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013
Ma poate lamuri si pe mine cineva, de ce se usuca treptat, dupa vreo 10-12 de ani de crestere normala caisii la mine?
Mentionez ca execut taieri si fac tratamentele de rigoare.
Nu am probleme cu piersicii, merii, ciresii si gutuii, acestia merg foarte bine la mine in zona.
Cu caisii mereu aceeasi problema. Si la mine si la altii.
Locuiesc in judetul Tulcea.

Edited by daniel_tandara, 24 April 2013 - 21:37.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate