Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

cais

- - - - -
  • Please log in to reply
341 replies to this topic

#253
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Un cais Umberto si piersic Superba de Toamna au muguri florali! Caisul Dacia o ia si el, dar nu o sa aiba flori. Pomii au fost plantati in toamna, sunt bine dezvoltati, vor avea una, maxim doua flori, si mai ca le-as lasa...
Au fost cumparati de la Roman.
Si restul caisilor si piersicilor (inclusiv puietii de piersic de vie) dau semne de intrare in vegetatie.
Incepe sa iasa soarele pe strada mea...

#254
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,041
  • Înscris: 17.03.2005
La câte fructe d'astea o sa ai, suoraproductie, sa cumperi un borcan de 700 sa faci compot :D

O topic eu am câțiva kioto.
Au fost full de flori. Au o groaza scuturat deși nu cred ca din cauza celor - 1 - 2 din dimineața sau cele doua dimineți de săptămâna trecută...
E posibil sa fie și vântul care a bătut foarte tare în zilele însorite dinainte, deși e autofertil totuși nunstiu dacă vântul ala a ajutat la autopolenizare...desi am albinele la 15m de ei nu era bătălie, puține rău... Posibil ca fără albină sa nu fi autopolenizat....
Oricum ceva o sa fie abia s-au rărit, preferam sa le răresc eu dar asta e... Oricum am lăsat mult lemn, mult prea mult, inițial am crezut ca am greșit dar iată ca am făcut bine.
Am și un NJA... Culmea ca a inflorit mai târziu decât kioto.
Nu relevant dar oricum nu mai devreme ai al Olimp, și. Ala tot asa... Mai al ceva, habar nu am ce e, de 2 ani nu m-am învrednicit sa caut prin liste.... Si ala e bine.
Per total pare sa fie bine, vedem peste o săptămână, doua, când nmaram "bobocii"

Ar trebui Sam iau și eu Umberto, de. Fapt cred ca l-aș face..

#255
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,690
  • Înscris: 11.03.2007
La mine am văzut că Umberto este mai reținut decât Sulmona, cel mai avansat, cam ca CMBU. Săptămâna trecută nu aveam flori deschise la nimic ”nobil”, dar zarzării erau deja înfloriți. Acasă am Fardao, care zice-se că este soi tardiv, înflorit laolaltă cu zarzării. Cegled pare cel mai răbdător din tot ce am pe rod, dar să vedem... Pare puțin probabil ca să nu mai vedem brumă de acum și până în toamnă.

#256
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
De 700? Poate un flacon de medicamente. Sper de 100 ml...
Au luat-o. Si Sulmona si Redhaven si puietii de piersic de vie. Asta inseamna ca au mugurii formati. Cand se vor sparge? Poate peste o saptamana... Ca sa ne intelegem, mugurii florali au cam 6-7 mm diametru, iar ceilalti au lungimea asta.
Vroiam sa subliniez ca in sfarsit se intampla ceva si la mine-n curte. Acum, de la muguri, la fructe e cale lunga.
Pe de alta parte, la unii, florile au cazut, iar la altii de abia au crescut mugurii suficient sa-ti dai seama ce-s. Poate este normal avand in vedere ca la ora 6,30 aveam 0 grade afara.
Abia astept sa vad procentajul pomilor prinsi pe totalul speciilor.

#257
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,090
  • Înscris: 28.02.2006
Caisul meu Sulmona a scuturat florile inainte de gerurile matinale de saptamana aceasta si pare ca le-a trecut cu bine. Piersicul Cardinal e plin de flori, inflorit cumva in doua transe la cateva zile diferenta.

#258
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006
Salut,

Stie cineva, care ar fi soiul cel mai rezistent la monilioza ?

Au mai multi vecini caisi neingrijiti si oricat m-as ocupa de-ai mei, boala revine.

Asa ca ma gandesc sa pun unul doi noi si cat mai rezistenti.

Merci!

#259
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 29.08.2006
Eu am un Uriasa de Cegledi si un Cea mai buna de Ungaria, si inca 2 care nu mai stiu ce sunt...toti au scuturat florile dupa inghet ...deci nu mananc caise nici anul asta :-(

#260
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
M-am uitat azi la caisi, ca mare drag am de ei...
La 3 din 4 caisi, am scurgeri de rasina, fara ca acestea sa fie provocate. Scurgerile sunt mici, sa spun ca cea mai mare bobita este de marimea unui bob de mazare. Dar si pomii sunt mici (plantati in toamna)
Din cate imi aduc aminte, asta nu e un semn bun.
Le-am inlaturat, mai pot face ceva?

#261
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,208
  • Înscris: 08.09.2010
Pot fi conditiile climatice, cum a mai zis si padre parca, cred ca e valabil si la cires.
Dar, mai mult cred ca semne de monilioza.
Urmareste mugurii si vezi daca nu se usuca in 10-14 zile.
Eu as da si un Score, daca ai prin zona.
Monilioza oricum face ravagii la cais si este baza pentru celebra apoplexie.

Stima.

#262
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Merci Sebi,
Asa citisem si eu intre timp. Azi sta sa ploua, nu e cazul, dar maine le fac o baita cu score. Pentru ca am vazut o gargarita intr-un mar (la fel de tanar si din aceiasi pepiniera), inseamna ca am si afide (desi habar nu aveam ca nu le vad si nici semnele lor). Asa ca bag si un insecticid. Preventiv... Daca se deschide vreo floare, mai bag si niste atonik. Sa fie, sa se gaseasca...
Toata chestia este cu gramaju'... uite asa ne facem farmacisti. La varsta asta, rad si copiii de mine... nepoti nu am!

#263
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,470
  • Înscris: 28.12.2010
Sper sa nu intri in clubul meu de monilinisti. Mie mi-a mai trecut oleaca supararea si vreau sa fac tratamente ca la carte anul asta si in toamna si primavara devreme la dezmugurit si la buton etc. Si ma potolesc cu uleiul ala horticol cel putin la caisi. Le mai dau o sansa. Ce dreaq ma rad si curcile in tot satul sunt caisii plini de flori iar la mine 10 flori de pom. Eu banuiesc ca asa i-am luat din magazin cine naiba stie ce boli au cand ii cumperi micuti.

#264
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,041
  • Înscris: 17.03.2005
Terminați cu tratamentele în perioada infloritului.
Lăsați pomii în pace sa treacă floarea, sa apară frunzulițele, sa fie și perioada pt combaterea viespilor sau altor dăunători și atunci dați o strop3ala...
Ca reper, când se scutura petalele la prun e ok.

Chiar dacă la cais apare monilioza, va apărea pe câteva vârfuri și câteva formațiuni scurte.
Nu afectează grav, mai ales dacă pomii sunt mici și puteți sa curățați pe unde 3 ciupit, apoi tratați.
Mai e ceva, va îngrijorați doar când aveți perioade umede și cu vânt rece... Atunci da, trebuie intervenit mai ferm, cum 3 anul asta însă nu e graba.

Dacă aveți caisi mari, care nu pot fi curățați. Sunt supersensibili și au istoric de boala serioasa, atunci da... Dwr tratați doar acei pomi, nu va apucați sa dați otravuri aiurea când nu e cazul.

#265
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Apai, doar Dumnezeu mai intelege pomii astia Padre.
Passe Crassana are 2 frunzulite, Granny Smith la fel, doar ca 3. Nu-s mari, 2 cm maxim. RedHaven (plantat anul trecut, are o inaltime de 40 cm de la pamant) are 3 muguri florali si frunze la baza (cam tot asa de 2 cm).
Sulmona (3 ani) are un mugure de floare. Umberto (plantat in toamna) are 5. Ciresii, visinii dorm inca. Gutuiul s-a trezit si el.
Regula vad ca este pomii plantati ultimii, intra in vegetatie... ultimii. Dar...
Cand sa stropesti, pe cine sa stropesti si pentru ce sa stropesti? Si la ce fenofaza?
Atentie, pomii batrani dorm pe ei! Da, le-au crescut mugurii par ca plesnesc in urmatoarele zile, dar... doar tinerii se agita!
Asa ca mai bine nu fac nimic si maine daca-i cald, imi deschid umbrela si-mi pun un spritz de vara! Dupa ce-mi termin treaba... Uite asa!

Edited by adip1962, 07 April 2022 - 16:15.


#266
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,969
  • Înscris: 29.07.2017
Am plantat primavara asta un cais si nu stiu cum sa-l scurtez.
Daca binevoiti a-mi da ajutor.

Attached Files

  • Attached File  Cais.jpg   333.12K   47 downloads


#267
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Daca era al meu scurtam cele 3 sarpante egal, daca se putea a.i. sa las un mugure in exterior. As mai fi procedat la o crestatura sa am in viitor 4 sarpante. Apoi imi vedeam de alea si forma de vas.
Mai asteapta si alta parere.

#268
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,969
  • Înscris: 29.07.2017
Poate nu se vede in poza. O mladita e in continuarea axului principal iar celelalte 2 sunt de o parte si cealalta.

#269
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Forma de vas, care se preteaza la cais, este exact forma unui pahar cu picior. Dimensiunea piciorului tu o alegi. Este forma pe care trebuie sa o ai permanent in minte cand te apuci de taieri. Vezi ce muguri/lastari ai, unde ar putea ei creste, ce scurtezi si ce tai. Dupa parerea mea este cea mai simpla forma de coroana.
Uite, ia de aici si invata.

Attached Files



#270
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006

View Postadip1962, on 07 aprilie 2022 - 18:25, said:

Forma de vas, care se preteaza la cais, este exact forma unui pahar cu picior. Dimensiunea piciorului tu o alegi. Este forma pe care trebuie sa o ai permanent in minte cand te apuci de taieri. Vezi ce muguri/lastari ai, unde ar putea ei creste, ce scurtezi si ce tai. Dupa parerea mea este cea mai simpla forma de coroana.
Uite, ia de aici si invata.

Superba carticica.

Trebuie facut abstractie de savantii sovietici si in rest, e scurta si concisa.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate