Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

Vulcanul din Islanda strică planurile turiștilor

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#19
forbes

forbes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 06.07.2005
CDG e inchis pana Luni dimineata- AF are toate zborurile suspendate pana Luni dimineata se pare
LHR e inchis pana luni dimineata - BA are toate zborurile suspendate pana Luni dimineata se pare
AMS e inchis pana maine la 1100 Local
VIE e inchis pana maine dimineata.
Germania are spatiul aerian inchis pana maine la 1400.

Toate aceste termene se pot modifica in bine sau in rau in functie de evolutia situatiei

#20
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,617
  • Înscris: 25.11.2007
Cristi, bine ca a rezolvat sotia, ce inseamna sa fii pe o insula dom'le...  :)

Ce mananci pe acolo, unde dormi, bani mai ai ? (o luam cu intrebari de-astea simple) L.E. - bine ca s-a rezolvat temporar !

Zici ca e ca-n filme, astepti sa apara vreun Bruce Willis sa cafteasca particulele si sa le-ndese la loc in vulcan !  :)

Edited by jumborom, 17 April 2010 - 21:06.


#21
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Multumesc pentru cuvinte. In probleme de genul asta nu se pune problema de bani.
Toti prietenii m-au sunat sa ma ajute dar din pacate sunt cam departe. In momente din acestea iti dai seama cine iti este prieten. Din fericire, nu imi ajung degetele de la maini si de la picioare sa numar persoanele care ne-au oferit ajutorul de orice fel. Ma inclin cu respect in fata lor.

P.S. Laptop-ul e conectat la net non-stop, cautam stiri. Cand dispar insemna ori ca mi s-a dus bateria, ori am plecat in Madrid :D
Multa bafta tuturor celor care sunt in situatia mea.

Edited by Cristist50, 17 April 2010 - 21:22.


#22
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,617
  • Înscris: 25.11.2007
Iti deschidem rubrica la "Editorii nostri in jurul lumii", ii zicem "Prin cenusa imperiului spaniol", cu ramasul nostru special la fata locului Cristist50.  :coolspeak:

(Hopa, sa vezi ca si softpedistii plecati in Japonia la Sony si care trebuiau sa se intoarca maine o sa aiba ceva necazuri cu avioanele.)

Suntem cu toate tastele alaturi de voi !  :OK:

Edited by jumborom, 17 April 2010 - 21:51.


#23
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,617
  • Înscris: 25.11.2007
Situația traficului aerian în Europa (articol publicat duminica, 18.04.10, ora 11)

Traficul aerian european este perturbat în continuare, după ce ieri au fost anulate aproape 17.000 de zboruri, iar norul de cenușă eliberat în atmosferă de vulcanul islandez își continuă deplasarea deasupra continentului, relatează AFP.

Numeroase state europene au anunțat, astăzi, noi măsuri de restricționare a traficului aerian sau prelungirea închiderii spațiului aerian.
Situația este următoarea:
AUSTRIA: spațiul aerian va rămâne închis până duminică la ora 12.00 GMT
ȚĂRILE BALTICE: spațiul aerian al Letoniei și Estoniei rămâne închis până duminică, la ora 12.00 GMT.
BELARUS: mai multe zboruri au fost anulate, iar altele înregistrează întârzieri. Autoritățile au impus sâmbătă restricții de zbor în spațiul aerian.
BELGIA: spațiul aerian rămâne închis până duminică, la ora 12.00 GMT.
BOSNIA: spațiul aerian este închis începând de sâmbătă, ora 06.00 GMT.
BULGARIA: Bulgaria a închis spațiul aerian începând de duminică, ora 6.00 GMT.
CEHIA: închiderea spațiului aerian a fost prelungită până luni, la ora 10.00 GMT.
CROAȚIA: spațiul aerian a fost închis sâmbătă, la ora 00.00 GMT
DANEMARCA: spațiul aerian va rămâne închis cel puțin până luni, la ora 00.00 GMT
ELVEȚIA: spațiul aerian este închis până duminică, la ora 12.00 GMT
FINLANDA: zborurile comerciale sunt suspendate până luni, la ora 15.00 GMT.
FRANȚA: cele trei aeroporturi de la Paris și ceel din nordul Franței vor rămâne închise până luni, la ora 6.00 GMT. Aeroporturile din Bordeaux și Grenoble sunt închise de sâmbătă, ora 14.00 GMT, iar cele din Nisa și Marsilia, de duminică, de la ora 4.00 GMT.
GERMANIA: închiderea spațiului aerian a fost prelungită până duminică, la ora 18.00 GMT. Toate aeroporturile internaționale sunt închise, iar compania Lufthansa și-a anulat toate zborurile până duminică, la ora 12.00 GMT.
IRLANDA: spațiul aerian, redeschis parțial vineri, a fost închis din nou, până duminică la ora 12.00 GMT. Compania Ryaniar a anulat toate zborurile în Europa de Nord și țările baltice, cel puțin luni, la ora 12.00 GMT.
ISLANDA: aeroporturile rămân deschise
ITALIA: spațiul aerian va fi închis în nordul Italiei, cel puțin până luni, la ora 6.00 GMT.
MAREA BRITANIE: spațiul aerian este închis până duminică, la ora 18.00 GMT.
REPUBLICA MOLDOVA: închiderea spațiului aerian a fost prelungită până duminică, la ora 15.00 GMT, iar toate cursele aeriene de pe aeroportul din Chișinău au fost anulate.
OLANDA: spațiul aerian va rămâne închis cel puțin până duminică, la ora 12.00 GMT.
POLONIA: spațiul aerian rămâne închis până la noi ordine, inclusiv la Cracovia, unde sunt așteptate duminică 80 de delegații străine care vor participa la funeraliile președintelui Lech Kaczynski. Zborurile companiei LOT au fost anulate până luni, ora 12.00 GMT. Doar avionul militar cu care au fost transportate sicriile familiei prezidențiale a reușit să se zboare de la Varșovia la Cracovia.
ROMÂNIA: Guvernul a decis ca întregul spațiu aerian pe teritoriul României să fie închis începând de sâmbătă, ora 18.00 (15.00 GMT), până cel puțin duminică la prânz. La ora 11:00 celula ce criză se reunește din nou pentru a analiza ultimele date.
RUSIA: spațiul aerian rămâne deschis, însă cursele către nordul și vestul Europei au fost anulate. Aeroportul din Kaliningrad, enclavă rusă aflată între Polonia și Lituania, a fost închis temporar.
SCANDINAVIA: Compania SAS a anulat toate zborurile în Scandinavia la sfârșitul acestei săptămâni, cu excepția câtorva curse interne în nordul Norvegiei. SAS a anulat deja peste 630 de zboruri joi și 730 vineri, din cauza închiderii aproape complete a spațiului aerian al țărilor nordice și al mai multor state europene.
SERBIA/MUNGENEGRU/BOSNIA: Spațiul aerian al Serbiei, Muntenegrului și o parte din cel bosniac sunt închise începând de sâmbătă, ora 14.00 GMT.
SLOVENIA: spațiul aerian a fost închis "până la noi ordine", iar compania Adria Airways a anulat toate cursele.
SLOVACIA: spațiul aerian a fost închis începând de vineri, de la ora 13.00 GMT.
SPANIA:11 aeroporturi, printre care se numără și cel din Barcelona, au fost închise duminică dimineață. O parte a spațiului aerian spaniol fusese închisă sâmbătă după-amiază, când compania Iberia a anulat toate zborurile europene, cu excepția celor către Portugalia, sudul Italiei, Grecia și Turcia.
UCRAINA: majoritatea aeroporturilor, inclusiv cel din Kiev, au fost închise sâmbătă.
UNGARIA: spațiul aerian este închis până duminică, ora 10.00 GMT.

Sursa.

#24
recul

recul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 15.06.2008
vad ca se ingroasa gluma. desi mai este pana duminica viitoare, daca mai tusesteo data nenea vulcanu', se duc pe apa sambetei rezervarile mele

#25
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Se cam inchide tot, Iberia a anulat tot in afara de cursele spre sudul Europei. Ma duc sa imi caut bagajul, daca nu-l gasesc il dau la naiba. Avea 18 kile, 20 euro/kil in recuperez tot ce aveam in el :D
Update de la doamna mea: A trecut de Calais, in final a gasit o familie care merge la Vaslui [eu intelesesem microbuz] si cu inca un baiat, impart costurile calatoriei. Au un BMW 530M. Am inteles ca i-a gasit pe net, pe un site care se ocupa de asa ceva. Spera ca luni dimineata sa intre in tara.
Ma duc si eu la Atlassib mai tarziu, n-am gasit nici o alta masina care sa mearga la Romanica ...

#26
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,617
  • Înscris: 25.11.2007

View PostCristist50, on 18th April 2010, 12:44, said:

Ma duc si eu la Atlassib mai tarziu, n-am gasit nici o alta masina care sa mearga la Romanica ...

Ma gandeam la un zbor Madrid - Atena (sau Salonic daca exista sau Istanbul) cu Iberia sau altcineva, sa fii mai aproape de Romania...

L.E. Iberia are locuri catre Atena si Istanbul abia de miercuri incolo.

Edited by jumborom, 18 April 2010 - 12:04.


#27
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 18.03.2008

View Postrecul, on 18th April 2010, 11:08, said:

vad ca se ingroasa gluma. desi mai este pana duminica viitoare, daca mai tusesteo data nenea vulcanu', se duc pe apa sambetei rezervarile mele
totul depinde de directia vantului, chiar daca se redeschide spatiul aerian pe marti miercuri, nimic nu e sigur pt saptamana viitoare

#28
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,971
  • Înscris: 25.06.2007
Cenusa vulcanica perturba si functionarea avioanelor cu elice?
De ce acestea nu au drept de zbor?

#29
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,587
  • Înscris: 17.08.2007
Dar spuneti-mi voi mie ce solutie este sa-mi aduc prietena de la Moscova.

#30
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,617
  • Înscris: 25.11.2007
Spațiul aerian al României rămâne închis până luni (Sursa)

Guvernul a decis ca traficul aerian să rămână închis pe întregul teritoriu al României până luni, la ora 12:00.

Restricția nu va fi aplicată aeronavelor care survolează România la o altitudine de peste 8.000 metri, a precizat premierul Emil Boc, citat de Mediafax.
"Norul de cenușă vulcanică acoperă în acest moment întreg teritoriul României, dar nu există depășiri ale concentrațiilor maxime admise de poluanți și nu există probleme din punct de vedere al calității aerului, astfel că nu există recomandări speciale pentru populație", a spus Boc.
El a cerut populației să înțeleagă că decizia de restricționare a traficului aerian nu a fost luată exclusiv la inițiativa autorităților române, ci este legată direct de informațiile comunicate de către reprezentanții Aviației Civile Europene și cei ai Uniunii Europene, cu caracter obligatoriu pentru România.
Traficul aerian a fost închis ieri, la ora 18:00, prin decizia luată de celula de criză formată la nivelul Guvernului.
Restricția expira astăzi, la ora 12:00, dar ea a fost prelungită până mâine, la ora 12:00, printr-o decizie a Comitetul guvernamental pentru situații de urgență.
Norul de cenușă rezultat în urma erupției vulcanului din Islanda a acoperit România ieri, la ora 21:00.





Pentru Bogdan R, referitor la toate avioanele inclusiv cele cu elice (sursa):

Trecerea unui avion printr-un nor de cenușă vulcanică poate duce la prăbușirea aparatului. Iată ce explică la RFI Sorin Stoicescu (audio), expert în securitate aeronautică, fost director general al Aviației Civile. Norul de cenușă provenit de la un vulcan din Islanda a făcut ca mii de zboruri să fie anulate joi și vineri.
"Situații similare în Europa nu prea au fost, însă în lume au fost. În momentul de față, acest nor se află între trei mii și zece mii de metri, acoperă toată partea de nord-vest a Europei, se îndreaptă și către noi și traficul aerian va fi afectat în mod deosebit, din cauză că aeronavele în acest ecart de înălțime, trei mii și zece mii de metri sunt exact la înălțimea la care ele se duc spre înălțimea de croazieră, spre zece mii de metri", spune Sorin Stoicescu.

"Motoarele sunt într-un regim deosebit, iar faptul că iau contact cu acele particule, care sunt metalice, nemetalice poate avea niște implicații deosebit de grave asupra instalațiilor, asupra motoarelor și chiar a fuselajului avioanelor", continuă expertul.
Sorin Stoicescu precizează că impactul unui avion cu un astfel de nor de cenușă poate fi fatal. "Nu e vorba doar de aspirat, e vorba și de ciocnirea cu acele particule, adică impactul, pentru că ele atunci când sunt în formațiuni noroase au o viteză extraordinară, dar oricum, chiar dacă doar ar pluti și tot lovindu-se de aeronavă, care la rândul ei este în mișcare, impactul poate să producă deteriorări semnificative, care pot conduce chiar la catastrofă", conchide expertul în securitate aeronautică.

#31
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Sper ca pina marti seara sa se deschida Frankfurt sa pot pleca si eu din China. Daca nu...cam nasol.

#32
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,971
  • Înscris: 25.06.2007

View Postjumborom, on 18th April 2010, 13:24, said:

chiar dacă doar ar pluti și tot lovindu-se de aeronavă, care la rândul ei este în mișcare, impactul poate să producă deteriorări semnificative, care pot conduce chiar la catastrofă", conchide expertul în securitate aeronautică.
Picaturile de ploaie sunt mai grele decat praful vulcanic si totusi nu provoaca daune fuselajului unui avion.

#33
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Din discutiile la care am asistat [niste oficiali ai BAA] marea problema este ca din cauza dimensiunilor particulelor, trece fluierand prin filtrele motoarelor, fie ele reactoare sau motoare normale cu ardere interna. O alta problema este faptul ca poate patrunde in cockpit si poate provoca scurtcircuite prin aparatura electronica.

Conform ultimelor stiri [zvonuri] KLM si Lufhtansa au efectuat noua zboruri de evaluare cu Boeing 737 la altitudinea de 13000m si se pare ca sunt Ok. Zborurile au fost efectuate: Frankfurt - Munchen si Amsterdam ... habar n-am unde. Se aseapta Ok-ul de la cei cu securitatea aeriana, la inspectii avioanele care au mers prin norul de cenusa n-au avut nici o problema. Nu sunt urme ca ar fi trecut prin ceva, s-au efectuat inclusiv verificari ale vopselei [urme de sablare].

Am luat un bilet la Atlassib, marti dimineata la 09:30. Cu Dumnezeu inainte. AM si rebooking la Tarom pentru maine seara insa nu ma astept la nimic bun. Am ramas fara lenjerie si sosete :), am dat o fuga la un Carrefour si mi-am luat ...

Sotia e in Franta se inddreapta spre Romania cu viteza legala :D Cand am vesti va mai spun. N-am gasit bagajul, nici nu ma mai duc dupa el, il dau pierdul la Bucuresti, sa il caute ei, daca nu le-am luat banu' :D

P.S. M-a filmat Antena1, sunt vedeta deja :D

Edited by Cristist50, 18 April 2010 - 14:54.


#34
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

View Postjumborom, on 18th April 2010, 12:03, said:

Situația traficului aerian în Europa (articol publicat duminica, 18.04.10, ora 11)

Traficul aerian european este perturbat în continuare, după ce ieri au fost anulate aproape 17.000 de zboruri, iar norul de cenușă eliberat în atmosferă de vulcanul islandez își continuă deplasarea deasupra continentului, relatează AFP.

Numeroase state europene au anunțat, astăzi, noi măsuri de restricționare a traficului aerian sau prelungirea închiderii spațiului aerian.
Situația este următoarea:
....
ISLANDA: aeroporturile rămân deschise
...
  :naughty: :frust:

#35
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
se confirma ce am auzit si eu, companiile sunt disperate, costurile legate de anularea zborurilor sunt imense se pare:

Quote

Dutch airline KLM said it flew a Boeing 737-800 up to the usual maximum altitude of 13km (8 miles) on Saturday and Germany's Lufthansa said it flew 10 planes to Frankfurt from Munich at altitudes of up to 8km.

KLM chief executive Peter Hartman, who was on board the plane, said there was "nothing unusual" about the flight. "If the technical examination confirms this... we then hope to get permission as soon as possible to partially restart our operations," he added. The tests were conducted at the request of the European Union to see whether travel disruption could be alleviated. More trials are due to take place later on Sunday in countries including Britain, France and Italy. UK Transport Secretary Lord Adonis, said "urgent discussions" were taking place between European and international agencies to ease the chaos. "We want to be able to resume flights as soon as possible, but safety remains my paramount concern," he said.

Brian Flynn, head of operations at Eurocontrol, said aviation authorities were dealing with an "unknown phenomenon", but dismissed suggestions they were being over-cautious.

COUNTRIES AFFECTED
Airspace closed:
Austria, Belgium, Bulgaria, Czech Republic, Denmark, Finland, France, Germany, Hungary, Ireland, Latvia, Luxembourg, Netherlands, Poland, Slovakia, Sweden, Switzerland, UK
Partial closures:
Italy (northern airspace closed until Monday)
Norway (limited flights in north)
Spain (northern airports closed)
Flights operating:
Greece, Portugal, Russia, Turkey, Ukraine

Romania, Bulgaria nu apar in lista :(
La un zbor catre Istanbul, Iberia mi-a cerut peste 1000 de euro. fara comentarii, baietii profita.
De pe Madrid se zboara intr-o veselie, directiile sunt preponderend spre sud.

#36
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,617
  • Înscris: 25.11.2007
Spațiul aerian al României rămâne închis până luni
Guvernul a decis ca traficul aerian să rămână închis pe întregul teritoriu al României până luni, la ora 12:00.
; Sursa (duminica, 18.04.10, ora 17.45)

Restricția nu va fi aplicată aeronavelor care survolează România la o altitudine de peste 8.000 metri, a precizat premierul Emil Boc, citat de Mediafax.
"Norul de cenușă vulcanică acoperă în acest moment întreg teritoriul României, dar nu există depășiri ale concentrațiilor maxime admise de poluanți și nu există probleme din punct de vedere al calității aerului, astfel că nu există recomandări speciale pentru populație", a spus Boc.
El a cerut populației să înțeleagă că decizia de restricționare a traficului aerian nu a fost luată exclusiv la inițiativa autorităților române, ci este legată direct de informațiile comunicate de către reprezentanții Aviației Civile Europene și cei ai Uniunii Europene, cu caracter obligatoriu pentru România.

Traficul aerian a fost închis ieri, la ora 18:00, prin decizia luată de celula de criză formată la nivelul Guvernului.
Restricția expira astăzi, la ora 12:00, dar a fost prelungită până mâine, la ora 12:00, printr-o decizie a Comitetul guvernamental pentru situații de urgență.
Norul de cenușă rezultat în urma erupției vulcanului din Islanda a acoperit România ieri, la ora 21:00.

Ministerul Mediului și Pădurilor (MMP) a anunțat că, deasupra țării noastre, la peste 8.000 de metri, concentrațiile de cenușă erau diminuate semnificativ astăzi. Norul vulcanic continuă să se deplaseze spre Sudul Europei, către centrul Italiei și Nordul Greciei și al Turciei.






View PostCristist50, on 18th April 2010, 15:54, said:

Am ramas fara lenjerie si sosete :)

P.S. M-a filmat Antena1, sunt vedeta deja :D

Vezi sa te feresti de cei de la PlayboyTv... cauta special domni bine aflati in dificultate...si nici nu platesc prea bine.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate