Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT
 Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...
 [unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ
 

Totul despre CROATIA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3619 replies to this topic

#3601
pudar2

pudar2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 09.05.2008

View Postskiritelu, on 28th October 2009, 20:33, said:

O mana de ajutor va rog!!!!!!!!!
Vreau sa merg in Croatia dar nu stiu unde. Tot ce vreau e sa vad PLITVICE, sa merg la Venetia, sa ma plimb cu vaporasul cu fund de sticla???? si sa fac plaja ,in total 6 nopti cazare in locatie fixa. Ce imi recomandati?
Am rasfoit forumul de la 1 la 100 si nu m-am hotarat, lumea pleaca asa mai mult in circuit si pe cont propriu.Eu nu vreau asa, cel putin nu in vara viitoare.
Ma las pe mana voastra; ce-mi recomandati pentru inceputul vizitei in Croatia?

Am fost cu masina in vara, am dormit la Plitvice o noapte cu rezervare pe net (20 euro) conditii excelente,sejur la Porec hotel Parentium si excursii luate de pe plaja care au fost excelente.La Venetia am fost cu un catamaran rapid, atentie mare ca sunt 2 companii care ofera excursii din Porec la Venetia dar una are un catamaran care face cu 40 min mai mult deci pierzi din timpul de stat in Venetia.Daca mai vrei detalii .....

#3602
miticat

miticat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 18.11.2004
Dragi prieteni,

Va doresc Sarbatori fericite si un An Nou plin de vacante reusite!
Sa ne invredniceasca Cel de Sus sa ne "auzim" si anul viitor pentru a ne impartasi cu bucurie experientele fericite sau nefericite de pe meleaguri croate si nu numai.
LA MULTI ANI!

Mitica

#3603
skiritelu

skiritelu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 13.05.2008

View Postpudar2, on 17th November 2009, 09:20, said:

Am fost cu masina in vara, am dormit la Plitvice o noapte cu rezervare pe net (20 euro) conditii excelente,sejur la Porec hotel Parentium si excursii luate de pe plaja care au fost excelente.La Venetia am fost cu un catamaran rapid, atentie mare ca sunt 2 companii care ofera excursii din Porec la Venetia dar una are un catamaran care face cu 40 min mai mult deci pierzi din timpul de stat in Venetia.Daca mai vrei detalii .....


Sigur ca vreau detalii. De unde si pe ce traseu ai plecat? Ce ai vizitat pe acolo? Ai fost multumit de hotel? Plaja?etc, tot ce-mi poti spune, si inca ceva ti-ar fi fost de ajuns 5zile(asta daca ai stat mai multe).

#3604
costi1967

costi1967

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 31.07.2007
As vrea sa merg in aceasta vara in concediu in Croatia, o sa stam 14 zile si sper sa vedem cat mai multe, si mai ales sa facem si o excursie la Venetia.Pentru a vedea si nordul si sudul ma gandeam sa stam 9 zile in Baska, si inca 3 undeva langa (sau cat mai aproape ) de Dubrovnik. Va rog sa imi spuneti excursiile in Venetia se fac din orice oras?sau trebuie mers intr-un orasel anume/?

#3605
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,587
  • Înscris: 17.08.2007
Daca te duci cu masina in Croatia cel mai bine ca si la Venetia sa mergi cu masina. Eu am fost la fel cum vrei tu 5 zile in insula KRK si 5 zile langa Trogir si intr-una din zile am dat o fuga si la Venetia.

#3606
pudar2

pudar2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 09.05.2008

View Postskiritelu, on 27th December 2009, 19:19, said:

Sigur ca vreau detalii. De unde si pe ce traseu ai plecat? Ce ai vizitat pe acolo? Ai fost multumit de hotel? Plaja?etc, tot ce-mi poti spune, si inca ceva ti-ar fi fost de ajuns 5zile(asta daca ai stat mai multe).
Am stat mai mult de 5 zile, am plecat din Cluj-Budapesta-Zagreb-Karlovac-Plitvice unde am dormit doua nopti.Consider ca ai nevoie de o zi plina pentru a putea parcurge cat mai mult din minunatul parc,ne-am intors apoi prin Plaski pentru a nu parcurge acelasi drum si n-am regretat, un peisaj montan deosebit...Am avut sejur luat din tara la Porec ,hotel Parentium.Amplasarea excelenta, mancarea super, camera in schimb nu s-a ridicat la pretentiile noastre.am luat excursii de la agentii de pe plaja, a fost ok, mai ales cea de la Venetia unde am nimerit un catamaran super rapid ce zbura cu 60 km/ora pe valuri, mare atentie cu ce mergeti pentru ca sunt si vase mai lente care fac cu o ora mai mult la dus si intors deci doua ore pierdute din timpul de Venetia. Cu masina mi s-a parut scumpa parcarea in Venetia, plus oboseala drumului...asa ca am preferat catamaranul.La intoarcere am intrat putin in Italia,la Trieste , apoi spre tara....

#3607
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
parcari in venetia si mestre gasiti aici: http://www.asmvenezi.../index_eng.html  preturile sint pt toate buzunarele cautati in sectiunea "car parks" partea stinga!fiecare parcara are prezentat pretul +oferte

Edited by haplea82, 11 January 2010 - 09:11.


#3608
pudar2

pudar2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 09.05.2008

View Posthaplea82, on 11th January 2010, 10:07, said:

parcari in venetia si mestre gasiti aici: http://www.asmvenezi.../index_eng.html  preturile sint pt toate buzunarele cautati in sectiunea "car parks" partea stinga!fiecare parcara are prezentat pretul +oferte
da,dar se adauga benzina, timpul pierdut pe drum si oboseala asa ca nu merita.

#3609
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,587
  • Înscris: 17.08.2007
Daca faci un calcul strict financiar iesi mai bine cu masina decat cu catamaranul ptr ca la catamaran vor plati toti mebrii familiei pe cand cu masina platesti o singura data.
Acum 2 ani cand am fost am facut calculele si mi-a iesit clar mai ieftin sa merg cu masina.

Dar optiunea masina sau catamaran este evident una subiectiva si cat se poate de respectabila. Adica daca sunt oameni care isi doresc sa se si plimbe cu catamaranul mi se pare foarte in regula sa mearga asa si e optiunea fiecaruia. Pana la urma e o optiune de deplasare mai"de vacanta" asa :)

Eu si prietena mea am ales masina ptr ca eram destul de aproape de Venetia si ne-am dorit sa ne mai oprim si pe drum prin Italia in anumite locuri de pe drum.

Distractie placuta va doresc de pe acum cand si eu stau cu gandul la plecari peste mari si tari :)

#3610
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007

View Postpudar2, on 11th January 2010, 09:20, said:

da,dar se adauga benzina, timpul pierdut pe drum si oboseala asa ca nu merita.
venetia merita mult  mai mult decit o vizita facuta intr-o excursie din croatia!indiferent de cit de rapida poate fi nava de transport!

#3611
pudar2

pudar2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 09.05.2008

View Posthaplea82, on 11th January 2010, 21:56, said:

venetia merita mult  mai mult decit o vizita facuta intr-o excursie din croatia!indiferent de cit de rapida poate fi nava de transport!
parca topicul era despre Croatia...

#3612
costi1967

costi1967

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 31.07.2007
Va rog sa imi spuneti daca stiti cazare pe undeva cat mai aproape de Dubrovnik.

#3613
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007

View Postcosti1967, on 13th January 2010, 10:40, said:

Va rog sa imi spuneti daca stiti cazare pe undeva cat mai aproape de Dubrovnik.
in 2007 am stat in dubrovnik la 200 m distanta de una din intrarile in orasul vechi,gazda particulara,camera cu pat dublu  , bucatarie proprie complet utilata si bineinteles baie proprie,conditionament si parcare asigurata 50 euro/zi
in 2009 am stat in mlini,distanta 11 km de dubrovnik,gazda particulara,camera cu pat dublu si baie proprie ,bucatarie complet utilata pe care o imparteai cu alte 4 camere,dar aveai propriul frigider (in bucatarie),fara conditionament dar cu o terasa proprie cu priveliste superba,parcare asigurata ,circa 200m distanta fata de plaja( pietris) pret 30 euro/zi
precizare 2 adulti si un copil ,perioada iulie

#3614
costi1967

costi1967

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 31.07.2007
Multumesc pentru raspuns, va rog pe cei care au stat in Baska insula KRK sa imi dea si mie un nume de pensiune unde au fost multumiti, sunt atatea vile de nu stiu pe care sa o aleg...

View Posthaplea82, on 13th January 2010, 13:34, said:

in 2007 am stat in dubrovnik la 200 m distanta de una din intrarile in orasul vechi,gazda particulara,camera cu pat dublu  , bucatarie proprie complet utilata si bineinteles baie proprie,conditionament si parcare asigurata 50 euro/zi
in 2009 am stat in mlini,distanta 11 km de dubrovnik,gazda particulara,camera cu pat dublu si baie proprie ,bucatarie complet utilata pe care o imparteai cu alte 4 camere,dar aveai propriul frigider (in bucatarie),fara conditionament dar cu o terasa proprie cu priveliste superba,parcare asigurata ,circa 200m distanta fata de plaja( pietris) pret 30 euro/zi
precizare 2 adulti si un copil ,perioada iulie


Te rog sa imi spui daca iti mai aduci aminte numele vilei unde ai stat in 2009

#3615
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
momentan nu am gasit decit cartea de vizita a locatiei din dubrovnik.pe seara,sper s-o gasesc si pt locatia din mlini!
vilele astea nu au nume sint in fapt niste case construite special pt a fi inchiriate cu camera,au autorizatie de functionare,dar nu au firma la intrare!totul se rezuma la un anunt de inchiriere in poarta sau undeva intr-un loc cit de cit vizibil !
eu personal in ultimii 3 ani mi-am facut vacanta la mare in croatia,iar anul trecut in muntenegru +croatia si niciodata nu am plecat cu rezervare din romania,tot timpul m-am cazat la fata locului fara probleme !
sper sa reusesc sa gasesc cartea de vizita diseara si sa-ti postez si niste fotografii din mlini
la circa 10 km mai la sud este o alta localitate destul de faimoasa ,cavtat

#3616
costi1967

costi1967

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 31.07.2007
Am inteles ca nu este greu de gasit cazare la fata locului si mai ales ca in cele mai multe cazuri este si mai ieftina, dar plecam cel putin 8 persoane si nu stiu daca avem sanse sa gasim 4 apartamente cat de cat apropiate..asa ca mai bine sa nu riscam..

Edited by costi1967, 13 January 2010 - 14:09.


#3617
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007

View Postcosti1967, on 13th January 2010, 14:09, said:

Am inteles ca nu este greu de gasit cazare la fata locului si mai ales ca in cele mai multe cazuri este si mai ieftina, dar plecam cel putin 8 persoane si nu stiu daca avem sanse sa gasim 4 apartamente cat de cat apropiate..asa ca mai bine sa nu riscam..
ti-am trimis prin p.m. datele vilei din mlini!foto mlini , dubrovnik ,cavtat

cavtat:Attached File  P1100001.JPG   1.37MB   610 downloads  Attached File  P1100307.JPG   1.31MB   529 downloads



Attached File  P1100304.JPG   1.34MB   467 downloads
  



dubrovnik:Attached File  P1100127.JPG   1.32MB   433 downloads      Attached File  P1100194.JPG   1.28MB   400 downloads    







Attached File  P1100100.JPG   1.31MB   405 downloads




mlini: Attached File  P1100264.JPG   1.33MB   565 downloads     Attached File  P1100254.JPG   1.3MB   436 downloads







Attached File  P1100243.JPG   1.29MB   348 downloads      Attached File  P1100066.JPG   1.32MB   337 downloads






Attached File  P1100082.JPG   1.43MB   412 downloads  




vila mlini : Attached File  P1100070.JPG   1.28MB   565 downloads    noi am stat la etaj,cam unde se vede floarea movalie(nu ma pricep la nuante de culoare )



atentie mlini este o localitate f mica,si nu detine o foarte mare varietate de restaurante etc!plaja este de asemenea destul de mica,cea de-a 2-a plaja este mare dar betonata (cel putin asa imi amintesc ,nu am fost niciodata acolo la plaja)_
cavtat este un orasel mult mai mare si mai interesant ,pllaja este f mica ,multe restaurante
in general in zona dubrovnik plaja este o problema!in mlini nu era f aglomerat cind am fost noi

Edited by haplea82, 14 January 2010 - 08:41.


#3618
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
haplea, multumesc pt poze, foarte frumoase!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate