Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...
 Anulare Planului Urbanistic Zonal...

Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...
 Masinile cu volan pe dreapta - de...

Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...
 RCS-RDS devine Digi Romania

Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...
 

Totul despre CROATIA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3619 replies to this topic

#3565
myaadd

myaadd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 08.12.2005

View Postandreeapresa, on 21st September 2009, 02:57, said:

Cel mai scurt traseu catre Croatia (cand pleci din Bucuresti) este Bucuresti - Craiova - Drobeta Turnu Severin (treci granita) - Pozarevac (Serbia) - Belgrad - Zagreb. Tot traseul intre Pozarevac si Zagreb este pe autostrada si se merge foarte rapid inclusiv in Serbia. De la Zagreb poti alege 2 drumiri - Autostrada catre Rijeka de unde iesi catre toate statiunile din Istria (Recomand Umag, Porec, Rovini, Rabac si statiunea celebra cu nume ce nu poate fi scris aici fara sa fie sters), sau poti alege autostrada catre Split - unde iesi catre Cricvenita, Zadar, Zaton, Petrcane sau Solaris.

Pana in Zagreb faci ~ 10 ore - si e un oras de exceptie. Recomandat pentru a fi vizitat, dar si pentru o cazare de o noapte daca credeti ca este mult sa mai conduci inca ~ 2-3 ore pana ajungi in statiune. Drumul este sigur si parcurs de mine fara probleme.

Daca aveti si alte intrebari despre Croatia, va astept.

PS - Opatija este o destinatie mai mult pentru primavara/toamna - si in nici un caz sa nu va cazati la 3*. Trebuie minim 4* in Opatija ca sa ai un concediu frumos. In restul statiunilor, cereti parerea unui agent de turism care a vazut hotelul - sunt 3* bune, foarte bune sau foarte slab. Croatia merita vazuta!!!

Multumesc pentru sfaturi. Am inteles. Nu iau cu mine detectorul. Drumul pe care vreau sa il fac e sigur...asa ca...au mai ramas 3 ore...

#3566
manus

manus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 22.06.2009
Salut prieteni ! In primul rand vreau sa multumesc tuturor celor care au postat informatii pe acest forum. Am revenit in tara pe 25 sept, dupa 9 zile de odihna trupeasca si de incantari ale ochilor. Am fost foarte impresionat de puterea pe care au avut-o croatii de a-si revenii dupa ceea ce s-a intamplat la ei. Au o tara cu peisaje deosebite si stiu sa le exploateze la maxim.Am fost la Plitvice ( pe care nu l-am putut rata dupa cate s-au scris pe forum ), apoi ne-am cazat in Zuljana, din peninsula Peljesac ( la aprox. 70 km de Dubrovnic ). Este o locatie nu linistita, ci foarte linistita, cu un singur magazin alimentar si doua terase. Preturi la terasa ( cel putin ce am mancat eu ) - platou mix fish 750 kn ( aprox 10 euro ), bere 12 kn ( la magazin 6 kn), tigari 22 kn. Am schimbat euro cu 7,225 kn. Cazare ok cu 20 euro camera cu baie, bucatarie si balcon. Plaja binenteles cu pietricele, dar suportabile, in schimb apa ok, foarte calda si limpede, cu pietre la intrare 2-3 m, iar dupa un nisip mai fin decat cel de pe plaja din Mamaia. Vreme superba ,cu toate ca pe net aratau numai ploi si furtuna de am carat la haine groase de am cocosat masina. Masina este pe firma, am facut imputernicire din partea firmei, nelegalizata, dar nu m-a intrebat nimeni de ea. Daca mai pleaca cineva ii pot da (contra cost binenteles ) 820 kuna, care mi-au ramas intru-un buzunar.Sigur cu un curs mult mai bun ( 820 kuna - 100 euro). Nu stiu daca am voie sa pun telefonul pe forum daca nu se poate, moderatorii stiu ce au de facut.( 0722530665 ). Daca mai pot ajuta cu ceva raspund cu placere.

#3567
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,648
  • Înscris: 12.12.2006
750 kuna platoul de peste e enorm si inseamna aprox 100 EUR, nu 10 :D o fi fost 75.

#3568
manus

manus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 22.06.2009
Scuze  :worthy: 75kn nu 750

#3569
gyuri190460

gyuri190460

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.06.2009

View Postprofetuj, on 2nd August 2009, 22:53, said:

Incerc si eu sa ma bag in seama aici ,dar abia m-am intors din Croatia.Am vizitat Plitcive,unu lucru care nu trebuie ratat daca ajungeti in Croatia,iar de cazare am stat in Omis.Zona superba,am gasit cazare la o vila la 10m de plaja,chiar atat avea:)din poarta vilei,era soseaua,plaja de 2-3m si apoi marea.Balconul avea vedere spre mare si privelistea era superba.Am vizitat de asemenea Makarska si de acolo am fost cu corabia(Calypso-o recomand tuturor celor care ajung in zona, oameni saritori,se viziteaza 2 insule si la plecare si inainte de ajunge din nou in port dau Rakia la turisti:) ).La intoarcere am venit de-alungul malului prin Split,Trogir,Zadar si dupa zadar pe malul marii pana aproape de Pola.Mi-a lasat o impresie foarte buna Croatia si m-as mai duce odata sa reusesc sa o vizitez toata.
Poti sa-mi spui denumirea vilei in care ai fost cazat la Omis?
Multumesc


View Postmister_rf, on 1st August 2009, 15:06, said:

Eu consider ca interventiile pe un anumit topic trebuie sa aduca informatii utile, adica ON TOPIC.  Experienta personala poate ajuta cu o idee sau o sugestie userul care citeste aceste randuri. Polemicile pot sa fie sterse, sunt inutile.

Ca observatie la plata taxelor pe autostrada, noi folosim plata cu cardul, este mai simplu, mai rapid si nu cautam monezile necesare blocand pe altii la punctele de taxare. Similar la benzinarii. Singura taxa platita cash a fost in Slovenia la vigneta pentru 1 saptamana=15 euro, pentru ca acolo am cumparat-o dintr-o rulota aflata intr-o parcare la 25 m  dupa trecerea punctului de frontiera. Cum acolo organizarea este bine pusa la punct, esti informat ca ai nevoie de vigneta, acesta se lipeste in parbriz si pe drum sunt puncte de control automate care verifica existenta acesteia.

Vacanta in Croatia am facut-o anul acesta fara o planificare prealabila. De ce Croatia si nu Grecia? Pai intre 25 iulie si 10 August este prea cald in Grecia, iar pentru un mic tur de Europa, vacanta  de la malul marii este doar o etapa.
Cam riscant in aceasta perioada a sezonului turistic, cele mai multe hoteluri sunt deja rezervate, rezervarile sunt in general pe minim 7 zile si de aceea ne-am gandit si la varianta cazarilor la particulari.
Noi am venit din Slovenia si ne-am gandit sa incercam cateva zile undeva in Istria ca o fi Porec, Rovinj sau Pola, asta urma sa aflam pe parcurs. Mai tarziu am decis sa ajungem pana in Pola, iar daca nu suntem multumiti sa cautam in alta parte.
Ne-am gandit sa apelam si la punctul de informare din centrul orasului, poate avem sanse la un hotel. Ajunsi acolo in mijlocul schimbarii seriilor saptamanale nu am gasit un hotel care sa ne convina. La sugestia lor am apelat la o firma ce are in evidenta si apartamente sau camere de inchiriat. Zis si facut, am cautat firma respectiva (300m de prima locatie) unde le-am expus cererea noastra. Am cerut initial o perioada de 3-4 zile, pe care sa o putem prelungi la cerere daca conditiile sunt acceptabile. Recunosc ca am fost sceptic in primul moment, dar am primit cateva oferte pentru cazare in apartamente cu doua camere plus bucatarie. Aici preturile  de sezon  variau de la 40 de euro la 90 de euro, cu posibilitatea de discount pentru o perioada mai mare de 7 zile.
Locatiile mai ieftine sunt normal  in mijlocul orasului iar cele mai scumpe pe malul marii. Alegerea finala a fost normal pentru o locatie cu vedere  la mare si asta dupa ce ne-a pezentat fotografii cu apartamentele din centru, noi am ales unul la care nu avea nici o fotografie... :D
Motivatia era una simpla, ne-a spus ca sunt doar 10 m pana la plaja si nu este adevarat, gradina are 9m, drumul inca 5 plus cele 22 de trepte, duce la un total aproximativ de 30m, adica la o eroare de 300%.(cam mult  :lol:  )
OK, asta este, o sa facem un efort in plus de fiecare data cand se merge la plaja.
Ajunsi la fata locului am descoperit ca apartamentul este situat intr-o vila cu doua etaje, noi avem apartament la etajul 1, cu terasa catre S si SV, cativa copaci care asigura o umbra suplimentara fara ca sa impedice vederea catre mare.
Accesul se face cu intrare separata, exista trei scari pentru accesul la etajele superioare, fiecare apartament are o bucatarie complet utilata (asta daca dorim sa ne simtim ca acasa) o instalatie de aer conditionat, televizor/DVD/receptor satelit (instalatie fixa pe Astra 19.2E si Hotbird 13E).
Camerele sunt echipate cu paturi duble, o camera are acces la o terasa generoasa, cu loc pentru o masa si 4 scaune/fotolii.
Ce lipseste: o plasa care sa impiedice accesul tantarilor, exista, nu prea multi si eu nu sunt adeptul dispozitivelor ''inofensive'' de alungat tantarii (puse la dispozitie de catre gazda).
Ce ne place: acces direct la plaja, posibilitatea de baie si reintoarcerea  rapida in camera, fara o expunere inutila la soare in perioada  de acomodare.
Adica iti pastrezi berea pe terasa la  rece, faci o baie si te intorci.  :)
Ca idee o fotografie cu vedere la mare din perspectiva balconului.
Attachment balcon_view.jpg


In rest, daca discutam despre preturi, berea la draft este de la 11 la 16 kuna(1 euro= aproximativ 7.5 kuna), la supermarket sticla de la 7 la 12 kuna(plus 1,5 kuna  garantie sticla), cea mai ieftina  este berea Favorit, dar este slaba, de incercat berea O¾ujsko sau Karlovaċka, asa ca nu vad unde este berea de 3 euro, exceptand-o pe cea de la bar.
(Omitem sa intelegem ca platim si locatia, de aceea o apa minerala sau o salata la restaurant este scumpa.)
Alte detalii intr-o alta interventie, acum este timpul de o noua baie in mare...  :D
Te rog sa-mi dai si mie denumirea locatiei din Pola. Eventual adresa de email.
Multumesc

#3570
manus

manus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 22.06.2009
Are cineva idee daca pot schimba kuna in lei ,la noi in tara ?

#3571
giulica2003

giulica2003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.10.2009
buna seara

sunt nou pe acest forum
sunt interesat sa plec in 2010 in Croatia pe insula KRK
poate sa-mi spuna cineva care a fost in pe insula respectiva mai multe detalii ( cum este plaja ,nisip sau piatra  ? )
cazare sunt interesat sa ma cazez la un hotel
sunt interesat sa plec prin serbia ( sunt probleme ma refer la drum este OK ? )
eu plec din galati .observ ca distanta este  aceiasi  chiar daca plec prin ungaria

multumesc

Edited by me_and_myself, 06 October 2009 - 21:41.


#3572
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,599
  • Înscris: 17.08.2007

View Postgiulica2003, on 5th October 2009, 23:32, said:

buna seara

sunt nou pe acest forum
sunt interesat sa plec in 2010 in Croatia pe insula KRK
poate sa-mi spuna cineva care a fost in pe insula respectiva mai multe detalii ( cum este plaja ,nisip sau piatra  ? )
cazare sunt interesat sa ma cazez la un hotel
sunt interesat sa plec prin serbia ( sunt probleme ma refer la drum este OK ? )
eu plec din galati .observ ca distanta este  aceiasi  chiar daca plec prin ungaria

multumesc
La intrebarile tale s-a raspuns deja. Citeste ce s-a discutat anterior.

Edited by me_and_myself, 06 October 2009 - 21:41.


#3573
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

View Postmanus, on 5th October 2009, 10:44, said:

Are cineva idee daca pot schimba kuna in lei ,la noi in tara ?


Nu gasesti la banci sau case de schimb kuna in Romania! Vezi ca spunea cineva mai sus ca are kuna de vanzare.

#3574
giulica2003

giulica2003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.10.2009
buna

a fost cineva in croatia
mai exact pe insula KRK ?

#3575
giovi_buru

giovi_buru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 17.03.2008

View Postgiulica2003, on 6th October 2009, 10:34, said:

buna

a fost cineva in croatia
mai exact pe insula KRK ?

si eu ma documentez pt la anul...citesc din urma...imi notez locurile care se merita de cautat, cazat, vizitat si poate  daca euroiul va fi la acelasi nivel sau mai jos stau cam 10 zile prin Croatia. Daca nu ai rabdare sa citesti , da un search cu .. insula krk.. si poate gasesti ceva rapid :)

#3576
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 14.04.2008

View Postgiulica2003, on 5th October 2009, 23:32, said:

buna seara

sunt nou pe acest forum
sunt interesat sa plec in 2010 in Croatia pe insula KRK
poate sa-mi spuna cineva care a fost in pe insula respectiva mai multe detalii ( cum este plaja ,nisip sau piatra  ? )
cazare sunt interesat sa ma cazez la un hotel
sunt interesat sa plec prin serbia ( sunt probleme ma refer la drum este OK ? )
eu plec din galati .observ ca distanta este  aceiasi  chiar daca plec prin ungaria

multumesc

cand vei citi , vei vedea ca multi prefera cazarea la particulari , intru cat conditiile sunt f bune, precum si raportul calitate/pret .
drumul prin serbia e foarte ok , insa vei pierde ceva timp ( in sezon ) la granite . ex. : la granita croato-sarba am asteptat anul asta cca 1 si 1/2 h . asa ca ar fi de preferat prin hu . evident, decizia iti apartine.
in krk nu am fost, insa sunt multe scrise pe forum despre insula . nu pot decat sa-ti urez : lectura placuta !

Edited by me_and_myself, 06 October 2009 - 21:42.


#3577
giulica2003

giulica2003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.10.2009
multumesc  pentru informatii

#3578
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postgiulica2003, on 6th October 2009, 18:12, said:

multumesc  pentru informatii

Salut,

am vizitat o zi insula, noi stateam la Crikvenica, nu te astepta la plaje cu prea mult nisip, si nici la o puzderie de hoteluri. Merita locul, oricum.

Bafta

#3579
giulica2003

giulica2003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.10.2009
ma intereseaza daca exista o plaja in croatia cu nisip ( ceva de genul plajelor din romania )
sunt interesat sa plec la anul in croatia si vreau sa ma documentez in speranta ca aleg o locatie placuta

#3580
miticat

miticat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 18.11.2004
@ Giulica,

Nu o lua ca pe o observatie rautacioasa, dar daca tot vrei sa pleci abia anul viitor in Croatia, de ce nu iei macar ultimile 50 de pagini la citit, te asigur ca o sa descoperi raspunsuri la toate intrebarile tale dar si alte chestii interesante despre Croatia.
Dariuscha a fost finuta si ti-a raspuns punctual unei intrebari, fara sa-ti atraga atentia, dar pt ca tu insisti, cred ca e bine sa precizam ca acest topic nu este o emisiune de genul X intreaba si toti ceilalti raspund...
Un sejur in Croatia trebuie pregatit minutios, pt a nu ajunge in situatia nefericita de a merge acolo si de a veni inapoi dezamagit, asa cum au patit-o cativa. Din acest motiv cred ca e mai bine daca citesti un anumit numar de pagini (de preferat cele din ultimul an) si abia apoi, daca mai sunt lucruri pe care nu le-ai descoperit dar ai vrea sa le stii, vom fi bucurosi sa-ti raspundem. Stiu, lipsa de timp e o problema, dar toti avem aceasta problema. E o chestiune de respect fata de ceilalti participanti la discutie, sa ne informam intai asupra a ceea ce s-a spus deja, si apoi sa incercam sa mai aflam si alte lucruri care nu au fost amintite, dar pe care cei ce merg in Croatia de cativa ani le stiu si le pot spune si altora.
Inca ceva: functia search dupa stringul "plaja de nisip" poate face minuni...  ;)

Inca odata, te rog nu o lua ca pe o observatie personala. Noi iti dorim bun venit si o sedere cat mai indelungata printre noi.

#3581
giulica2003

giulica2003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.10.2009
multumesc

#3582
manus

manus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 22.06.2009

View Postmdt, on 30th September 2009, 09:21, said:

750 kuna platoul de peste e enorm si inseamna aprox 100 EUR, nu 10 :D o fi fost 75.
Nu stiu daca ai primit mesajul pe pm, dar iti spun ca am cei 820 kuna, lasa-mi un nr. de tel sau suna-ma la cel postat pe forum mai sus.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate