Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește
 Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau
 Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan
 Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 

Apometre, Contoare apa

- - - - -
  • Please log in to reply
234 replies to this topic

#163
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015

 djl, on 10 mai 2016 - 16:32, said:

Gata. Mulţumesc. O să notez şi alea după virgulă ca să-i dau satisfacţie administratorului.
Daca le pui tu ce iti bati capu ' , esti copac ? Pune din imaginatie . Dupa 0 , valorile sunt in asa --sute ; zeci ; litri ; sute de grame . Ala lucreaza la NASA de vrea exactitate in litri si sute de grame ? O cada are cca 150 litri , daca faci o baie ....

 pasilla, on 10 mai 2016 - 16:35, said:

Poate Administratorul are dreptate. Vrea sa faca totalul si sa compare cu apometrul general, sa vada daca 'da cu virgula'.
Tre sa obligi 20 de oameni de la 20 de apometre ( 1 scara ) sa ia toti la ora H si sa nu consume nimeni nimic 15 min pana se duce el sa vada . Blocul ala e plin de invalizi care stau in casa ?

#164
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Si eu rotunjesc la prima cifra dupa virgula..Oricum o platesc luna viitoare.

#165
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Idem.
Nu sta nimeni sa faca farmacie... (exceptandu-l pe nenea din povestea asta)

#166
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007

 colombo2003, on 10 mai 2016 - 17:27, said:

Idem.
Nu sta nimeni sa faca farmacie... (exceptandu-l pe nenea din povestea asta)

Problema nu-i asta! Problema e că nenea initiatoru' are 53.000+ posturi! Vă dati seama cate sfaturi a dat?

#167
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
E prea subtil pentru tine, asa-i? Nenea din poveste era acel administrator; despre el era vorba ca e prea scrufulos la datorie si doreste farmacie.

PS. Si ce treaba are sula cu prefectura? Adica nr. de postari cu...?

#168
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 djl, on 10 mai 2016 - 16:19, said:

.........
Până acum citeam doar cifrele de pe linia cu m 3 , dar actualul disperat de administrator vrea şi cu virgulă .............
E timpit si face misto de voi , sau si mai rau , nu realizeaza ca este timpit .
Nimeni nu factureaza cu ce este dupa virgula , caci totul merge " la rotunjire " .
Daca vrea " cu virgula " ar trebui ca toate apometrele sa fie montate in aceiasi pozitie si acelasi mod ...si nu este asa , deci ....

#169
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007

 colombo2003, on 10 mai 2016 - 17:51, said:

E prea subtil pentru tine, asa-i? Nenea din poveste era acel administrator; despre el era vorba ca e prea scrufulos la datorie si doreste farmacie.

PS. Si ce treaba are sula cu prefectura? Adica nr. de postari cu...?

Nu te-ai prins! Stai jos! Ai 4!
Să-ti desenez!
Un nenea are 53k+ posturi. Putem prezuma că a dat n-şpe mii de sfaturi in toate domeniile, in conditiile-n care el nu stie să citească un afisaj pe un amărât de contor.
Acum te-ntreb eu pe tine, subtilitatea aia de care vorbesti s-a prins de tine la şcoală?

Edited by Peter Blood, 10 May 2016 - 18:19.


#170
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,618
  • Înscris: 13.06.2004
Uneori chestiile simple sunt cele mai complicate! Fiecare om mai are pene de idei...

#171
geopalade

geopalade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 09.11.2004

 maximg, on 10 mai 2016 - 18:18, said:

E timpit si face misto de voi , sau si mai rau , nu realizeaza ca este timpit .
Nimeni nu factureaza cu ce este dupa virgula , caci totul merge " la rotunjire " .
Daca vrea " cu virgula " ar trebui ca toate apometrele sa fie montate in aceiasi pozitie si acelasi mod ...si nu este asa , deci ....
E posibil sa nu fie chiar timpit;
De ex. la mine in bloc avem 400 locatari si consumam cam 1800mc/luna;
In fiecare luna sint diferente de 130-150mc intre ApaNova si suma apometrelor din bloc;
Toate apometrele sint montate pe casa scarii, deci exclus manevre cu "magneti" si alte "dude";
Pierderi pe coloane nu sint (sint montate aparent si s-ar vedea imediat);
La o diferenta de 130-150mc * 6lei/mc tu in locul lui nu ai fi "disperat" ?

#172
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,399
  • Înscris: 01.12.2001
4,5 mc/luna de persoana cam mult.

#173
geopalade

geopalade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 09.11.2004

 dorin_2k, on 11 mai 2016 - 06:30, said:

4,5 mc/luna de persoana cam mult.
Nu este mult deloc;
Noi nu avem termoficare;
Fiecare apartament are centrala murala pentru caldura si apa calda;
Cei 4,5 mc/persoana sint suma de apa calda si rece.

#174
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,399
  • Înscris: 01.12.2001
Pe lista din blocul meu apare si media. Nu trece de 3 mc/luna.
La unii cu 3 persoane au consumul total 3 mc/luna. Media insa e 3 mc/luna de persoana.

#175
geopalade

geopalade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 09.11.2004

 dorin_2k, on 11 mai 2016 - 07:34, said:

Pe lista din blocul meu apare si media. Nu trece de 3 mc/luna.
La unii cu 3 persoane au consumul total 3 mc/luna. Media insa e 3 mc/luna de persoana.
Cei 3mc/luna/persoana sint calda+rece ?

#176
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,399
  • Înscris: 01.12.2001
3 mc/luna total de persoana. Fiecare are centrala proprie. NU exista la noi apa calda sau caldura de la "oras"

#177
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 geopalade, on 11 mai 2016 - 06:08, said:

E posibil sa nu fie chiar timpit;
De ex. la mine in bloc avem 400 locatari si consumam cam 1800mc/luna;
In fiecare luna sint diferente de 130-150mc intre ApaNova si suma apometrelor din bloc;
La o diferenta de 130-150mc * 6lei/mc tu in locul lui nu ai fi "disperat" ?
Daca cineva crede ca prin calculul la zecimala rezolva ceva ...inseamna ca este plictisit rau .
Problema voastra ca va bateti capul . Diferente apar si vor apare mereu . Apometrele alea nu sint de precizie , pozitia de montaj nu este identica ...
Ca idee ca zecimalele nu inseamna nimic , nici noi care lucram cu asa ceva , facem sigilari si altele , nu stim sa citim zecimalele .

#178
t_george1991

t_george1991

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 06.03.2008
Salutare, urmeaza sa imi schimbe instalatorul apometrele la bucatarie si trebuie sa le cumpar eu.

Conteaza daca sunt clasa B sau C ? Am inteles ca la unele blocuri se adauga 10% in plus pentru clasa B si 15% pentru clasa A (pierderi). Stiti ceva ?

Ca si firma dintre Zenner, BMeters si Apator ce mi-ati recomanda ? Sau la nivel de apartament nu se simte nici o diferenta ?

#179
blue_white_is

blue_white_is

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 536
  • Înscris: 10.07.2006
Buna ziua !

Deschid aces topic, sper ca in sectiunea potrivita.

Problema sta in felul urmator. Stau la bloc, am centrala proprie de apartament. De vreo 3 saptamani, asociatia de proprietari a pus un afis la scara blocului prin care afirma ca in perioada urmatoare vor incepe actiuni de inlocuire a apometrele clasice de apa cu unele noi, adica apometre cu citire prin unde radio. Pretul per bucata este de 120 lei, eu cum am centrala deci imi vor monta doar 2 bucati. Maine cica ar incepe lucrarile.


Probabil actiunea asociatiei, in colaborare cu o firma de repartitoare, are baza legala, adica o hotarare de asociatie. Ca fapt divers, Primaria Iasi a dat o Hotarare de Consiliu Local prin care obliga proprietarii de apartamente, care sunt bransati la sistemul centralizat de incalzire, sa isi monteaza repartitoare cu citire prin unde radio. Nu stiu daca s-a pus in aplicare, eu fiind cu centrala proprie.

De asemenea tot asociatia a anuntat ca cei care nu isi monteaza astfel de repatitoare vor suporta diferentele de apa rezultate in fiecare luna.

Revenind la apometrele de apa.....sunt acestea (cu citire prin unde radio) convenabile ? Se renteaza sa le montez ? Are cineva montate astfel de repartitoare ? Sa incerc sa fortez nota si sa nu ii primesc in casa, cu riscul de a suporta pierderile de apa ? Desi in fiecare luna se inregistreaza pierderi.

Voi ce spuneti ? Astept pareri. O zi buna.

#180
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009
monteaza-ti, sunt foarte precise, inregistreaza la nivel de picatura, ca sa zic asa. si nu pot fi masluite, demontate, "date inapoi" sau facute sa nu inregistreze consumul.
nu am astfel de apometre, ni s-a propus montarea, dar nu au fost de acord toti locatarii, cei mai vocali fiind probabil cei care se stiu cu musca pe caciula. la sedinta respectiva ni s-au prezentat caracteristicile acestor apometre.
mai bine platesti niste apometre performante, decat sa platesti pierderile de apa de care nu te faci vinovat.
in plus, nu mai esti nevoit sa dai lunar citirea indexului, sau sa fii acasa cand se anunta citirea apometrelor din fiecare apartament, citirea facandu-se prin unde radio.
fiind cu o clasa de precizie mai ridicata decat clasicele apometre si facandu-se citirea in ziua in care citeste si furnizorul de apa apometrul de la baza blocului, diferentele intre citiri vor fi nesemnificative sau chiar zero (situatia fericita)
insa tine cont ca pe langa plata apometrelor si a manoperei de instalare, vei plati lunar serviciul de citire (parca era 2 lei/luna/apometru ? ceva de genul asta, in orice caz...)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate