Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?
 Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 

Apometre, Contoare apa

- - - - -
  • Please log in to reply
234 replies to this topic

#127
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Vezi ca se gasesc capace de canal in comert.
Se gaseste chiar si camin.

Nu ingheata, asa ceva (camin obisnuit beton armat cu capac metal) montat de cei de la compania de apa in curte, la o adancime destul de mica (aprox 1m)

Edited by vubiv, 22 March 2016 - 20:34.


#128
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Caminul se executa din inele circulare de beton armat - asta dintr-un motiv , nu subestima forta de tasare a terenului in timp. Acel bidon e ca un fulg in calea vintului , acolo apar forte de la zeci la mii de kg in momentul in care trece un camion incarcat pe linga sa deasupra caminului . Nu e joaca , risti sa creezi fara voie o capcana mortala.
Adincimea de inghet in Romania este calculata la -80cm .
Pe fundul caminului este bine sa lasi pamant daca in zona nu izvoraste apa , asta vezi in momentul in care sapi
La firmele mari de bricolaj gasesti tot ce ai nevoie omologat , sa nu crezi ca e simplu de calculat o armatura la sectiune circulara de tub...se lucreaza cu armatura pretensionata din STB , acasa este exclus sa poti turna asa ceva . Gasesti capace din fibra de sticla groasa (cele albastre) , sunt excelente ca nu le fura rromii sau din fonta .

Edited by xilo, 22 March 2016 - 20:37.


#129
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Eu am facut varianta 2. Nu am betonat fundul ci am pus cateva roabe de piatra sparta ca sa nu stau in noroi. Am avut pana acum un incindent. Am lasat peste noapte furtunul in presiune si a iesit, am inundat toata strada iar apa am scos-o cu o pompa.
Capacul este din fonta, cumparat cu rama pe care am prins-o in beton.
Legat de armare este suficianta plasa sudata, eventual dubla.

#130
andrei198765

andrei198765

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 05.06.2008

 xilo, on 22 martie 2016 - 20:33, said:

Caminul se executa din inele circulare de beton armat - asta dintr-un motiv , nu subestima forta de tasare a terenului in timp. Acel bidon e ca un fulg in calea vintului , acolo apar forte de la zeci la mii de kg in momentul in care trece un camion incarcat pe linga sa deasupra caminului . Nu e joaca , risti sa creezi fara voie o capcana mortala.
Adincimea de inghet in Romania este calculata la -80cm .
Pe fundul caminului este bine sa lasi pamant daca in zona nu izvoraste apa , asta vezi in momentul in care sapi
La firmele mari de bricolaj gasesti tot ce ai nevoie omologat , sa nu crezi ca e simplu de calculat o armatura la sectiune circulara de tub...se lucreaza cu armatura pretensionata din STB , acasa este exclus sa poti turna asa ceva . Gasesti capace din fibra de sticla groasa (cele albastre) , sunt excelente ca nu le fura rromii sau din fonta .
Am mentionat ca il voi folosi doar pe post de cofrag. Deci o sa torn beton armat intre butoi  si pamant. Deci butoiul va fi un cofrag care va ramane acolo "in" betonul turnat

Edited by andrei198765, 22 March 2016 - 20:38.


#131
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
" o sa torn beton armat intre cofrag si pamant"
Te complici - parerea mea , costa pina in 100 lei o sectiune , o cumperi , o arunci in groapa si gata .
Bidoanele alea sunt foarte cautate de cei ce au cabane pentru apa menajera de ploaie - vinzi bidonul si cu banii obtinuti faci un canal de raman blocati si cei de la apa/canal .

"Legat de armare este suficianta plasa sudata, eventual dubla."
Nu contest DAR depinde locatia : daca este pierdut intr-o gradina unde trece o persoana si o gaina sau sub trafic auto ...
Acum citiva ani am cazut cu masina intr-o lucrare dinasta de "arta" , facuta loco , ducem dupa mine 60 de tone , il intreb pe om "tine" el "oioioi" , a tinut...12 metrii de sant am facut cu rotile de saracul a avut ce astupa dupa mine .

Edited by xilo, 22 March 2016 - 20:45.


#132
andrei198765

andrei198765

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 05.06.2008

 xilo, on 22 martie 2016 - 20:40, said:

" o sa torn beton armat intre cofrag si pamant"
Te complici - parerea mea , costa pina in 100 lei o sectiune , o cumperi , o arunci in groapa si gata

"Legat de armare este suficianta plasa sudata, eventual dubla."
Nu contest DAR depinde locatia : daca este pierdut intr-o gradina unde trece o persoana si o gaina sau sub trafic auto ...
Caminul va fi in curtea mea. Masini sigur nu vor trece peste el. Trebuie sa reziste la o greutate de maxim 150 KG

Cand spui "sectiune" te referi la tuburi de fantana? Acelea sunt armate cu fier?

Edited by andrei198765, 22 March 2016 - 20:43.


#133
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 01.10.2004
Un rezervor d'asta, cum ai, se vinde la 400 lei. http://olx.ro/oferta...html#415ce4d98c
Un camin apometru cu izolatie si capac, diametru de 500 mm si inaltime 1.100 mm este 372 lei la Dedeman. http://www.dedeman.r...ac-si-izol.html
Care este afacerea? Mai bine vinzi rezervorul si cumperi un camin.

#134
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Ceva in genul asta am vazut in mediul rural.
Luase un butoi din ala de metal si il ingropase in pamant. Fara ciment sau altceva, iar deasupra capacul de la butoi, tot din metal, ca era in zona retrasa nu trebuia sa sustina nici o greutate.
Problema era ca se aduna periodic namol inauntru si acoperea apometrul.

#135
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010
1 strici bidonul degeaba
2  daca nu-i trafic peste acel camin nu trebuie cine stie ce armare
3 sapi o groapa de 1,5/1,2m o cofrezi simplu si torni beton
4 torni capac mai putin capacul de vizitare(sa poti intra in el)
5  separat torni si capacul de vizitare
Si....cam gata.
Montaj/mufare..
Spor!
Daca ai trafic in/pe zona lui se complica problema,dar nu cred ca ai asa ceva.

PS cu 150-200lei ai rezolvat problema(mai putin mina de lucru)
     singur in max 1 zi trebuie sa fie gata.

Edited by XTH, 22 March 2016 - 20:49.


#136
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014

 andrei198765, on 22 martie 2016 - 20:43, said:

Caminul va fi in curtea mea. Masini sigur nu vor trece peste el. Trebuie sa reziste la o greutate de maxim 150 KG
Cand spui "sectiune" te referi la tuburi de fantana? Acelea sunt armate cu fier?
Niciodata sa nu spui "niciodata" !
Da , acelea sunt si au armatura pretensionata de otel beton tras la cald peste care vine beton vibrat .

Edited by xilo, 22 March 2016 - 20:48.


#137
andrei198765

andrei198765

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 05.06.2008

 claudiu1, on 22 martie 2016 - 20:45, said:

Un rezervor d'asta, cum ai, se vinde la 400 lei. http://olx.ro/oferta...html#415ce4d98c
Un camin apometru cu izolatie si capac, diametru de 500 mm si inaltime 1.100 mm este 372 lei la Dedeman. http://www.dedeman.r...ac-si-izol.html
Care este afacerea? Mai bine vinzi rezervorul si cumperi un camin.
Ce nu imi place la caminul cu diametrul de 50 cm? - Este prea stramt (parerea mea) pentru a monta un apometru in conditii "decente". Sau ma insel?

Edited by andrei198765, 22 March 2016 - 20:50.


#138
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
"diametrul de 50 cm"
50 este prea putin, devine chin , 100 este ideal.

#139
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Poti sa iei din comert de plastic destul de rezistent. Ii faci groapa si se leaga intrare si iesire de la apometru dupa care il ingropi. Iesi mai ieftin si e ok, pe iarna il poti acoperi cu ceva sa nu inghete cu ceva dar la ce ierni sunt putine sanse.

#140
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 01.10.2004

 xilo, on 22 martie 2016 - 20:51, said:

"diametrul de 50 cm"
50 este prea putin, devine chin , 100 este ideal.
Vrei sa ai spatiu de facut descantece in jurul apometrului?
Uite alt camin la 390 lei http://olx.ro/oferta...html#1522dfabaa
Ma rog, tot romanul se simte un mic Mester Manole, sa inventeze el apa calda, roata si focul.
Daca vrei sa-ti torni incinta iesi mai ieftin in regie proprie, plus ca face bine la sanatate - ceva miscare + ca nu stai in fata TV sau la o bere cu prietenii :)

Attached Files


Edited by claudiu1, 22 March 2016 - 22:17.


#141
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
"spatiu de facut descantece in jurul apometrului?"
Posted Image era vorba de cel din beton , neizolat termic, cel prezentat de tine e chiar ingenios .

#142
dma9

dma9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 27.04.2014
varianta 2 , cea mai sigura  (cu pietris la baza gropii) .

Edited by dma9, 23 March 2016 - 09:44.


#143
AnnieBlaBla

AnnieBlaBla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 27.08.2013
m-am mutat de curand intr-un apartament si nu stiu cum sa citesc corect apometrul. imi poate spune cineva cati mc de apa inseamna si cum citesc? si cand dau indexul lunar, trebuie sa fac diferenta intre cantitatea de apa de acum si cea de luna trecuta si sa dau rezultatul final la intretinere sau transmit doar ce scrie pe apometru? si fac ei diferenta? posibil sa nu fi citit eu cum trebuie apometrul de mi-au iesit 15 mc de apa pe luna trecuta...

Attached Files



#144
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,586
  • Înscris: 12.03.2006
Citesti ce e cu negru scris si fac ei diferenta! Adica doar mc. Cu rosu sunt cifre dupa virgula.

E si functie de asociatie, ca nu iese citirea pe contorul central, daca rotunjesti la mc. Adevarul e ca oricum nu se pupa si se pun automat procente de pierderi.

Edited by arab, 02 April 2016 - 20:55.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate