Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

LCD Samsung C650

- - - - -
  • Please log in to reply
1010 replies to this topic

#55
G12345

G12345

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 16.03.2007
Am incercat sa receptionez cu o antica antena externa conectata la Samsung LE32C650 posturile PRO TV HD sau TVR1 HD si nu am reusit.
Ce trebuie sa fac? Ce antena trebuie? Ce setari sa fac la televizor?

#56
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Chr71 , scuze de raspunsul dat asa de tarziu si legat de acel format nu eu spun/scriu ci fabricantul prin datele care exista pe acel site
Deci trebuie sa vezi in ce format salveaza pozele camera ta video si apoi sa faci comparatie cu ceea ce este explicat aici legat de - MotionJPEG http://en.wikipedia....iki/Motion_JPEG
S-ar putea sa fie nevoie de o prelucrare/reconvertire in prealabil , de curiozitate filmele facute/salvate de tine merg vizualizate direct ( fara prelucrare/reconvertire in prealabil ) pe lcd sau un media player sau trebuiesc reconvertite inainte ?
Stiu ca Sony in general sant mai aparte cu formatele de inregistrare/salvare si in general parca vin si cu un soft dedicat camerele lor


G12345 , in primul rand ar trebui sa studiezi/informezi prin vecinii/prieteni din blocul/zona in care locuiesti asupra receptiei in domeniul dvb-t ( digital terestru )
Fiindca in prezent aceasta receptie este destul de deficitara din cauza emisiei zic eu destul de slabe a semnalului , ca idee si in Bucuresti ( 1 dintre cele 2 orase in care exista semnal dvb-t , al 2-lea fiind Sibiul ) nu se poate receptiona destul de bine cele 3 canale din prezent ( sau cele 11 prg. existente in prezent : 3 prg. HD si 8 prg. SD )
Probabil dupa darea in functiune/emisie a celor 2 multiplexoare ( prin toamna-iarna zic eu , acum doar se obtin licentele pt. ele ) se va imbunatatii si aria de emisie a semnalului in acest domeniu
Acum presupunand ca te-ai informat prin zona/bloc legat de receptia semnalului si este OK , tot ce trebuie sa-ti cumperi este o antena normala de banda larga ( nu te lua dupa reclamele cu antene speciale pt. dvb-t , fiindca rostul unei antene este de a receptiona semnalul in cauza si cele mai bune se traduc cu un castig cat mai mare , deci ar trebui sa tii cont de castigul pe care il are antena in cauza )
Banda larga = domeniul de frecvente 47 - 863Mhz , aici intrand daca stii de la tv-urile vechi : Banda 1, Banda 3 si UIF
Canalele din dvb-t care emit in prezent sant in UIF si sant : Can. 30 ( 2 prg. HD ) , Can. 54 ( 1 prg. HD si 2 prg. SD ) si Can. 59 ( 5 prg. SD ) , atunci cauta sa iti cumperi si un amplificator tot de banda larga
Inca un sfat : Fiindca exista diferente intre polaritatiile can. in cauza ( can. 30 are polaritatea pe verticala si can. 54 si 59 au polaritatea pe orizontala ) , incearca si pozitioneaza/inclina antena pe la 45 de grade in sus ( deci nu pe orizontala cum vine ea normal si nici pe verticala , ci intre ca sa poti eventual practic sa receptionezi toate cele 3 can./2 tipuri de polaritatii )
Insa ti-am scris conteaza foarte mult informatiile obtinute inainte , eventual sa vezi cu ochii tai pe la vecini/prieteni cum receptioneaza ei si cu ce tip de antena +/- amplificator cele 3 can. in prezent

#57
chr71

chr71

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 100
  • Înscris: 14.07.2009
Problema este asa:
Atat pozele cat si filmele merg vazute daca conectez camera video direct la lcd.
Oricum multumesc pentru lamuriri

Edited by chr71, 22 July 2010 - 08:24.


#58
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Pai mi-se pare normal sa fie asa , ar fii fost culmea sa nu poti sa le vizualize cu camera conectata la lcd
Insa una este cand iti citeste/decodeaza camera imaginiile/pozele respective si alta este cand le-ai pus pe un stick/hdd extern conectat la lcd si acesta va trebui sa le citeasca/decodeze , deci vezi diferenta

#59
G12345

G12345

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 16.03.2007
A aparut un nou firmware, T-VALDEUC_2001.2.exe.
Stie cineva care sunt imbunatatirile?

#60
valu2k

valu2k

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 05.08.2007
Am de cateva zile un 32C650 dar nu reusesc sa activez functia Picture-in-Picture  :(  De fiecare data cand intru in Menu: Plug & Play: PIP apare Dezactivat (scris pe un font gri) si nu imi da posibilitatea sa o activez ...

In manual scrie, citez: "Functia PIP nu functioneaza in acelasi mod." ... deci nu pot urmari 2 canale TV in acelasi timp? (daca am intele eu bine, cu toate ca mi se pare aiurea), dar eu nu reusesc sa vad nici macar un canal TV si fimul rulat cu functia media.p de pe un stick usb :wallbash:

Voi ati reusit sa activati aceasta functie PIP? Cum functioneaza?

Multam,

#61
chr71

chr71

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 100
  • Înscris: 14.07.2009
Poti vedea cu PIP doar daca ai un decodor HD sau SD, dai pe un ecran canalele din decodor si pe altul cele din televizor

#62
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Aceasta functie PIP este activa cand ai conectat si o alta sursa audio/video externa , astfel ca poti vizualiza/urmari prg. tv si imaginea sursei externe cum doresti
Ar fii trebuit ca lcd-ul sa detina 2 tunere pt. a putea aveea aceasta functie activa si fara a aveea vreo sursa externa audio/video conectata , astfel ca in cazul cu 2 tunere puteai vizualiza/urmari 2 prg. tv insa.....

#63
chr71

chr71

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 100
  • Înscris: 14.07.2009
Stie cineva daca imi iau telecomanda asta pot rezolva humax si lcd samsung-adica sa le comand pe amandoua
\Telecomanda universala Philips Prestigo 15in1

#64
adioperator

adioperator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 17.05.2005
Are cineva instalat vreun widget de la Yahoo pe seria C650?

#65
adioperator

adioperator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 17.05.2005
A aparut un nou update de soft pentru LE37C650, VALDEUC-2003.0

Edited by adioperator, 08 October 2010 - 09:38.


#66
chr71

chr71

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 100
  • Înscris: 14.07.2009

 adioperator, on 8th October 2010, 10:37, said:

A aparut un nou update de soft pentru LE37C650, VALDEUC-2003.0
si l-ai instalat, are ceva in plus fata de ce exista?

#67
adioperator

adioperator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 17.05.2005
L-am instalat, nimic vizibil. Probabil au mai lucrat la securitate pentru a nu mai exista posibilitatea de a instala aplicatii "Home Made" asa cum se intampla la seria B650.

P.S. A reusit cineva sa puna widget-ul de la Yahoo?

#68
adioperator

adioperator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 17.05.2005
De ieri a aparut disponibil widgetul de Yahoo, din pacate dupa instalare nu se mai deschide, sta doar pe "Conecting"....

#69
chr71

chr71

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 100
  • Înscris: 14.07.2009
Crede cineva daca in vreun apropiat am sa pot citi si eu cu lcd c650 fisiere de tip *.m2ts.
Am o camera video sony hd-xr550ve si singurul mod ca sa pot citi fisierele ei, este fie o conevtez pe ea la lcd, fie le convertesc in mkv.
Stie altcineva alt procedeu?

Edited by chr71, 19 October 2010 - 14:37.


#70
chr71

chr71

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 100
  • Înscris: 14.07.2009

 lupull, on 22nd July 2010, 15:40, said:

Pai mi-se pare normal sa fie asa , ar fii fost culmea sa nu poti sa le vizualize cu camera conectata la lcd
Insa una este cand iti citeste/decodeaza camera imaginiile/pozele respective si alta este cand le-ai pus pe un stick/hdd extern conectat la lcd si acesta va trebui sa le citeasca/decodeze , deci vezi diferenta

Revin cu problema ridicata mai de mult.
Am incercat sa copiez pozele pe un stick de 1gb si a mers sa le vizionez.
Cred ca problema este de la hdd extern, sau mai precis de la citirea lui.
Eu am hdd extern de 500gb, si l-am portionat in 4 partiti.
- 3 partitit de 2gb-FAT
- 1 partitie de 460gb-FAT32
pozele de care vorbesc le-am copiat pe aceasta ultima partitie. Ar tb cumva sa schimb aceasta partitie in FAT sau NTFS?
Lcd nu poate vedea FAT32?

#71
adioperator

adioperator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 17.05.2005
Pai treba cu camera ta e relativ simpla. Am vazut in specificatii ca are mufa HDMI, conecteaz-o prin cablul aferent la un port HDMI de pe televizor si astfel camera va reda la calitate HD direct pe ecranul televizorului, in plus exista sansa sa poti controla functiile player-ului de pe camera prin telecomanda televizorului cu ajutorul functiei Anynet+.

Este posibil ca player-ul tv-ului sa nu stie de forma de compresie a fisierelor .jpeg generate de camera video.

#72
chr71

chr71

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 100
  • Înscris: 14.07.2009

 adioperator, on 20th October 2010, 11:49, said:

Pai treba cu camera ta e relativ simpla. Am vazut in specificatii ca are mufa HDMI, conecteaz-o prin cablul aferent la un port HDMI de pe televizor si astfel camera va reda la calitate HD direct pe ecranul televizorului, in plus exista sansa sa poti controla functiile player-ului de pe camera prin telecomanda televizorului cu ajutorul functiei Anynet+.

Este posibil ca player-ul tv-ului sa nu stie de forma de compresie a fisierelor .jpeg generate de camera video.

Cand conectez hdd care are si poze si fis mkv nu le vede decat pe cele mkv.
De aceea am facut proba si am copiat fis cu poze in format jpeg pe un stick de 1gb, si le vede.
Nu pot sa imi dau seama de ce dupa hdd nu vrea sa le vada.
Initial am crezut ca lcd nu poate citi hdd, dar cand am vazut ca fis video de tip mkv le vedea, am incercat metoda de mai sus sa vad ce se intampla cu pozele.
Mentionez ca toate fis, atat mkv cat si jpeg sunt in radacina, iar cand pun hdd la lcd vad pe langa fis mkv doua directoare:
Recycle Bin si Sistem information
Oare unde e problema?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate