Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Apometre, Contoare apa

- - - - -
  • Please log in to reply
234 replies to this topic

#181
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
E"legal" , apometrele clasice au o perioada de 5 ani !
E "spaga" admistratoruli ! Ii iesi si lui de o "ciunga" !

#182
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,816
  • Înscris: 26.02.2010
La noi in bloc s-au montat de 3 luni de zile. Au costat 100 ron, dar au fost subventionate de asociatie (contract antena telefonie orange). De 3 luni de zile, nu mai platesc pierderi la apa, deoarece citirea apometrelor se face in acelasi timp cu Apa Nova si Radet. Cei care au refuzat initial sa monteze acele repartitoare, au platit toate pierderile la apa si in final au pus si ei. Citirea apometrului costa 1,5 ron/buc/luna. Sunt pro apometre.

 tidicristi, on 26 septembrie 2016 - 10:44, said:

E"legal" , apometrele clasice au o perioada de 5 ani !
E "spaga" admistratoruli ! Ii iesi si lui de o "ciunga" !
Tipic romaneste, când vrea un om sa faca un lucru benefic, oamenii se gândesc la spaguta.

#183
blue_white_is

blue_white_is

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 536
  • Înscris: 10.07.2006

 corinadaniela, on 26 septembrie 2016 - 10:44, said:

monteaza-ti, sunt foarte precise, inregistreaza la nivel de picatura, ca sa zic asa. si nu pot fi masluite, demontate, "date inapoi" sau facute sa nu inregistreze consumul.
nu am astfel de apometre, ni s-a propus montarea, dar nu au fost de acord toti locatarii, cei mai vocali fiind probabil cei care se stiu cu musca pe caciula. la sedinta respectiva ni s-au prezentat caracteristicile acestor apometre.
mai bine platesti niste apometre performante, decat sa platesti pierderile de apa de care nu te faci vinovat.
in plus, nu mai esti nevoit sa dai lunar citirea indexului, sau sa fii acasa cand se anunta citirea apometrelor din fiecare apartament, citirea facandu-se prin unde radio.
fiind cu o clasa de precizie mai ridicata decat clasicele apometre si facandu-se citirea in ziua in care citeste si furnizorul de apa apometrul de la baza blocului, diferentele intre citiri vor fi nesemnificative sau chiar zero (situatia fericita)
insa tine cont ca pe langa plata apometrelor si a manoperei de instalare, vei plati lunar serviciul de citire (parca era 2 lei/luna/apometru ? ceva de genul asta, in orice caz...)

Multumesc de sfaturi. Asa este, consider si eu ca sunt unii care fura efectiv la citire. Am in bloc o familie formata din 3 adulti. Cum naiba ei consuma doar 3 maxim 4 metri, in conditiile in care noi, la 4 persoana adulte, consumam undeva la 12-14 metri.

 tidicristi, on 26 septembrie 2016 - 10:44, said:

E"legal" , apometrele clasice au o perioada de 5 ani !
E "spaga" admistratoruli ! Ii iesi si lui de o "ciunga" !

Apometrele clasice se duc la verificarea metrologica, asta doar in teorie. Ai dreptate cu spaga administratorului, firma respectiva (ISTA se numeste) are contracte in Iasi si pentru repartitoarele de caldura

#184
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005
În general hotărîrile asociației sînt obligatorii pentru membri. În cazul particular însă, atît timp cît certificatul metrologic al apometrelor pe care le ai este în termenul de valabilitate nu văd cum ar putea să te oblige să preiei pierderile. Metoda de citire a consumului e irelevantă pentru stabilirea acestuia.
Singurul caz în care se poate întîmpla ceva e dacă noile apometre au clasa de precizie superioară celor existente, caz în care discuția devine complicată.
Depinde și de cum sînt montate - un apometru care trebuie montat orizontal, dacă e montat vertical îi scade clasa de precizie, de exemplu...

#185
blue_white_is

blue_white_is

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 536
  • Înscris: 10.07.2006

 aris86, on 26 septembrie 2016 - 10:45, said:

La noi in bloc s-au montat de 3 luni de zile. Au costat 100 ron, dar au fost subventionate de asociatie (contract antena telefonie orange). De 3 luni de zile, nu mai platesc pierderi la apa, deoarece citirea apometrelor se face in acelasi timp cu Apa Nova si Radet. Cei care au refuzat initial sa monteze acele repartitoare, au platit toate pierderile la apa si in final au pus si ei. Citirea apometrului costa 1,5 ron/buc/luna. Sunt pro apometre.


Tipic romaneste, când vrea un om sa faca un lucru benefic, oamenii se gândesc la spaguta.


Imi poti spune, te rog, daca se face ceva deranj prin casa cu montajul lor. Adica se sparg tevi, pereti etc. Sau teoretic, daca este priceput instalatorul, se misca usor fara daune prea mari pentru mine

Edited by blue_white_is, 26 September 2016 - 10:49.


#186
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Din cauza lui ISTA , cu timpeniile ale montate pe calorifer , am pus centrala !

Erau radio , dar asa bun "simt" au avut , incit au gresit 2 luni citirea ! (aveam consum de la vecinul de 8 , eu stau la 1 !)!
Cind am cerut factura la "torpilele radio" , nu am primit decit o chitanta de mana ! Era "ciunga" adminstratorului !


P.S.- Eu stau cu geamul deschis , chiar daca e pe minus afara  ! Sunt rau de caldura !

ISTA - firma de "ciordit" bani legali !

Edited by tidicristi, 26 September 2016 - 11:16.


#187
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
apomerele noi ar trebui sa se potriveasca la fix in locul celor vechi, fara alte necesitati suplimentare, fara tevi taiate sau alte "spargeri"
doar se desfac piulitele mari din capetele apometrului vechi, se da afara, se pune cel nou si se strang piulitele (neaparat garnituri noi, eventual doua una peste alta daca trebuie sa corectezi diferente de 2-3 mm)

Edited by aeon, 26 September 2016 - 11:07.


#188
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,816
  • Înscris: 26.02.2010

 blue_white_is, on 26 septembrie 2016 - 10:49, said:

Imi poti spune, te rog, daca se face ceva deranj prin casa cu montajul lor. Adica se sparg tevi, pereti etc. Sau teoretic, daca este priceput instalatorul, se misca usor fara daune prea mari pentru mine
Au dimensiunea exact ca cele anterioare. :)

#189
blue_white_is

blue_white_is

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 536
  • Înscris: 10.07.2006

 aris86, on 26 septembrie 2016 - 11:08, said:

Au dimensiunea exact ca cele anterioare. Posted Image
mersi de informatie

#190
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,816
  • Înscris: 26.02.2010
Asta cu citirea eronata la repartitoare de caldura, am patit-o si la Elsaco, dar in final s-a remediat. Sunt ok, cei de la ISTA, multumit pana in prezent de noile apometre si am ajuns sa platim mai putin mc de apa calda, sub 10 ron pe timp de vara si factura este defalcata astfel: apa rece, apa meteorica, apa canalizare si Gcal necesara incalzirii apei.

Edited by aris86, 26 September 2016 - 11:19.


#191
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
mi se pare foarte scumpa citirea: 1.5-2 lei apometru/luna
4 apometre/apartament > 1m3 de apa rece

la repartitoarele de caldura, cu citire directa, e sub 2 lei
dar acolo se deplaseaza omul prin tot blocul, si screie in caiet... dupa care doate datele trebuie introduse manual in calculator... si mai e si un calcul destul de complex inclus in acest pret... pe cand la apometre, doar vine langa bloc si inregistreaza automat direct in PC toate datele de la 20-50 apartamente in 30 sec!, nu face nici un calcul, doar o scadere simpla!

Edited by Nero-d, 26 September 2016 - 11:29.


#192
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 tidicristi, on 26 septembrie 2016 - 10:44, said:

E"legal" , apometrele clasice au o perioada de 5 ani !
E "spaga" admistratoruli ! Ii iesi si lui de o "ciunga" !


Sper ca faci referire la durata normala de viata (sau utilizare, cum i se mai spune)... Poti sa le ai si 50 de ani, dar administratorul va fi obligat ca, dupa cei 5 ani (sau cati sunt indicati in cartea tehinica), sa introduca o marja de corectie de pana la 10% (si e perfect legala).

In general, firmele care fac instalari (ca-s de cablu, apometre sau ceva similar) si care fac lucrari la o scara/bloc/etc ofera un anumit comision Asociatiei (daca-s de cablu, ofera un abonament subventionat administratiei), si mai putin unei persoane (doar daca promotii de genul: recomanda-ne si vei primi X luni reducere sau gratuitate).

#193
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 blue_white_is, on 26 septembrie 2016 - 10:29, said:

Buna ziua !

Eu n-am inteles mai nimic.
E vorba de apometre sau de repartitoare?
Daca tu ai centrala, de ce-ti bati capul cu repartitoarele?

#194
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,816
  • Înscris: 26.02.2010

 Nero-d, on 26 septembrie 2016 - 11:29, said:

mi se pare foarte scumpa citirea: 1.5-2 lei apometru/luna
4 apometre/apartament > 1m3 de apa rece

la repartitoarele de caldura, cu citire directa, e sub 2 lei
dar acolo se deplaseaza omul prin tot blocul, si screie in caiet... dupa care doate datele trebuie introduse manual in calculator... si mai e si un calcul destul de complex inclus in acest pret... pe cand la apometre, doar vine langa bloc si inregistreaza automat direct in PC toate datele de la 20-50 apartamente in 30 sec!, nu face nici un calcul, doar o scadere simpla!
Si la pierderi cat platesti lunar? Mult mai mult, ajunsesem sa dau 20-30 ron lunar numai pe pierderi de apa calda si rece. Asa dau 3 lei/luna si 0 pierderi.

#195
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

 aris86, on 26 septembrie 2016 - 10:45, said:

La noi in bloc s-au montat de 3 luni de zile. Au costat 100 ron, dar au fost subventionate de asociatie (contract antena telefonie orange). De 3 luni de zile, nu mai platesc pierderi la apa, deoarece citirea apometrelor se face in acelasi timp cu Apa Nova si Radet. Cei care au refuzat initial sa monteze acele repartitoare, au platit toate pierderile la apa si in final au pus si ei. Citirea apometrului costa 1,5 ron/buc/luna. Sunt pro apometre.


Tipic romaneste, când vrea un om sa faca un lucru benefic, oamenii se gândesc la spaguta.
Daca au toti locatarii apometre, toti vor plati pierderile, diferentele intre apometrul blocului si cele individuale.

#196
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,816
  • Înscris: 26.02.2010
Exact, dar unii nu declara exact citirea si prefera sa plateasca pierderile la comun.

#197
blue_white_is

blue_white_is

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 536
  • Înscris: 10.07.2006

 ericmario, on 26 septembrie 2016 - 11:42, said:

Eu n-am inteles mai nimic.
E vorba de apometre sau de repartitoare?
Daca tu ai centrala, de ce-ti bati capul cu repartitoarele?
nu ai citit tot mesajul.

da, eu am centrala. dar eu am deschis acest topic deoarece se vor monta apometre de apa prin citire prin unde radio. sunt 2 lucruri distincte

 easy90rider, on 26 septembrie 2016 - 11:57, said:

Daca au toti locatarii apometre, toti vor plati pierderile, diferentele intre apometrul blocului si cele individuale.

ni se scris in primul afis ca pierderile nu vor mai fi la comun, abureli ieftine in fine....

 aris86, on 26 septembrie 2016 - 11:59, said:

Exact, dar unii nu declara exact citirea si prefera sa plateasca pierderile la comun.

cu apometrele acestea noi, citirea va fi 100 % corecta.....sau depinde cat de corecta vrea sa fie nenea care citeste apometrul prin unde radio :)




una peste alta, va multumesc pentru parerile oferite. astept ziua de maine sa vina sa le montez apoi sa vedem ce va fi. o zi buna sa aveti

#198
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
ar trebui sa ceri administratorului/presedintelui de bloc sa ii roage pe cei care vor monta apometrele sa verifice si daca toti consumatorii de apa sunt montati/racordati corect in fiecare locuinta, adica dupa apometru.
sunt persoane care si-au montat masina de spalat rufe in asa fel incat alimentarea cu apa sa nu mai "treaca" prin apometru...altii care si-au facut racordul la rezervorul toaletei tot asa, inainte de apometru...stii cum se spune, pic cu pic se aduna...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate